Gomorra (2008) ☆ 👁

(Matteo Garrone)

olasz dráma, krimi

3,4

2015-12-26 08:26:45 ryood (5) #17

nekem bejött a film szocio-realista megközelítése, de nagyon tudtam élvezni a sorozatot is, ami inkább a klánra és karakterekre helyezte a hangsúlyt. egy pillanatig nem éreztem, hogy amerikanizálódott volna, vérbeli európai, olasz történet a sorozat is.

2015-12-24 17:36:04 zetor (4) #16

Szerintem a sorozat egy nagy kupac elamerikanizálódott szar, a film szerencsére rendben van.

2015-12-24 16:19:13 banduradam (2) #15

Kár érte! A sorozat után (azt előbb néztem meg), sokkal többet vártam... Ha azt lehetne osztályozni, arra 5*-öst adnék.

2015-09-22 20:52:33 ryood (5) #14

kiváló a sorozat (elvileg jövőre folytatódik) de teljesen máshová helyezi a fókuszt, mint a film. az írásban amúgy részt vett saviano is. szóval a filmmel ellentétben itt a helyi (nápolyi) maffia vezető klánjánál bekövetkező kényszerű "vezető váltásról", és annak mindenféle következményéről szól a fáma. nincsenek igazán szimpatikus karakterek, de azért mégis lesz a végére egy "hőse" a karakterközpontú történetnek. vizuálisan igen szépen kivitelezett kézikamerás megoldással élnek. a filmhez hasonlóan itt is minden a lehető legéletszerűbb, megdöbbentően valósághű..engem sokkolt.

előzmény: erasto (#13)

2015-09-22 20:40:33 erasto (?) #13

No, en olvastam a konyvet anno meg 2008-ban amikor megjelent, kivancsi vagyok a minisorozatra!

Egyebkent most 2015-ben Saviano el es virul, nehany hete vettem meg az uj doku-regenyet, amit a kokain vilagarol irt...

2014-06-09 15:06:08 Lil Martin (5) #12

olvastam itt alant, hogy ki akarják iktatni az íróját (amit eddig wikipédia szerint nem sikerült). az érdekességeknél pediglen ez van írva, hogy: Giovanni Venosa a valóságban is maffiózó, s ezzel nem ő az első amatőr színész a Gomorra szereplői közül, aki különböző tevékenységei miatt lakat alá kerül(t).

azt nem értem ebben, hogy őt például miért akarják eltenni láb alól? segédkezett a filmben, plusz gondolom elég könnyű is lenne.

2013-05-24 09:59:16 gerbence (2) #11

Galla Miklós szavaival élve: "az a baj a maga történetével, hogy hiányzik belőle... MINDEN."
Se kohézió, se történet, se dramaturgiai ív, se kapcsolódási pontok a nézővel, se érzelmi hatás. Lehet azt mondani rá, hogy 'dokumentarista jellegű', de a dokumentumfilmek általában el akarnak mondani valamit. Ez a film pedig olyan volt, mint egy trailer: egymással összemixelt, ide-oda vágott darabkák, amikből nem áll össze a teljes történet, csak felmutat belőle képeket - csak épp nem két percben, hanem két órában. Fárasztó.

2009-05-06 14:15:17 zéel (4) #10

Nápolyt látni...és meghalni!

2009-04-27 21:42:14 Brumi (2) #9

Kíváncsi vagyok a véleményedre, majd írhatnál egy könyv-film összehasonlítást tudod hova. :)

előzmény: deviant (#8)

2009-04-27 21:38:18 deviant (?) #8

közben már beszereztem. előbb elolvasom, aztán jöhet a film is!

előzmény: Brumi (#6)

2009-04-22 21:15:27 limupei (?) #7

Nem olvastam, de egy biztos: a filmnek még híre sem volt, a könyv már siker volt idehaza. Aztán jött a film, és még nagyobb siker lett. Most, hogy kezd lecsengeni a film, a könyv még mindig keresett. Persze a siker nem garancia a minőségre, de arra még nem nagyon láttam példát, hogy egy rossz könyv majd két évig stabilan fogyjon. Az egynyári bestsellerkék általában egy-két hónap alatt lefutnak, mikor jön a következő.

2009-04-22 21:01:58 Brumi (2) #6

Ha abból indulok ki, hogy "tiszta fejjel" ültem be a filmre és orbitális csalódás lett belőle, akkor azt javasolom, hogy mindenképp olvasd el előtte a könyvet. Újranézni biztos nem fogom a Gomorrát, de a könyvre kíváncsi vagyok, ódákat zengenek róla.

előzmény: deviant (#5)

2009-04-22 20:52:10 deviant (?) #5

olvasta valaki a könyvet? gondoltam, film előtt inkább letudom a könyvet. érdemes?

2009-04-07 00:01:54 osi (3) #4

Csalódás...
Örültem, mikor hallottam a filmről, örültem, mikor az Európai Filmakadémia agyondíjazta, sajnáltam, hogy lemaradt az oscar jelöltek közül és sajnálom, hogy megnéztem.
Az 5 szálon futó történet túl tagolt, össze-vissza ugrálunk az események között, a végén pedig van olyan szál, amit elvarr a forgatókönyv, van, amit nyitvahagy. A záró képsorok után pár sorban kapjuk a nagy igazságokat, de a filmből ezek közül maximum a nagyarányú elhalálozást tapasztaljuk. Magának a szervezettbűnözés egyik leghíresebb bűnszövetkezetének a rendszerébe szinte nem is látunk bele, csak a legalsó szinten szemlélődünk, ahol néha az a benyomásunk, mintha 5-10 fős bandák háborúznának és nem is beszélhetnénk szervezettbűnözésről.
Bár van egy-két eltalált jelenet, összességében hiányolom a stílust, a hangulatot, ami a maffiafilmekből áradni szokott. Úgy éreztem, hogy a Gomorra játékfilmnek túl dokumentarista, dokumentumfilmnek pedig nagyon súlytalan. Elveszik a két út között, valahol a rekettyésben.

2008-12-19 23:43:58 carmine (3) #3

Számomra a film egy kissé csalódás, lehet hogy azért mert többet vártam. Azt reméltem, hogy tényfeltáróbb lesz az egész. Ám sok újdonsággal nem szolgált a film. Ráadásul szerintem nem is igazán a camorrát mutatja be a film, hanem annak a legalsó szintjeit. Hiszen azt ne higgye senki, hogy az olyan nagy emberek, mint Toto Riina vagy Provenzano (akik ugyan a Cosa Nostra vezetői és nem a Camorráé), olyan házakban és körülmények közt élnek, ami a filmben is látható.

Ami pedig Saviano-t illeti, nagy bátorság tőle, hogy kiteregeti a maffia kisebb-nagyobb dolgait. Hosszú életet nem jósolok neki, hiszen akire a maffia kiveti a hálóját, annak nem sok esélye marad. 1992-ben még egy bírót is felrobbantottak a családjával együtt. Saviano meg "csak" egy író. Azért remélem ő megússza.

2008-10-21 01:57:48 Tinuszka (5) #2

Még annyi adalék a film életszerűségéhez, hogy állítólag a nápolyi camarra gyakorlatilag vérdíjat tűzött ki a film alapjául szolgáló nagy sikerű regény szerzőjének, Roberto Saviano fejére, akit idén karácsonyig akarnak "lerendezni"...

2008-10-21 01:22:33 Tinuszka (5) #1

Elképesztően realisztikus, már amennyire egy külső szemlélő ezt meg tudja állapítani. De inkább ne tudjam meg soha...