Hyppolit, a lakáj (1931) ☆ 👁

(Steve Sekely (Székely István))

magyar szerelmi történet, vígjáték

4,3

Ez volt Kabos Gyula első hangosfilmje.

Hyppolit nem volt lakáj!
A háztartás hibátlan működéséért felelős "főszolga"-ként a helyes megnevezése komornyik (vagy butler).
Aki a filmben inkább lakáj, az az aki a kalapot és az esernyőt elveszi Schneidertől (másodkomornyik-ként mutatkozik be) vagy a Tóbiás, amikor a "gyerekruhát" kap.

Doc

Sokan még ma is úgy hiszik, hogy a Hyppolit volt az első magyar hangosfilm. Valójában néhány hónappal a Hyppolit forgatását megelőzően 1930 tavaszán a Hunnia már elkészítette Jávor Pállal A kék bálvány c. filmkomédiát, de a filmet csak másfél év múlva vetítették a filmszínházak. Mivel A kék bálvány nem hozta meg a várt sikert, ellentétben a Hyppolittal, ezért hamar feledésbe is merült
1931. szeptember 25-én bemutatott "A kék bálvány" című bűnügyi vígjátékot tekintik hivatalosan az első magyar hangosfilmnek. Főszereplők: Jávor Pál és Radó Nelli, rendező: Lázár Lajos, operatőr: Eiben István. A forgatókönyvet Bónyi Adorján bestselleréből Lőrincz Miklós és Faragó Dezső György írták. Amerikai krimik gyenge utánzatának minősíthető, nem is aratott átütő sikert. A filmet a körúti Royal Apolló moziban mutatták be.
A Hyppolitot 1931. nov. 27-én mutatták be.