Lisbon Story (1994) ☆ 👁

(Wim Wenders)

német-portugál dráma

3,7

2021-10-13 21:35:53 macready (4) #15

„Wenders Lisszaboni történetének filmrendező hőse, mint valami újra megtalált, megváltó szentséget, Buster Keaton kézzel forgatható, ómódi felvevőgépét mutatja fel a világ képi elszennyeződésének ökológiai katasztrófájában.
Visszahozván valamit a romlatlan korból, amikor a kamera még valóban „ártatlan” volt: rögzítésre éhes mindenevő, minden nagyképűség nélkül. Hová lett a tájak képeslapokban elvett szüzessége, van-e még kőfal, hullámzó tenger, kikötő naplementében vagy stoplámpák által megvilágított, vibráló remegésű autópálya, amit ne láttunk volna tízezerszer? – kérdezzük. Hogyan lehet elkerülni a klisét, a giccset, a szegénység mégoly szívszorító pittoreszkjét?
A film legfőbb varázsa annak köszönhető, hogy lemondott akár a cselekmény kizárólagos uralkodó szerepéről, akár a látvány hangsúlyozott egyeduralmáról: az „idegen” anyagok önálló léte legalább olyan fontossá vált benne, mint e hagyományos eszközöké.
A felvételekben megjeleníthető-e olyan élet, amelyik fölér egy város lüktetésével? S az okos felelet helyett, a maga szerény cselekményével, mesét, fényt, mozgást, képet, zenét, zörejt, ritmust összeszövő életével végül is maga a film kínál élményt, közvetíti számunkra is a találkozás örömét. Látjuk, amint az emléknyomok, a múlt háborítatlan lerakódása ott őrződik a köveken, a tágas és funkciójukat vesztett tereken, a szabálytalanság minden boldogító tüneményében. Ez az idő bélyege és jelenléte, mely egyedül kölcsönöz elevenséget a tárgynak, és a képet a maga távlataival ruházza fel.
Mert szó és bölcselkedés amúgy sem oldhatja fel a mai válság okozta kétségek feszültségét. Csak az érzékletes anyag, a játékos forma nyitottsága idézheti fel a történések eleven igazságát.”

2018-12-06 19:50:17 dittike (5) #14

A Lisszaboni történet egy olyan különleges szakmai film is mely a hangmérnöki tevékenységet és magát a filmkészítést valamint a szerelmet a plátóit igazit elegyíti a fado portugál népdalok költőiségével varázslatával érzékiségével.

2015-06-19 21:38:12 somogyireka (3) #13

én már megvettem..

előzmény: Kalevala (#12)

2015-06-19 21:33:11 Kalevala (4) #12

Off: Akkor mire várunk?

2015-06-19 21:26:11 somogyireka (3) #11

(off:már van fapados wizzair oda, áprilistól. Bp-Lisszabon!!)

előzmény: Kalevala (#6)

2015-06-19 21:22:08 Kalevala (4) #10

Kellett ez?:)) Ó, az álmaim...!! Amikor a Madredeus együttes zenélt, Wenders zseniálisan választotta a kék-narancs komplementer színpárt.Ez volt a zene színe! Más nem lehetett!

2015-06-19 21:07:44 Ugor (3) #9

Pontosan. Miután kereket cserélsz valahol. :o))

előzmény: Kalevala (#8)

2015-06-19 21:02:00 Kalevala (4) #8

Elképzelem, hogy autóban ülök, belépek Portugáliába és Madredeust hallgatok. Egy álomrepülés autóban.

2015-06-19 20:58:46 Ugor (3) #7

Igen!! Én ezért vettem meg 10 Madredeus lemezt! :o))

előzmény: Kalevala (#6)

2015-06-19 20:57:45 Kalevala (4) #6

Elragadó hangulatú igazi Wenders-film. Lisszabon hívogat újra. De mennék!!

2013-12-28 02:23:31 Ugor (3) #5

Ez a zene! Madredeus-rajongó lettem. Csodálatos! A filmmel nehezen tudok mit kezdeni, de sokat segített a DVD-n lévő extra, meg az együttes tagjainak emlékei a filmről. (Lehet, hogy felváltva fogok négyest meg hármast adni rá.)

2013-10-31 21:09:29 somogyireka (3) #4

Ha van olyan, hogy a film szíve, akkor az itt a Madredeus együttes Guitarra című dala.Évekig csak a zenét ismertem, nem is tudom,hányszor hallgattam meg egymás után néha. Na ez a dal úgy dobog, hogy majd felrobbant.. [link]
Aztán még Pessoa, Portugália igazi hangja is nagyon vagány. Valahogy így mondja: Ha szeretet nincs bennem, akkor semmi vagyok..Hát bennem nincs.- vágja rá a költő. Akkor hát mi vagyok?. S e - számomra - két csúcsjelenet köré fel vagyon építve ez az óvatos alkotás, amit igazából,mint egy emlékkönyvet néztem végig, mert túl sok élményem kötődik Lisszabonhoz. De a film úgy igazán nem érintett meg. Ám Wenders kiáltását kihallom belőle.

2012-03-11 19:56:50 sleepingdancer (4) #3

Szemlélődő, hallgatózó, a korai Wenders-darabokra emlékeztető, lassú ritmusú film a filmről.

2010-06-05 17:44:34 puttancsospeti (2) #2

Teljes egyetértés. Elég vértelen, konzum alkotás. Lila gőzökkel és valami ál folklór, ál misztikus, manírt művészkedő hangulattal. Az eddigi leggyengébb számomra a Wenders-től látottak közül.

előzmény: desmond (#1)

2010-06-05 16:23:31 desmond (2) #1

Meglehetősen kisszerű, unalmas film, a szokásos Wenders-féle, mélyértelmű tanulságként eladott közhelyes blődségekkel nyakon öntve.