Záhrada (1995) ☆ 👁

A kertben
The Garden

(Martin Sulík)

francia-szlovák dráma, fantasy, szerelmi történet, vígjáték

4,2

2022-08-08 12:43:43 somogyireka (4) #9

Nna, harmadjára is megnéztem, 1996-ban imádtam, 2012-ben pont az ellenkezője, és szerintem most álltam be középre.

Úgy tűnik, mintha egy édes mese lenne, viszont nagy témákat rejt a látszólag bájos cselekmény mögé. Ám mielőtt túl komolyan vennénk is bármit a szerelmen kívül benne, Wittgenstein és Rousseua téziseit is inkább kikarikírozza. Viszont a főszereplő lányt keleten nem kizárt, hogy szentként tisztelnék különleges képességei miatt.
Mesés, miközben az egyetlen helyes irányra mutat rá, mely visszafelé vezet. A főhős, hátrahagyva életét elindul nagyapja lelakott, romos háza felé, melyet szép lassan elkezdett visszavenni a természet. Ha elindulnánk a paradicsom felé, azt sem találnánk jobb állapotban bizonyára. De nincs más esélyünk, vissza kell menni, oda ahonnan indultunk, mert előre már nincs tovább, és rendbe hozni a paradicsomot, ami természetesen mindenkinek mást jelent, és talán ezen a helyen el lehetne felejteni mára a bibliát is végre.
Harmadjára nézem, most a fiam miatt, el akartam neki mesélni, milyenek is voltak a szülei találkozásuk idején, amikor 1996-ban először láttam, a főszereplő lányban akkori énemre ismertem a filmvégi nagyjelenetben. Mely képesség (nem szpojlerezek) csodálatos egy éteri térben, de rettenetes nehéz teher ebben az életben. Paradicsomi kvalitás, melyet el kellett volna felejteni az életbe érve, de van, aki véletlen magával hozta, az meg legtöbbször inkább belebolondult annak eredetileg gyönyörűségébe.
Tetszik a filmbéli szexus bemutatása szerelem idején, éppen csak ott van, szinte nem is illik a másik testét megérinteni, olyan, mintha a szerelemnek is alakja lenne és harmadik lakosként költözne be a házba. Ami viszont borzasztóan fáj és bizony emiatt nem sok jót jósolok hosszú távon a főszereplő Jakubnak a rendbe hozott paradicsomában az az, ahogy szeretőjével bánt. Ott teljesen kiábrándultam belőle. Ha valaki tényleg a paradicsom felé tart, az nem búcsúzik ilyen színvonalon senkitől..

2019-09-25 00:43:41 offerus (5) #8

A cseh filmet ismerjük. De milyen a szlovák film? Ki tudna mondjuk kapásból felsorolni legalább hármat? A látottak alapján a mű a legjobb cseh hagyományok folytatója, talán még rá is tesz egy lapáttal (a stáblistán számos magyar közreműködő is van). Filozofikus, költői, mágikus, finoman erotikus mese felnőtteknek, 14 fejezetben. És persze bőséges humor, annak is inkább vizuális, mint verbális formája. Hiába sorolja fel a narrátor akkurátusan a fejezetek elején, hogy mi fog történni, a megvalósítás újból és újból a meglepetés erejével hat.

A középpontban - a semmi közepén – található minden emberi lakhely ősképe, a Kert. Az emberi mű már rég pusztulásnak indult, a természet visszavette az uralmat. Még ha a romos kis ház idővel meg is újul Jakub keze nyomán, a legfontosabb jelenetek a kertben láthatók. Ez az a hely, ahol otthonra lehet lelni, ahol rendeződnek a kapcsolatok, megvalósulnak a vágyak, ha az ember hajlandó hátra hagyni a múltját és megtanul a titkok könyvében olvasni. A hely vonzza a különcöket, legtöbbjük átutazóban van, Jakub mindegyiküktől kap valamit, a legtöbbet bolond (vagy szent?) Helénától, a koraszülött fiatal lánytól, aki tükörírással ír és ismeri a világ fővárosait. Aki miután mindent megtanított Jakubnak, csendben elpihen a levegőben. Ez utóbbi mondatot azért nem tettem spoilerbe, mert a filmről szinte mindenhol - a fő oldalon itt is - ez a kép látható

(Tetszett, hogy a film egy csomó díjat nyert a cseheknél. Pedig azt hinné az ember, hogy ők is úgy vannak ott egymással, mint mi itt.)

2013-09-24 01:30:42 Kakimatyi (4) #7

Remek film néhány nagyon kacagságos jelenettel. Nem szájbrágós. Nem is szájbarúgós. Inkább csak amolyan lebegős.

2012-09-11 23:32:43 somogyireka (4) #6

újra megnéztem, eltelt közben ez a 16 év, az akkor még lebegő lányka, ma már nem akar lebegni, és a sok szellemi fröccs sem érdekli már, amivel ez a film itat. Amolyan belépőnek az életbe jót tett, de ma már nem tudok vele mit kezdeni. Csak mosolygok egykori magamon, aki -naná- a mosthoz hozott el.
Így az egykori zseniálisból mára csak egy gyenge négyes marad.

(ennek a filmnek is megnézném a második részét, azt hiszem,pont meg tudnám írni, csak ki kellene másolnom a naplóm oldalait)

2012-03-07 13:22:24 zéel (5) #5

A kurva mindenit, de szép film! - mondaná a filmbeli Jakub apja. (Marián Labuda, a Menzel filmek állandó szereplője.)

2012-03-07 10:07:41 somogyireka (4) #4

....ez a film is fent van itt!? egykoron a kedvencem volt, az életbe indított el úgy igazán!nem is emlékszem már,mikor láttam...úgy 1996 körül, s arra sem emlékszem,ma mit mondanák róla, de akkor:elégetett,kiűzött belőlem minden felesleget, és itt maradtam én én egyedül, ragyogóan. Aztán ezerrel beindult az élet, de a ragyogás megmaradt...és repülni sem felejtettem el,mint ott a lány a film végén...vagy csak lebegett,mindegy is,jól csinálta.

2011-09-03 07:54:39 Jereváni Rádió (4) #3

Valóban jó film, csak már nagyon régen láttam, van annak vagy 10-12 éve is. Leadhatná mondjuk a duna tv, ha már a dvd megjelenésről nem is álmodhatunk.

2011-09-03 07:00:30 Kalti (5) #2

Így van, igazi ismeretlen gyöngyszem a maga szerény 36 szavazatával.

2011-09-02 20:45:55 Muhrel (5) #1

Remek Film . Szép környezet !