The Day of the Jackal (1973) ☆ 👁

4,2

2020-05-29 22:37:04 sleepingdancer (4) #26

Remek thriller. 8,5/10

2019-08-03 23:53:06 Jereváni Rádió (5) #25

Elegáns rendezés Zinnemann-tól. Az, hogy szinte végig a Sakál szemszögéből látjuk a történteket, parádés megoldás. Nem tudom, hogy aki ebben az agyonpörgetett világban most szocializálódik, milyennek tartaná ezt a filmet. Nyilván lassúnak és emiatt rém unalmasnak. Pedig nem az, nagyon nem. Megérdemli az ötöst.

2019-08-02 10:38:31 Ágó (4) #24

Köszi!
Nagyszerű film! Élmény volt nézni! A mai dokumentarista filmek elődje, a feszültség fokozása (zene nélkül is) kiváló, erőteljes.

előzmény: Cesare Gonzago (#21)

2017-01-29 16:39:50 ryood (5) #23

elképesztően jól felépített, "megszerkesztett" film.
az elején valóban lassan indul be, de ez egyáltalán nem zavaró, sőt, az erényére válik ez a fokozatos feszültségfokozás.
ami számomra az igazi mesterhúzás, az a csendessége, vagyis, hogy nincsen aláfestő filmzene. hanekénél, bressonnál is védjegy ez. valahogy bemászik így még jobban az ember bőre alá a film...

2012-04-02 17:37:54 csabaga (4) #22

Igen.Franciaország egy rendőrállamnak tűnik benne,ahová még egy légy is csak érvényes útlevéllel juthat be és mindenkinek ismerik a tartózkodási helyét.
Maga a bérgyilkos lehetne akár francia is,és akkor az életben nem tudnának a nyomára bukkanni.

előzmény: puttancsospeti (#8)

2012-01-12 02:06:17 Cesare Gonzago (5) #21

Ide kattintva megtekinthető eredeti szinkronnal.

2011-05-05 00:38:40 BonnyJohnny (5) #20

Elképesztően izgalmas film. Pedig gyakorlatilag nincs is benne akció. Az egész film a merénylet előkészítése és az ellene való nyomozás párhuzamos vágásban.
A film több, mint két órás, de mégis, minden percében t9rténik valami. Semmi üresjárat, vagy ellaposodás. Többen írták, hogy lassan indul be. Ami annyiban valóban igaz, hogy egyre kisebbedő lépésekben halad mind a Sakál, mind a nyomozó, így egyre jobban felpörög, de az eleje sem vontatott. Fantasztikus rendezés és vágás.
Színészi játék tekintetében nem túl kiemelkedő a film, de mindenki nagyon rendben van. És persze főleg Edward Fox. Erre a szerepre egy "sztár" nem lett volna olyan alkalmas, mint ő. A másik főszereplő pedig Michael Lonsdale, szintén magával ragadó.
Egy valamit kifogásolnék csak a filmmel kapcsolatban. Az eredeti nyelvek hiányát. Mindenki angolul beszél. Nem igazán nevezném hibának, de nekem egy kicsit rontotta a film hitelességét.

2010-11-29 16:43:44 bruce (4) #19

Fox zseniális a vérprofi bérgyilkos szerepében simán sebrerakja Bruce alakítását.Zimmerman filmje nem esik át a ló túloldalára nincs fölösleges erőszak csak annyi amennyi szükséges.Kár a végéért még akár ötös is lehetne.

2010-09-09 16:22:47 puttancsospeti (3) #18

A filmbeli/regénybeli Sakál-karakter gyakorlatilag szellemi tejtestvére Die Nadel-nek, a Tű a szénakazalban főszereplőjének. Mindkettő halálosan precíz profi jéghideg, szenvtelen gyilkos. Die Nadel-t azonban még ki lehetett zökkenteni a szerepéből. A Sakált már nem.
Újratanulmányozva a regényt már nem állítanám, hogy film olyan nagyon sokkal jobb lenne. Vitathatatlan érdeme a regénynek, hogy kellő elfogulatlansággal mutatja be-a filmnél markánsabban-azt a koncepciót, hogy az üldözők-eszközeiket tekintve-semmivel magasabb humánus platformon, mint a fő-anti-hős és megbízói.

Itt megtekinthető egyszemélyes, veretes orgánumú orosz hangalámondással. Igen mulatságos.[link]

2010-07-03 16:46:45 ronin07 (?) #17

Fred Zinnemann már a Délidőben is bizonyságot tett unikális feszültségteremtő képességéről. A Forsyth-bestsellerből készült politikai thrillerben nemcsak ő, hanem az ezerarcú merénylőt játszó Edward Fox is tudása legjavát adja. A Joseph Losey-filmekből ismert kimért brit aktor hibátlanul eggyé válik az alkalmazkodni kész és észrevétlen OAS-bérenc alakjával és persze, játékával üdítő dimenziót kölcsönöz egy hamisítatlanul európai tömegfilmnek. Michael Lonsdale bohókás rendőrét is érdemes kiemelni, és ha van még valami, ami esszenciálisan leírja A Sakál napját, az a valószerűségével ötvöződő, patikamérlegen adagolt suspense - amit Ralph Kemplen spontán vágótechnikája tovább dúsít. Ráadásul ezt a mozit magyar szinkronnal is érdemes végigülni: Gáti Oszkár (Fox) és Haumann Péter (Lonsdale) kiválóak, Gera Zoltánnal, Gelley Kornéllal vagy Szatmári Istvánnal egyetemben.

2010-06-15 19:26:20 puttancsospeti (3) #16

Micsoda kontraszt!

előzmény: Cesare Gonzago (#15)

2010-06-15 19:22:24 Cesare Gonzago (5) #15

Mellesleg Sir Edward vérbeli tory - miképp egy jólnevelt angolhoz illik.

előzmény: puttancsospeti (#14)

2010-06-15 19:10:11 puttancsospeti (3) #14

Pilinszky-t is szavalt angolul-úgy tudom- a kilencvenes években.
A Sakál és az Apokrif mondjuk? Érdekes lehetett. :-))))))

2010-06-15 18:58:12 Cesare Gonzago (5) #13

Mester? Nagymester, zseni!

2010-06-15 18:55:55 critixx (4) #12

Ja, még akkor is mikor Tarr Bélánál szinkronizál. :DDDD

Szerintem is jó film A Sakál napja, de azért nem mondanám hibátlannak. Zinnemann ügyeskezű mester volt.

előzmény: Cesare Gonzago (#11)

2010-06-15 18:51:51 Cesare Gonzago (5) #11

Fox minden szerepében nagyon jó.

előzmény: puttancsospeti (#10)

2010-06-15 18:45:52 puttancsospeti (3) #10

Nem magáról a színészről beszéltem. Ebben a szerepben szerintem elég droid/lárva kisugárzást öltött magára-helyesen,a figurához méltón.

előzmény: Cesare Gonzago (#9)

2010-06-15 18:26:59 Cesare Gonzago (5) #9

"Lárvafej" - azért ezt nem mondanám. Sir Edward Fox tipikus angol vonásai, szikársága és eleganciája nem hasonlítható a Tommy DeSimone- és Jimmy Burke-féle amorális lárvákhoz.

A film viszont hibátlan.

10*/10

előzmény: puttancsospeti (#8)

2010-06-15 17:40:50 puttancsospeti (3) #8

Sokszor láttam. Edward Fox valóban nagyon meggyőző benne és a többiek is. Nem szükségeltetik rengeteg színészi eszköz a Sakál megformálásához de előkeríteni a szerepre ezt a figurát-nos ez telitalálat választás volt. Szenvtelen, kifejezéstelen báb tekintet, lárvafej, kifogástalan megjelenés, gépies precizitás mindenben. Legyen az öltözködés avagy gyilkolás. De annyira nem nyűgözött le. Elég vontatottnak éreztem. Ugyanakkor vitathatatlan, hogy időnként valóban nagyon feszültség teljes jelenetsorok voltak benne.

Én a amúgy ennél a filmnél/könyvnél éreztem azt, hogy nemcsak, hogy a "főhős" negatív karakter benne, de az üldözők sem szimpatikusak. Mondhatni eszközeiket tekintve hasonlóak az OAS-hoz. Elmosódnak a határok...

Sokkal jobb szerintem a film a regénynél-bár a maga műfajában az is okésan meg van írva. De alapvetően egy ponyva és nem több-bár profi ponyva. Tipikusan az amiből filmet érdemes készíteni.

2009-04-03 17:35:45 fanatic57 (4) #7

Klasszikus akciófilm.
A könyvet is érdemes elolvasni.

2008-02-19 13:34:03 budaik (4) #6

szerintem későn láttam :D
azaz ma....
kicsit öreges volt nekem...
de nagyon jól ki volt találva.... a főszereplő meg zseni volt.... jobb volt mint a Bruce az biztos

2007-01-09 17:41:51 Golyo (5) #5

egyik kedvenc könyvem hibátlan adaptációja. magam sem csinálnám másképp :)

2006-08-08 14:01:03 Daemiaen (4) #4

Nem is, de van néki ötös munkája. :) De sajnos van rosszabb is.

2006-08-08 13:48:18 Olórin (5) #3

...és ezt most úgy mondod, mintha 5-öst adtál volna a filmre:)

2006-08-08 07:59:03 Daemiaen (4) #2

Mit is lehet ehhez hozzáfűzni? Fred Zinnemann munkája...

2006-08-07 19:54:12 Olórin (5) #1

Ennél feszültségteljesebb filmet nehéz lenne forgatni. Fantasztikusan megkomponált jelentsorok, remek képek, iszonyú jó vágás, és egy jéghideg, szenvtelen Edward Fox, mint a Sakál. Az a trükk a filben, hogy még csak véletlenül sem alkuszik meg (ellentétben a gyatra remake-kel), voltaképp a Sakálon kívül nincs főszereplője, ő pedig ugye negatív karakter, tehát elvileg nincs kiért izgulni. Viszont így a karakterek helyett magán az eseményen, a De Gauelle elleni merénylet kivitelezésén, illedve a megakadályozására tett erőfeszítéseken van a hangsúly. A profi feszültségteremtés mellett Zinnemann hihetetlen részletességgel megy végig mind a bérgyilkos tervein és készülődésén, mind az őt üldöző hatóságok, ügynökségek kétségbeesett próbálkozásain. Végeredményképpen egy merényletkísérlet lélegzetelállító anatómiáját kapjuk, egy felejthetetlen fináléval, aminek ugyan vannak apróbb hibái, de sebaj.