Das Experiment (2001) ☆ 👁

(Oliver Hirschbiegel)

német dráma, thriller

4,1

2021-08-13 00:28:26 devidke (1) #22

Zimbardo egy jó nagy verést megérdemelne.

2016-02-20 23:44:06 Bong (?) #21

Pedig milyen jó film is lehetett volna a Das Experiment, kár érte. Miért kellett egy ilyen érdekes ötletre, egy üldözős, pszichopatás tucatthrillert építeni? Katonával, beépült újságíróval, James Bondos szuperszemüveggel és minden idők egyik, ha nem a leginkább elk*rt szerelmi szálával. Most komolyan higgyem el, hogy egy db. este után szerelmesek lettek egymásba? És azt, hogy az őrök, csak úgy, szinte egyik percről a másikra szadista SS-esek lesznek? Hogy három nap leforgása alatt ölnének, meg megerőszakolnának nőket. Ugyan már... ez a film minden, csak nem intelligens. Mély karakterrajzok helyett, az őrök légbőlkapott egyre erőszakosabb cselekedeteit kell néznünk és szörnyülködnünk, hogy jajj mégis milyen mélyre tudnak még ezek süllyedni. Negyed ennyi erőszakkal, és háromszor ennyi pszichológiával sokkal jobb filmet lehetett volna csinálni, és megölni se kellett volna hozzá senkit.

De nem is értem, hisz a Stanfordi börtönkísérletet nem csak egyszer lehet feldolgozni, vagy egy film alapjául venni. Az okos amerikaiak meg lemásolták ezt? :D

2015-06-12 15:44:33 ChrisAdam (4) #20

Páratlan alkotás, erős atmoszférával, színészekkel. Feszült, izgalmas, cselekménydús és kegyetlen. Nagyon jó film, lehet lesz belőle ötös is. Nagyon erős négyes egyelőre.

2014-06-21 16:59:29 B-side (4) #19

magyar szinkronos kisfilm az eredeti kíséretről:

Dr. Philip Zimbardo egyébként épp Magyarországon van, múlt héten ott volt a BP.Parkban, a Hősök fesztiválon is.

2014-04-20 23:22:36 DrSzolon (4) #18

Érdekes film volt. Egy valódi kísérletet (ahogy a film alapját képezőt is) rég le kellett volna állítani, amikor a filmben még sehol sem tartottak. Azon kívül viszont nekem minden hihetőnek tűnt és nagyon összetettnek éreztem. Negatívumként emelném ki azonban a halálos német humort és a vágást. Ezek miatt le sem tagadhatná a film, hogy hol készült. A Die Welle c. filmhez tudnám kicsit hasonlítani.

2014-03-16 19:27:21 Pedro (3) #17

Elég hatásvadász a film. Úgy tűnik a rendező az erőszakra helyezte a hangsúlyt, nem pedig arra amiről a kísérlet szól.

2012-07-26 02:02:25 JohnnyJohnny (4) #16

Én sajnálatos módon az amerikai verziót előbb láttam, így ez a tény az amúgy bőven jobb eredeti film élményéből egy kicsit elvett. Az amerikai verzió gyakorlatilag szóról-szóra lemásolta ezt a filmet, néhol banálisan gyenge színészi játékkal. Erről a filmről egyébként egy szintén német alkotás, a "Die Welle" (A hullám) jutott eszembe, ahol hasonló módon lett taglalva a diktatúra fogalma.

2010-05-19 02:30:39 gomez1000 (4) #15

Nem kifejezetten szeretem a német produkciókat. Túlságosan teletömik felesleges és unalmas képekkel a filmet,a rossz vágástól a falra lehet mászni, csakúgy, mint a "Das Experiment"-nél. És valjuk be, épp ez az, ami hasznára vált a filmnek. A haragot, és a dühöt szítja a nézöben. A történet pedig plusz rátesz egy lapáttal. És az ember annyira dühös lesz, hogy azon kapja magát,hogy teljesen olyan, mintha ott lenne a filmben. Ez az, ami miatt jó lett ez a film. Ha amerikai háttérrel, színészekkel, rendezővel készítették volna el ugyanezt a forgatókönyvet, szerintem nem lett volna ilyen hatásos.

2010-04-04 11:09:18 terika (5) #14

Nagyon érdekes volt a film. Bár már az elején vannak dolgok, melyek miatt részemről elbukott, vagy csak felületesnek mondanám, de mivel nem törődik túlontúl (persze a túlzott 'psziho' rizsa is ártott volna) a kísérlet pszichológiai hátterével ezért mégis jól jön ki maga a sztori.
A végén Berus azt mondta, hogy 77-es az oka mindennek. Ami természetesen nem igaz, provokáció ide vagy oda, mivel a börtönőrök feladata az volt, hogy a rabokkal megértessék, hogy hol vannak és erőszak nélkül rendet tartsanak. Berus egyébként nagyon jó hozza a szociopata jellemet. Tetszett a karaktere, hiszen 7 éve mindig pontosan beért, sose késett még el - már önmagában ez a mondat utal arra, hogy egy ember személyisége eltorzult. Elvis kifejezetten irritált, az a tipikus tahó, tuskó... Lehetne elemezgetni a karaktereket. A szerelmi szállal semmi bajom nem volt. Részemről teljesen okés volt, hogy a legnagyobb "baj" közepette vizionált 77-es ezt azt. Teljesen normális emberi reakció, hiszen valamihez kapaszkodni kell. Az megint más, hogy megjelent a csaj a börtönbe. De hisz várható volt, ha már "beköltözött" hozzá...úgy látszik az az egy éjszaka nagyon jól sikerült.
Az elbukáshoz visszatérve. Tehát az egész filmet azért nem találom hitelesnek, mert meg a történet kibontakozása rosszul van elkészítve. Megvan a hirdetés, megjelenik x+1 férfi, csinálnak teszteket, de mindenki ott van. Nem tudjuk meg miféle szűrést végeztek, nem tudjuk meg hány ember jelentkezett valójában. Eleve az hibának számít szerintem, hogy kb. a teszthelyiségből mentek át a rabok rabnak. Nem volt semmi előzetes átvezetés, csak egyik percről a másikra rab lett, mosolyogva stb.
A már sokat emlegetett stanfrodi kísérlet elsődleges célja viselkedés-modellezés volt, melynek kísérlet kiváltó oka maga a háborúskodás volt, a hadifogolytáborok stb. Bár ott az egyik "kitaláló" is részt vett magában a kísérletben és nem csak hárman figyelték az egészet, hanem sokan. A film vége elég filmes lett, hogy úgy mondjam. Bár a hatalmi és alárendelt szerepek teljesen hitelesen lettek bemutatva. Kitűnik, hogyan veszíti el minden egyes személy, legyen az börtönőr vagy rab, az énképét, hogyan éli bele magát a foglár szerepébe, vagy hogyan lesz szolgává a túlélés reményében. 77-es viselkedése érdekes, ő mindvégig szerette volna elhinni, hogy egy ember nem válhat szörnnyé egy "játék" kedvéért. Igen naiv hit, de bájos. :)
Röviden, tömören ennyi.
Németül néztem meg, majd ma belelesek magyar szinkronnal is, de így tökéletesen szólt.

2009-10-02 12:40:59 Truffle (4) #13

Az elég rossz érzésel töltött el, hogy a főszereplő srác miatt, már az első negyedóra után le akartam rúgni a tévét. Egyébként elég jó dojcse film. A sok szar vágás és felesleges kép, véleményem szerint, amolyan védjegye a német filmeknek.(vannak kivételek persze- szar de szeretem)

2009-06-07 00:44:23 mchn (3) #12

Sok felesleges kep, szar vagasok, gyenge szineszek, de minden mas lebilincselo, egy 5/10 jar neki. Kar erte, ebbol sokkal tobbet ki lehetett volna hozni :(

2009-04-05 20:27:38 simijohnny (5) #11

Ámen.

előzmény: whiteman 01 (#10)

2009-04-05 18:34:11 whiteman 01 (3) #10

Szerintem meg zseniális ez a rendező, más kérdés, hogy az őt is bedarálta Hollywood a gyenge Invázióval. A film pedig nagyon erős, szinte minden börtönös jelenetnél csak úgy vibrál benne a feszültség. Csak börtönben játszódó film? Nem értem, szerinted felesleges volt pl a szereplők bemutatása? Egy In Medias res kezdés lett volna hibás koncepció, ennél aligha lehetett volna jobban megcsinálni ezt a filmet, szerintem szinte tökéletes

előzmény: -senki- (#9)

2009-04-05 18:12:57 -senki- (3) #9

A rendezésen meglehetősen érződik a tehetség hiánya. Sok teljesen felesleges sallangos rész van benne, jobb lett volna egy csak a "börtönben" játszódó film.

A nagyon kemény valós alapokat éppen csak sikerült megfelelően kijátszania, pedig jóval nagyobb ziccer van benne. A dramatizálás azért néhol jobban sikerült, pszichológia, szociológiai jelentések is akadnak, de nagyon nem merül mélyre. A fényképezés is egész jó. A rendező szerintem a leggyengébb láncszem a filmben, pár durva jelenet és a forgató könyv filmre vitelén túl nem igazán van koncepciója.

2009-02-27 15:28:44 a6notes (5) #8

Eszméletlen jó, erős, kíméletlen, őszinte.
Egyszerűen majd felrobbantunk, miután láttuk egy társasággal. Nagyon dühössé tesz, és nagyon kemény. Ajánlom!

2008-08-10 18:37:36 ronin07 (?) #7

Meg azért, hogy legyen valami, ami a túlélés lángját táplálja a főszereplőben.

előzmény: whiteman 01 (#6)

2008-08-10 18:34:44 whiteman 01 (3) #6

Ez az egyik legzseniálisabb európai film. Ez nektek közönségfilm? Ha jól tudom moziba alig volt rá kiváncsi vki. A szerelmi szál sztem azér fontos, mert kell vmi a sok iszonyat brutál jelenet közé, ami hagyja az embert lecsillapodni.

2008-04-30 23:26:59 Cornelius (4) #5

A film előtt még azt sem írják ki, hogy megtörént esemányen alapulna. Nem túzottan ragaszkodnak az eredeti kísélethez, ami jó is, meg nem is. Mint film, önmagában egész jó. Kiváncsi volnék, hogy mennyire volt alkotói szándék - gyanús, hogy inkább kiindulási alap - de mint a valódi kísérlet erős túldramatizálása majdnemhogy zseniálissá tenné, de inkább közönségfilm marad sok megoldásában. Kár érte.
A kötelező szerelmi szálat meg cenzuráznám minden harmadik filmből, itt is összekapcsolhatatlan a filmel.

2008-04-10 13:59:12 sylviaa (5) #4

Elképesztően jó, rég láttam már olyan filmet ami ennyire lélekreható lett volna. Mindenképp elgondolkodtató!

2007-12-01 16:10:57 Mikkey (5) #3

marha kemény lélektani thriller

2006-01-24 21:49:36 azazell0 (3) #2

nekem az volt vele a bajom, hogy már korábban hallottam a film alapjául szolgáló kísérletről, ezért tudtam, hogyan fog az egész végződni. Ja, és a csajos szál tök felesleges volt... látszott, hogy a forgatókönyvíró akart "még valamit" a filmbe, de lusta volt rendesen kidolgozni.

előzmény: magor (#1)

2006-01-24 11:24:30 magor (5) #1

Talán művészileg és kivitelezésben nem is a legjobb film, de roppant lebilincselő érdekes tanulmány/film egy valós kísérlet alapján.