The Yankee Doodle Mouse (1943) ☆ 👁

Jerry, a jó hazafi

(Joseph Barbera - William Hanna)

amerikai animáció, rövidfilm, vígjáték

4,3

2010-08-30 09:49:35 oscarmániás (5) #1

Kutyák és macskák nem szívlelik egymást ősidők óta,így van ez a macskák és egerek között is.Tom és Jerry,az MGM legjobb exportcikkének számító rajzfilmfigurák esetében is örökké tartó a háborúskodás.A legjobb alkalom,hogy világháborús propagandát csomagoljanak az általuk képviselt,még a pápa (konkrétan II.János Pál) által is elítélt,erőszakorgiába.A későbbi epizódok ismeretében ez még az enyhébb változatúak közé tartozik.
Azzal kezdődik,hogy Tom lekergeti szeretett egerünket a pincébe,ahol az óvóhely védelmében Jerry felveszi a harcot az ősellenség ellen.Mindent bevet,ami a keze ügyébe kerül,legyen az paradicsom,"tojásgránát",pezsgősdugó,tégla.De Tom nem egyszerű eset (ezért szeretjük őt is),ha nem válik be a klasszikus kajacsapdás trükk,akkor előveszi a TNT-t és nagyban folytatja.Gegparádéjuk közben felvonultatják a második világháború jellegzetes amerikai harcászati gépeit,felszereléseit:a sajtreszelőből átalakított katonai dzsipet,a rohamsisakként funkcionáló söröskupakot és vödröt,a tojástartóból eszkábált zuhanóbombázót "villanyégő-bombákkal" és Jerry bemutatja,mire jó még egy női melltartó.A trükkös dinamitrúd és a védtelenné váló egeret üldöző tüzijáték csak a hab a tortán.Egy rakéta (a V1 és V2 viziója?) megoldja a problémát és a csillagos-sávos lobogót szimbolizáló tüzijáték előtt tisztelgő Jerry magabiztosan küldi a hadijelentést:"Küldjetek még macskát!"
Ez a Tom és Jerry epizód elég érdekessé vált az idő múlásával.Kezdve azzal,hogy nyíltan propaganda célokra gyártották (persze ezzel nem számít unikumnak),több változáson is átesett.Sorrendben elsőként kicenzúrázták a teáskannás jelenetnek azt a képeit,ahol Tom úgy néz ki mint egy (bamba néger virágszirmos glóriával az arca körül) napraforgóvirág.Meg azt is amikor a hasa alá becsúszott dinamit lebarnítja "gonosz és vérszomjas" fejét.Később a cenzúrás intézkedést visszavonták.Aztán amikor az MGM újból bemutatta '30-as és '40-es években legyártott rajzfilmjeit a mozikban (jól jön az a kis pénz),a főcímes képeket kicserélték Oscar szobrosra.Hogy ezzel is növeljék a dicsőségüket,ami nem alaptalan,hiszen ezzel a részel együtt összesen hetet érdemeltek ki,ezzel beérve a Disney-hengert (persze rövid animációról van szó).Harmadsorban hiányzik egy jelenet,ami egy alagsori tűzvészben veszett oda,ez a változat tulajdonképpen a hatvanas években játszott kópia-ezért sem ismert az eredeti főcím sem.Konkrétan onnan,mikor Jerry a liszt segítségével "ködöt' képezve elrejtőzik Tom szeme elől,majd jól ellátja a baját egy husánggal.2'44" nél sötétség aztán már Tomot látjuk rohamvödörrel a fején ahogy egy sánc mögül dobálja a dinamitokat az egérlyuk felé.A hiányzó rész,amit a wikipedia kinyomozott a következő:Tom bedugja a fejét az egérlyukba Jerry után,ahol a macskanyelvet egy csavarhuzóval a padlóra erősíti az ügyes egér,majd azon benedvesít több bélyeget és azokat egy könyvbe ragasztja.Aztán még hiányzik a második hadijelentés :"Enemy gets in a few good licks! Signed, Lt. Jerry Mouse."
The Yankee Doodle Mouse igazi profi munka,nagyszerű animátorok dolgoztak rajta:Irven Spence,
Pete Burness,Kenneth Muse,George Gordon,Jack Zander egy jól bejáratott munkamegosztásban tökélyre vitték tehetségüket.Volt aki csak a figurákkal,más az akciókkal,a mozgással foglalkozott.Kenneth Muse korábban Disney mellett dolgozott,Mickey Mouset keltette " életre" ,majd a '41-es sztrájk alkalmával pártolt Hanna és Barbera mellé.Konkrétan a nyolcadik résznél kapcsolódott be,rögtön belekerült a sűrűjébe és kitartott 1958-ig (120 rajzfilmen dolgozott).Később bezsebelt pár díjat.Neki köszönhetjük Jerry közös táncát Gene Kelly-vel az Anchors aweigh című musicalben.
Scott Bradley felelt a zenéért,és igazi minőségi munkát tett le az asztalra,zsenialitásának köszönhetjük a korai Tom és Jerry epizódok fülbemászó,akciódús és hangulatos (aláfestő ? vagy)háttérzenéjét.
Utánanéztem a többi jelöltnek is.A The Dizzy Acrobat [link] egy Woody Woodpeckeres (Fakopáncs Frici?) epizód.A Greeting Bait [link] cíművel képviseltette magát a Merry Melodies -ez egy horgászos sztori bajuszos kukaccal,buta halakkal és egy hiperaktív rákkal.Nem maradhatott el Disney sem ,szerintem az egyik leggyengébb animációt hozta össze,persze ez is Hitleres,antináci demagóg propaganda:[link]
A másik kettő esélyes szinte teljesen ismeretlen,imdb-n is alig van róluk valami.Az egyik George Pal rendezésében készült,valószínű bábfilmes animáció Dr. Seuss tollából.A másikat pedig a veteránnak számító Dave Fleischer követte el.Ezzek ismeretében bátran kijelenthetem,a legjobb helyre került a szobor.