How Green Was My Valley (1941) ☆

Hová lettél, drága völgyünk?

(John Ford)

amerikai dráma

4,1

2019-01-09 13:38:04 Ugor (3) #39

Megnéztem és hát megosztó. Mármint, hogy megosztott engem is. Bányászoperett. Szépművészeti munka, megkerülhetetlen, a film világának egyik alapműve. Amúgy meg egy nehezen passzítható valami. De aki látja, nézi, mindenkinek igaza van, meg részben lehet nézni dögunalmasnak is, lehet nézni emberileg tisztának is, példaértékűnek, sorsok és jellemek képekből való kifaragásának, a röghözkötöttség nyomorának, a kiszolgáltatottság szimbólumának, bárminek... a klasszikus családmodell mintája, tükörképe és szilánkokra zúzódása. Az egyház belső ellentmondásainak válsága. Ez mind benne van, és ezt is lehet ünnepelni. Ha meg úgy akarod nézni, hogy tök gagyi, hogy száz bányász egy 50 méteres szakaszon le és fel masíroz a bányától a házig meg vissza, mint egy falusi tehéncsorda, és közben kórusműveket ad elő, hát ez is igaz. De nem sajnáltam rá az időt, mert ezt látni kell, erről ismereteid kell, hogy legyenek.

2016-02-07 15:21:23 BonnyJohnny (3) #38

Hosszú, unalmas, giccses, és a színészi játék valóban némafilmesebb annál, mint a film kora alapján elvárnánk. A héten ez már a második ilyen film, amit látok, de ez annyiból bosszantóbb, mint a Rettegett Iván esetében, hogy ezt alaposan megszórták díjakkal. Ami díjat érdemelt, az a díszlet és a fényképezés: az, ahogy egy stúdióba hozták a wales-i tájat, tényleg megsüvegelendő.
Forgatókönyv és rendezés szempontjából sem mutat semmi különlegeset, akár az év más mellőzött remekműveihez hasonítom, akár John Ford mesterműveihez.

2014-09-07 18:00:11 csabaga (4) #37

Az Elfújta a szél éve talán még ennél is erősebb.:)

Óz,Ninocska,Hatosfogat(John Ford!),Későn jött boldogság,Becsületből elégtelen.

Szerintem ha az Elfújta szél nincsen,az utóbbi kapja a díjat.

2014-09-07 17:31:03 critixx (3) #36

Továbbra is tartom hogy Ford legjobb filmje az Érik a gyümölcs, ami nagyon is megérdemelte volna a díjat. Miként Chaplin Diktátora is, bár A Manderlay-ház asszonya sem éppen rossz film. (Az egy erős év volt.)

2014-09-07 17:25:28 csabaga (4) #35

Nem ez volt az utolsó fura Oscar.

Adtak már azóta ennél gyengébb filmnek is díjat.Ha 1931-ben kapja,egy szót sem szólok.
Egy baj van csak,kicsit olyan mint egy korai hangosfilm.

A rendező nálam sem nagy kedvenc.

előzmény: Xuja (#32)

2014-09-06 22:37:08 Xuja (2) #34

Igen, az és a Liberty Valance remek filmek, de összességében eddig bizony nem nagyon győzött meg Ford - az eddig látott munkái alapján - hogy micsoda remek rendező is ő. A TSPDT 1000-es listáján 16! filmje van.

előzmény: acidphase (#33)

2014-09-06 22:20:59 acidphase (5) #33

tegyél egy próbát a grapes of wrath c. filmjével, talán az a legjobban sikerült ford alkotás...

szerk: ja látom azt osztályoztad is, akkor nemszóltam :)

előzmény: Xuja (#30)

2014-09-06 18:31:45 Xuja (2) #32

Nevetséges. Maximum az operatőri teljesítményt lehet méltányolni, mert az tényleg kivételes, de amúgy félresikerült film szinte minden szempontból. Mondjuk Ford-tól megszoktam már a nagyobb a füstje mint a lángja filmeket, lásd Üldözők.

2014-09-06 16:42:27 BonnyJohnny (3) #31

De Oscar igen. :D

előzmény: Xuja (#30)

2014-09-06 16:02:24 Xuja (2) #30

Gyönyörű képek! Amúgy a film nagyon unalmas, vontatott, giccses és csöpögős. Ezért nem jár keksz, Mr. Ford.

2013-09-29 16:37:57 csabaga (4) #29

Hiába,erre rá kell hangolódni.Régen nem sikerült,most már jobban.

Talán,ha nem úgy állok neki,hogy ez az a film,amelyik elvitte az Oscart az Aranypolgár elől...

Tényleg nagyon szentimentális és mind a stílus,mind a színészi játék régimódi(látatlanban 10 évvel korábbra saccolnám)de így is keltett azért hatást.

A papot játszó Walter Pidgeon a szereposztás erőssége,nem a szülők vagy a gyerekek.

Most megnézve kedvesen régimódinak mondanám a filmet.Még a tragédiát is(van benne bőven)visszafogottan adja el.

2011-12-04 13:36:14 acidphase (5) #28

jo kis elemzés.

2011-12-04 13:16:29 acidphase (5) #27

na végre sikerült megnéznem a filmet, és mennyire jól tettem ! bár az érik a gyümölcs-et kissé erősebbnek érzem, de ez is simán egy remekmű.

2011-08-31 17:09:34 Tenebra (4) #26

Ez a magyar Kincskereső kisködmön. Legalábbis nekem végig ilyen érzésem volt. :>

Engem a "mágikus realizmus"-a ragadott meg, ugyanúgy, mint Móra Ferenc regényénél és az abból készült film esetében is. Egy gyerek szemszögén keresztül mutatja be a kemény mindennapokat. S még a sok szívás ellenére is tudnak mosolyogni az emberek.

A témából szerintem is azért többet ki lehetett volna hozni, meg néhol nagyon csöpögős, de alapvetően szerintem működik, és ha kikapcsolod magad, és hagyod, hogy a film magával ragadjon, akkor egy igen ütős alkotást kapsz.

2011-02-11 16:32:30 critixx (3) #25

Tényleg döbbenetes, hogy milyen filmek elől vitte el a díjat. De ez csak azt bizonyítja, hogy az Akadémia akkor sem volt jobb, mint manapság.

Olórinhoz csatlakozva, az első húsz perc után én is majdnem kikapcsoltam. Jobb volt, hogy nem tettem, ugyanis később azért voltak pozitív aspektusai, ezért nálam egy gyengécske hármast kiérdemelt. Összességében tetszett, hogy a munkások szemszögéből mutatja be a korabeli mindennapokat, azonban ez az egész világ kiszínezett, limonádéízű hollywoodi idillbe van csomagolva. A munkásmozgalom kezdetei is érdekes témának bizonyultak volna, de ezt meg a film túlontúl elbagatellizálta.

Összességében én nem írom le Fordot, csinált ő pár remekművet, elsősorban az ezzel a filmmel tökéletesen ellentétes, kíméletlenül realista Érik a gyümölcsöt, de ez a film tényleg gyengusz. Igazi hollywoodi giccs.

2009-04-21 17:29:36 acidphase (5) #24

johet privatba barminemu valasz:) klasszikus filmekkel kapcsolatban is szivesen eldumalgatok barkivel:)

2009-04-21 17:26:10 limupei (?) #23

Moderálva nem lesz, de itt senki ne válaszoljon rá, mert az lesz moderálva:)

2009-04-21 16:05:25 acidphase (5) #22

előzmény: acidphase (#21)

2009-04-21 16:05:12 acidphase (5) #21

lehet hogy moderalva lesz a beirasom de engem az erdekelne hogy ez a felirat melyik file-hoz tartozik, es hogy hol toltheto le, kerlek segitsetek:

annyira kivancsi lennek arra a bizonyos filmre amelyik elvitte az oscart a mar emlitett 2 klasszikus elöl (arany polgar, maltai solyom)

szoval aki tud akarmilyen elerest a filmhez , szoljon.

2008-01-25 13:03:23 Cesare Gonzago (5) #20

Önmagához pedig olyan politikai nézetek illettek, amelyeket vallott.

2007-12-13 01:52:18 Olórin (2) #19

erre most majdnem azt mondtam, hogy nem neki kellett ezt bizonyítania, hanem ellenkezőleg, Wayne-nek, hogy tud nélküle (vagy Hawks nélkül) maradandót alkotni, de az igazság az, hogy mostanra Fordból is eléggé kiábrándultam.

előzmény: Ivan/ (#15)

2007-12-13 00:00:54 Olórin (2) #18

igen, saját magát:)

előzmény: ussr (#17)

2007-12-12 19:37:04 ussr (3) #17

Ja igen, John Wayne-ről sem vagyok túl jó véleménnyel (a színészi képességeiről és a politikai nézeteiről sem). Igazából csak egyféle embert tudott hitelesen eljátszani.

2007-12-12 19:35:06 ussr (3) #16

Ez van. Már nem először okozok neked fájdalmat ( ebben jó vagyok). :) Nem hinném, hogy újra kéne néznem, nem egy túl összetett film; szerintem elsőre is érthető/átérezhető.

2007-12-12 18:23:57 Ivan/ (5) #15

Ez fájt:(

Szerintem nézd újra. A korszak egyik legjobb filmje, és John Ford ezzel a filmel (is) bizonyítja, hogy John Wayne nélkül is képes maradandót alkotni.

előzmény: ussr (#14)

2007-12-12 16:40:15 ussr (3) #14

Ez a film egész egyszerűen elavult. Egyszer ma is meg lehet nézni, de inkább a negatívumok tűnnek fel az embernek. Természetesen nyomába se érhet mondjuk az Aranypolgárnak vagy A máltai sólyomnak; ezek avulás helyett klasszikusokká váltak.

2007-08-11 15:28:45 oscarmániás (5) #13

szerintem szükségünkvan az ilyen filmekre egy kicsit rijjunk majd megkönnyebbüjünk.van itt elég tragédia,még sok is kicsit.ha ismeritek az igazi kastneres lassie sztorit megértitek a témaválasztást.de nem hiszem,hogy angliai bányászfaluba kellenne mennünk.kis hazánkban is van bőven hasonló történés.ugye?

2007-02-14 18:51:06 Olórin (2) #12

ez esetben roppantmód örülök, hogy hiba van benne:)

előzmény: Daemiaen (#4)

2007-02-14 13:04:03 limupei (?) #11

Nálam a két mondat ugyanazt jelenti:-)

előzmény: Daemiaen (#10)

2007-02-14 12:53:17 Daemiaen (5) #10

Ez inkább 'how DIRECTORS made Hollywood great'. :)

2007-02-14 12:36:54 limupei (?) #9

Nem hinném, sosem komáltam az ilyen "How Pink Was My Story" típusú közönségcsalógató könnyfacsarókat.

előzmény: Ivan/ (#8)

2007-02-14 12:26:22 Ivan/ (5) #8

Azért tehetnél egy kisérletet a filmmel. Lehet maradandó élményel lennél gazdagabb:)

2007-02-14 12:20:15 limupei (?) #7

Ja, távol az emberiségtől, eldugva egy dobozban:-)

előzmény: Daemiaen (#6)

2007-02-14 12:07:44 Daemiaen (5) #6

Így van. Nagyon magasan. :)

2007-02-14 11:44:20 limupei (?) #5

Hát az Akadémia nem is fáradozik ilyesmivel. Amúgy meg köztudott, hogy miért nem nyert az Aranypolgár.

Mellesleg sosem éreztem késztetést, hogy megnézzem ezt a filmet, miután a regényt sem bírtam végigolvasni. Egy szépelgő giccs, ami a megérdemelt helyén van nálam: a padláson:-)

2007-02-14 10:42:25 Daemiaen (5) #4

Szerintem is simán ver(het)te az Aranypolgárt. Azt, hogy melyik mű lesz időtállóbb, ne kelljen már figyelembe venni az adott évben...

Olórin, a hiba a Te készülékedben van. :)

2007-02-11 11:35:36 Olórin (2) #3

"Atyaég:) Biztos egy filmet láttunk?"
visszakérdezhetnék;) borzasztó, alig bírtam végignézni, már az első negyed óra után majdnem kikapcsoltam. Emberek mosolyogva dolgoznak, mosolyogva hazamennek, mosolyogva ebédelnek, mosolyogva szép sorba állnak, hogy befizessenek a családi kasszába, a legkisebb fiú szomorkásan néz, így az apa mosolyogva ad neki egy kis pénzt, a kisfiú mosolyog, az apa pedig boldogan nevet azon, hogy mosolyog. JESSZUS! Ezenkívül az emberek 20 percenként dalra fakadnak a nagy boldogságtól meg együttérzéstől, és kb negyedóránként elsírja magát valaki örömében.

2007-02-11 11:25:49 Ivan/ (5) #2

Atyaég:) Biztos egy filmet láttunk? Ennél szebb és emberibb filmet én ugyanis nem igen láttam még.
Tudom mindenki felhozza csomoszor, hogy hogyan verhette meg az Aranypolgárt, de szerintem tök simán. O. W. filmje bár remekmű (bár rám sose volt akkora hatással), de Fordé méginkább.

2007-02-11 00:18:43 Olórin (2) #1

Már az elején gyanús volt nekem az édeskés, szentimentális narrátor, aki aztán végig úgy beszél a film alatt, mintha haldokló kislányának mondana tündérmesét. Émelyítő, unalmas disneys megagiccs, ilyenre számítottam a legkevésbé attól, aki a Hatosfogatot és az Aki lelőtte Liberty Valance-et adta nekünk. És ez nyert Oscar-díjat (az Aranypolgár ellenében...)