Restul e tacere (2007) ☆ 👁

A többi néma csend

(Nae Caranfil)

román dráma, történelmi film, vígjáték

4,1

Leon: Várnunk kell. Akik hívők, imádkozzanak, a többiek igyanak konyakot.

PG

Leon:Én a művészetet támogatom, de nem a művészeket!

PG

Leon:Magát is csak az ingyen leves hozta ide! Vallja be!
Grig:Nem egészen. Azt szeretném, ha megtanítana, hogyan tudok túlélni.

PG

Grig: Aki azt hiszi, hogyha egy pelenkát magára tesz, és úgy néz ki, mintha tógát viselne, az téved. Csak egy pelenkát viselő sznob marad.
Leon:A művészeknek először is vasatg bőrt kell növeszteniük a túléléshez!

PG

Leon:Kisgyerek voltam, amikor a parasztok a lázadás alatt a szemem láttára gyilkolták le a szüleimet. Földönfutó lettem.

PG

Leon:Tíz évvel később Párizs utcáin kóboroltam, éhesen, koszosan, amikor találkoztam a Megváltóval. Egy utcai piktor volt, aki meglátott, és a kezembe nyomott két pénzdarabot. Nem tudom, hogy mi volt, centime, vagy frank, de ez volt, ami megalapozta a gazdagságomat!
Grig:Két pénzdarabbal hogyan szerzett ekkora vagyont?
Leon:Rulett és kártya révén.

PG

Leon:Támogatás címén tőlem mindenki csak ennyit kap. Tessék. Két pénzdarab.
Grig:Hát, a filmhez nekem ennél több kell.
[Leon]]:Az már nem támogatás, hanem befektetés. Márpedig a befektetés az mindig elvesz, a támogatás mindig ad.

PG

Grig:Levél jött tőle. Azt írja, nem sikerült eladnia a filmet, 15 ezret ad kárpótlásul annak, aki kilép.

PG

Leon:Uram, add, hogy ne írja alá!

PG

- Tessék uram, újabb két lemondó levél jött. Már csak egy hiányzik.
Leon:Helyes. Van esze.

PG

Leon:Érdekes, hogy ilyen könnyen ég. Könnyebben, mint egy festmény. Ilyen könnyen éghető anyagba fektettem a valóság megörökítését?

PG

Leon:Na, ez sikerült, megszereztük a filmet. Most mit csináljunk vele?

rendőrfőnök: Talán gyújtsa fel.

Leon:Azt mondja, hogy ez éghető?

PG

Leon: Mi az? Ki dörömböl?
[Grig]]: (részegen dülöngélve bejön, mögötte zenészek, ő pedig pénzt dobálva megy előttük. Odaadja egy szó nélkül Leonnak a levelét)
Leon:Gratulálok, fiam! Maga maradt egyedül Gazdag lett! (elolvassa a levelet) Mi?? Maga is velük tart? Szolidaritásból? Maga idióta barom!

[Emilia]]:Hé, te!
Grig:Ki, én?
[Emilia]]:Ha úgy sincs más dolgod, hozz egy pohár vizet!
Grig:Ja igen, máris. Tessék.
[Emilia]]:Nem mozdulhatok meg, nem ihatok. Csak öntsd rám, melegem van.

Grig:Megvannak a katonák?

Tiszt: Jelentem, igen. Ahogy a parancs szólt, a szép emberek a románok, a rusnyák a törökök.