A Taste of Honey (1961) ☆ 👁

(Tony Richardson)

angol dráma

4,3

2022-05-06 18:10:21 Xuja (3) #15

Nem mondom, hogy nem volt egyedi élmény (bizonyos értelemben ez a brit Shadows), és Richardson egy meglehetősen sajátos látásmódú rendező, de ez most nem igazán jött be. A történet olyan, amilyen (meglehetősen soványka), a karakterek tekintetében viszont teljes csőd az alkotás: mindegyikük idegesítő, kotnyeles, a szerepét jócskán túljátszó, excentrikus figura. Amikor kicsit konvencionálisabb vizekre evez a humora, az meg meglehetősen kiszámítható, valahogy a párbeszédek már nem sikerültek olyan energikusra, mint a rendezés. Ítészeknek azért érdekes lehet, de aki egyszerre keresi a szórakoztatót és az avantgárdot, az itt nem fog sokat kapni. Stabil hármas.

2021-08-08 10:53:39 mimóza (5) #14

Folyton elhatározom, hogy nagyon megválogatom, mely filmekre adok öt csillagot, mert az már mégsem járja, hogy ennyi kiváló értékelést osszak ki, de olyan sok gyöngyszemre bukkanok itt köztetek, hogy ma újra magadom magam. Ez a '60-as évekbeli angol klasszikus nagyon szívfájdító, ugyanakkor meg gyönyörű. A színészi játék mindhárom főszereplő esetében sziporkázó, nagyon szeretjük és nagyon utáljuk a végére, kit-kit érdeme szerint. A korabeli Manchestert (pontosabban Salfordot) és a Blackpoolt látni - utcákat, házakat, amelyek többsége azóta nyilván már buldózerek áldozata lett - különleges ajándék, a gyerekdalok pedig a bónusz. Aki teheti, eredeti nyelven nézze. :)

2017-01-30 12:03:32 coles (4) #13

"Takarékosan bánj vele!" (Helen)

Soron kívül Arany Glóbusszal is nyakon vágták: Most Promising Newcomer - Female: Rita Tushingham (BAFTA esetében is pottyant valami hasonló...)

Etc.

2017-01-08 14:33:09 noresz02 (5) #12

Köszi, hamarosan sorra veszem őket.

2017-01-08 12:57:07 csabaga (4) #11

Dühöngő ifjúság,Szombat este,vasárnap reggel.Más jellegű,de még Oscart is kapott:Tom Jones.

előzmény: noresz02 (#10)

2017-01-08 12:12:41 noresz02 (5) #10

Ez is tökéletes farab, mint a Hosszútávfutó. Tudnátok még klasszikus angol free cinemát ajánlani?

2013-12-25 15:57:29 zéel (5) #9

Igen, de Gyarmathy Lívia filmjében teljesen rendeben volt Rita Tushingham szinkronja. (Ha jól emlékszem, Margitai Ági volt a magyar hangja.) Egyébként persze ezt a Gyarmathy filmet (A csalás gyönyöre) nem csak Tushingham miatt érdemes megnézni. (Bővebben: lásd OTT!)
Gyarmathy Lívia pedig nagyon jó rendező, jó fej. Nem mellesleg művelt, intelligens nő. (Nem hinném, hogy neked nagyon más lett volna a tapasztalatod.)

2013-12-24 23:58:43 critixx (5) #8

Nem tudom, ezzel elég szkeptikus vagyok, mikor magyar filmbe ismert(ebb) külföldi neveket hívnak szerepelni, majd alászinkronizáltatják őket. A legtöbb ilyen esetben egyáltalán nem tetszett az eredmény. Lásd Helen Mirren a borzalmas Az ajtóban vagy Jean-Pierre Léaud a még borzalmasabb Csak egy moziban. Sőt, még Tarr Béla egyébként remek Werckmeister harmóniákját is elrontotta nekem Hanna Schygulla meg a fiatal német srác, utóbbi a borzalmas szinkron miatt.

Tushingham ettől függetlenül kiváló színésznő. Gyarmathy Líviával pedig kb. egy éve találkoztam és beszélgettem egy rendezvényen (közös ismerősök mutattak be neki), ha ezt tudom, biztosan megkérdezem tőle, milyen volt ő személyesen, milyen volt vele dolgozni.

2013-12-24 23:42:25 zéel (5) #7

Rita Tushingham magyar filmben is játszott:
a kiváló Gyarmathy Lívia A csalás gyönyöre c. filmjében. (Már 4, azaz négy nézője/szavazója van itt. Most mit mondjak!?)

2013-12-24 23:18:25 critixx (5) #6

Gyönyörű film, már-már költői. Rita Tushingham sosem színészkedett korábban, Richardson mégis őt választotta több mint kétezer jelentkező közül. Mondhatni, kiválóan döntött.

2013-12-24 23:05:18 zéel (5) #5

Ez nagyon megfogott. Nagyon hiteles, nagyon erős, de mégis nagyon költői. Röviden: szép.
Meg hát, nagyon kedvelem a társadalom perifériáján élő emberek történetét. Számomra izgalmasabb egy ilyen anya-gyermek konfliktus, mint egy thriller.
Persze, ha egyáltalán anyának lehet nevezni a negyvenes "örökifjút". (Anya paródia inkább, ahogy az egyik szereplő mondja.)
Érdekes, hogy a film felnőtt szereplői (nem csak az anya) mennyire infantilisek, a fiatalok viszont milyen érettek.
Színészi játékról nem szólok, mert nem játszanak, "csak" vannak, csak élnek vásznon.
A fekete-fehér külvárosi képek pedig igazi remekművek. Akárcsak a film.
Úgy látszik, egy remekműnek ötven év meg sem kottyan.

2013-01-02 11:55:07 Tenebra (4) #4

Annyira nem vágott mellbe, mint A hosszútváfutó... De azért ez is jól leképzi a generációs konfliktust, meg az angol megkövült értékrend idejemúltságát. Érdekes és merész húzás, hogy 1. egy négerrel hozzák össze a fehér lányt, 2. egy homokos is feltűnik benne, pozitív fényben. Gondolom, a korabeli prűd angoloknál ez istenkáromlásnak számított, ma már azért annyira nem feltűnő.
A városábárzolás nagyon jó, szinte dokumentumértékű.

Egyébként végig úgy éreztem, hogy Mike Leigh Titkok és hazugságok c. filmjére ez sokat hatott. Ami mondjuk nem meglepő, mivel Ken Loach-csal ők képviselik, viszik tovább az angol free cinema örökségét.

2009-03-10 14:13:43 puttancsospeti (5) #3

The Trap

előzmény: puttancsospeti (#2)

2009-03-10 14:11:37 puttancsospeti (5) #2

Feltétlenül tekintsd meg a Te Trap c. filmet is. Rita Tushingham másik csodáját.

előzmény: jesi (#1)

2009-03-10 13:26:16 jesi (5) #1

Ez egy remekmű: az elejétől a végéig (jobban tetszett mint a Hosszútávfutó-bár azt is nagyon kedvelem)
A lány-anya viszony ábrázolása hasonló a Hosszútávfutóban a fiú-anya viszonyhoz, de itt nekem sokkal többet adott