Petulia (1968) ☆ 👁

(Richard Lester)

amerikai dráma

3,4

2012-07-10 09:55:21 Tenebra (4) #1

Nagyon de nagyon érdekes film! Főleg annak fényében, hogy a Warner gyártotta és forgalmazta. Igaz, ott van Richard Lester neve, de akkor is rohadtul szokatlan, hogy egy ilyen film kijön Hollywoodban. Mintha egy brit újhullámos filmet néztem volna francia stílusban. :D Semmi amerikai nem volt benne, max. a színészek. De mégis bizarr kimondani, hogy ez hollywoodi film. Miért? Mert elidegenedett karaktereket ábrázol, a narratívát szinte teljesen szétkúrja - az időfelbontással, és hát stílusban is megfelelően expresszív, habár azért e téren visszafogottabb (nem válik önreflexívvé, mint a Marienbad). Tulajdonképpen ez egy Antonionis szerelmi történet, amit formailag is nagyon erősan aláhúznak. Egyszerűen a szétesett kapcsolatokról szól. Kényszeredetten minenki ki-be lép kapcsolatokba, úgy váltogatják a partnereiket és házastársaikat, mint ahogy az idősíkokat a film. Úgy gondolom, ez motiválta az időfelbontást. Azaz a világ szétesését az idő szétesésével érzékeltette Lester.

Viszont nem volt olyan átütő erejű, mint a brit újhullám filmjei vagy akár egy Antonioni-darab. ezért csak 4-es. Pluszban a szereplők sem voltak itt túl erősek. Nyilván Lester nem egy történetet, hanem egy állapotot kívánt bemutatni, ezért nem volt valami erős forgatókönyv a háttérben.
De formailag és tematikában van olyan erős, hogy 4-est érdemeljen.