Tenkû no shiro Rapyuta (1986) ☆ 👁

Laputa - Az égi palota
Laputa: Castle in the Sky

(Miyazaki Hayao)

japán animáció, anime, fantasy, kalandfilm, szerelmi történet

4,4

2019-09-08 15:20:49 ChrisAdam (5) #20

Micsoda festmény! Elképesztő látvány, hangulat. Varázslatos mese.

2019-04-17 21:31:33 Bogár Bence (4) #19

Szerintem itt hallható minden idők egyik legjobb filmzenéje. Egyszerűen varázslatos.

2018-06-06 15:36:05 Ágó (5) #18

Szerintem minden idők egyik legjobb kalandfilmje. :)

2018-06-06 14:08:20 -senki- (3) #17

Hát azért ez a többi filmjéhez képest gyerek mese, de azért nem rossz.

2015-11-17 19:54:20 budaik (3) #16

Nagyon érdekes véletlen , a hétvégén vettem meg párszáz forintért egy CBA-ban. Ma éjszaka fogom szerintem megnézni. :)

2015-11-17 17:46:18 Killjoy (5) #15

Olyan jó, hogy a Chihiro Oscart nyert, mert annak hatására rengeteg, addig anime-szűz mert beljebb is merészkedni a varázslatba. (Pont úgy, ahogy a Tigris és Sárkány után rengetegen fedezték fel maguknak a wuxiákat, amik, ahogy az anime-k sem, nem lettek se jobbak, se rosszabbak az Oscar hatására, de mégis más lett a világ hozzáállása.)

Én is így fedeztem fel a Laputát. Egy gyönyörű történet elég sok mondanivalóval (Sőt, talán még annál is több réteg van benne, csak hámozgassunk szorgosan!) és jó adag akcióval. Ahogy azt Doctor.Faustus írta kicsit lentebb: Miyazaki ódája a repüléshez. Ennél szebben nehéz lenne megfogalmazni. És miközben elmerülünk Miyazaki egyedi, szinte összekeverhetetlen történetmesélésében, közben észre sem vesszük, hogy egy kicsit tovább lett húzva, mint ahogy azt igazán kellett volna, és hogy itt-ott egy picit ki-kihagy a gép motorja, a végén a székünkből felállva csak annyit mondunk: tökéletes lett a landolás.

2015-03-19 09:59:35 zetor (4) #14

Meglepően jó a szinkron. Kicsit talán hosszú, túl sok az akció.

2014-08-18 17:27:30 JeszKar (5) #13

Nem tudom, hány év után láttam ismét ezt a filmet, talán 10-12, vagy még több, de átkozott legyek, ha most nem írom át a jegyet ötösre.
Bőven benne van, minden, amit Miyazaki munkásságában szeretni lehet, legfeljebb, nem annyira szókimondóan, arcunkba tolva. Ezt lehet negatívumnak tekinteni, én viszont nem teszem, sőt talán emiatt még jobban is tetszik, mint a Nauszika. Persze, nem olyan letaglózó, mint az, hisz ebben még humor is van bőven, de nem tudok haragudni a filmre.
Az egyetlen bajom, hogy a végére, mintha kifogyna szuszból, és kicsit vontatott válik a sablonos gonosszal, de annyi baj legyen. Mert minden más remekül működik, és simán megérdemli a legjobb osztályzatot.

2012-04-06 21:19:45 doctor.faustus (5) #12

Gyerekes? Nem értek egyet.
Az alkotás valósággal gondolatok tárháza, akárcsak a Nauszika. Miyazaki ódája a repüléshez.

2012-01-24 13:08:39 tomside (5) #11

Igaz. Ha lenne két hónapom csak erre, szívesen megnézném, elemezném időrendben a rendező/stúdió munkásságát. Tökre izgalmassá tennék a darabok közti áthallások. És ha a koherenciát ilyen konkrét motivikus megegyezések is erősítik, hát na, az ... az jujj, de jó! :)

előzmény: Dynast Grausherra (#10)

2012-01-23 01:39:53 Dynast Grausherra (5) #10

Én is észrevettem, bár itt kevesebb szerepet kaptak. Egyébként, ha megfigyeled, sok hasonló eleme van a Naushikával, bár nem is mindegyik ennyire konkrét. A robotok például nézetem szerint nagyon hasonlítottak az óriásharcoshoz. Itt is nagy szerepet kapnak a repülőgépek, persze az is igaz, hogy Miyazaki szinte minden filmjére igaz, többé-kevésbe.

2012-01-23 00:59:43 tomside (5) #9

lol, én meg még azt hittem, hogy a Kocka milyen eredeti! :) lol, én kis naiv.

2012-01-23 00:58:33 tomside (5) #8

és azt észrevette vki, hogy a laputai kertész vállán olyan rókamókusok szaladgálnak, amit a pár évvel korábbi Naushikában a vándor hozott ajándékba a hercegnőnek??? Tapsoltam örömömben! :)

2011-07-31 18:12:00 slawter (5) #7

remek anime, az egyik kedvencem.

2011-07-12 17:07:27 BonnyJohnny (4) #6

Az első Miyazaki anime után az első Ghibli darabot is megnéztem, de ez messze nem nyerte el annyira a tetszésemet. Kicsit gyerekesebb mind maga a film, mind a kivitelezés. Ennek ellenére azért nagyon is jó. Ahogy Olórin is írta ez egy pergő, látványos, magával ragadó kalandfilm.

2008-06-19 16:26:49 nejmed (5) #5

Otomo Katsuhiro dolgai engem sem nyűgöztek le. Ő igazából nagyon jó szervező lehet, hogy végtelen sok gempát össze tud kaparni a munkáihoz. A gigaprojectjeinek hála az animés pályafutásomat vele kezdtem, de sem az Akira, a Gőzfiú meg pláne nem nyerte el maradéktalanul a tetszésemet. Attól eltekintve, hogy iszonyúan kimunkált é kidolgozott mindkettő, más szempontok alapján tök átlagos filmek. Miyazakival nem is szabadna egy lapon emlegetni.

2007-11-07 19:15:25 Jereváni Rádió (5) #4

Nem tudott annyira „földbe döngölni”, mint a Nauszika, de annyira szép, hogy nem tudok rá zseniálisnál rosszabbat adni.

2006-08-21 20:23:58 Olórin (5) #3

Gyengécske, igen, bár nem olyan vészes, nézhető darab. De nem is a színvonaluk miatt hasonlítotgattam őket... Igazából mindkettő egy látványos kalandfilm, és nagy mélységek egyik mögött sincsenek (ráadásul még pacifista üzenetük is összeköti őket), a Gőzfiú grafikája ráadásul szebb, kidolgozottabb, de az egész mégsincs sehol a nagyszerű Laputához képest.

2006-08-21 19:27:44 Ivan/ (?) #2

"kicsit a Gőzfiúra emlékeztetett, mindenesetre azt lazán bealázza"

Mondjuk ez önmagában nem nagy teljesítmény tekintve, hogy a Gőzfiú finoman szólva is egy elég gyengécske darab.

2006-08-21 19:15:34 Olórin (5) #1

Ebbe kicsit kevesebb gondolat, érzelem és üzenet szorult, mint egy szokásos Miyazakiba, inkább "csak" egy egyszerű kalandfilm, annak viszont igazán fantasztikus, egyfolytában pörög, izgalmas, látványos, ötletes és magával ragadó. Valamiért kicsit a Gőzfiúra emlékeztetett, mindenesetre azt lazán bealázza.