Dèmoni (1985) ☆ 👁

(Lamberto Bava)

olasz horror, thriller

3,5

2021-04-06 09:41:21 DevilTakeU (2) #23

Hibáztam,valóban ki kellett volna fejtenem hogy mire is gondolok,mintegy kapaszkodót adva az esetleges cáfolatoknak. Tudom hogy a Démonok bizonyos körökben kultfilm,ahogy az olasz horror is,a giallo is sokaknak egy szerelem,egy életérzés. Érdekességképpen üsd be IMDb-n hogy Démonok,majd görgess lejjebb a hasonló filmek ajánlóhoz,egyik sincs 6 pont alatt,klikkelj a pld. Zombik városára - ugyanez,A temetőre épült ház - ugyanez,stb. Csak arra akarok kilyukadni,hogy mindig is lesz egy masszív rajongótábora ezeknek a filmeknek,amivel persze nincs semmi baj - de ettől még nem kell hogy mindenkinek (jelen esetben nekem) tetszenek. A Démonokban látottak egyáltalán nem nyűgöztek le,ha meg azt nézem hogy 1985-ös,pláne nem.

Nekem ez az egész szubzsáner,Fulci,Argento,Bava,Deodato stb. munkásságának jelentős része kimaradt,hiába vagyok - többek között - horror rajongó IS,ráadásul pld. a giallo számtalan általam is kedvelt film (Klute,Alibi test,Elemi ösztön,Laura Mars szemei..) ihletője,maga ez a misztikus-thriller-horror vonal pedig erősen merít Agatha Christie,Edgar Allan Poe,Ellery Queen,Raymond Chandler munkásságából,akiket meg kifejezetten kedvelek,és vagy 30 éve olvasok.

Na sok a felvezetés,kezdem. A történet egyáltalán nem fogott meg,a végére kifejezetten zavart a sok misztikus maszlag a maszkkal. A karakterek roppant bénák is,buták is voltak,egyikükért sem tudtam izgulni - a színészi játék-témát nagyon határozottan szeretném kerülni,kb. a Péntek 13. bármelyik áldozatként szerződtetett tökalsója dimenziókkal jobb,nos lehet hogy velem van a baj,engem ez nem szórakoztatott. A zene helyenként oké volt,még a gore is talán,a trükkök azonban a fejfogós kategória (a silány vágással egyetemben), maradjunk annyiban,én nem lettem a műfaj rajongója.

Kieg: soha nem értettem ezt a "kötelezően szeretnivaló" státuszt,de semmivel kapcsolatban. Csak egy példa: engem Hitchcock a Psycho kivételével baromi későn,úgy a 30-as éveim közepén talált meg. Értem én hogy ki ő,meg a munkássága előtt is meghajlok,de mai szemmel mondjuk a Hátsó ablak-ot rommá untam. A megvalósítása lehet hogy forradalmi volt akkor,nekem 2019-ben valahogy fura,kevés,egyáltalán nem rántott be. A Madarak dettó,még csak nem is izgalmas - mert ma én azon már nem tudok izgulni. Most akkor írjam hogy hú,10 pont,klasszikus,stb.?

Az Aranypolgáros-sznobos megjegyzésed a te dolgod,az hogy kit mi szórakoztat,kismillió dologtól függ(het),szerintem ilyesmibe felesleges belemenni.

Illetve még annyi jutott eszembe,hogy lehet,eleve én nem vagyok kompatibilis ezzel a stílussal,magával az eltúlzott megvalósítással. A The Thing nagy kedvencem,ott nem zavar a vér-és bél,a lények,a gore-faktor,de a szintén kult Hullajó-t egyszerűen ki nem állhatom. :)

előzmény: Mario Brothers (#17)

2021-04-05 22:19:55 MicaHiro (?) #22

Biztosan velünk van a baj, akik a "sznob buziság" kifejezést nem tudjuk helyén kezelni. Hiszen könnyen lehet, hogy mi vagyunk a műveletlen, pallérozatlan elmék, akik nem vagyunk képesek meglátni e mögött az elegánsan tömör kifejezés mögött a felsejlő megalapozott, jól átgondolt kritikát.

2021-04-05 21:53:36 Mario Brothers (5) #21

Nem a nézőket minősítettem, hanem a filmet, amit én speciel nem kedvelek. De szerintem ennyi magyarázkodás épp elég volt a részemről.

2021-04-05 21:50:23 Ugor (4) #20

Azért mégis felmerülne bennem, hogy ki nem vette ezt sértésnek. Az a párszáz sznob buzi, aki meg lett ezzel címezve, minden ok nélkül?

előzmény: Mario Brothers (#19)

2021-04-05 21:32:22 Mario Brothers (5) #19

Nem akartam megsérteni senkit, csak leírtam egy véleményt. Arról nem tehetek, ha egy véleményen is megsértődik valaki.

előzmény: Xuja (#18)

2021-04-05 21:16:25 Xuja (?) #18

Azért az cuki, hogy leírsz egy frusztrált és sértő mondatot (aminek amúgy a világon semmi köze ehhez a topichoz), de leírod hogy no offense, hát ez így már akkor rendben is van :D

előzmény: Mario Brothers (#17)

2021-04-05 17:46:43 Mario Brothers (5) #17

Nagyszerű hangulatú horror, remek technikai megoldásokkal és jó zenékkel. Sokkal jobban lehet szórakozni rajta, mint az Aranypolgáron, meg az ilyen sznob buziságokon. (No offense.)

2021-04-05 17:33:02 DevilTakeU (2) #16

Uramisten,ez mi volt ez? O.O

Oké,elhiszem hogy 80-as évek,Olaszország,Dario Argento Presents,meg rajongások ezerrel,úgyhogy inkább nem írok semmit.

?/10

2017-02-02 22:51:06 nygaben (5) #15

Nyugat-Berlinben játszódik a sztori, ott, illetve Rómában forgatták a wiki szerint.

előzmény: necksprain (#14)

2017-02-02 14:32:30 necksprain (5) #14

azannyát, ez nagyon laza. a motorbicikli és a helikopter (:D) után mondjuk hiányoltam még pl egy űrsiklót, de így is rendben volt. argento keze nyoma tisztán látszik rajta, hogy egyet mondjak, annyi benne a coca cola termékelhelyezés, mint égen a csillag. ja és befigyel egy 4 légy a szürke bársonyon plakát is. egyébként ez hol játszódott? a városképből és nevekből ítélve (illetve hogy a végén azt mondják, lakott területen kívülre, nyugatra tartanak, ami bajos lenne olaszországban) inkább egyesült államok, de a rendőrautón pl olaszul volt a polizia.

2017-01-27 13:31:17 nygaben (5) #13

Hú, ez az egyik legszórakoztatóbb film, amit valaha láttam. Valami béna b-mozira számítottam, de egy igazi klasszikus pörgött le. Persze, a párbeszédek kicsit bugyuták, de nem fárasztóak, és a végére zseniálisan tökös lesz a hangulat, még illik is hozzá ez. A Demons nem akart többet, csak másfél órára odaszegezni a székbe, és ezt maradéktalanul meg is tette: menők benne párbeszédek, a metálzenék ugyancsak isteniek, a motoros jelenetnél pedig sírtam a gyönyörűségtől. Kell hozzá egy kis nyitottság, de megéri, mert elképesztő hangulatos az egész.

2014-12-19 01:26:47 tomside (2) #12

15 év utáni újranézést követő súlyos "kettőt hátra-effektus". Indul a legbutább-karakterek kategóriában. Tűrhetetlenül és számomra megmagyarázhatatlanul buta karakterektől hemzseg.

2013-03-11 11:37:10 slawter (4) #11

A vége egyszerűen béna, de a többi - főleg a hangulat - egész jó.

2012-10-27 09:57:51 tomside (2) #10

Tesó, ez a film kölyökkorom egyik legszebb pillanata! :D Azóta félek minden moziba bemenni. Na, nagyjából ezért van az, hogy nem én megyek a filmekhez, hanem inkább ők jönnek hozzám... :D

2012-02-04 17:54:59 Dibon (4) #9

Jogos, tényleg nem az, viszont nekem a stílus és hangulat volt a döntő, és ebben olyan.

előzmény: norberthellacopter (#8)

2012-01-26 11:20:22 norberthellacopter (5) #8

Ennek a filmek semmi köze nincs a giallókhoz. Attól hogy valami olasz és horror, még nem lesz giallo.

előzmény: Dibon (#7)

2012-01-08 00:47:25 Dibon (4) #7

Pörgős, Opera/Phenomena vonalba illeszkedő, de kissé B-kategóriás, poénos giallo nagyon jó zenékkel.

2010-08-16 16:29:48 gaillard (3) #6

Nálam Bobby Rhodes húzta fel a pontszámot (a folytatásnál is), angol szinkronnal nagyon kemény az ürge.

2010-08-16 16:23:18 yuriko (?) #5

Iszonyatosan béna egy film, de a gore miatt kijár egy hármas részemről.

2010-05-16 00:28:10 Ivan/ (2) #4

A ’80-as évek hangulata és a frankó kis rockzenék mentik meg a nézhetetlentől, mert amúgy egy végtelenül buta kis produkció.

2009-12-11 10:35:26 "L" (3) #3

Megint kipipálva egy klasszikus. Egész jópofa zombis/démonos/ movie, mely ugyan tele van hibákkal, de mindezek ellenére szórakoztató tud lenni.

2008-04-01 23:31:22 ichi (4) #2

Alap!!!

2008-03-25 13:01:43 Suhok (3) #1

Szerintem semmiben se marad el a többi Zombie-s filtől, főleg nem a 80-as évek alatt készültektől. Az meg kifejezetten tetszik, hogy a csaj kezében Bartók Béla kottafüzet van.
Maga a film pedig nagyon dinamikus, gyors és véres.