Of Mice and Men (1992) ☆ 👁

(Gary Sinise)

amerikai dráma

4,2

2018-09-01 16:36:37 Fonghi (5) #22

Ezek után nehéz úgy érezni, hogy az ember még érdemben hozzá tud tenni valamit... Talán külön kiemelve méltatnám a rendezést azért, mert maradt a Ford és Kazan által kitaposott úton. Azért ezt a sallangmentes, egyszerű, egyenes történetmesélést hitelesen csinálni a '90-es években nem magától értetődő. Tulajdonképpen a szememben már az is erény, ha valaki nem úszik a divatárral, és nem próbál erején felül eredetieskedni sem. Végtére, úgy is végig csak a színészekre tudtam koncentrálni. Szinte magamba akartam szívni minden momentumukat, annyira jók voltak.

előzmény: caulfield (#21)

2018-02-05 05:03:32 caulfield (4) #21

Lehet, hogy Sinise rendezése lagymatag, valójában viszont mindegy is, hogy akart-e élni egy nagyon erős szempontrendszerrel, vagy szerzői értelemben véve kirívóan szubjektív beállításokkal és értelmezéssel. Egy európai filmes talán formabontóbb lett volna az ábrázolásban, de a film alapjául szolgáló Steinbeck történet nem igazán követeli a látványos snitteket és egyedi filmnyelvi eszközök használatát, mivel önmagát nagyszerűen mesélteti ezen szokványos keretek között is. Ford és Kazan ha úgy tetszik már kitaposta az utat korábban: tablószerű közlésforma, letisztult, de erőteljes színészi játék, mentes például Elfújta a szél-féle forradalmi szenvedélyességtől, és szentimentalizmustól, belső zuhanás, roncsolt társadalom, virágzó természet, vagyis a nagy amerikai Depresszió hitelesen.
Steinbeck az ún. hősi Amerika nimbuszának és annak álmának keserves kimúlását járja körbe. Többszörösen áthallásos, és mélyen megható a két vándormunkás drámája. A vadkapitalista dúlás és eszeveszettség, szinte apokaliptikust közegében Lennie és George, mint két számkivetett botorkál. Ők a számkivetettek számkivetettjei. Mert kivételesen megdöbbentő minden szereplőnek - és be kell vallani, bármennyire is letaglózó, hogy mind a mai napig a néző számára szintén fájdalmasan idegenül hat e két ember egymást nem kihasználni akaró, hanem a kölcsönös törődésre épülő kapcsolatának látványa.
Ha az amerikai álom egy olyan társadalmat jelent, amelyben a szolidaritás és a szeretet a mérvadó, akkor Steinbeck szerint a valóság ezzel szemben egy magába fordult országból és egy kizárólag csak a saját vágyait szem előtt tartó tömegből áll.
Malkovich Lennie karaktere a nyers szív és a zabolátlan ragaszkodás megtestesítője. Határtalanul vágyik a szeretetre. Mértéktelensége sajátságosan hasonul a kor krízist okozó emberéhez, mert a debilitás nem csak értelmi síkon, hanem érzelmi vakságként is a válság egyik eredője, és a '20-as évek fogyasztásmámora, mint Lennie nyulak iránti gyerekes epedezése magában hordozza a recessziót, illetve a tragédiát. A szeretet pedig többek között arról ismerszik meg, hogy nem vágyik semmire, nem tapad, nem ragad hozzá senkihez, semmihez. Nemesít.
A két férfinak egymáshoz való kötődése eszményi értelemben számíthat csak szeretetnek, a reáliák szintjén, a depressziós, szorongó Amerika valóságában kapcsolatuk a magánytól való menekülés egy neme, amely menekülés pedig véges folyamat. Sinise karakterének álomképe a békés életről, a hosszú téli éjjelekkel a tűz mellett, mind egy meddő sóvárgás lázálomszerű megnyilvánulásai. Skizoid állapot, ami egyben egy kórosan skizofrén, álomban élő közösség jelképe is lehet, ha úgy tetszik. S ahogy a körülmények, mint a macska az egeret idővel sarokba szorítják és döntésre kényszerítik, George végül abbahagyja a menekülést. Fogyatékos társát megöli, elengedi őt, mert szereti. Bevallja ezzel, hogy nincs hely Lennie számára ebben a világban. Ő maga pedig egy álommal kevesebb lesz.
Az egymást felkarolás nemes, de fájdalmas következményeiről szól ez a hatalmas emberséggel megalkotott történet.

2017-12-23 19:53:58 Norbert Simon (5) #20

Megadom rá az öt csillagot már a felénél megéreztem. A két színész John Malkovich és Gary Sinise is remekül játszanak. Nagyon megindító a történet, nagyszerű regényadaptáció. Nagyon jól megírt a forgatókönyv. Kitűnő dráma.

2017-12-03 19:23:39 mimóza (5) #19

***Figyelem, erősen szubjektív vélemény következik!*** Történt egyszer, hogy hajnali négykor eldöntöttem: az egész világirodalomból nekem pontosan erre a műre van szükségem. Azonnal. El is olvastam. S akkor úgy jártam éppen, mint most, a filmmel: csak ültem tovább az utolsó sorok/hangok lecsengése után. Azóta is tűnődöm az olvasottak/látottak felett… s mindig arra jutok: hála az Égnek, nekem van olyan barátom, aki ha észreveszi, hogy baj van az agyammal, megteszi, ami szükséges… Kiváló és sodró ez a történet. Örök üzenet.

"Velünk bizony másképpen áll a dolog. Nekünk van jövőnk. Van, akivel beszéljünk, aki törődik velünk. ... Lennie közbevágott: – Bezzeg, hogy van! És miért? Mert… Mert te törődöl énvelem, én törődöm teveled, hát ezért. – Boldogan nevetett. – Most folytasd, George!"

2013-11-12 00:45:15 GeryFlash (3) #18

Nem volt rossz, de nagyon kiszámítható az egész, szerintem egy kicsit túlértékelt film...

2013-08-08 22:20:02 w.e.g.a. (5) #17

Furcsa érzés, végignézés után többször is visszatekertem a filmet és nem találtam benne kivetnivalót, mégse tudott úgy magával ragadni mint ahogy vártam. Valószínűleg csak nem voltam megfelelő hangulati állapotban.

Ami viszont tényleg nagy kár az az, hogy a kutya kinyírásának jelenete (ami mintegy felvezetőként szolgál, és előrevetíti a film végét) jóval erősebbre sikerült mint Lenny-é, így elmaradt a katarzis.

Sebaj, megelőlegezem neki az ötöst egyelőre, mert jól meg van írva, a színészek is kiválóak, és tényleg nincs benne hiba részemről, csak egy kis plusz hiányzott volna (talán a rendezés részéről, ami elég visszafogott).

2013-06-01 10:11:53 hollyaudreyanne (4) #16

Egyike a legjobb könyvadaptációknak. Nálam legalábbis csak a Száll a kakukk fészkére körözi le.

2012-12-13 11:02:38 Kakimatyi (5) #15

Szép és sallangmentes dráma. Malkovich zseniális, nálam benne van a top 3 "fogyatékkal élő" alakításban. Sinise stílusa nagyban emlékeztet Eastwoodéra, és ezt a legjobb értelemben gondolom.

2012-11-07 23:00:08 zéel (4) #14

Jó a szinkron is. Reviczky Gábor pedig egyenesen bravúros. (Malkovich magyar hangja.)

2012-10-23 09:30:25 ChrisAdam (5) #13

Ja, és nagyon erős jelenetek/fejezetek vannak benne. A forgatókönyv remekül meg van írva.

2012-10-23 09:29:46 ChrisAdam (5) #12

Nem gondoltam, hogy Sinise ilyen zseniálisan tud filmet készíteni. Emellett persze iszonyú jól játszik, nem kevésbé Malkovich. A vége letaglózó, igazából az adatta meg velem az ötöst!

2010-01-09 00:48:17 Ivan/ (5) #11

Korrekt adaptáció, ami ugyan a könyvhez képes valamennyivel gyengébb, de így is nagy élmény! Sinise rendezése és alakítása remek, Malkovich-é szintén, a fényképezés meg meseszép. Egyedüli bajom, hogy simán elnéztem volna még egy ideig.

2009-05-08 09:11:34 critixx (4) #10

De azért az Édentől keletre és az Érik a gyümölcs igencsak vaskosak...

2009-05-08 09:11:13 critixx (4) #9

Jó: Lement a Hold, Szerelem csütörtök, stb.

előzmény: puttancsospeti (#8)

2009-05-06 15:18:28 puttancsospeti (?) #8

Nem teljesen. Lásd Rosszkevünk tele, avagy Kedves csirkefogók.

2009-05-06 15:17:13 critixx (4) #7

De annál jobb. Főleg, hogy Steinbeck leghíresebb regényei mind 600 oldalnál kezdődnek.

előzmény: Duc de Richleau (#6)

2009-03-22 08:41:27 Duc de Richleau (?) #6

A novella nagyon rövid. Százötven oldal sincs.

előzmény: -senki- (#4)

2009-03-22 01:47:17 -senki- (4) #5

Vicces megnézni ugyanannak a befejezésnek az 1939-es megoldását...: SPOILERES... http://www.youtube.com/watch?v=lTr-Z1ZOmQE :D

2009-03-22 01:43:41 -senki- (4) #4

Lekötött mert jók az alakítások és a kor ábrázolás, de a történet sajnos nagyon facsipesz egyszerűségű és a végére tartogat csak drámai pillanatokat.

Kíváncsi lennék rá, hogy könyvhöz képest nem-e kurtítottak sokat, mert ez a történet azért több száz oldalon keresztül kevés lenne valószínűleg...

2008-05-24 19:23:47 caeiro (5) #3

Elképesztően jó film, utána percekig meg sem tudtam szólalni.

2007-05-11 16:17:18 Gaby (5) #2

Szerintem fantasztikusan jó film,Gary Sinise színészként és rendezőként is naggggyon jó, nah és persze John Malkovich alakítása se kutya!

2007-02-18 20:16:54 cucu (3) #1

Rég láttam, de amennyire emlékszem, a könyv sokkal jobban tetszett.