Der letzte Mann (1924) ☆ 👁

(Friedrich Wilhelm Murnau)

német dráma, némafilm

4,5

2020-06-29 11:52:10 Xuja (4) #13

Továbbra is emlékezetes, tragikus, megindító művészi elégia, de ennél a nézésnél a történetet kicsit vontatottnak éreztem. Meg ugye ott van a befejezés.. Sajnos így vissza kell vennem négyesre.

Ami viszont zseniális, az a rendezés: a képi világ fantasztikus (különösen a fény-árnyék játékot emelném ki), a vágások nem különben, sokat fejlődött a rendező úr a Nosferatu óta. A kifejezetten lassú folyású, hosszú snittekkel operáló szerzői jellegű film születése ez.

2017-03-30 21:28:08 Paul Ricard (5) #12

A vége annyira harsány, annyira elüt az előzményektől, hogy akár paródiának is beillene. :) Amúgy vicc nélkül: olvastam olyan értelmezést is, hogy- a produceri megszorítás mellett is -a korabeli happy end-re végződő hollywoodi produkciók burkolt kritikája.

2017-03-30 21:17:24 critixx (5) #11

Végülis, ha így nézzük, ez volt a "rendezői változat", hiszen az utolsó 10 percet (a happy enddel) a stúdió illesztette hozzá Murnau akarata ellenére. :D

előzmény: Paul Ricard (#10)

2017-03-30 20:57:58 Paul Ricard (5) #10

Nemrég -teljesen gyanútlanul- leszedtem a neten fellelhető legnagyobb méretben. Úgy volt felcímkézve, hogy "Original". Erre kiderült, hogy az utolsó tizenpercet egy az egyben kivágták. :D

2013-03-19 01:00:45 ChYga (5) #9

Ahogy BonnyJohnny-nak, úgy számomra sem létezik az utolsó tizenakárhány perc. Így pedig jár neki a szép kerek ötös.

2013-03-07 22:11:37 Xuja (4) #8

Igazából akkor érdemelne ötöst, ha akkor lenne vége, amikor Murnau jelzi is...
De nem leszek igazságtalan, közbeszólt a stúdióérdek, úgyhogy én az utolsó 10-15 percet semmisnek tekintem. Addig pedig egy zseniálisan végigvitt, csak képekben mesélő, szívszorító, melankólikus kálváriája egy elhagyatott embernek, számomra ez Murnau remekműve. (Bár a Virradatot is újra kéne néznem, mert az is nagyon erős film.)

2011-08-16 00:36:26 yuriko (?) #7

Ez a film egy csoda, egészen a hetvenkettedik percig. Onnantól viszont már csak szimplán zseniális:(

2011-02-04 15:46:05 Raul (4) #6

Úgy emlékszem, csak a legelején és a legvégén pár mondat.

előzmény: kezdetektől (#4)

2011-01-31 20:15:56 BonnyJohnny (4) #5

Zseniális film valóban. De csak a 72. percig. Ott Murnau kitesz egy kis kártyát, és jelzi, hogy hol a vége az ő filmjének, és hol folytatódik a producereké.
Egyébként ez a film a mozgó kamerával és a hosszú snittekkel határozottan jobban tetszik, mint az expresszionista filmek, amik minden nagyszerűségük ellenére sem nyerték el a tetszésemet annyira, hogy zseniálisra osztályozzam őket. Bár megmaradt belőlük a számomra előnyösnek tartott furcsa szögű kameraállás és a fény-árnyék játék. A főszereplő játéka nagyon érzékletes. Szavak, sőt hangok nélkül is átütő.
A film utolsó része nem csak hogy valószerűtlen, felesleges és giccses, de még rendezésben is elgyengül. Ellentétben a Sunrise-al, ami végig fenntartja a mesteri minőségét.
Nem szívesen teszem, de az egész filmre nem adhatok ötöst.

2011-01-25 22:17:31 kezdetektől (?) #4

Az igaz, hogy ebben a filmben nincsen feliratkártya sem?

2009-07-15 13:52:28 critixx (5) #3

Nagyon szépen köszönöm.

2009-07-09 14:38:19 Cesare Gonzago (?) #2

Gratulálok, nagyon jó elemzés - szívesen megnézném a filmet is.

2009-07-09 14:29:35 mchn (5) #1

Kivalo elemzes egy remek filmrol, grat critixx.