The Nightmare Before Christmas (1993) ☆ 👁

Karácsonyi lidércnyomás

(Henry Selick)

amerikai animáció, fantasy, horror, musical, vígjáték

4,2

2020-05-21 21:10:16 Norbert Simon (5) #38

Ragyogóan szép animáció! Egyedi, kellemes történet, nagyon jópofa karakterek, kellemes, örömteli percekben nem szenvedünk hiányt. Minden itt van ami jó ebben a kis sztoriban. Felejthetetlen már első megtekintés után. A dalok pedig nagyon jók. Egy igazi kellemes időtöltés és szórakozás és nemcsak a halloween és karácsonyi időszakokban.

2014-12-15 04:13:29 Vrahno (5) #37

Eleinte két dolog nem tetszett a filmben, a Jack oldaláról szinte teljesen kidolgozatlan szerelmi szál, és Oogie Boogie is mintha csak azért szerepelt volna, hogy legyen a filmben egy főgonosz. Az eredeti versben egyik sem szerepel, megvolt a mondanivaló nélkülük is.

De átgondolva a dolgot, mégis csak hozzáadnak valamit a történethez: Jack-nek van kit legyőznie, hogy hősként térhessen vissza és ne egyedül a télapó legyen a megmentő (mint a versben), és a történet tanulsága is kiegészül azzal, hogy Jack rájön, amire mindvégig vágyott, ott volt előtte. Plusz, Oogie egyszerűen fergeteges figura.

Többet aligha tudnék hozzáadni, már mindenki ajnározta a dalokat, a látványt, a hangulatot. Az animáció kissé "durvább" itt, mint a Halott menyasszonyban, észrevehetőbb az akadozó mozgás és a szereplők arcjátéka is darabosabb, de nekem pont emiatt tetszik jobban, szerintem sokkal jobban illik a hangulathoz, hogy a stop motion feltűnőbb.

Amit viszont sajnálok, hogy nem készült hozzá rendes szinkron, hanem csak a beszélős részeket szinkronizálták le (azokat is úgy, ahogy), és a DVD-re meg olyan felirat került, ami nem a szinkron mellé készült.

2014-01-12 13:53:24 Ugor (5) #36

Általában nem kenyerem az ilyen kis dalocskázós animáció, de ez a film egyszerűen zseniális!

2012-09-23 02:17:16 csirke (5) #35

A világon legjobb rajzfilm. A legjobb zenével.

2011-05-14 01:46:11 csirke (5) #34

Hibátlan

2010-10-16 10:11:57 Enzo Cortello (5) #33

I ♥ NBC!! (:

2009-12-25 10:29:14 ronin07 (?) #32

Danny Elfman dalszövegei az egész filmet zsebre vágják, és bár Burton csak anyagilag támogatta a projektet, a rendezés Henry Selick-re hárult, az Ollókezű Edward rendezője már látensen elszánja magát az utóbbi 5 év saját, dalos-tanulságos-szürrealista alkotásaira (Charlie és a csokigyár, A halott menyasszony, Sweeney Todd) és a meghökkentés-jólét spektrumából hozza ki az öröm érzését.

2009-12-23 20:14:09 Kattantka (5) #31

Jack karaktere halhatatlanná vált, a vicces az hogy rengetegen, akik viselik, nem is ismerik vagy szeretik ezt a filmet...
Ha már valamihez hasonlítani lehet, akkor az A halott menyasszony.

2009-11-11 20:04:41 Egy filmkritikus (5) #30

Én nem is igazán értem, hogy miért hasonlítjátok ezt az Adams Family-hez, ennek ahhoz semmi köze sincs! Az is teljesen más történet, meg ez is. Hát igen, a Burton-féle történetek hangulatát meg kell érteni, át kell érezni, mert neki van egy egyedi stílusa, és szerintem azt valaki vagy szereti vagy sem, nade akkor sincs semmi köze az Adams Family-hez...
Nekem abszolút 5, mivel nagy kedvenceim a Burton filmek.
Szerintem a filmben két igazán jó zene volt: a féreg fiúk éneke, és a Boogeyman éneke :)

2009-07-26 22:52:10 czeppelin (5) #29

Burton már az Addams Family előtt ennek a hangulatnak a "mestere" volt.

előzmény: slipknot (#27)

2009-07-26 22:23:53 Pateszken (4) #28

Bár slipknot kolléga mély analízise elgondolkodtatott egy percre,a látványra habozás nélkül ötöst adok.A többin még töröm a fejem.

2009-06-30 21:11:05 slipknot (5) #27

ez a film egy hányadék már bocsánat! próbál elkapni valamit az Addams Family féle hangulatból de nem megy! életem legborzalmasabb másfél órája a kör után!

2009-05-15 21:30:10 Olórin (5) #26

Megint rákaptam a zenéjére, már vagy egy hete minden nap meghallgatom egyszer:) Az egyik legzseniálisabb soundtrack, ami létezik...

2009-05-03 16:14:52 jesi (5) #25

Ez a film ahogy van zseniális: főleg a képi világa

2009-03-29 13:11:16 czeppelin (5) #24

Burton eredeti verséhez készített kisfilm. A narrátor Christopher Lee.

2009-01-13 15:05:33 Enzo Cortello (5) #23

Hibátlan alkotás! A filmet körülbelül 250-szer láttam már...és még fogom is nézni! Természetesen nem ülöm végig,de néha csak bedobom a lejátszóba,és figyelem...! Ha valami,hát ez igazi egyéni dolog a filmes világban!
Jah,Magyarországon elvileg mostanában lesz látható 3D-s verzióban is,Corvin mozitól függ!

2008-12-28 11:51:42 Olórin (5) #22

Ami ráadásul egy Neil Gaiman adaptáció lesz, úgyhogy ebből csakis valami nagyon-nagyon jó sülhet ki:)

előzmény: czeppelin (#21)

2008-12-28 11:45:09 czeppelin (5) #21

Selick azt az utasítást kapta, hogy rendezzen egy Tim Burton filmet; mert ugye Burton nagyon el volt foglalva a Batman Returns-szel.
Selicknek egyébként jövőre jön egy új stpo-motion filmje: Coraline.

előzmény: ThomYerk (#20)

2008-12-28 11:33:05 ThomYerk (5) #20

énis meglepődtem, de lényegében övé az ötlet, a karakterek meg a történet. csak nem ő rendezte, de szerintem kb mindenki az övének tekinti (azértt is tim burton's nbc :))

2008-12-28 10:02:07 Dió (4) #19

Tényleg nem semmi egy film, bár nekem ez a fokú morbiditás és elborultság már néhol sok volt (pláne így karácsony tájékán:), képtelen voltam hosszú távon teljes mértékben belevonódni ilyen beteg "szereplők" kalandjaiba és "szurkolni" nekik. Nekem a halott menyasszony jobban bejött. A NBC esetében sok dal a film után ment a fejemben (pl. a Mikorárts kivégzéséről szóló:), bár voltak számomra unalmasabbak is, de többnyire pozitív filmélmény.
Furcsa volt látni, hogy nem Burton csinálta, teljes mértékben hozzá kötöttem, még így is ez lett volna a legbetegebb filmje, de úgy látszik vannak még nála is elvetemültebb figurák:)

2008-11-02 19:31:58 czeppelin (5) #18

A kettő között az a különbség, hogy a Corpse Bride-ban a figurákba volt vmi motor építve, amivel az arcvonásaikat mozgatták; a Nightmare-ban pedig általában számítógéppel animálták az arcokat.

előzmény: remete bácsi (#16)

2008-11-02 18:06:22 whiteman 01 (5) #17

huu, köszi szépen! kedvet kaptam a DVD-hez :)(elvileg karácsonykor jön a duplalemezes verzió!)

2008-11-02 17:51:57 remete bácsi (4) #16

Mindkettő így készült - legfeljebb azon több utómunka van. DVD-extrán rajta vannak a werkfilmek, de a YouTube-on is megtekinthető. Macerás egy meló. Apám annak idején még 8mm-esre készített így bábfilmet, teljesen leizzadtak 1-2 percért is. :)

előzmény: whiteman 01 (#15)

2008-11-02 17:37:02 whiteman 01 (5) #15

ja, sztem hihetetlen bájt ad a filmnek ez a tökéletlen játékfigura formavilág. Télleg ez stop-motion, vagy milyen technika?

előzmény: remete bácsi (#14)

2008-11-02 07:49:24 remete bácsi (4) #14

Detto, előbb ugrom be Oogie Boogie-hoz egy finom kis kínzásra, mintsem musicaleket hallgassak! :) Ellennben ennek imádom a dalait. Meglehet, a karcossága(?) az, ami miatt jobban bejött a Halott menyasszonynál. Nehéz ezt megfogalmazni. A karaktereknek itt keményebbek, sötétebb figurák, ezáltal emlékezetesebbek. Még látványra is jobban tetszik, ne molyan szép, nem annyira részletes, a fények meg aztán főleg... És mégis: jobban életre kel.

előzmény: whiteman 01 (#13)

2008-11-02 04:48:16 whiteman 01 (5) #13

Nekem ez tetszett jobban, pedig a halott menyasszonyt láttam először. Bár abban inkább a történet és a mondanivaló tetszett, ebben meg a látvány, és a dalok is inkább fülbemászóak(igaz, ezt angolul láttam, a menyasszonyt meg magyarul) Pedig mennyire nem szeretem a musicalt! amúgy ehhez nem készült szinkron?

2008-10-14 09:35:06 allegra (4) #12

Hullajó.

2008-10-04 10:31:19 czeppelin (5) #11

Decemberben a Corvin mozi adja a 3D-s változatot!

2008-08-10 14:55:24 k3pl3r (?) #10

Nekem még csak most sikerült bepótolnom a két Burton féle egészestés animációs csodát. Én ezzel kezdtem, de nekem mind a kettő ugyanúgy tetszett, és a zene között se látok túl sok különbséget (minőség terén persze), de a Halott Menyasszonyban a zongora duett valami csodálatos! Úgyhogy én zene ügyben (de csak e miatt), arra szavazok. Hogy melyik jobb film, abban meg nehéz dönteni, és nem is tudok.

2008-01-01 19:10:05 Manocska (?) #9

Sztem zseniális a zenéje!!!

2007-12-29 22:28:32 Olórin (5) #8

én csak eredetiben ismerem őket, mindkettőnek megvan a CD-je, és a Halott menyasszonyt sokkal-sokkal ritkábban hallgatom. Amúgy ennek a CD-je az egyik legnépszerűbb filmzene, ami az utóbbi kb 20 évben megjelent - nem véletlenül:)

előzmény: wayage (#7)

2007-12-29 22:15:08 wayage (5) #7

Érdekes én meg a Halott menyasszony zenéjét találom lendületesebbnek, ötletesebbnek. Tetszenek a dalok magyarul. Szerintem remek a fordítás. Legalább már 7szer láttam. A Karácsonyi lidércnyomás is nagy kedvenc lesz idővel. Érzem:)

2007-12-29 22:05:19 Olórin (5) #6

Én is a Halott menyasszonyt láttam először, mégis, ez sztem sokkal jobb nála, minden tekintetben. Többek közt zeneileg is. Danny Elfman konkrétan csodát művelt itt a dalokkal, sztem sokkal sokszínűbbek, lendületesebbek, ötletesebbek, mint a Halott menyasszony esetében.

2007-12-29 21:47:03 wayage (5) #5

Szerintem attól függ melyik filmet nézed meg először. Tehát aki a Karácsonyt nézi meg elsőnek, annak a Karácsony tetszik jobban. Aki viszont a Halott menyasszony látja, annak meg az lesz a kedvence. Én a Halott menyasszonyt láttam előbb, ezért joban tetszik.
A Karácsonyi lidércnyomást megkellet kétszer néznem, hogy eltudjam dönteni az értékelést. Az első megnézés után nem tudtam hova tenni. A látvány remek, de a dalok nem igazán jöttek be. Egyforma volt az összes, ezért a végére én is sokallotam már. Keveseltem a poént is. Ma adtam a filmnek még egy esélyt. S láss csodát: TETSZETT! Még mindig a dalokat dúdolom. Úgyhogy remek film ez, csak a Menyasszonyt előbb láttam.

2007-12-16 10:29:24 bengeeno (5) #4

Engem teljesen lenyűgözött. A hangulat, a látvány, a zenei betétek egyaránt zseniálisak. Igaz, azt is megértem, akinek ez a stíl nem jön be..

2006-11-08 23:21:21 Brumi (3) #3

Karácsonyi lidércnyomás - The Nightmare Before Christmas

Kövezzetek meg, de én nagyot csalódtam a sokak által zseniálisnak tartott Tim Burton bábfilmben. Technikailag nagyszerűen kivitelezett, Tim Burton sajátos vizualitása jól átjön, de a 72 perc marha lassan telik. Az összképet nagyban rontotta a sok ének, ami az elején még jó, aztán kezd egyre unalmasabb lenni, végére pedig már nagy kínszenvedés elviselni az újabb zenés betéteket. Ha nem Tim Burton készítette volna, akkor két ponttal kevesebbet érdemelne, a Corpse Bride fényévekkel jobb volt.

Értékelésem: 5/10

2004-06-15 17:42:16 rec (5) #2

csatlakozom, dvd gyujtemenybe ott figyel:)
erdemes megnezni rajta a vincent-et meg a frankenwennie-t vagy mit (tim burton regi kisfilmjei meg a disneynel), azok sem semmik...

2004-06-04 16:04:43 stanleykubrick (5) #1

A legjobb Karácsonyról szóló film. :)