A nyomozó (2008) ☆ 👁

(Gigor (Galambos) Attila)

ír-magyar-svéd dráma, krimi, thriller

4,1

2019-12-18 09:43:24 Fujimi (4) #49

Izgalmas, jól felépített krimi, néhány gyengébb színészi játékot leszámítva, igencsak feszített hangulattal. Számomra hiányzott a katarzis azonban, ezen kívül nincs szívem kevesebb pontot adni neki.

2019-03-24 09:58:26 betti (4) #48

Elég egyértelműen kiderült h mi történt vele. Mobilról írok, nem tudok spoilert kitakarni, szóval csak azt tudom írni: nem arról van szó h senkit nem érdekelt...
Pont az a tragikuma a dolognak, ami történt.

előzmény: -senki- (#13)

2018-10-23 01:15:26 The Cortez (5) #47

Az egyik legjobb, ha nem a legjobb magyar film. Érdekesség, hogy 2008-ban, vagyis abban az időszakban jelent meg, amikor még javában tomboltak a hazai, szarabbnál szarabb alkotások.
A sztorivezetés lassú, viszont a hangulat rohadtul erős. Az első fél óra jól hozza a skandináv krimik- és thrillerek atmoszféráját, az egész mozi meg több tekintetben hasonlít az A gépészre, de nem kell aggódni, nem egy ócska koppintásról van szó, hanem egy viszonylag teljesen egyedi darabról. A film érdekes, kissé elvont, művészi, egyben kurva szórakoztató. Tele van rakva kreatív vizuális trükkökkel, igényes fényképezéssel és ötletes képzelgés jelenetekkel. A dialógusok életszerűek, csak nagy részük sajnos baszottul szar hangsúllyal van előadva.
A hangulat meg a sajátos jelleg mellett az alkotás legerősebb pontja, a főszereplő alakítása. Anger Zsolt kiválóan játssza a furcsa, valószínűleg autista palit. A szerelmi szál nem a megszokott, nyálas kliséhalmaz, hanem 1 szokatlan, a valóságban teljességgel elképzelhetetlen kapcsolat. A történetben poénok is befigyelnek: a legviccesebb rész Malkáv beszélgetése a vak öregemberrel

2018-10-21 07:08:49 dittike (5) #46

A nyomozás mint folyamat szépen végigvonul a filmen és igenis számomra szimpatikus a főhős személye mivel esetlenségével és éles eszével nem akar másnak látszani mint aki, szakmája pedig olyan speciális képességekre tudta őt megtanítani hogy jobban ismeri a holtak szándékait az élőkénél persze ez a boncolások alkalmával is látszik.
Félénkségével meghódít egy nőt is akivel különleges kapcsolatot ápol.
Összességében véve gondolatainak kivetüléseivel együtt válik teljessé a történet.

2016-10-12 19:19:46 Prüstü (4) #45

......és újranézve 4

előzmény: Prüstü (#44)

2015-08-08 08:00:04 Prüstü (4) #44

Nem volt rossz film, habár én is hasonlóan látom mint Lecter és Dió, hogy nagyon bekezd, de a közepénél érdektelenségbe kezd fulladni. Formanyelvileg egyedi, de már magyar viszonylatban sem újító, mert Pálfi György két évvel korábban használt ilyen eszközöket a Taxidermiában, de ettől függetlenül szerintem sokat adott a filmhez. A főszereplő nálam olyan mint a VAN-ban inkább irritált egy idő után nem pedig szimpatizáltam vele, a csaj levakarhatatlansága és kitartása is némileg irreálisan hatott.... dehát ízlések és pofonok. 3 és 4 közt vacilálok.

2015-04-05 20:57:48 ryood (4) #43

esetleg később próbáld meg, érdekelne!
még én is lehet kibővítem, amit írtam, mert ez a film tele van rengeteg szuper ötlettel, momentummal.

előzmény: somogyireka (#42)

2015-04-05 20:44:30 somogyireka (2) #42

Elég szép, amit írsz, és hallom is,meg értem, meg kb sok ponton igazad is van. Nem tehetek róla, tényleg nem...belőlem pont az ellenkezőjét váltotta ki. Nem korrekt ez részemről, hogy nem írom le,miért. Általában összeszedem magam negatív kritikakor is, hogy ne egy csak" szar film volt"-ra fussa, most ez nem fog összejönni.Úgyhogy meghúzom itt magam a nemtetszésemmel.
Az említett versolvasós rész nekem is tetszett,

2015-04-04 15:20:24 acidphase (5) #41

számomra utobbi idök egyik legjobb magyar filmje !

2015-04-04 13:15:45 ryood (4) #40

pedig egyáltalán nem baromság, persze megértem, ha első blikkre annak tűnik.
hol is kezdjem? először is van egy remek, fordulatos, igazán egyedien szórakoztató bűnügyi történet itt (ami magyar viszonylatban meg aztán pláne kuriózum) de persze amitől ez a film kiemelkedik a "többi társa" közül az nem a sztoriban keresendő érték. nekem, ami elsőre eszembe jut, amit mindjárt fel tudok idézni e film kapcsán, azok az egészen különleges vizuális, formanyelvi ötletek, metaforikus megoldások. a kedvencem pl. amikor malkáv tibor levelet kap, és azt olvassa elmerülten, és itt megjelenik a kinyomtatott levél a földön, aztán már mozog tovább a kamera egy másik pozícióba, és ott áll, és "szavalja" a levelet a néhai testvér. vagy az erősen irónikus rákkal társalgás, meg a svéd orvosok üzenete a klinika előtt, hogy pl a filmvégi "ki lehet a gyilkos?" egyetemi előadást ne is említsem..szóval ezek egészen unikális, egyedi látásmódról tesznek tanúbizonyságot. olyan ritkaságszámba menő látványos gegek, amihez hasonlóra azóta talán csak a VAN-ban volt példa a magyar filmművészetben.
szerintem kifejezetten érdekes, morbid, rendhagyóan vicces és önirónikus a nyomozóvá avanzsáló, izoláltan élő kórboncnok karaktere (én mondjuk mindig könnyebben tudok azonosulni az efféle magányos figurákkal) aztán csomó poén fakad ugye a kapcsolatából a pincérlánnyal, sőt egy-egy jelenetben még el is gondolkodtat, pl. hogy mi az a pont, amikor az ember elmondhatja (már ha valóban van ilyen..) hogy ismer valakit?
szóval nekem teljesen felpörgette az asszociációs "képességeimet" a film, és rengeteg dolog beugrott akár egy-egy apró momentum kapcsán a filmben, nekem az ilyen alkotások mindig fontossá válnak..pláne, ha saját életem egy-egy részletét látom tükröződni benne (banálisnak tűnhet, de a mozi-/színházjegyek gyűjtésével kapcsolatban ugyanaz van nálam is)
szóval a színészek nagy része remekel, tele a film rengeteg apró, de annál fontosabb, magyar valóságra reflektáló poénnal, sajátos vizualitás, egyedi sztori összegyúrva, összehangban alkotnak egy olyan egészet, egy olyan filmet, amilyenből sokkal többre lenne szükség magyarországon, ugyanis képes a tarisznyás bölcsészeket, és a multiplexes közönséget is megszólítani.
tudnék ám még míről írni, de most egyelőre ennyi.
ha gondolod folytassuk innen!

előzmény: somogyireka (#39)

2015-04-02 22:06:37 somogyireka (2) #39

Ezt a bődületes nagy baromságot..egy pillanatig sincs kedvem gondolkozni, hogy mit is akart bemutatni.

2012-11-28 21:14:56 coles (3) #38

Tibi öröksége.
"Angyalszívűnk" nyomozósdit játszik félismerősei (vendégük a magány) között. Még egy kis kozmetika nem ártott volna...
Egyébként "fogalmam sincs, miről szól a váratlan melodráma, de..." "...Nincs [is] kedvem beszélni róla." Inkább megyek, megnézek egy színdarabot.

2012-07-12 19:42:21 Leppard (4) #37

Kellemes meglepetés volt ez a film.

2012-06-27 19:59:46 ChrisAdam (4) #36

Nagyon jól összetett film. Régen láttam már mai jó magyar filmet. Szinte... nem is tudom, mikor. Külön köszönöm Jereváni Rádiónak, amiért ajánlotta, mert tényleg meglepetés volt számomra. A főszereplő, Malkáv remek színész, elképesztően játszotta a megtört, életunt embert, akinek semmi sincs az ínyére.
A történet egész végig érdekes, fordulatos és a vége még csavarint egyet. Néha éreztem azt az erőltetettséget (amikor M. kihallgatja Monorit), de a magyarokra kicsit jellemző az ilyesmi. Gondolkodtam az ötösön, mert igazán jó kis sztoris film, az utóbbi évek legjobb magyar filmje. Egy erős négyest kap, de azt megérdemelten! :)

2012-03-31 12:45:23 Dió (4) #35

Ezzel értek egyet, szerintem is sokkal erősebb az első fele, mint a második. Elbeszélésmód és fényképezés terén végig iszonyat erős (pl. a gyilkosság-jelenet), még a színészi játékkal is meg voltam végre elégedve (a főszereplővel az élen), és nekem a képzelgéses jelenetek is iszonyatosan bejöttek (élükön a svéd kórházas jelenettel - az ilyen debil jeleneteknek köszönheti a film a pozitív értelemben furcsa és épp ezért lenyűgöző atmoszféráját), de a sztori a második felére veszít erejéből, a finálé például szerintem már kifejezetten gyenge volt.

2012-01-06 05:30:19 csirke (3) #34

Egészen pontosan az óvonénis jelenetről van szó. Nagy reményekkel, széles mosollyal néztem én is, aztán hirtelen jött a film felénél ez az erőltetett jelenet, és nagyon szurkoltam, hogy innen szép visszajönni, de pusztán kifogyott az ötlet. Azért egy hármasra jó nálam (nem olyan rossz jegy az!)

2011-08-05 12:53:08 RHCPgege (5) #33

Nagyon kellemes meglepetés. Megerősített abban a meggyőződésemben, hogy minél kevesebbet tudunk előre egy filmről, annál élvezetesebb. A főszereplő karaktere szimpatikus, a morbid humor ül, a képzelgések is tetszettek.

2011-07-18 22:23:02 Hannibal Lecter (3) #32

Szerintem a főszereplő alakjával pont nem volt gond. (Anger Zsolt a legfinomabb arcrezdülésekig lemenően tökéletes játékával pedig pláne nem.) Inkább maga a történet veszít fokozatosan az erejéből - hiába van az eleje jól megírva, középtájon valahogy durván elsikkad az egész. És igen, a képzelgéses jelenetek sem illettek az összképbe.

előzmény: Jereváni Rádió (#30)

2011-07-18 21:29:25 Jereváni Rádió (4) #31
2011-07-17 22:19:32 Jereváni Rádió (4) #30

Van ebben a filmben valami régies hangulat, amit nagyon csípek. A sztori felvezetése, a zene, a fényképezés csupa-csupa régi krimit idéz fel, hozzáteszem a hangulata erejéig. Lefogadom, hogy a rendező Melville-n meg a Dögkeselyűn nőtt fel, az tutifix. A főszereplő karaktere lehetett volna kidolgozottabb, és a fantáziajeleneteket is fölöslegesnek éreztem, gyengítette a krimi hangulatot. Mindenesetre gratulálok Gigor Attilának, erős négyest adok a filmjére.

2011-01-06 23:04:52 w.e.g.a. (5) #29

Közel sem hibátlan film, de annyira különleges, és akkora élményt nyújtott, hogy megkapja a zseniálist. Külön öröm, hogy végre magyar filmben is látunk igazán eredeti ötleteket, nem is keveset ráadásul. Utoljára talán a Kontrollal kapcsolatban éreztem hasonlóan.

2010-02-15 22:28:22 Hannibal Lecter (3) #28

Én ettől többet vártam. Az első harmada tökéletesen megkomponált, nagyszerűen megrendezett etap, aztán félúton valahogy megbicsaklik a lendület, és egészen a végéig nem nivellálódik a színvonal. Kár, pedig valóban érdekes, eredeti próbálkozás.

2010-02-03 18:45:03 myke7 (4) #27

Az utóbbi időben általam látott legjobb magyar film.

2009-09-13 13:05:59 lehel89 (4) #26

Szerintem pont az ominózus "előadói jelenet" volt a film csúcspontja. A vége fele kicsit leül, így nem üt akkorát a végső csattanó, de összességében simán jó film (a poénok sokszor nagyot ütnek :) ).

Amúgy, nem személyeskedésből, de tanulj meg már írni. Hihetetlen, hogy nem tudsz leírni egy mondatot úgy, hogy ne lenne benne bármiféle hiba.

előzmény: Gasz András (#5)

2009-09-06 17:34:27 [: Azuroo andrew :] (4) #25

Valaki kipróbálta már a

Én azóta csak így fogyasztom a szóban forgó italt s zöldséget ;)

előzmény: sztich (#15)

2009-09-06 15:54:30 critixx (4) #24

Ezt szarkasztikusan értettem.

2009-09-06 15:53:33 critixx (4) #23

Van, akit Herendi Gábor és Sas Tamás 90 perces videoklipjei jobban érdekelnek. Szép is lenne, ha egy film értékei (csak) a mozipénztáraknál mutatkoznának meg...

Egyébként A nyomozó szerintem pont azért jó film, mert egyrészt nem olyan sekélyes reklámízű mint a fent említett úriemberek "művei", de nem is esik át a ló másik oldalára és a nagyközönség számára is nézhető marad.

előzmény: mchn (#22)

2009-09-06 15:19:41 mchn (4) #22

Kosz, h szolsz, eddig azt hittem erdekel, de most felnyitottad a szemem.

előzmény: Beka (#21)

2009-08-04 22:32:40 Beka (3) #21

Íme a film, és íme a rendező, amelyet/akit oly sokan vártak. Ők azok, akik azt állítják: egy film értéke a mozik pénztárainál mutatkozik meg. Ők azok, akik azt mondják, egy fillér támogatást ne adjunk a Tarr Béláknak, a Mundruczóknak, mert amit ők csinálnak, az nem érdekel senkit, az elherdált pénz. Mi jól akarunk szórakozni a mozikban, a pénzünkért elvárjuk, hogy kiszolgálják az ízlésünket. És íme a példa: lehet ezt így is csinálni.

2009-06-11 10:49:46 [: Azuroo andrew :] (4) #20

Itt is szeretik : (87%)

2009-05-30 16:23:41 sztich (5) #19

Jelentem, megittam. Tényleg furcsa, de semmi extra. Tehát nem fogok rászokni. :)

2009-05-30 16:09:09 sztich (5) #18

Köszi! :)

előzmény: -senki- (#17)

2009-05-30 15:47:27 -senki- (2) #17

filmhu: A film forgatókönyvéből négy jelenetet küldtél el nekünk. Egyébként a paradicsomos kólában sincs megéltség?

GA: Képzeld, mindenki rákérdez, de nem! Megkóstoltuk a forgatáson, nem olyan rossz. Nagyon furcsa, de egyáltalán nem rossz. De fogalmam sincs, hogy miért írtam bele. Komolyan.

http://magyar.film.hu/object.720e6a32-85c3-49cc-88dc-dca9f360ffeb.ivy XD Vannak itt érdekességek...

Pl. kajakra nem is akart filmes lenni, köze nem volt hozzá csak "elmentem megnézni, hogy milyen a Színház- és Filmművészeti Egyetemen a felvételi, mi kell ahhoz, hogy valaki filmrendező legyen. Furcsa erre visszagondolni, de tényleg nem gondoltam volna, hogy én bekerülhetek, pláne nem elsőre."

előzmény: sztich (#15)

2009-05-30 15:11:02 sztich (5) #16

Ja és az idézetek közül az első, az sírva röhögős. :D

2009-05-30 15:09:43 sztich (5) #15

Nekem bejött. Az eleje számomra nehezen indul, de aztán nagyon jól "szórakoztam". A poénok ülnek. :)

Valaki kipróbálta már a paradicsomos kólát? Én kipróbálom, csak kólát kell vennem, mert paradicsom az van. :)

2009-05-29 21:52:21 [: Azuroo andrew :] (4) #14

8.2 az IMDb-n és 4,18 a itt a KT-n. Végre egy film ami mindkettő helyen a "helyén" van az osztályzás tekintetében... szerintem ;)

2009-05-29 20:50:29 -senki- (2) #13

Egyébként zavart valakit hogy végére semmi sem volt a fontos anya megmentésből...?

2009-05-29 20:46:41 -senki- (2) #12

2009-05-28 16:34:31 -senki- (2) #11

Ha jó antiszociális karakter akkor inkább az Adaptáció vagy a Sötétkamra.

2009-05-28 14:50:11 Gasz András (4) #10

Igen A Nyomozó pont jól játszik, a beszólások is nagyon beleillenek. (nem szoktam ilyet. :) ) A mellékszereplők nagy részénél akár érthető is a botrányos kifejezés.

2009-05-28 14:39:03 Zalaba Ferenc (4) #9

elképesztő, mennyire mellétrafálsz mindig. A NYOMOZÓ pont a főszereplő személye, játéka, szövegei miatt igazán kiváló film.

előzmény: -senki- (#6)

2009-05-28 14:38:57 -senki- (2) #8

A tébolyt tekintve ez jót és rosszat is jelenthet :).

előzmény: puttancsospeti (#7)

2009-05-28 14:35:57 puttancsospeti (?) #7

Pedig erre még Tébolyult Pierrot is négyest adott... :D

előzmény: -senki- (#6)

2009-05-28 14:33:41 -senki- (2) #6

1. A "SZÍNÉSZI JÁTÉK" RITKA BOTRÁNYOS. Ilyen gyenge, antitalentum "színészeket" utoljára a Deltában láttam (tisztelet a pár kivételnek) - élen a főszereplővel... Vagy ennyire gyenge volt a költségvetés, vagy egyszerűen ilyen igénytelen a rendező/casting. Sanszos hogy utószinkronos, csak bénák hozzá vagy sietek (van pár hivatásos szinkronszínész is azért).

A színészi játék csak súlyosbítja a szintén ritka béna dialógusokat. Nem mondom van pár jobb, ötletes, de sok olyan szinten hiteltelen, hogy nem lehet komolyan venni a csak "erőltetett színészül" beszélő karakterek szájából, akik csak nagy ritkán tudnak úgy kiejteni egy mondatott mint egy élő ember.

A csúcs a gyps szintű főszereplő karaktere... aki olyan szinten hiteltelenül nyomi hogy jobb ízléssel Forrest Gumpot csinálnának belőle, nem pedig nyomozót akit illene értelmesen gondolkodó embernek ábrázolni. Ehelyett egy szike érzelmi fejlettségi szintjén álló "mozirobot", akin ha megnyomnak egy gombot megy randizni.

Pozitívum az ötletes szürreális jelenetek. Ezért nem 1-es. Egyébként a végére a történet teljesen rossz.

Krimi-szeretők megnézhetik.

2009-05-25 22:02:55 Gasz András (4) #5

A nyomozó:

Egy igazán MAGYAROS krimit-drámát kaptunk Gigor Attilától. Mint gyakorlatilag kezdő filmes (legalábbis eddig nem sok filmje akadt) meglepően jó filmet rakott le az asztalra. Meglepően jól keverve a műfajokat a filmes magyarizmussal. :) Hisz bárhogy is nézem ez végülis mégiscsak egy igazi tipikus magyar dráma marad a felszínen (Ahogy Gigor is elmondta Malkáv Tibor drámája), csak elég a zenéjét 'hallgatnunk' már aki bírja film nélkül is hallgatni rájön erre. Az a keserédes, szürke magyar valóság, azokkal magyar népes, híres, ellengedhetetlen szitokszavakkal, azokkal a minimáljátékos mellék'szereplőkkel' (nálam ők nagyon fájóan nullák voltak vagy túl minimalizáltan megalkotottak, azért ez egy igazi nagyjáték film kérem szépen nem egy paródia/fan film) volt sok gondokkal teli percem. Anger Zsolt, Zágoni Zsolt, Fodor Tamás kiemelendő, náluk működött a játék a leírt szerep pont annyi minimál, ami a karakterhez szükséges, de sajnos a többi karakter is minimálon izzik minden tekintetben. Tetszett az a néhány művészi jelenet, mely ötletes volt érthető és néhol elég látványos is, kivétel talán az erőltetett előadói jelenet.
Voltak nagyon jó ötletek a kameraállásokat, fényképezést tekintve amelyek a thrilleri, 'hoppá rájöttem', és nyomozós elemeket vitték előre.
Mindezek ellenére nálam azért nem annyira jött be a film mint sokaknál, de az is igaz hogy a múlt év talán legjobb magyar filmje. ( a Kaméleont is nemsokára megtekintem az még kapott sok meleget és néhány hideget)

2009-04-24 22:41:14 [: Azuroo andrew :] (4) #4

Gigor Galambos Attila elmondta azt is hogy hogyan találta meg Anger Zsoltot a szerepre. Casting nem volt. Egy kórházi látogatás során látta meg a színészt - akit akkor már ismert - amint ő is látogatóba érkezett.
Egy másik szerep miatt le volt borotválva a feje, és egy atlétatrikót viselt. Ettől kezdve tudta, érezte hogy neki jól fog állni a nyomozó címszerepe.

2009-04-23 23:20:04 [: Azuroo andrew :] (4) #3

Most jövök a filmről - és egy kellemes beszélgetésre is volt lehetőség Attilával Kálvin térig.

Bitang jó film lett A nyomozó, megkockáztatom hogy Janisch Attila 97-es Hosszú alkonya óta nem láttam ilyen jó magyar filmet.

Gigor Attila igen közvetlen ember, nem köntörfalazott: mindenről szívesen beszélt, nem üres frázisokat pufogtatott, a frankót mondta a filmkészítésről, magánéletéről stb

2008-10-31 13:32:49 slozi (3) #2

Mindig furcsa érzésem támad, ha egy sci-fit, horrort, vagy akciófilmet megpróbálok elképzelni magyar környezetben, magyar nevekkel, mert a végeredmény pusztán a szokatlan közeg hatására valahogy olyan idétlen színezetet kap, amitől az egész dolog parodisztikusan komolytalanná válik. Sokan sajnálkoznak a hazai zsánerfilmek minősége és műfaji egysíkúsága miatt (oké, legyen kétsíkú, mert a (romantikus) vígjáték, mellett itt van még a dráma), de ami ezzel kapcsolatban igazán szomorú, hogy még az olyan, egykor szebb napokat megélt műfajok is, mint a krimi ott döglődnek valahol a Nagy Magyar Műfajtemető egyik gondozatlan sírhantja alá zárva. Ezek után még jobban örülök annak, hogy az A nyomozó (...hát igen, a névelővel kezdődő címekkel mindig gond van) alatt semmilyen furcsa, vagy idegenszerű érzés nem kerített hatalmába, ez pedig manapság már önmagában is komoly érdem.
Állítólag Gigor Attila Lawrence Block könyveket olvasott a filmhez előtanulmányként és ez, igaz vagy nem, de látszik az eredményen. Már maga a sztori is Block stílusát juttatta eszembe a bonyolódó elbeszélési technikájával és a váratlan csapásváltásaival. Igazi puzzle-film, ahol a kirakós minden egyes előkerült darabja csak még zavarosabbá teszi az összképet, ahol az egyszerűségtől hatolunk az egyre nagyobb zűrzavar felé. És hiába sejtjük a megoldást, mégis kíváncsian figyeljük, hogy a forgatókönyv által felkínált néhány lehetőség közül melyik lesz a történet igazi megoldása.
Persze mindez nem csak Blockra jellemző, hiszen klasszikus krimi jegyek ezek mind egytől egyig és az A nyomozót akár régivágású filmnek is lehetne nevezni, ha Gigor nem csöpögtetne folyton egyedi, sokszor egyenesen groteszk megoldásokkal operáló jeleneteket a klasszikus narráció folyamába, megfűszerezve ezzel az ugyan fontos információkat tartalmazó, de normális esetben talán túlzottan statikus részeket (jellemzően például a levél olvasásos részeket).
A szövegek jók, a színészek és a karakterek pláne(élükön természetesen a totál antiszociális Malkáv Tiborral és az őt hitelesen, minimalista eszközökkel életre keltő Anger Zsolttal), össz-vissz egy kis dinamikát hiányoltam a film második, nyomozgatós feléből, de a végén nem ez volt az, amire emlékeztem, szóval a dolog simán megbocsátható. Bocs, hogy hosszú voltam, a végeredmény KT pontokban számolva egyértelműen
4-es, százalékokban (mert ez a mániám :)) 75%.

2008-10-12 20:56:06 ThomYerk (4) #1

meggyőző bemutatkozó játékfilm, friss és könnyed, de közben nem retten vissza klasszikusok megidézésétől sem. érdemes lesz a rendezőre odafigyelni 8/10