The Butterfly Effect (2004) ☆

Pillangó-hatás

(Eric Bress - J. Mackye Gruber)

amerikai-kanadai dráma, fantasy, sci-fi, thriller

4,1

2017-01-10 22:59:25 pedroalvarez (4) #31

Jó kis film, elsőre anno a rendezői változatot láttam, így most a mozis verzió legvége brutál tompának hatott, ezt be kellene tiltani, gyalázat. Maga az alapgondolat remek, és a film a többféle szállal tényleg sok teret ad a fantáziának. A színészi játék elmegy, néhol kicsit bugyuták a szituációk, pedig sokkal de sokkal többet is ki lehetne egy ilyen ötletből hozni...Szóval még egyszer, a rendezői változatot nézzétek, annak a vége iszonyú sokat dob úgy de facto az egészen, így a végeredmény négyes.

2015-09-23 13:31:46 Killjoy (4) #30

Igaz, de ha akkor, 2004-ben ebbe az irányba ment volna tovább, akkor szerintem egész más besorolásban lenne most. Lett volna benne azért potenciál, egy új Kostner simán lehetett volna, ha nem azt a kategóriát nyomatják neki, amit. Nekem pl. a Hullámtörőkben egészen bejött (épp Kostner mellett :).

2015-09-23 08:22:05 BonnyJohnny (4) #29

Szerintem pont ezzel és a Jobs filmmel bizonyította, hogy nem lehetne ő sokkal több, mint a középszerű filmek szépfiúja.

Most képzeld el ugyanezt a filmet Joseph Gordon-Levittal! (A Jobsot meg majd nézd meg Fassbenderrel!)

előzmény: Killjoy (#28)

2015-09-23 08:01:26 Killjoy (4) #28

Elég régen láttam (lehet, meg kellene nézni újra), de tudom, hogy nagy hatással volt rám. Minden egyes "blackout" után várta az ember a megváltást, de mindig jött valami, ami elszúrta az összképet. És talán ez volt ez első film, amiben Amy Smartot láttam, és mit tagadjam, megfogott a hölgy. (Bár a kedvencem vele az Úttalan út.) Később készült pár folytatás/remake/reboot/mittoménmi, de egyik sem tudta még csak megközelíteni sem az eredetit. Ez is egy olyan film volt, ahol valami új ötlettel próbálkoztak (vagy legalábbis nem lerágott csont volt) és működött, és ha már működött, akkor "Nyomtassunk pénzt még ezzel!" felkiáltással kerestek két noname rendezőt (a második rész rendezője előtte csak egy ritka pocsék Mortal Kombat 2-t készített, a harmadik rész rendezője pedig nem is nagyon kapott más lehetőséget), többé-kevésbé ismeretlen arcokkal. Bár az igaz, hogy a cím nekem is eladta mindkét részt, de egyikre sem emlékszem. Talán a harmadikban volt valami tóparti rész, de kb. ennyi. Az elsőből viszont sok minden dereng még ennyi év után is.

Kutcher ezzel a filmmel kacsintott egy kicsit ki a tucatvígjátékok világából, de hiába volt ez egy jó film, később talán a Hullámtörők, a Bobby meg nemrég a Jobs film volt az, ahol még el merte engedni RomCom istennő kezét. Kár érte, mert itt azért látszott, hogy lehetne ő sokkal több is, mint a középszerű filmek szépfiúja.

2014-02-20 10:54:58 manuva (4) #27

Ez a legnézettebb olyan film a KT-n, ami a rendszerváltás után készült, de nem mutatták be moziban Magyarországon. Vajon mivel tudott ennyi embert megszólítani?

2013-08-17 23:54:42 Allain (?) #26

4 befejezése van, szerintem a rendezői a legjobb, azt is szánhatta neki a készítő, csak az túl depressziós (az illik hozzá, azzal üt), a többi inkább csak azért készülhetett el, hogyan közönség elégedett legyen...
Én imádom ezt a filmet, a kisebb hibái ellenére is.

előzmény: simijohnny (#22)

2013-07-14 10:24:58 Szaracén (4) #25

Sokkal jobb és átütőbb filmre számítottam, de összességében jó volt. Negatívuma a rossz színészválasztás. Furamód a gyerekszínészek szinte jobban beválltak, mint idősebb verzióik. A lány karaktere például nagyon idegesítő (talán a magyar szinkron is tesz rá egy lapáttal) és amikor prostit kell alakítania, kkor kegyetlenül túljátsza. (De tényleg, a filmnek az a legrosszabb pillanata.) A sztori lehetett volna keményebb és talán egy kicsit hatásvadászabb. Ennél a filmnél nem ártott volna. Az operatőri munka nem tetszett nagyon, de nm gáz. Végülis jó film, de nem annyira jó, mint vártam.

2013-07-11 10:43:10 simijohnny (4) #24

Igen, Olórin elmélete pedig ennek tükrében egyáltalán nem elrugaszkodott, lévén az egész film igencsak elborult. (És akarom mondani fel is pontoztam négyesre. :))

2013-07-11 10:37:38 BonnyJohnny (4) #23

A négyes értékelés csakis azzal együtt érvényes. :)

előzmény: simijohnny (#22)

2013-07-11 10:03:13 simijohnny (4) #22

Tegnap valami noname csatornán pont elkaptam a filmet, meglepően jó szórakozás még ennyi idő után is, fel is pontoztam hármasra. Vannak hibái (a legnagyobb: Hová tűnt az agydaganat?), néha kicsit buta ugyan, de a sztori nagyon tetszik. Ja igen, és az alternatív befejezés az "igazi", kár hogy nem az került először a kezembe annak idején.

2012-12-30 10:16:42 ChrisAdam (3) #21

A film baja az, hogy a tökéletes mondanivalót úgy mondja el, hogy egyáltalán nem lesz hihető és életszerű. Noha persze nem is lehet életszerű, mert ilyen nincs, de valahogy mégis a mondanivaló jó (a jelent már úgy alakítsuk, hogy a utólag ne akarjuk majd javítani a múltat)Sokkal inkább egy drámai helyzetet kellett volna kidolgozni, nem egy akció-tragédiába ágyazni, ami amúgy nem jó, de talán a kevesebb több lett volna. Így csak egy hármas. Talán az erősebb feléből. 60%

2011-08-23 15:53:10 Tenebra (4) #20

Tipikusan amerikai, túldrámázott akció-tragédia.

Magam sem írhattam volna jobban.

Egyébként nekem ennek ellenére tetszett a mindfuck történet miatt, de azért igen, ez inkább Walt Disney-színvonal. :>

Én egyből a DC-t néztem, mert én gyűlölöm a happy endet (minden formában, nem érdekel, hogy jól csinálják-e meg). Ám ennél sem tetszett túlzottan, illetve annyira nem is unhappy, mint kellene. Hiszen itt mindenkinek jó a főhős nélkül, végülis akkor mi a probléma gyerekek?
Habár így számomra adott egy olyan értelmezést, hogy születhetsz te különlegesnek, lehetnek jó képességeid, de mivel a középszerű, együgyű emberek vannak többségben, így az eredményeid magasról le vannak szarva, akárhogy is kaparsz. S ez így egész jó kis társadalomkritika. Persze ez már csak egy szimptomatikus értelmezés, egy New Line Cinema által egyengetett filmbe nem hiszem, hogy ilyet bele kell látnunk.

Amúgy nekem főként a karakterekkel volt bajom, rendkívül unszimpatikus, sztereotip volt mind, semmi eredetiség nem volt egyikben sem. Még a főhős sem lett megfelelően ellentmondásos. Legalább nyilvánították volna elmebetegnek, mint a 12 majom főhősét és lett volna egy kicsit mániákus, máris színesebb egyéniség lett volna. Így viszont számomra nem volt több egy átlagos trendi bölcsésznél, akinek volt egy különleges képessége. Oszt annyi.

3.5/5 nálam, de a sztori az tetszett, úgyhogy inkább a 4 felé hajlik.

előzmény: gerbence (#14)

2011-07-11 14:18:56 Leppard (5) #19

Egy kérdés. Ezek a fickók (Eric Bress - J. Mackye Gruber) miért nem akarnak valamilyen újabb filmet rendezni?

2011-06-27 23:45:00 paradox (4) #18

"Hatalmas hiba volt hogy újranéztem!Mara.............."mintha én fogalmaztam volna

előzmény: yuriko (#15)

2011-06-20 17:32:53 BonnyJohnny (4) #17

Huh... én csak most láttam az alternatív befejezést. Nem mintha a végső változat végével valami baj lenne. (Nem tudom miért kell irtózni a Happy Endektől, néha jól hozzák össze, mint szerintem ennél a filmnél is.) De a rendezői változat vége tényleg sokkal erőteljesebb. Meg persze merészebb is, hogy mert "Sad End" lenni.

2011-06-20 15:26:00 MicaHiro (4) #16

Lehet velem van a probléma, de én nagyobb mindfuck-ra számítottam. Úgy értem, ha elfogadjuk az alapszituációt, onnantól már simán követhetőek a történések. Szóval nem olyan nehéz, mint a Nines vagy a Southland tales, pedig ettől az alapsztoritól én ilyen filmet vártam volna.

2011-04-12 00:53:22 yuriko (?) #15

Hatalmas hiba volt újranéznem! Maradhatott volna egy kedves emléknek, hiszen kb. 7 éve, többek között ennek a filmnek köszönhetően kezdtem el szerelembe esni a filmvilággal. A szerelem azóta is tart az ízlésem viszont ezek szerint változott. A legnagyobb jóindulattal is maximum közepes:(

2010-12-15 07:11:13 gerbence (2) #14

Komoly film Aston Kutcher-rel? Na, pont annyira komoly.
Tipikusan amerikai, túldrámázott akció-tragédia. Olyan szempontból talán jól sikerült, hogy bár ész nem kell hozzá, hiszen olyan szájbarágós, mint egy Walt Disney rajzfilm, mégis elhiteti magáról, hogy egy "okos" filmet láttál. Mondjuk annyira azért nem.

2010-12-15 00:09:35 aero2zero (5) #13

Úgy is mondhatnánk, hogy a másik két részt le sem lett volna szabad forgatni, ahogy ez a szituáció történt a Matrix-filmek esetében is sajnos.

2010-08-11 17:45:52 copeland (5) #12

A három rész közül ez volt a legjobb ez már nem lehet felülmúlni.

2010-08-04 18:15:30 Lorden (5) #11

A rendezői változat...
Pár jelenet hosszabb, illetve más befejezést kap ami teljes filmet átértelmezi és nyomasztóbbá teszi, youtubeon megnézhető.

előzmény: JeszKar (#10)

2010-06-05 22:48:22 JeszKar (4) #10

Érdekes, hogy több helyen a Donnie Darko-hoz hasonlítják (többek között itt is), Jómagam nem állapítanék meg ilyen hasonlóságot, hisz azon kívül, hogy mindkettő az időutazásról szól nem sok közös van a két filmben. A Donnie Darko nyomasztóbb, sötétebb és annak ellenére
hogy az is lehetséges, hogy az egész film egy blöff
nehezebben értelmezhetőbb. A pillangó-hatás jóval könnyebb (na azért ez sem egy könnyed film) és közérthetőbb.

Egyébként jó film, jól fel van építve, csak néhány apróbb problémám van vele?

- Ami leginkább bosszant, hogy a srác azért többségiben elég hülye módon változtatja meg a múltat
- A végén hová tűnt az agysérülése?
- Valamint néha logikátlan az időutazás (bár jól látható, hogy lehet a múltat változtatni, de a filmben egy-egy pillanatra úgy mutatják be az időutazást, mintha Novikov féle önkonzisztencia elv alapján működne a film, ami kizárja a múlt megváltoztatásának lehetőségét

Amúgy kérhetnék egy kis felvilágosítást, hogy mennyiben tér el az eredeti filmtől a rendezői változat.

2008-08-06 23:54:57 zsyraf (5) #9

ötös, mert végig lekötött, de zseniálisnak nem mondanám.

2008-02-18 10:49:51 GothMan (4) #8

Remek kis film, nem is hittem volna, hogy ez a Kutcher gyerek képes elvinni a hátán a produkciót. És azok a vágások a film első felében az amnéziás jeleneteknél... remek! Igaz, néhol eléggé szájba rágós, és a végére már talán kissé túl sok volt a történés, mégis összességében a helyén van a dolog.

2008-01-27 11:11:14 Olórin (4) #7

Director's Cut:
nem ért meglepetésként, mert rég tudtam, hogy mennyiben más, mint a mozis verzió, de csak a megnézésekor jöttem rá, hogy nem csupán merészebb és kevésbé hollywoodi a befejezése, de kicsit új értelmezést is ad a filmnek, egy súlyos sorsszerűséggel: Hiszen könnyen fel lehet fogni úgy, hogy Evannak nem lett volna szabad megszületnie, és a természet (Isten/Halál/kinek mi tetszik) úgymond azzal javíjta ki saját hibáját, hogy "megáldja" ezzel a képességgel, és belehajszolja abba, hogy születését tegye meg nem történtté - mert a világ csak akkor áll helyre, ha ő sosem létezett. Lehet, hogy kicsit túl természetfeletti, de nekem tetszik. Egyébként pár apróságtól eltekintve (pl. pszichopata, kutyagyilkos gyerek és megrögzött, pedofil apa megváltoztatása három mondattal, khm...) továbbra is nagyszerű filmnek tartom, főleg ezt a rendezői verziót.

2007-12-27 01:55:10 padam (5) #6

(A rendezői változatra adtam, az eredeti inkább 4)

2007-10-08 22:27:55 Kovacsadam889 (5) #5

nem akarok kukacoskodni,de ez már kukacoskodás

előzmény: -senki- (#2)

2007-08-13 21:44:35 Rituska (5) #4

nagyon nagyon jó

2007-07-22 16:03:10 Denice (5) #3

Állati.

2007-06-24 04:34:26 -senki- (1) #2

A legundorítóbb amikor benéz egy ajtón és összevan vágva két képből bal és a jobb oldal hogy az előtér és a háttér is éles legyen...

Bár ilyet jobb filmekben is megjátszottak már: pl.
Született július 4-én, A kis Buddha.
De nagyon utálom, főleg ha ott alkalmazzák ahol meg is lehetet volna oldani hogy átfokuszáljanak. De lehet annyi idő alatt már aludna a célközönösség :).

2005-07-24 17:33:18 stanleykubrick (3) #1

Az IMDB-n olvastam egy kritikát ami talán legjobban fogalmazza meg: Donnie Darko for Dummies