Rachel Getting Married (2008) ☆ 👁

(Jonathan Demme)

amerikai dráma, szerelmi történet

3,5

2012-11-20 22:25:06 sfefe (3) #28

Ha valamiért megéri megnézni, az Anne Hathaway, amúgy a történet igen csak lapos. Valahogy nem ül le nálam a dolog, pedig a koncepció tök jó lenne.

2010-06-21 02:13:23 Hannibal Lecter (4) #27

Valaki egyszer megrótt, amiért látatlanban leszóltam Hathaway alakítását ebben a filmben. Nos, valójában egészen jól megoldja a feladatát, tényleg igazi színésznővé kezd érni. Azt nem mondom, hogy nincs hová fejlődnie, de egy drámai filmet már ügyesen el tud cipelni a vállán. Demme családi krízisekről szóló, realista igényességgel készített filmje amúgy önmagában is működőképes, erőteljes és dinamikus, bár a steadicam engem kifejezetten zavart. Úgy éreztem, a rendező kissé túlzásba viszi dokumentarista stílusát, melynek keretében klausztrofób terekben, sokszor alulexponáltan láttatja baljós tekintettel felalázó, vagy épp üvöltöző, zokogástól rázkódó hőseit. Bőségesen kárpótolnak viszont a virtuóz szemszögek, a változatos kameraállások: különösen tetszett három megoldás. Amikor a fodrászszalonban Kym egykori elvonós sorstársa meséli közös régi élményeiket, és merész átélezéssel láthatóvá válik Rachel riadt tekintete; a gyönyörű fahrt, amellyel Kym (autóbalesete után) visszatér a meghitten hejehujázó családhoz; amikor a medence vizén keresztül láthatjuk magányosan éjszakázó hősnőnk sziluettjét az esküvői buli után. Meg persze a történet is kompakt, vannak nagy, könnyzacskóingerlő jelenetek, és ami külön tetszett, hogy nincsenek típusfigurák. Minden szereplőt a másik véleményének tükrében látunk, a közös családi múlt fokozatosan lengi be a figurák jelenét, és a napvilágra kerülő részletek függvényében, forgószínpad-szerűen változik a hozzáállásunk egy-egy alakhoz. Bár azt el kell mondanom, hogy a kampós orrú, száraz Rachelt - akihez képest Bruno Cremer kifejezetten filigrán szaglószervvel rendelkezik - nehéz nem utálni, akárcsak kotnyeleskedő, utálatos barátnőjét, de hát ez már részletkérdés. Továbbá úgy tűnt, Demme a vége felé kissé összezsúfolja a különféle konfliktushalmazokat, túl sok teátrális nagyjelenetet komponál meg egymás után (Kym Rachellel és apjával, majd az anyjával való külön, tettlegességig fajuló veszekedése), de az összképen ez sem ront sokat. Stabil 4-es.

2010-01-03 01:57:07 Daywith (3) #26

lagzinak 5ös,filmnek közepes, de a nevetlen hercegnő kilépett a cipőjébol

2009-12-06 19:50:57 mchn (4) #25

Boven atlagon feluli film. Anne Hathaway miert nem kapott ezert Oscart?! Gondolom tul visszafogott volt a film is es a szerep is ahhoz. Ami problema volt: idonkent tulsagosan kilepett a visszafogottsagabol, nem igazan illettek hozza a durva erzelemkitoresek sztem. A masik pedig a fenykepezes. Teljesen feleslegesnek ereztem ezt a megoldast, vagy ha mar igy csinaltak, lehetett volna sokkal "intimebb".

2009-09-22 18:03:01 tomgreek (5) #24

Szerintem a vége miatt megérdemel egy 8-ast! Fel van építve a történet , ami végére teljes lesz ! Az eleinte idegesítő karakterek a végére mind szerethetővé és szimpatikussá válnak (legalábbis számomra)
Anne Hathaway pedig nálam bekerült a Top5 szinésznő közé !!

2009-07-08 23:20:31 Zalaba Ferenc (2) #23

mélyütés. :)

abban volt karakter és spiritusz, ebben a fimben meg csak mesterkéltség.

előzmény: The Hungarian (#22)

2009-07-08 23:14:27 The Hungarian (4) #22

Mint pl. a Happy-Go-Lucky? :)

előzmény: Zalaba Ferenc (#21)

2009-07-08 23:13:31 Zalaba Ferenc (2) #21

szeretem, amikor egy filmnek nincs igazán mondanivalója, de azt jó sokáig mondja.

2009-07-04 13:30:37 Brumi (4) #20

Már 1 hónapja megjelent, sajnos moziba nem jutott el, pedig jó film.

2009-07-04 13:28:28 Hannibal Lecter (4) #19

Úgy látszik, ez már csak DVD-n lesz itthon hozzáférhető. Jól tévedek?

2009-07-04 12:38:01 Olórin (5) #18

Nekem is a Születésnap jutott eszembe. És bár annyira nem jó, nincs is olyan nagyon messze tőle. Ez pedig máris nagy szó. A rendezés (jó látni, hogy Demme-ben még mindig van spiritusz), a forgatókönyv, a színészek, mint kiváló, minden a helyén van, nem éreztem úgy, hogy akár két felesleges perc lett volna az egészben.

2009-07-03 14:56:24 budaik (5) #17

Mennyire rányomja a bélyegét egy ember hiánya másokéra. Pedig alig élt. s mégis összetartó erő. A gyász nagyon szép és cselekményes képét kapjuk. Ami csak itt és most szól nekünk ...

2009-06-21 19:20:35 slozi (5) #16

Nekem direkt bejöttek ezek az általad üresjáratnak nevezett jelenetek, a pohárköszöntő, vagy például a mosogatógépes is. Szerintem igen erős hangulatteremtő hatásuk van, plusz a realitásérzetet is növelik, és ha belegondolunk, ehhez a képi stílushoz illettek is az ilyen tisztán hétköznapi pillanatok.

előzmény: Semprini (#15)

2009-06-21 12:37:12 Semprini (3) #15

Ha más értelme nem lett volna ennek a filmnek, mint hogy alkalmat adott Anne Hathaway-nek egy Oscar-esélyes alakításra, már ezért is megérte volna leforgatni. Az eleddig jobbára ártatlan vígjátékocskákban domborító színésznőt a magam részéről eddig is bírtam és elég sok filmjét láttam is, szerintem épp ideje volt már, hogy végre komolyan is vegyék. Na ehhez kellett ez a szerep, mely vitathatatlanul eddigi pályafutásának legfajsúlyosabb szerepe, és bár eléggé rémes frizurát csináltak neki, és végig szinte smink nélkül látjuk, így is messze kiragyog a népes szereplőgárdából és kiváló játékával el is viszi a hátán a filmet, amelynek ugyancsak nagy szüksége van erre, mert önmagában elég gyengécske lábakon áll. A szüzsé engem is a Születésnap c. dán dogmafilmre emlékeztetett, persze nem egy az egyben, de jellegében és stílusában, kamerakezelésben mindenképpen. A mellékszereplőgárda jól asszisztál a főszereplőnő játékához, talán még Rosemarie DeWitt érdemel külön említést, elvégre övé a címszerep. Sajnos a filmben valóban elég sok az üresjárat: véget nem érő pohárköszöntők, dögunalmas és meglehetősen nívótlan zenei betétek, jónéhány feleslegesen elnyújtott jelenet, szóval az egésznek van valamiféle nyűglődés-jellege, mintha mindenáron ki akarták volna tölteni valamivel azt a fránya két órás játékidőt. Talán ha 20-30 perccel rövidebbre vágták volna, könnyebben emészthető ugyanakkor feszesebb tempójú lett volna, de persze így sem lett rossz, csak kicsit nyögvenyelős.

10/6,5

P.S. Szégyen és gyalázat, hogy csak angol meg román(!) felirat van az extrákon, magyar nincs.

2009-06-14 14:47:44 ronin07 (?) #14

Csak nekem járt az a fejemben, hogy ez gyakorlatilag Vintenberg Születésnapjának egy variánsa?

2009-06-14 14:45:34 ronin07 (?) #13

Korrekt dráma, nagyszerű alakitások, esküvő testközelből.

2009-06-08 19:11:14 slozi (5) #12

Ez egy egészen kicsi film, amibe példásan sok mindent sikerült belesűríteni. Vannak hiteles karakterek, remek szituációk, van csöppet sem hatásvadász módon prezentált, mégis húsba vágó melodráma és egy lenyűgöző Anne Hathaway alakítás, ami valóban az év egyik legjobbra, sőt nekem idén eddig ő az egyik nagy kedvencem. (Az már most teljesen biztos, sőt tulajdonképp már az év elején biztos volt, hogy a következő Vapiti szavazáson nem leszünk akkora bajban a női alakításokkal, mint voltunk páran legutóbb.)
És ne feledkezzek meg a film félig-meddig home videos stílusáról sem, ami itt tökéletesen betölti a funkcióját, mert a film hangulatáról a mesterkéltség leghalványabb foltjait is leradírozza és hétköznapi természetességgel ruházza fel a képeket.
Jonathan Demme-től eddig három filmet láttam, és mindhárom 5-ös, szóval bírom a fickót.

2009-05-21 15:40:32 "L" (4) #11

A "nem jelölést" a rendezésre értettem, Anne Hathaway-t ugye jelölték, de sajnos végül a díj másnál kötött ki.

előzmény: "L" (#10)

2009-05-21 15:37:11 "L" (4) #10

Meglepően jó film egy meglepően jó alakítással, meglepően jó rendezéssel, s meglepő, hogy Oscarra mégcsak nem is jelölték. Megjelent DVD-n, magyar cím: Rachel esküvője.

2009-04-08 00:54:55 limupei (5) #9

Abszolút:)

És még valamiben egyetértek: "legkisebb a legjobb"
Igen, Melissa Leo:) Hathaway a második...de micsoda második!

előzmény: deviant (#8)

2009-04-08 00:17:22 deviant (5) #8

nagyon életszerű párbeszédeket és szituációkat sikerült összehozni, hathaway nagy bocsánatkérő monológja közben komolyan már kurva szarul éreztem magam, annyira hatásos.

a forma. igen, néhány percig talán úgy tűnhet, hogy ez is csak a futószalagon kidobott amerikai független film a maga esetlen kameramozgásával, de demme abszolút a legjobb módját választotta a rendezésnek.

2009-04-08 00:13:30 deviant (5) #7

abszolút! megint azt érzem, mint ryan gosling jelölésekor: megvannak a favoritok szép csendben meg a legkisebb a legjobb. nagyon igaz ez hathawayre.

előzmény: Brumi (#5)

2009-04-08 00:05:54 limupei (5) #6

És ne hagyjátok ki a forgatókönyvírót, és ha már itt tartunk, magát a filmet:) Másodszori megtekintés után még inkább azt mondom, ehhez a történethez ilyen forma kellett. Tökéletes az összhang, másként nem működött volna. Kellett a home video látszat, kellett hogy életszagú legyen különben nem lett volna az, ami, vagy csak egy lett volna a sok családi(as) dráma közül.

2009-04-07 23:59:20 Brumi (4) #5

Anne Hathaway pedig egy szobrot és Rosemarie DeWitt-nak is járt volna a jelölés, hatalmasat játszottak mindketten.

előzmény: deviant (#4)

2009-04-07 23:50:03 deviant (5) #4

jonathan demme megérdemelt volna ezért egy legjobb rendező jelölést az akadémiától.

2009-04-07 00:44:04 spectator (3) #3

Csakis Hatheway az aki ezt a filmet megmentette a teljes csodtol.

2009-03-15 23:51:05 Vikuska (3) #2

Kár hogy csak egy számjegyben lehet osztályozni. Színészi játék nagyon jó, kiemelkedő Anne Hathaway. A rendezői alap elképzelés sem volt rossz, viszont tényleg pocsékul vontatottra sikeredett - leszámítva egy-két drámai jelenetet. A story jó, a jellemábrázolás is, egyedül a végső forma nem passzol teljesen. Nálam ezért csak 3-as.

2009-02-19 21:57:34 Adam Taylor (4) #1

Anne Hathaway eddig csak fel-felvillantott valamit színészi tudásából, most viszont JÁTSZIK. Így, csupa nagy betűvel. Mert amit csinál, az tényleg remek, Joliet és Melissa Leot nem látva, nálam ő az Oscar-befutó. Egyszerűen, smink nélkül, mint testbeszédben, mind megnyilvánulásokat figyelembe véve teljesen hiteles, nem esik ki a szerepéből.
A dokumentarista stílus jót tett a filmnek, sokszor mintha magunk is egy, az esküvőt folyamatosan filmező jelenlévő szempontjából látnánk az eseményeket. Minden 100%-ig hiteles, ennél hihetőbben nehéz lett volna esküvőt imitálni. engem leginkább a köszöntős rész fogott meg, a legvalósághűbb képsorok az egész filmben. A rendező valamit nagyon tud, hogy így kordában tudta tartani színészeit. Emellett a konfliktusok ábrázolása is reálisan sikerült.
Mindezek ellenére a film mégsem zseniális. Kicsit elnyújtottnak érzem, a történet egy 90 perces játékidőben is elfért volna, épp a már említett köszöntős rész elhúzása és hasonló apróbb kilengések miatt nyúlt a hossza közel 2 órásra. Emellett a film közepe táján kissé leül a mozi , valamint egyes mellékszálak is csak meg-megjelennek, de súlytalanok maradnak.
Ezek ellenére mégis jó film a Rachel getting married, a jó érzékű rendezés, és Hatthaway játéka miatt pedig mindenképpen érdemes megnézni.