Jacob's Ladder (1990) ☆

Jákob lajtorjája

(Adrian Lyne)

amerikai dráma, fantasy, horror, thriller

4,2

2018-04-16 16:15:36 mimóza (5) #19

Micsoda utazás ez! Olyasféle, amit esélyünk sincs elkerülni, ha már megszülettünk. De reményteljes és nagy eséllyel "démonmentes", ha vannak barátaink a "legfelsőbb körökben".

**Odavagyok ezért a filmért. Hosszabb írás később. Megyek... tovább gondolkodni. :)

2015-06-25 10:45:49 Mario Brothers (5) #18

Az a baj a horrorfilmekkel, hogy a legtöbbjük egy kaptafára készül és nagyon ritkán fordul elő, hogy valamelyik valami teljesen újat tudna mutatni és ezen felül még rémisztő is tud lenni. Na a Jákob lajtorjája pontosan az ilyen ritkaságok egyike és ráadásul még egy nagyon nagy mondanivalója is van.

2013-12-06 22:12:04 CrazyBoy (5) #17

4-est adtam először, aztán aludtam rá egyet, és olyan rémálmaim lettek, hogy felkúszott 5-ösre.

2013-06-26 13:43:22 tomside (5) #16

üdv a rajongók közt. (Már majdnem azt írtam, pokolban. És ezt épp egy metróról írom... wrghááá... :) )

2013-06-25 19:35:58 ChrisAdam (5) #15

Elképesztően gyönyörű film, annyira tömör és összetett, annyira hihetetlen jó atmoszférával van megáldva, annyira szenzációsak a színészek, annyira hatásosak a vágások, amik annyira jó lüktetést adnak a filmnek, annyira zseniálisan meséli el Lyne ezt a történetet... És a végén az érzet a legmegdöbbentőbb, hogy úgy nyújt sokat a film, hogy szinte a poklok poklát mutatja meg.
Végigfut a hátamon a hideg, amikor eme remekmű világára gondolok.

Zseniális.

2013-02-05 00:20:17 Victor Vance (4) #14

(Spoileres)
Remek pszichológiai thriller, felkavaró és hatásos képi világgal. Egy horror, ami nem undorító, és visszataszító szörnyekkel hódít, hanem a rendező vizualitásával, és a mondanivalójával, amely természetesen tele van Bibliai utalásokkal, motívumokkal, és renget kikacsintással.
Tim Robbins karaktere a poklok poklát járja meg, és ennek a pokoljárásnak a helyszíne egy mocskos nyomornegyed, még jobban kifejezve a főszereplő szenvedését és küzdelmét, ha épp nem a hajléktalanokkal teli utcákat járja, akkor egy korházba látogat be, amely a film egyik legrémisztőbb jelenete. A mozi többek közt azért jó, mert igyekszik valamit elhitetni a nézővel, aztán a történet hirtelen fordulatot vesz, egyik kérdésből csöppenünk a másikba, némelyikre meg is kapjuk a választ, de egy huszáros vágással máris újra kell értelmeznünk mindent. Több helyen is Alan Parker Angyalszív című munkáját juttatja eszünkbe, mégis merőben más attól, a végkifejlet is elüt, ott a főhős sorsa merőben más (negatívabb), valamint fontos szerepet foglal el benne a vietnámi háború, pedig csak kis részben játszódik ott, fontossága megkérdőjelezhetetlen.
A mozi első nézésre összezavarja az embert, többször megnézve viszont egységes egészet alkot, témája és rejtett szimbólumai egyre jobban kitüremkednek, a végső jelenet pedig még egy utolsó csavar az egészen, egy ember megtisztulását láthatjuk a purgatóriumban, ezt a fordulatot pedig jónéhány későbbi filmben láthattuk – a Jákob lajtorjája sokakra volt hatással. Robbins remekül alakítja a főszereplőt, díjat érdemelt volna, mellette a legtöbben eltörpülnek, de mindenkinek lényeges szerepe van a sztoriban, főleg Culkin-nak, amilyen keveset szerepel, annyira fontos a jelenléte, az ő halála által békél meg a főszereplő, és emelkedhet fel a mennybe.
Fajsúlyos alkotás, amit nem elég egyszer látni, és a precíz forgatókönyvnek hála még újranézéskor is tartogathat meglepetéseket. A mondanivalója felett pedig nem lehet nem szemet hunyni, az emberi létnek, elmúlásnak és megtisztulásnak egy olyan formáját láthattuk, amit lehet hogy a legtöbbünknek végig kell majd járnia.

2012-10-21 19:30:44 tomside (5) #13

Rengeteget kaptam ettől a filmtől.

2012-07-23 12:48:52 tomside (5) #12

Igen, értelmetlen vesződni vele. Hülyék is lennénk az eleve transzcendensnek rendelten számon kérni a valódiságot. Ettől függetlenül viszont bőven értelmezhetőek a "valóságképzetek."

előzmény: -senki- (#10)

2011-09-17 11:58:00 gomez1000 (3) #11

Lassú, vontatott, és nem igazán dinamikus film. Nem tetszett annyira, mint ahogyan beharangozták sokan.

2010-11-08 00:21:59 -senki- (4) #10

Figyelemre méltó erejű és szerkezetű film. A zavarral, a hangulat keltéssel, a lecsupaszított lelki állapottal foglalkozik - logikai felfogásával, a különböző valóságképzetek valódiságának felmérésével értelmetlen vesződni.

2010-09-17 18:58:02 Prüstü (5) #9

Imádom, talán a legkedveltebb filmem.

2010-08-20 01:42:09 Hannibal Lecter (4) #8

Ötletes, egyedi atmoszférájú pszichológiai thriller, amelyet hirtelen olyan műfaji referenciákkal állítanék párhuzamba, mint az Angyalszív vagy a Hatodik érzék. A Jacob's Ladder a több síkon zajló küzdelmek jelentésgazdag filmje: a hősnek nem a múlt felgöngyölítése okozza az igazi fejtörést, hanem a haldokló tudat által felszínre dobott, csalóka életminőségtől való önkéntes megszabadulás. A szimbólumokkal teletűzdelt, szürrealitásba hajló narratíva célkitűzése a mentális és emberi megtisztulás, a vergődő tudat Poklának megjárása. Robbins álom és ébrenlét keskeny pallóján egyensúlyoz, de végül az üdvösség várja, ellentétben az Angyalszív főhősével, akit a nagy felismerések a Pokol legmélyebb bugyraiba taszítanak.

2009-08-13 17:25:28 whiteman 01 (5) #7

Hihetetlenül nyomasztó és félelmetes thriller. Tökéletes.

2009-07-13 09:50:23 puttancsospeti (4) #6

Tényleg nagyon jó.

2009-07-13 09:42:32 Gasz András (4) #5

Érthető hisz Pierot egy szomorú bohóc ugyebár. :D

2009-07-13 00:22:34 mchn (5) #4

Nembaj pierotol ez is megkapta a karot, az a lenyeg :D

2009-07-12 23:46:05 Gasz András (4) #3

Jákob lajtorjája:

Tim Robbinst mindig is jó színésznek tartottam amióta láttam a Remény rabjait és megannyi másik filmjét. (pl Titokzatos folyó még), sajnos ezt a csodás filmet még nem. És ez nagy hiba volt. Igazi megrázó élmény sokkoló hatással a végére. Csodás szürreális képek, a valóság és árnyak keveréke. Csattanós véggel. Egy olyan történettel mely Amerika egyik sötét oldalát mutatja be. (Ami a Pentagon szerint fals hahahaha) Az átfedések a film végére megértődnek. (társak és a pszichológus halála pl.)
Nagyon jól megalkotott csavaros film lett de az eleje nekem nem tetszett nehezen indult be a háborús jelenet után. Hasonló filmek ugyan már történtek hogy a végén lövik le az egész filmet. Volt pl Bale esetében egy ilyen igaz más megoldással, és M. Night Shyamalantól is kaptunk egy hasonló filmet, igaz szintén más végső megoldással csavarral, de szintén becsapósan kínálgatva reklámozva. Egy bajom van még a filmmel. Egyszer látja az ember és utána már nem hökken akkorát típusú film lett, a vége által. A jóban tehát rossz is lakozik és talán fordítva is. :) Érdemes megtekinteni nagy hatással lehet sokakra.

2009-01-03 13:47:26 mchn (5) #2

Ez a film a filmmuveszet egyik csucspontja es ezt gond nelkul ki merem jelenteni. Rengeteg apro utalas, kivalo tortenet es szineszi jatek majd minden idok talan legjobb befejezese. Amig nem latjuk a veget azt sem tudjuk hova kapjuk a fejunket, mindig mast hiszunk igaznak es a vegen minden egy csapasra ertelmet nyer. 10/10

2008-07-26 20:58:19 terika (5) #1

Nem is nagyon lehet írni a film első feléről, abszolút kifordult, deviáns világ, a káosz küszöbén: hol átlépve azt, hol visszazökkenve a szürrealizmus csúcsaként jeleníti meg előttünk Jacobot a film. A kezdeti képeket pedig totálisan felborítja a végkifejlett.