Vals Im Bashir (2008) ☆ 👁

Libanoni keringő
Waltz with Bashir

(Ari Folman)

amerikai-ausztrál-belga-finn-francia-izraeli-német-svájci animáció, dráma, életrajzi film, háborús film

4,1

2019-11-08 16:04:17 captain_b (5) #17

Nagyon szép film, vizuálisan pláne.
Sokan hatásvadásznak tartják az utolsó pár percet, engem lerúgott a székről és nagyon sokat tett hozzá pozitív értelemben, pedig addig is remek volt.

Nem tűnik parasztvakításnak/propagandának. Addig rendben, hogy egy szemszögből van ábrázolva, de pont a másik fél felé ébreszt együttérzést; persze ez nem ugyan az, mintha az igazságukat is ábrázolná, de szerintem ez a film nem erről szólt. Valamint nagyon is el tudom képzelni, hogy az átlagember, aki így csöppen bele ezekbe a szörnyű dolgokba mint a rendező, tényleg így látja, és tényleg beindulnak az elme önvédelmi mechanizmusai.
Persze, szerencsére, sok fogalmam erről nem lehet.

2019-03-16 16:08:22 tomside (5) #16

A felelősség felvállalásának kérdése mint etikai kérdés tényleg vitatható a film kapcsán, én megengedem magamnak azt az önző és számító kényelmet, hogy nem fogok feketét vagy fehéret kiáltani a szürke egy árnyalatára.

Viszont ha mint filmet kell pontoznom - és én ezt a feltételt szabom magamnak, ezért vagyok KT-s -, ez bizony egy ötös. Baromi erős anyag volt ez az utolsó három percig is. De a technikai fordulat, amikorra kiderül, hogy mi is egy olyan megszépítő kamerát néztünk az egész film során, amelyről a pazichológusnő beszélt egy fotós kapcsán..., hogy csak ezzel tudja az agyunk feldolgozni... szóval amikor már élő felvételen jöttek velem szembe a siránkozó asszonyok, ott elfelejtettem mindent, amit a vallási konfliktusokról tudok, addigra régen értelmét vesztette a kérdés, “kinek van igaza?”, addigra csak az értelmetlenséggel való szembesülés maradt.

2013-08-08 13:30:20 Kakimatyi (5) #15

Nagyon tetszik a film megvalósítása, de azért a konkrét történelmi háttér ismeretében ez elég elgondolkodtató:

14:50-től érdemes beléhallgatni.

2013-05-25 20:13:47 zéel (4) #14

Nagyon tud bosszantani, ha egy filmnek rossz a zenéje. Nos, ennek a filmnek nem rossz. Sőt, jó!
Pl. [link] vagy [link]!
Persze, nem a zene a legfontosabb. Pláne ebben a filmben.
Hogy mi a fontos? Azon túl, hogy minden háború értelmetlen borzalom? Az pl. hogy nincsenek hősök, csak többségükben egyszerű, normális emberek, akik belekeveredtek valami szörnyűségbe.

2013-05-24 12:57:36 nejmed (5) #13

A Cirkó Gejzírben ma vetítik fél hétkor. Mivel ők is átálnak a digitális vetítésre, mint mindeki, kb utolsó esély megnézni moziban.

2013-05-18 17:54:12 peterd127 (?) #12

egyik oldalon se állok, így nem érzem magam elvakultnak
nekem, mint hétköznapi befogadónak (akit érdekelnek a közelkeleti vérengzések) ez jött le a filmből
ettől függetlenül lehet hogy az alkotók koncepciója más volt, ez a két dolog nem zárja ki egymást

előzmény: Simpleton Larry (#11)

2013-05-18 17:34:40 Simpleton Larry (5) #11

Láttam már néhányszor, egyáltalán nem ez jött át. Az egész arról szól, hogy a volt katona társaival együtt próbálja felmérni a felelősségét a történtekben, nem hagyja nyugodni a lelkiismerete. Azt látjuk, hogy társait nagyon nem gyötrik a történtek, de ő maga valahogy nem tud nyugovóra térni, és ezért halad végig újra a történteken. Az biztos, hogy nem érezni, hogy a milíciára kennék az egészet, sőt. Ha van végkicsengése, akkor az az, hogy a múlt árnyai kisértenek, mert úgy tettek, mintha nem tudták volna mi történik, mi történt, de gyakorlatilag hagyták megtörténni, és ez rajtuk maradt. Ezt propagandának bélyegezni csak elvakultan lehet.
Lehet, hogy elsőre az jön át, ami a felszínen van, hogy próbálják maguknak mondani, hogy nem rajtuk van, hogy nem tudták, hogy nem ők követték el - de szerintem igenis érződik az, amit a készítő is át próbált adni, hogy van mögötte lelkiismeretfurdalás, hogy évek múltán is piszkálja őt, és az áldozatok vérét a saját kezén is látja.

előzmény: peterd127 (#10)

2013-05-18 16:49:10 peterd127 (?) #10

úgy érzem az izraeli hadseregnek ennél egy kicsit több szembenézésre volna szüksége, mintsem egy keresztények által elkövetett vérengzés lefolytása a tudatalattiba :D

maradjunk annyiban hogy azon túl, hogy ez a palesztin menekült tábor izraeli fennhatóság alá tartozott (!)

ennél sokkal nagyobb és csak izraelre vonatkoztatott (!) háborús bűnök is megtörténtek (Gáza övezeti vérengések, Ciszjordániában egész falvak (emberekkel együtt) való eldózerolása, stb)

_

Ez az egész attól propaganda, hogy Izrael úgy csinál mintha szembenézne a saját bűneivel, de valahogy még se azt teszi, hanem a keresztények bűneivel néznek szembe:)

2013-05-18 16:41:08 peterd127 (?) #9

többször kiemelik, hogy ezt a mészárlást keresztény miliciák követték el, miközben az ott állomásozó izraeli katonák erről mit sem tudtak...

annyira elszörnyűlködtek rajtuk hogy hirtelen kitörölték az egész eseményt a fejükből

na hagyjuk már ezt a parasztvakítást...

előzmény: Simpleton Larry (#8)

2013-05-18 15:29:09 Simpleton Larry (5) #8

Propagandafilm melyben izraeliek maguk ellen beszélnek?

előzmény: peterd127 (#7)

2013-05-18 15:26:38 peterd127 (?) #7

látványos, hipnotikus bár kissé egyoldalú(izraeli) propagandafilm

egyszer érdemes megnézni

2011-03-18 01:39:06 Hannibal Lecter (3) #6

Áldokumentarista animációs film a háború borzalmairól, aminek rögrealizmusa sokszor igazán felkavaró, viszont a történet nem nagyon áll össze egésszé, sokszor baromira csapongó és fésületlen, és ez számomra probléma. Mindenesetre nagyon érdekes kísérlet.

2009-09-26 22:35:42 jutas (5) #5

Nagyon-nagyon jo hangulatok es zenek. Speciell kedvencem az OMD slager, ahogy a hajon buliznak ra.

2009-07-02 09:09:08 ronin07 (?) #4

Jó kis extrém, megrázó, szubjektivitással pakolt dokumentumfilm. Az utolsó képsor, amiben a rajzfilmes látványvilág dokumentum képsorokra vált, felér egy gyomorszájon rúgással.

2009-07-01 14:54:48 -senki- (3) #3

Az animáció néhol igen szép, és történelmi mondanivalója is fontos, de egyébként egy jelentős részben unalomba fulladó középszer.

2009-02-27 14:40:37 a6notes (5) #2

Szeretem a filmeket, amelyek csak szórakoztatnak, gondolkodtatnak is. Ez nem ilyen. Ez jobb. Ez egy olyan film, ami belülről hat, a belsődből. Nem az agyadban, nem a történet által, hanem hangulatok, érzések által. Ez nem jelenti azt, hogy nincs mondanivalója, sőt! De mégis, az első emlékképnél, amint megszólal Max Richter zenéje és látod a hulló fénylövedékeket, megszűnik a tested és valami átvesz. Egy érzés, azt sem tudod, milyen. Csodálat. Bűvölet. Remek film.

2009-02-02 18:36:04 slozi (4) #1

Amit Ari Folman a film legjobb pillanataiban művel, az valóságos költészet. Kár, hogy nem tud végig egyenletesen magas színvonalat tartani, és a Libanoni keringő a vége felé kissé vontatottá válik. De még ezzel együtt is nagyon erős darab, méltó a híréhez, és nálam is csak egy kövérebb hajszál választja el az 5-östől. Lehet, hogy majd egy újranézés után meg is kapja.