Låt den rätte komma in (2008) ☆ 👁

Engedj be!
Let the Right One In

(Tomas Alfredson)

svéd dráma, horror, szerelmi történet

4,0

2009-06-29 11:01:16 pyrooo1 (3) #75

művészi vagy nem művészi,rohadt vontatott volt...

2009-06-27 02:55:07 Rorschach (1) #74

Már megijedtem, hogy csak én vagyok ezen a véleményen :D

2009-06-26 21:23:58 Semprini (2) #73

Hát azt kell mondjam, hogy kevés ennél unalmasabb filmet láttam, egy gyötrelem volt végignézni. Nálam még a kettest is alulról súrolja, de lehet hogy ha moziban néztem volna, dühömben a kidobott pénz miatt rávágtam volna az egyest - de az is lehet hogy végigaludtam volna.
A film közben végig idegesített, hogy a főszereplő kiscsajnak mélyebb, fiúsabb hangja van, mint az Oskart játszó fiúnak, amikor ennek oka kiderült, nem meglepődést, hanem becsapottságot éreztem.
10/3,5

2009-06-18 08:28:39 Zalaba Ferenc (4) #72

a spontán vérzés teljesen új dolog, ugyanis a vámpírmitológia eddigi közkézen forgó darabjaiban még nem volt példa arra, hogy - amennyiben él az "engedj be" szabály - a vámpírt nem invitálják be, s mégis behatol a célobjektumba.

hakan karaktere valóban azonosítható oskaréval, s szerintem korábban meg is volt az a románc, ami most a kissrác és a kisvámpír között fűződik, csak az évek során kifakult - de csak az egyik fél részéről.

ami a fiú/lány kérdést illeti. első nézetre nekem "bevarrt puncinak" tűnt az a dolog, amit csak egy pillanatra láthattunk, de újranézve bizonyossá váltak a kasztrálás jelei: eli valaha fiú volt.

2009-06-18 08:23:41 "L" (4) #71

Hangulatos vetítés volt tegnap az Odeonban, ugyan biztos nem leszek törzsvendég itt, de legalább ilyet is láttunk. Valahogy a filmmel is így vagyok, megfogott, sőt tetszett, de ugyanakkor soxor éreztem vontatottnak. Viszont mára beérett, (melyben a kommentek és a regény részletei sokat segítettek) úgyhogy bátran állítom jó film.

Pár gondolat: Én úgy értelmeztem, hogy Eli "apukája" egy Oskarhoz hasonló beteljesületlen szerelme volt. A spontán vérzést nem tudtam hova tenni, a vámpírmitológia ezen része számomra eddig kimaradt, de segítségetekkel helyre került. Ami a nemi kérdést illeti, reménykedtem, sőt mozdulatai, cselekedetei alapján meggyőződésem volt, hogy lány volt "az előtt", de ezt a regény megcáfolta ugye. Mindenesetre én filmként kezelem és a saját élményeim, következtetéseim szerint "zártam le a filmet", mégha most utánaolvasva látom, hogy a regényben hogyan is voltak a dolgok.

2009-06-12 18:26:16 Sonics (4) #70

Erős közepesnek mondanám, de a meglehetősen borús skandináv légkör egészen maradandó atmoszférát teremt... Szerintem a helyszínek, a fényképezés, és a fények kárpótolják a nézőt, a helyenként talán elnagyolt történetvezetésért.
A medencés jelenet meg egyszerűen tizes.

2009-06-11 11:21:34 Zalaba Ferenc (4) #69

tudtommal igen.

2009-06-11 11:03:11 "L" (4) #68

De a Voxos "premier" gondolom meg lesz tartva ugye???

előzmény: Zalaba Ferenc (#67)

2009-06-11 11:00:48 Zalaba Ferenc (4) #67

sajna a bemutató július 2-ra csúszott.

2009-05-22 22:58:22 Rorschach (1) #66

Érdekes...
Így a teljes cselekménnyel a film tényleg kerek egészt ad egy hosszú, szép, de néha irreálisan durva (Hakan megerőszakolja Elit...) történetről. Viszont szerintem a filmben ez inkább volt röhejes, mintsem "a szeretet legtisztább formája", különben is, ha valakinek ilyen "sebészi" módon leoperálják a khhm... péniszét és megszabadítják a zacskójától is, még nem lesz nemtelen.

2009-05-22 11:10:48 Dió (3) #65

Nem mondom, hogy ezt pont így kellett volna belevenni, de bőven meg lehetett volna találni a középutat a megfelelő utalásokkal.

előzmény: HejjaX (#64)

2009-05-22 11:00:14 HejjaX (4) #64

kész szerencse, hogy ezt a háttérsztorit nem vették bele a filmbe. ha a lordos vonal belekerül, akkora kettest nyomtam volna rá, mint szél. :)

előzmény: osi (#61)

2009-05-22 10:47:17 Dió (3) #63

Ez fantasztikus; ezek után felmerül bennem, hogy a könyv tényleg ér annyit, mint amennyire a filmet szeretik az emberek.
Ugyanis pont ezeket elolvasva jön rá az ember, hogy mi kellett volna egy teljes és jó filmhez.

előzmény: osi (#61)

2009-05-22 10:22:40 Zalaba Ferenc (4) #62

apropó regény: novemberben magyarul is megjelenik!

2009-05-22 10:07:27 osi (5) #61

A filmmel kapcsolatos kérdéseimmel felkerestem - az aeonflux blog fórumán - egy olyan személyt, aki olvasta a film alapjául szolgáló könyvet.
Válaszlevelét spoiler alatt bemásolom ide.
A sztorit magától Elitől tudjuk meg, három részben, először egyfajta esti
meseként kezdi el mondani az egyik áldozatának, a másik két alkalommal
Oskarnak mutatja meg a saját emlékeit, mikor csókolóznak - ilyenkor Oskar
Eli szemével lát, és saját maga éli át az emlékeket, érzéseket.

Igazából nagyon sok "miért"-re és "hogyan"-ra nem kapunk választ, nagyon sok
dolgot csak sejteni lehet. De mindent, amit konkrétan elmond a múltjáról a
könyv, azt megosztom veled.

Eli valódi keresztneve Elias, ezen a néven született egy szegény
farmercsalád fiaként, valamikor 220 (plusz-mínusz 12) évvel a film és a
regény történetének ideje (előbbi 1982. februárjában, utóbbi '81.
október-novemberében játszódik) előtt. Norrköping mellett élt a
testvéreivel, anyjával és az édesapjával, aki egy nemes úr földjén
jobbágykodott. Ez a lord vámpír volt, aki bukott a kisgyerekek vérére,
különösen, ha bizonyos testrészekből (szerintem sejted, mire gondolok)
szívhatta.

Épp, mikor Elias 11 éves volt, a lord rendezett egy "versenyt"; semmilyen
nyereményt nem hirdettek ki, a részvétel kötelező volt, mégis versenynek
nevezték. Egy meghatározott időpontban a földjén élő minden családnak be
kellett mutatnia egy 8-12 éves fiút (már ha volt ilyen a családnak) a
kastélyában. Este megjelent a nemes úr, beinvitálta a fiúkat,
megvacsoráztatta őket, majd kockavetéssel választotta ki azt az egyet, aki
végül maga is az étlapon végezte. A versenyt ugyan nem Elias "nyerte"
először (a kocka nem az ő számát hozta ki), de a lordnak annyira tetszett a
külseje (mindenki, aki csak látta, Eliast tartotta a föld legszebb
kisfiújának), hogy csakazértis módon őt válaszotta ki.

Rosszat sejtő édesanyja heves tiltakozása ellenére (ekkor látták egymást
utoljára, az asszony és a család sorsáról többet nem tudunk meg) a lord és
egy segédje elhurcolta Eliast egy másik helyiségbe, felfektette és lekötözte
egy asztalra. Egy speciális asztalra, melynek felszínén volt egy nyílás,
amin keresztül azok a bizonyos testrészek szabadon lógtak lefelé,
megkönnyítve az amputációt... Szóval a segéd munkához lát, pénisz és herék
alles zusammen leszerelve, a nemes úr vígan lakmározik, Elias sikoltozását
hallgatva.

Innen elég zavarosak a dolgok. Annyi biztos, hogy Elit egy ideig fogságban
tartották a kastélyban, majd egy idő után meg is harapta a lord
(valószínűleg nem sokkal vagy közvetlenül a "beavatkozás" után, hiszen nem
halt bele a sebesülésbe, de a heg megmaradt). Nem tudhatjuk, hogyan került
el onnan, a szökés a legelképzelhetőbb, vagy az, hogy egyszerűen kidobták.
Konkrét információ nincs erről, de Eli az egyik jelenetben - miután egy
rákos nő vérét szívta, tele morfiummal -, hallucinációkat él át, a lordot
látja, és igencsak megrémül - valószínű tehát, hogy az uraság még mindig
életben van. A legtöbb vámpír (Eli "fertőzött emberek"-nek nevezi őket, a vé
betűs szót nem szereti) egyébként nem sokkal az átalakulás után
öngyilkosságot követ el, mint Virginia, ezért van a fajtájukból olyan kevés.
Eli azonban - valószínűleg mert olyan fiatal és erős benne az élni akarás,
legalábbis ő ezt gondolja - nem tudja rávenni magát.

A következő kétszáz évről nem sokat tudunk, úgy élete felét Eli átaludta
(előfordul, hogy hónapokon át egyáltalán nem ébred fel), közben folyton
vándorolt szerte Svédországban, és legtöbbször keresett magának egy segítőt,
aki megszerzi neki a vért, hiszen ő utál ölni. Ilyen "gondozó" Hakan
Bengtsson is, aki a filmben is szerepel, ő kapta a savat végül az arcába.
Annyit érdemes elmondani a karakterről, hogy bár a film azt sugallja, hogy
éppen egy egykori 12 éves pre-Oskar, Eli egy régi szerelme is lehetett, a
regényben egészen másként fest a dolog. Hakan egy pedofil tanár volt, akit a
dühös szülők munkanélkülivé tettek, alkoholistává vált, és az utcán
kóborolva botlott bele Elibe, csupán pár hónappal a történet kezdete előtt.
Eli üzletet kötött vele, ha elvégzi a piszkos munkát, Hakan vele lakhat, kap
pénzt és társaságot, Eli néha még azt is megengedi, hogy melléfeküdjön és
megérintse, szóval kiélhesse a társadalom által nemigen tolerált vágyait (de
az érintésnél többet soha nem kaphat).

Hakan szó szerint imádja Elit, egy megváltó angyalnak tekinti, tiszta
szívből szerelmes a testébe, Eli pedig ki is használja ezt - Oskarral
azonban egészen más a helyzet, a regény végére egyértelműen kiderül, hogy
Eli tulajdonképpen ennek a kapcsolatnak köszönhetően fedezte fel több mint
200 év után először az igazi szeretet érzését.

Hakan egyébként a könyvben még visszatér, a kórházi ablakból való kizuhanás
ugyanis nem öli meg a testét, csak az agyát "kapcsolja le". Egyfajta
agyhalott zombi-vámpírként, alapvető ösztönei (táplálkozás, szex) által
hajtva visszatámolyog Blackebergbe, és mit szépítsünk rajta, úgy
megerőszakolja Elit, hogy szegény utána lábra állni sem nagyon bír. Ha ezt a
jelenetet lefilmezik, NC-17 besorolás és egy bírósági per a filmkészítők
nyakába a minimum lenne.

A regényben van még emellett egy, a filmből komplette kihagyott mellékszál,
egy Tommy nevű karakteré. Ő egy 15 éves srác, Oskar szomszédja, talán az
egyetlen személy Elin kívül, aki jóban van vele. Tommy édesanyja egy Staffan
nevű rendőrrel kavar, aki rajta van az összes gyilkossági ügyün, melyet
Hakan és Eli követett el, tehát a könyv az ae által feltett "hol vannak a
rendőrök?" kérdésre is ad egy kielégítő választ. Tommy végül annyiban lesz
kulcsfontosságú karakter, hogy ő intézi el zombi-Hakant egy igen
gusztustalan jelenet során.

Amúgy a film bár erősen levágta a cselekményt Eli és Oskar sztorijára, azt
többnyire hűen követi, sokmindent nem hiányolok végülis. Egyedül ez a dolog
Eli nemével kapcsolatban, konkrétabban ki lehetett volna fejteni a dolgot,
még azt sem tudjuk, igazából Oskar felfogta-e, hogy a barátnője fiú (volt).
A regényben - ahol Eli kifejti, hogy ő teljesen nemtelennek gondolja magát,
valakinek, aki se nem fiú, se nem lány, se nem öreg, se nem gyerek,
egyszerűen semmi - igen, és elég sokat is emészti magát rajta, de végül
elfogadja a tényt. A kapcsolatuk pedig úgysem szexuális, hanem (ahogy a
rendező mondta) a szeretet legtisztább formája. Ezért is tetszik piszkosul a
történet, bár bevallom, azért volt egy kis rossz érzés a gyomromban, mikor
először felfogtam, hogy mi az a sebhely, de azóta rájöttem, hogy nagyon nagy
részben ezért szerethetően tragikus Eli, és így is szoktam már meg a
karaktert - ha az amerikai remake-ben 100% csajjá változtatják, amire azért
elég nagy esély van, kissé szomorú leszek. De a remake-ek eleve arra
rendeltettek, hogy elkeserítsék az eredeti film rajongóit, nem igaz?

A másik kérdésedre a válasz:
Nem tudjuk, hogyan alakul később Eli és Oskar sorsa, bár John Ajvide
Lindqvist, a regény írója tervezi egy pár oldalas epilógus megjelentetését
egy novelláskötetben (a "Handling the Undead" c. könyvének is van egy ilyen
külön befejezése). Annyi pluszt elárul a könyv, hogy a vonat a
Stockholm-Karlstad vonalon halad. Ennek lehet egy kis szimbolikus
jelentősége, Karlstadot ugyanis a napfény városaként szokták jellemezni,
egész Svédországban legnaposabb településének tartják.

Azért jópár adalék info kiderül belőle, mégis úgyérzem, ez a film nagyon kerek lett ezek nélkül is.

2009-05-22 09:55:36 ronin07 (?) #60

Látod, itt a különbség, ugyanis én azt vallom, hogy ez annyira horror, mint amennyire Az őrület határán és az Apokalipszis, most! háborús filmek vagy amennyire az El Topo és a Jesse James meggyilkolása... western-ek. Semennyire.
Eli, ahogy emlékszem, sosem látható élesben, Alfredson mindig off-screen és ritkán sejteti a vérivást. Rendezőnk számára az áldozatok agóniája, a számkivetettek szerelmének ábrázolása, az ismeretlen felszinre töréséből adódó veszélyek orvoslásának bemutatása, a harag természetfelettit mellőző, realistább felvillantása lényegesebbek. Sőt, meg merem kockáztatni, hogy a lány beemelésével egy '80-as évek eleji, stockholmi külváros torz életképét látni úgy, hogy zömmel a valóság domináljon.
De az első mondatom után már az izléseink és a pofonjaink kerülnek előtérbe, és a "nem látjuk a fától az erdőt" kijelentés is exkuzálandó részemről.:)

előzmény: Zalaba Ferenc (#58)

2009-05-22 09:41:59 nony_15 (5) #59

Hát a lentebbi kommentekben szerintem ezekről már mind volt szó spoiler mentes részekben, de sajnálom ha ezzel lelőttem a film nagy jeleneteit.. :)

2009-05-22 09:37:58 Zalaba Ferenc (4) #58

azért szerintem ez a film épp annyira horror, mint amennyire nem.

előzmény: ronin07 (#56)

2009-05-22 09:37:10 Zalaba Ferenc (4) #57

ez elég nagy baj. :(

előzmény: nony_15 (#55)

2009-05-22 09:30:16 ronin07 (?) #56

Miért, a "The best horror film ever made" relevánsabb? Csak egy sablon, amelyben örökké ki lehet cserélni a zsánert. Nem érdekel, milyen hülye vagy közhelyes szalagcimeket vágnak a filmhez. Engem az érdekel, milyen lehetőségek vannak a filmben, az, hogy melyik nemzet "auteur"-je (Európa, vagy bármi, ami nem vegytisztán undoritó Hollywood) milyen többletjelentést ad a filmhez. Kik azok, akik beleszeretnek ebbe a többletjelentésbe. Tudomásul veszem azt is, kik nem, de azokkal nem értek egyet. Az pedig tény, hogy van, akik nem szeretik az Engedj be!-t, csak mert nem horror. Nem látják a fától az erdőt (vagy hogy is van az a mondás), és pont.

előzmény: Zalaba Ferenc (#54)

2009-05-22 09:29:49 nony_15 (5) #55

Szerintem semmi spoiler nem volt abban amit írtam.

2009-05-22 09:22:03 Zalaba Ferenc (4) #54

a dícséretek sem arról szólnak, hogy "the film bergman never made" és társai, hanem "the best horror ever", meg ilyenek. :)

előzmény: ronin07 (#53)

2009-05-22 09:19:42 ronin07 (?) #53

"horrorrajongók és a mélyebb, művészileg igényesebb filmek rajongói egyaránt felkaroltak."

A horrorrajongók és horrort várók? Már ahol.

előzmény: Zalaba Ferenc (#52)

2009-05-22 09:16:14 Zalaba Ferenc (4) #52

néhány szélsőséges kijelentés szerintem nem mérvadó. ez a film pont az a ritka kivétel, melyet a horrorrajongók és a mélyebb, művészileg igényesebb filmek rajongói egyaránt felkaroltak. legalább olyan jól szerepelt a különböző gfantasztikus film-fesztiválokon, mint a díjátadókon.

előzmény: ronin07 (#50)

2009-05-22 09:11:10 ronin07 (?) #51

Nem baj, mint = Nem baj, majd

2009-05-22 09:06:29 ronin07 (?) #50

Aztán az egyiknél alul is teljesit, mint azt ahogy jelen topik is demonstrálja. Nem baj, mint Matt Reeves bátyó kárpótolja a horrormumusokat a remake-kel.:)

előzmény: Zalaba Ferenc (#49)

2009-05-22 09:01:42 Zalaba Ferenc (4) #49

horrorként is érdemes relámozni, mivel többféle érdeklődési kört is lefed a film.

előzmény: ronin07 (#47)

2009-05-22 08:51:29 ronin07 (?) #48

Plusz: ha egy horror-témájú filmalkotás készül, és nem Hollywoodban vannak, akik drámát várnak. És van, hogy meg is kapják.

2009-05-22 08:47:26 ronin07 (?) #47

Horrorként reklámozták? Nem is tudtam.

2009-05-22 06:30:50 Zalaba Ferenc (4) #46

ez itt alant rendesen spoileres.

"Aki tudja, feltétlenül nézze meg! :)"

most nem azért, mert én forgalmazom, de ha lehet, várjátok meg most már a mozipremiert. ez a film nagyvászonra termett.

2009-05-22 01:40:18 nony_15 (5) #45

Szintén azt kell, hogy mondjam remek film. Én alapvetően nem szeretem az ijesztegetős horror filmeket, úgyhogy külön örülök ha olyan filmmel találkozom a kategóriában, ami nem akar szivrohamot hozni rám. :)
Remek a film hangulata is és a szereplők is kiválóak.
És visszatérve a lentebb vitatott témára, szerintem teljesen egyértelmű, hogy a kisfiú az fiú, a kislány pedig lány. Az más kérdés, hogy a lányon valamiféle ivartalanítást hajtottak végre (vagy nem tudom mit), de a megjelenése és a gesztusai teljesen nőiesek. És azzal, hogy magát nem lánynak titulálta, szerintem csak arra utalt, hogy ő, mondjuk úgy, nem egy szokványos lány és így nem is lehet normális párkapcsolat az ő és Oskar kapcsolata a későbbiekben sem. Akit pedig az apjának nevezett, az sem nem az apja, sem nem egy alacsonyabb rendű kiszolgáló, hanem a régi szerelme. Mivel a lány nem öregszik, így Oskar is ugyanarra a sorsra fog jutni, mint az öreg.
Aki tudja, feltétlenül nézze meg! :)

2009-05-21 19:21:03 Brumi (5) #44

Azért az a casting nem ment olyan lazán, mint gondolod. Közel 3000 gyerekszínészt néztek meg, mire megtalálták a megfelelő Elit és Oskart (és rohadt jól döntöttek). A film egyébként tényleg inkább dráma, mint horror, de ez egy cseppet sem von le érdemeiből.

2009-05-21 18:48:46 allegra (5) #43

És még magyarul sem tudnak, felháborító.

2009-05-21 17:03:57 a6notes (5) #42

Nem ez lenne az első film amit a marketingnél kaffantanak el. Nem volt még olyan rég a Black snake moan se, amiben mindenki egytől-egyig csak a marketinget szidta.

2009-05-21 17:02:19 a6notes (5) #41

Ez most komoly vagy irónia? :)

előzmény: Zalaba Ferenc (#40)

2009-05-21 16:52:50 Zalaba Ferenc (4) #40

szerintem az is kiakasztó, hogy a fiú szőke, a lány pedig fekete hajú, pedig fordítva lenne ideális. ezek tényleg nem tudnak normálisan válogatni.

2009-05-21 16:33:26 Rorschach (1) #39

Ha horrorként reklámozzák, az ember hajlamos horrort várni, bocs.
Nem csak annyi baj van a filmmel, hogy inkább dráma, mint horror, a bajok ott kezdődnek, hogy az Oskart játszó fiú nagyon irritáló személy volt, színészkedni abszolút nem tud, és milyen már, hogy a lány hangja mélyebb, mint a fiúé.
Ezek olyan alapvető dolgok lennének, hogyha már gyerekszínészek, akkor (tudom én, hogy nehéz kérés) próbáljanak meg viszonylag tűrhető arcokat beválogatni.

2009-05-21 08:24:14 ronin07 (?) #38

Ne horrort tessék már mindentől, amiben zombik meg vámpirok vannak, nagyon kérem szépen!

2009-05-19 19:26:41 Rorschach (1) #37

Számomra teljesen élvezhetetlen film volt, tényleg.
Megkapja a kettest, a (mint ahogy már sokan mondtátok) parádés és feelinges uszodás jelenet miatt. Egyébként oda ki engedte be Elit?
És mikor a víz alatti kameraállásból szemléljük Oskart, bal szélen látni Eli (?) haját. Vagy nem is tudom, fekete hajat lehet látni, de mindvégig ott lebeg, még akkor is, mikor Eli elintézi a többit.
Ez hiba, vagy valami utalás?

2009-05-11 04:09:42 HejjaX (4) #36

a végén az uszoda jelenet pokolian jó, emiatt megkapja a 4-est. az előtte történtek azonban épp csak "történtek", meglehetős lassúsággal és hétköznapisággal, ami lehetne épp az előnye is, de sajnos nem volt az.
amúgy különleges film.

2009-05-08 14:58:07 gringo (2) #35

Nagyon "fel voltam készítve" erre a filmre, de valahogy elröppent mellettem.

2009-05-08 14:53:30 -senki- (2) #34

Nekem amott nem eset le hogy erről van szó :D..

előzmény: Zalaba Ferenc (#32)

2009-05-08 10:33:33 Zalaba Ferenc (4) #33

ja, magyarországi bemutató: június 26. reszkess, michael bay! :)

2009-05-08 08:40:41 Zalaba Ferenc (4) #32

berakom ide is, csak úgy, nincs különösebb oka. :)

2009-03-28 12:26:26 ronin07 (?) #31

Kamaszszerelemről szóló ifjúsági dráma egy képi és lélektani perspektivából is rendhagyó horrorba öltöztetve. Százszor jobban tetszett az Oskar és Eli közötti chemistry vagy az új élete súlyával küszködő néni története, mint egy off-screen vérengzés, esküszöm! Az atmoszférateremtés is bravúros, hideg, depressziós, amiből kibújik a szeretet sugara. Csodálkozós, elismerésre méltó, óriási! De nekem is az a gyanúm, hogy a Julie DeMarco és Cloverfield direktora a horrorra fogja kihegyezni a remake-jét, gondolok itt arra, hogy a "Kiszúrom a szemed, ha nem maradsz a viz alatt!" jelenetnél nem mondom, hogy látjuk a röpködő végtagokat, de szubjektiv kameraszögben támadó kislányt igen.

2009-03-18 11:00:28 Zalaba Ferenc (4) #30

(egyébként nem.)

2009-03-18 11:00:15 Zalaba Ferenc (4) #29

fogalmam sincs, miről beszélsz. :)

előzmény: Brumi (#28)

2009-03-18 10:48:30 Brumi (5) #28

Én is úgy hallottam. Ugye annál, akinek a nevét nem mondhatjuk ki? :)

előzmény: Zalaba Ferenc (#27)

2009-03-18 10:35:11 Zalaba Ferenc (4) #27

ha minden igaz, hamarosan lesz hivatalos magyar moziforgalomban.

2009-03-04 17:25:28 Zalaba Ferenc (4) #26

nem volt rossz, de a csillagot nem hozta le a fagyott éjszakából. :)

2009-03-04 11:19:24 emőke (5) #25

Undorító!

előzmény: gaillard (#23)

2009-03-03 20:39:02 a6notes (5) #24

jaj

előzmény: gaillard (#23)

2009-03-03 20:21:11 gaillard (4) #23

Jövőre mutatják be a remake-et, a rendező Matt Reeves (Cloverfield).

2009-02-27 15:43:15 a6notes (5) #22

Számomra 2008 kedvence.
Alapvetően félreértett film, nem horror. Barátságról, szerelemről, az ártatlanság elvesztéséről szól. A vámpír elem érdekessé teszi, de inkább eszköz, mintsem maga a fővonal. Inkább szomorú, mint rémisztő.
Ajánlom. De nem horror!! És még csak nem is vámpírfilm.

2009-01-24 19:47:54 el_fraile (4) #21

Nagyon is van nemük (a film szerint ) és nagyon is fontos.
Eli apja (?) férfi és nyilvánvalóan "alsóbbrendű" kiszolgáló. Olórin által említett jelenet rámutat, hogy Eli 12 éves koráig más nemű volt, mikor is
fiúból lánnyá, de legalábbis nemfiúvá, azaz emberből vámpírrá tették (az élénk sebhely nekem erőteljes utalás rá, hogy akarata ellenére) . Más neművé, más lénnyé.

Szintén erre a párhuzamra utal Eli cukorkás jelenete, miután megkérdi Oskart, barátja lenne-e akkor is, ha nem lenne lány.
A meghasonulás viszont érdekes az "ágyjelenetnél". Eli simogatása minden, csak nem baráti. Nőies inkább.
Elfogadja a vámpírságát?

Horrorisztikusnak pont annyira volt horror, amennyire muszáj volt hogy vámpírfilm legyen. Aki trancsírozást akar nézni annak nem javaslom.
A végső medencés jelenet megoldása viszont bravúros!

előzmény: emőke (#16)

2008-12-30 04:25:31 -senki- (2) #20

Oké, oké vámpírfanoknak biztos tuti, de én nem vagyok az ha szabad. :)

előzmény: emőke (#8)

2008-12-30 04:16:00 -senki- (2) #19

Anyám mit értékelnek már megint... :D

Örült egy film ez. Nem is igazán értettem hogy jön ide be ez a vámpír história, én a leírásból valami valóság közeli filmre gondoltam. Már amennyi újabb skandináv filmet láttam valami realista komoly drámára gondoltam, de ez inkább hasonlít egy amcsi horror és európai elvont keverékére.

Bár ha valaki szereti a horrort annak talán el megy, mert a technikai megvalósítása (fényképezés, zene, stb.) nem rossz. De engem nem köt le az hogy véreznek meg csonkolnak.

Mondanivaló alig, történet szinte semmi. Befejezés elégtelen számomra.

2008-12-28 14:28:06 Olórin (5) #18

Eli sebhelye arról tanúskodik, hogy onnan bizony valamit kivágtak. Vagyis valaha egész biztos, hogy fiú volt.

előzmény: emőke (#16)

2008-12-28 14:23:14 emőke (5) #17

Ez most hülyén hangzott, de értitek, mire gondolok. :)

2008-12-28 14:20:24 emőke (5) #16

Talán a vámpíroknak (mint olyan), talán nincs neme, nem lehetséges?

2008-12-28 13:16:37 Dió (3) #15

Ja, elsőre úgy olvastam, hogy a kislány a fiút, így még egyszer elolvasva helyrekerült.

2008-12-28 13:15:50 Dió (3) #14

Öhm, itt épp kimehettem popcornért, vagy nem tudom mit csináltam, de ezt nem láttam, ellenben akkor miért mondtad te is, hogy mégsem egyértelmű?:)

2008-12-28 13:11:06 Olórin (5) #13

Az egyik jeleneteben a fiú kilesi a kislányt, és akkor látjuk, hogy csak egy sebhely van ott, ahol a nemi szerve kellene, hogy legyen. A következtetések levonását rád bízom:) A fiú nemi hovatartozása viszont szerintem nem kérdés.

2008-12-28 12:57:00 Dió (3) #12

A kislány egy jelenetben azt mondta, hogy ő nem lány. De ugyanakkor minden más arra utalt, hogy lány, szóval itt már elgondolkoztam, plusz amikor a fiúnak ezt megmondta (hogy nem lány), ő a legnagyobb nyugodtsággal hozzábújt, tehát az ő nemi hovatartozásában sem lehetek biztos.
Várom a reakciód, ha szerinted ez ennyire egyértelmű:)

előzmény: emőke (#11)

2008-12-28 12:50:19 emőke (5) #11

Ne haragudj, valamit itt nem értek. Azt írtad, hogy:
A másik, hogy pár ponton komolyan elgondolkoztam, hogy a főszereplő karakterek milyen neműek?!?!
Na ezt nem értem, hogy ezen mit nem lehet érteni? :)

2008-12-28 12:39:13 Dió (3) #10

A vámpírmitológia eme szelete a beinvitálásról eddig ismeretlen volt számomra, így filmben megmosolygtató volt, így mostmár érthető.
Biztos vannak benne elgondolkodtató dolgok (amiktől több lesz a film - a nemi kérdés pl egy ilyen), viszont a többi ilyen közül nekem sok félek, hogy már belemagyarázásnak tűnne.
Ami meg a horror/dráma kérdést illeti, utólag elfogadom én, hogy ez nem horror akart lenni, csakhogy én a horrorszcénáktól duzzadó bemutatót és a műfaji besorolást látván úgy ültem le elé, hogy rémisztő is lesz - voltak is benne ilyen irányú jelenetek, amik több okból kifolyólag képtelenek voltak kicsit is rámhozni a frászt (talán a finálé lehet kivétel), így meg persze, hogy csalódtam ebben a vonalban, felesleges elvárásokat ébresztettek bennem.

2008-12-28 10:59:12 Olórin (5) #9

Pontosabban: a fiú kérdi, hogy szükséges-e behívnia, erre a lány demonstrálásképp bemegy magától, és akkor kezd el vérezni. A vámpírmitológia része (a fokhagymával, feszülettel és a többivel együtt), hogy a vérszívó nem léphet be az otthonodba, hacsak nem invitálod be magad - erre utal a cím is. (az egész film során mindenkitől engedélyt kér, mielőtt belép valahova)
A megharapott nővel kapcsolatos problémádat őszintén nem értem: minden filmnél elvárod, hogy egy egyszerű áldozat hátterét aprólékosan kidolgozzák, vagy mi?
A főszereplő neme meg egyike azoknak az elgondolkodtató dolgoknak, amik mélységet is hordoznak magukban:) Egyébként pedig emőkének van igaza: ez nem egyszerűen horror, ahogy azt már írtam is lentebb.

2008-12-28 10:23:25 emőke (5) #8

Szerintem nem a vámpírvonalban és nem a horrorban kell keresni a film érdemét - pont emiatt születnek a rossz és oké/elmegy osztályozások. Ez nem feltétlenül horror, legalábbis több, mint horror. Rég csináltak ilyen zseniális filmet a svédek!

2008-12-28 09:48:44 Dió (3) #7

Egyébként az általam kérdezett jelenet még egyszer: A kisfiú és a lány mennek be a lakásba. A kisfiú előremegy, belép az ajtón, a lány megáll. Megkéri, hogy "hívja be", különben nem tud bemenni, majd miután a fiú csak áll, a lány elkezd minden testnyílásából vérezni. A fiú ekkor rémülten behívja, és a lány vérzése eláll. Közben imdb-n vmi ilyet olvastam, hogy a "vámpírok vérezni kezdenek, ha nem hívják be őket", ezen hatalmasat röhögtem, de nem tudom, hogy erről van -e szó? Amíg nem értem, nálam nonszensz volt ez a jelenet.

Amúgy nálad hogyhogy nem kapta meg az ötöst?

2008-12-28 09:45:47 Dió (3) #6

Gondolkodnivalót még talán találtam én is a karakterekben, de ez nem csak a film érdeme, mélységet viszont én tényleg nem látok benne, nálam ez okozza a törést. Ott van például a megharapott nő: új karakterként belibben a filmbe, kap egy harapást, elmondja egyszer, hogy rosszul érzi magát, és már ég is el. Úgy akarják drámainak feltüntetni, hogy képtelenek egy kicsit is hozzámkötni a karaktert, nem tudom sajnálni a nőt, de továbbmegyek, azt sem tudom, ki az, mert ezelőtt fél perccel hozták be a filmbe. Jó, a két főszereplő ennél egy fokkal valóban több mélységet kapott, ebből kifolyólag voltak jó jelenetek, mindazonáltal nekem ez még mindig kevés volt.
Tartom emellett, hogy kiszámítható, egyáltalán nem rémisztő, sajnálatosan lassú, és bár a finálé valóban ötletes (még ha azért annyival nem is mutat túl az átlagon), számomra megint csak olyan volt, mint a film többi része: történésügyileg súlytalan. Mármint nem éreztem, hogy borzasztóan (vagy egy picit is) fel kéne, hogy kavarjon vagy megrázzon, ami ott folyik. Lehet, hogy más nézőket felkavart, de az én esetemben ez nem meglepő, mert mire odaért a film, már olyan volt számomra, mint egy üres karácsonyi ajándékzacskó... ott a csalódásom már mérhetetlen volt.

2008-12-26 10:53:22 Olórin (5) #5

A kérdéses jelenetre konkrétan nem emlékszem, de ami a többit illeti: ez egy rohadtul hangulatos horror, ami legalább annyira dráma is. A két főszereplő kapcsolata fantasztikus érzékenységgel van megjelenítve, és szerintem van ebben mélység, és gondolkodnivaló a karakterekkel kapcsolatban is, csak nem rágják szájba - sokszor csak nagyon finom jelekből lehet következtetéseket levonni. Ja, és finálé valami elképesztően nagyot üt, évek óta nem láttam ilyen jól felvett és kigondolt horrorjelenetet. Nálam majdnem ötös, de még beérhet egy másodszori megtekintéssel.

2008-12-26 09:11:17 Dió (3) #4

mármint véreznie? :) Ez lemaradt

2008-12-21 23:43:19 Dió (3) #3

Azt még majd vki plíz magyarázza el, mert ott lemaradtam, hogy
Mi a francért kell elkezdenie az ajtóban álló kislánynak?Miért, hogyan, mitől, stb.

2008-12-21 23:41:02 Dió (3) #2

Kell még aludni rá egyet, de most azt mondom, hogy számomra több kellett volna a négyeshez... az még talán nem is a film hibája, hogy a húzójelenetek mindegyike egytől-egyig benne volt a bemutatóban, így pechjére teljesen kiszámíthatóvá váltak a jó részek. Az már viszont nagyobb gondom volt, a horrorjelenetek egyáltalán nem voltak se feszültek, se rémisztőek, se ijesztőek, csak úgy voltak. Az se baj számomra, ha lassú egy film, de itt a lassúságot sokszor a totális történésmentesség okozta, és ez már nem tetszett. Nem utolsósorban nagyon hiányoltam a filmből a mélységet: nincs olyan fél, akivel tényleg annyit foglalkozna a sztori, amennyit kéne (sőt, a megharapott asszony konkrétan nem is tudom, mit keres a filmben, annyira nem kezdenek vele semmit). Van azért valami hangulata és bája, szépek a képek, és sok tekintetben mindenképp bátor film, biztos meglett volna a négyes, ha nem várom ennyire, de így nekem ez nagy csalódás:(

2008-10-03 12:15:08 Timon (5) #1

Angol cím: Let the Right One In

trailer

Végre egy jónak ígérkező vámpírfilm.