Cube (1997) ☆ 👁

(Vincenzo Natali)

kanadai dráma, sci-fi, thriller

3,8

2022-02-23 14:20:58 gybE (4) #52

Ha teljes magyarázatot nem is ad a film, azért vannak erős utalások.
A legfontosabb, hogy megtudjuk, hogy Worth tervezte a külső kérget. Ebből, és a többi megjegyzéséből, szerintem nyugodtan lehet extrapolálni, és feltételezni, hogy a kocka egy emberi építmény. Bizonyos emberek megtervezték a különböző részeit, mások legyártották ezeket, megint mások összeállították, még mások embereket raboltak el, és tettek bele. Miért? Mert elvállaltak egy munkát, és megfizették őket érte, aztán az önálló munkák összességének ez lett az eredménye. Ilyenformán a kocka az ember alkotta világ mikrokozmosza, és ebből a megközelítésből a film tökéletesen beillik a kilencvenes években dívó rendszerkritikus alkotások közé (még a kocka felépítése is mintha az egymás mellett sorakozó irodai fülkéket (cubicle) idézné, azokat a harmadik, függőleges dimenzió mentén is kiterjesztve). Tehát a modern emberi világban mindenki elvégzi a maga munkáját, betölti a szerepét, és átlátja a maga kis szeletét, de mindez egy olyan hatalmas, összetett és zavaros rendszer része, amit nincs olyan ember, aki teljességében átlátna. Ha vannak is vezető figurák, háttéremberek, összeesküvések, ezek egymással párhuzamosan működnek, egymástól függetlenül, vagy közvetett kapcsolatban, így nincs senki és semmi, ami a nagy egészet összefogná, a "nagy egész" absztrakt fogalmán túl. Isten halálával az isteni perspektíva lehetősége is elveszett. Ezért tántorodik meg Worth a kijárat előtt, mert tudja, hogy kint nem ér véget a küzdelem, csak nagyban folytatódik, még átláthatatlanabb módokon, talán kevésbé kiélezve, de pár szerencsétlen lépés, és a rendszer itt is bedarál. Na ez a horror.

2021-03-09 15:47:35 macready (4) #51

Azzal értek egyet, hogy még más szemmel látta, aki jóval régebben, akár a '90-es évek végén látta először, ugyanis azóta szabadulószobás horror/thriller filmek (Fűrész és társai) garmadája jelent meg, amelyek eléggé elkoptatták már ezt a témát.

2021-03-09 15:10:07 Ugor (2) #50

Ok, mindenki nyert.

2021-03-09 15:06:31 wim (5) #49

Jó régen láttam, akkor tetszett, elsősorban a filozofikussága miatt; valamiféle egzisztencialista parabolát láttam benne. De thrillerként sem utolsó. Akkor legalábbis így éreztem, lehet, hogy újra kellene nézni.

A Fűrész, amennyire emlékszem, sima szabadulós horror - ez másra helyezi a hangsúlyt, itt a magyarázatok tulajdonképpen lényegtelenek.

2021-03-09 14:45:24 Ugor (2) #48

Igen, persze, rendkívüli helyzetben mi mit hoz ki belőlünk és az egyének hogyan tudnak vagy nem tudnak kollektíven megoldani valamit, vagyis személyiségfüggő, meg minden. Ok, persze, ez is benne lenne, ha jól benne lenne.

előzmény: Xuja (#47)

2021-03-09 14:11:28 Xuja (5) #47

De itt abszolút nem a rejtvényen van a hangsúly, az csak katalizátor, a lényeg a szereplők hozzáállása, viselkedése, egymással való kapcsolatuk és reagálásuk a körülményekre. A #11-es kommenttel értek egyet.

2021-03-09 14:02:23 Ugor (2) #46

Én meg amúgy szeretem ezeket a szabadulós, megfejtgetős filmeket, de pl. a Fűrészeket sokkal többre értékeltem. Volt valami értelme, magyarázata...

előzmény: Xuja (#45)

2021-03-09 13:58:26 Xuja (5) #45

Én úgy emlékszem, hogy ez egy kellemesen nyomasztó, szórakoztató sci-fi thriller, de semmi egetrengető nincs benne (szerintem újranézéssel le fog menni nálam négyesre).

2021-03-09 12:48:20 Ugor (2) #44

...vagy lehet, hogy túl nagy elvárásokkal ültem neki.

2021-03-09 12:31:44 critixx (2) #43

Azért Nicole de Boer nagyon cuki, kamaszkorom egyik szerelme. :P Ettől eltekintve a film tényleg nem egy nagy szám. Nagyobb a füstje, mint a lángja.

2021-03-09 03:01:51 Ugor (2) #42

Megpróbálkoztam vele... valójában dögunalmas, értelmetlen ökörség. Pocsék színésztelen színészekkel, párbeszédtelen párbeszédekkel.

2021-03-09 03:01:39 Ugor (2) #41

2020-10-09 19:41:32 Norbert Simon (4) #40

Nagyon jó volt újra felidéznem ezt a régen nem látott klasszikust. Nekem anno többek közt ez indította el az érdeklődésemet mind a "horror" és a thriller iránt. A film ötlete abszolút jó. Szerintem nagyon kreatív, ötletes, meglehetősen klausztrofóbiás érzetet nyújt. A karakterek közötti fokozatosan felerősödő konfliktusok, viták szerintem tuti jók ( nyílván nekem az erős nosztalgiafaktor is rádolgozik). A csapdák is jól ki lettek találva én szerintem benne. Azok nagyon tetszettek. A film látványvilága szerintem még most sem olyan rossz. Összességében részemről négyesre értékelem.

2019-09-05 10:20:10 Calavera (?) #39

Sok helyen védtem már meg a Blair Witch Project-et, vagy a Motel-t, esetleg a Falut és mindenképp a Fűrészt (szigorúan az első részt), hogy ezek a filmek mára már megkoptak és kiszámítható, stb. De ezek a filmek most így tizenX - huszonX év múlva megnézve is jók, élvezetesek, izgalmasak, díszdobozosak - kiállták az idő vasfogát. Ha elvesszük, hogy már mindenki tudja hogy mi a végük, miről szólnak, utolsó mondatukig elcsépelődtek, de akkor is. Most elindítom a BWProjectet, ugyanúgy paráztat mint amikor legelőször láttam. Ergo, tartják magukat.
Na most ez a Kocka, megnézve 2019ben IS egy nagy unalmas f*$. Totálisan értelmetlen matematikai magyarázat, a színészek nevetségesek és idióták, semmi rendes magyarázat nincs hogy miért vannak ott. És általában az számomra nagy pozitívum hogy pár ezer dollárból, egykét hét alatt forgatták (pl Primer), de itt ez nem pozitív, hanem láthatóan egy garázsfilm. Akkor is gagyi volt, most meg unalmas tekergetős felesleges időtöltés.

2017-09-24 16:14:11 Reaper (3) #38

A film még tetszett is volna, ha a színészek nem lettek volna ilyen idegesítőek. A rendőr, meg az autista főképp.

2017-03-26 12:05:59 ryood (5) #37

A 100 Legjobb Film / 66. A kocka

előzmény: Rituska (#36)

2017-03-26 11:58:26 Rituska (2) #36

Valószínűleg húsz évvel ezelőtt kellett volna megnéznem, akkor talán ütött volna, bár akkor még túl fiatalka voltam, szóval mindenképp rossz az időzítés.
Az alapötlet kíváló, a látvány is remek, tetszettek a kockák, volt az egészben valami hátborzongató.
A színészek viszont roppant idegesítőek voltak, különösen a rendőr.
Kicsit közhelyes, és olyan szájbarágósan elmélkedős akar lenni az egész.
Nem jött át a szereplők helyzetének súlyossága, nagyon vártam, hogy vége legyen, bár tagadhatatlan volt néhány egyedi és beteg ötlet, aminek köszönhetően mégis végigszenvedtem.
Nem értem mit keres Puszér 100-as listáján, ez az első olyan film amit azonnal kihúznék róla. (Végignézem a listát, bár a javát már láttam, és eddig nem találtam benne kivetnivalót. Eddig. De megnéztem a Kockát)

2014-06-29 21:10:44 Xuja (5) #35

Baromi jó kis szürreálthriller ez. Sőt, igazából nem is a thriller elemek miatt olyan erős, hanem a karakterek közti konfliktusok drámaisága miatt. Engem nagyon megvett, bár pár dolog azért zavart: a film matematikája, illetve a vége olcsó, hatásvadász húzás: Quentin beéri a többieket, holott nem lenne képes rá.

2014-04-25 14:24:10 gomez1000 (5) #34

A rendező pedig férfi, nem nő, ahogy Dió írta az elemzésében.

2014-01-13 00:01:42 Dynast Grausherra (4) #33

Egyetértek azzal, hogy a film túlzásba esik a dolgok megmagyarázatlansága terén. Én szeretem a homályban hagyott részleteket, de itt igazából már szinte teljes sötétség van. De ezt leszámítva nagyszerű film. Korábban azt hittem, ez valami horror, nos van benne két durva jelenet, de ezeken kívül ez egy nagyon jól eltalált dráma, hat csapdába esett emberrel, akik elég különbözően dolgozzák fel a helyzetet.
Amúgy én is azt vártam, hogy a végén lesz valami óriáskocka, de ezt technikailag is nehéz elképzelni, úgyhogy egyetértek azzal, hogy a fényes megoldás sokkal jobb. Hiszen ha a filmben szereplő kocka egy nagyobb valami része, onnantól kezdve az már nem működhet hasonlóan, mert ott van a híd, és nem jönne ki az építőelemek száma.
A színészekkel kapcsolatban annyit, hogy furcsa volt a Csillagkapu McKay doktorát (David Hewlett) egy ilyen passzív szerepben látni, ahol nem ő a főokos.

2013-11-15 20:54:52 Egy filmkritikus (2) #32

Rengeteg kérdés felmerült, pl: Végül is hova jut ki a fiú a végén? Akkor ez végül is egy fizikailag megépített építmény, nem úgy mint a második részben? Mi céllal épült, és hol van ez? stb, stb, stb......

2013-11-15 20:53:29 Egy filmkritikus (2) #31

Az jó, ha van misztifikáció egy filmben, de ebben szinte semmi sincs megmagyarázva a végén. Kell azért egy kevés "szájbarágás", mert ez így már azért élvezhetetlen, mert érthetetlen.

2013-09-24 18:46:06 Jereváni Rádió (4) #30

Hehe...:) [link]

2012-11-02 12:32:09 ChrisAdam (4) #29

Igaz, de én is terikával értek egyet. Így is nyomasztó volt.
Amúgy abból nem sokat lehet kitalálni, Xuja.:-)

2012-11-01 18:36:34 terika (4) #28

Az elég nyomasztó lett volna. :S Így is eléggé megfekszi az ember gyomrát, hát még egy ilyen befejezéssel...

előzmény: slawter (#27)

2012-11-01 13:22:35 slawter (4) #27

Szerintem ez sokkal deprimálóbb lett volna. Totál reményvesztettség.

2012-11-01 13:06:40 Xuja (5) #26

Ejnye, az ilyet legközelebb SPOILER-be.

2012-11-01 10:22:59 ChrisAdam (4) #25

Miért a végén nem derül ki, hogy hova kerülnek, nem?

előzmény: slawter (#24)

2012-11-01 02:36:10 slawter (4) #24

Szerintem a kocka egyfajta futurisztikus purgatóriumként üzemel. A végén a legtisztább ember amradt életben - na jó, ez az elméelt a csajnál egy kicsit rázós, de talán nála is elfogadható. Amúgy szerintem ha a végén hárman jutnak át a hídnál és úgy fejezik be, hogy amikor kilépnek belőle egy másik kockába érnek, na akkor szeritnem sokkal hatásosabb végel ett volna.

2012-09-06 12:59:21 flake (5) #23

Mellesleg csak szerintem ironizált Umberto?

2012-09-06 12:57:26 flake (5) #22

öhöm...

2012-09-06 11:16:29 ChrisAdam (4) #21

Nem volt különösebb zenéje. Meg az ilyenhez nem is kell. Ilyenkor nem osztályozom.

2012-09-06 10:54:52 Umberto (3) #20

és a zene hány százalékos?

2012-09-06 06:19:48 ChrisAdam (4) #19

Fasza thriller, jó karakterekkel, izgalommal, kiváló párbeszédekkel. Szerencsére nincs agyonmagyarázva, a vége e szempontból zseniális, viszont sajnáltam Worthot és a csajt. Fordulatok, veszélyek, indulatok. Ez most jó volt!

Színészek: 60%
Rendezés: 80%
Forgatókönyv: 80%
Látvány, hang: 70%
Történet: 100%
A film: 78%

2012-06-26 03:59:17 EstiKornél (3) #18

Érdekes ötlet, nagyrészt le is kötött, de valami annyira irritálóan modoros volt az összes színész - a Worth-öt alakítót kivéve -, ami számomra szinte teljesen megölte a film hangulatát. Nem tudom, mikor láttam ennyire pocsék alakításokat.

2010-09-29 11:33:33 hwoarang (2) #17

A film matematikája valami hihetetlenül lehangoló. A technikai megoldásai erre még rátesznek egy lapáttaé. '97-es film könyörgöm. Alapvetően én sem szeretem a megmagyarázatlan dolgokat, de azt nem mondanám, hogy ötlettelen.

2010-06-14 11:13:23 MicaHiro (4) #16

Határozottan jó thriller, de én egy picit többet vártam, mert nagyon sok jót hallottam róla. A karakterek és a szituáció remekül működik azért, az egyedüli problémám az, hogy egy olyan film ami elvileg az észre próbál hatni, ne állítsa be egy 3 jegyű szám prímfelbontását hihetetlenül zseniális dolognak.

2010-05-17 23:49:49 terika (4) #15

A második részben kormánykísérletnek, meg önálló négydimenziós térnek nevezik, ami valahogyan magától működik és mindig visszatér a kiindulási pontba meg egyéb ilyen quantumfizikai nyim-nyam. És amit egy ultraaárki alkotott védelmi rendszerek tervezése közben. :D Ráadásul az alkotóját is bezárják a kockába, vagyis oda szökik és még vak is. LOL Nah mindegy. Tényleg nem lényeg, az inkább sci-fi vonalú lett és aki szereti ezt a quantumfizikai agyalást annak igazi csemege. Az elsőtől külön állló egység amúgy. Az első szerintem úgy volt jó, ahogy volt. Mint a rubik vagy kirakod vagy "beledöglesz".

2010-05-17 22:55:22 simijohnny (4) #14

Szerintem egyáltalán nem rossz film, a második, viszont a harmadikat ne nézze meg senki.

Egy kis agyalás a Kocka trilógiáról, annak akit érdekel.

2010-05-17 21:32:53 JeszKar (4) #13

Kocka kettő nem ad magyarázatott, az csak egy másik kocka, más szereplőkkel, egy négy dimenzionális térben. A harmadik rész viszont ad némi infot.

2010-05-17 20:35:56 whiteman 01 (4) #12

Magyarázatra nem emlékszem a másodikból, de az a film a felesleges folytatás definíciója. Nagyon ostoba, nagyon erőltetett, felturbózott, négy-; meg kitudja hány Dimenziós kockával-nevetséges.
Ez pedig így jó, ahogy van. Ha túlmagyarázzák, azzal a misztériumától fosztották volna meg.

2010-05-17 20:26:58 Olórin (5) #11

A másodikban (bár hálistennek már elég szépen kopik ki az emlékeim közül) adnak valami magyarázatot arra, hogy mi is a kocka, ha jól rémlik.
De minek? Ennek a filmnek nem ez a lényege, avagy tuti, hogy max egy 3-as osztályzat állna itt tőlem, ha magyarázkodtak volna a végén - tekintve, hogy amúgyis csak triviális dolgokat (földönkívüliek, virtuális valóság, álom, kísérlet blablabla) lehetett volna kitalálni.

2010-05-17 20:18:22 Rorschach (2) #10

A vége el van szúrva, másodszori nézésre is azt mondom, illetve azért érdekelt volna, hogy mi a fene is ez a kocka. Tényleg, mi ez? :) A többi rész ad rá magyarázatot, vagy csak elfecsérelt idő, tekintetbe véve, hogy ettől sem vagyok lenyűgözve?

2009-09-05 21:06:34 insano (5) #9

A film első része számomra is lenyűgöző azt gondoltam a folytatásban lesz értelme de mégnézve a másik két részt azt kell mondjam csalódtam oké hogy nem kell mindent megmagyarázni és befejezni de ez hm szerintem egybe nem állja meg a helyét mondjuk ha külön megnézem a 2. és 3. részt és igyekszem nem úgy tekinteni rá hogy összekapcsolódnak ismét értelmet nyer még ha nem is észszerű. A 3. rész szerintem lapos volt túl titokzatos viszont jobban passzol az első részhez mint a 2. rész ami viszont önmagában ismételten csak remeknek mondható. Egyszó mint száz ha nem akarom összekapcsolni a részeket mind nagyon jó de a fűrészhez azért akkor sem hasonlítanám.

2009-08-24 13:36:37 "L" (5) #8

Ez kérem újranézve zseniális.

2009-08-23 13:26:28 pókmacska (3) #7

Igen. Talán jobb lett volna az első két részt összegyúrni ötletileg. Kicsit hosszabb lett volna, de teljesebb. Öhm, és kicsit thrilleresebben talán hatásosabb is lett volna, mint szétmálló arcokkal, meg széteső testekkel. De hát ízlés dolga:)

2009-08-23 12:53:26 jesi (3) #6

A vége elkapkodott számomra, amúgy az ötlet nagyszerű

2009-01-29 21:54:40 whiteman 01 (4) #5

Bocs főnök!

előzmény: terika (#4)

2009-01-29 21:46:12 terika (4) #4

Pszicho-paranoia thriller. ;)

előzmény: whiteman 01 (#3)

2009-01-29 21:42:10 whiteman 01 (4) #3

Szerintem rendkívül ötletes és egyedi klausztrofób thriller. Aki a Fűrész-sorozaton edződött, nézze meg ezt, mert sokkal jobb.

2009-01-29 21:39:33 terika (4) #2

És meg tudná mondani, hogy miért gyenge?

előzmény: gellert01 (#1)

2009-01-29 21:38:40 gellert01 (2) #1