Megáll az idő (1982) ☆

(Gothár Péter)

magyar dráma

4,3

2017-08-14 15:25:21 ryood (4) #44

szerencsére színházban azért alkot.
melegen ajánlom a hóhérok című darabot (martin mcdonagh) a katonában!

2017-08-14 13:21:55 zéel (5) #43

Még szerencse, hogy Gothár most nem kap pénzt a Filmalaptól, mert képes lenne megint valami maradandót/elgondolkodtatót alkotni - erről a korról is.

2017-08-11 22:44:56 ryood (4) #42

nagyon jól tetted!

de hogy a filmről is írjak valamit..
ahogy néztem ezeket a srácokat és lányokat, azt éreztem, hogy ők sokkal szabadabbak lehettek elvisre táncolva, colát fogyasztva, mint mi (az én generációm, pláne az utánunk következők) valaha voltunk itt a nagy "demokráciában"..

előzmény: somogyireka (#41)

2017-08-11 20:43:49 somogyireka (4) #41

ismételni tudom magam..
El is küldtem "kiskertemnek" ezt a videót.

2017-08-11 17:19:23 ryood (4) #40

ma valahogy nincs miben (és kiben) reménykedni..
link

előzmény: somogyireka (#39)

2016-12-26 11:17:40 somogyireka (4) #39

Hu, itt tényleg körbe-körbe táncot jár a történelem, és időről-időre kicserélve a szereplőket, átfestve a színeket, a szólamokat, de ugyanaz visszatér..Persze nem akarok semmi ördögöt falra festeni, mondjuk már bőven ott vicsorog rajta. Na ja..amivel rosszabb helyzetben vagyunk most az az, hogy sehol semmi Coca-Cola, Rock and Roll, sehol semmi kijárat, ami megoldással kecsegtet. A kólát kiitta már előttünk pár generáció, a rocky sem divat már.
Ha most menekülnöm kéne, nem tudom, merre indulnék.. Ennek következtében egyetlen irány marad, de azt majd egy másik filmnél írom le
Szerettem nézni, a hibáival együtt, amelyek úgy útközben fel-felcsillantak. Találgattam, vajon melyik szereplő hova ért el mára, ki adta fel, ki állt be a sorba, és ki az, akiben tényleg volt valami több, nem csak a fiatalság - rendszerellenes - ereje.
Pierre karaktere a kedvencem, naná, ott lobog valami tűz, amely talán messzi viszi, nem csak földrajzi határokon túl. Vagy éppen nagyon közel.. Öröm látni, ahogy rebellis ereje megszelídül, stabil mederbe ér, talán ez a meder menti majd meg. A sorsa nyitott, a többiekét nagyjából el lehet képzelni.
És persze a mai gyerekek (gyerekem) arcát is kerestem az egykori iskolafalak között, és teljesen nyitott számomra a kérdés, ők vajon meddig érnek majd el? Mi maradt itt még meg nem valósított? Azt hiszem, tényleg csak egyetlen egy "dolog".. Kívánom a mostaniaknak azt a szerencsét, hogy ne minket, anyáinkat ismételjenek. Optimista azért nem vagyok. De a kiskertemet mindennap gazolom. Messzebb nem érek el.

2016-01-03 14:17:13 mohapapa (?) #38

Amikor először láttam, nem nyűgözött le. Előtte láttam az Idő van-t, s ha tudom, hogy ez is Gothár, biztosan nem nézem meg, az akkora szenvedés volt. Ez meg kedvenc lett. Aztán amikor másodszorra néztem, megvett kilóra. Nem ’56 végett. Nem a nosztalgia, mert nem éltem még akkor. Nem is annyira a poénok, mert nem poénos film, ha van is benne röhögni való (kólás-jelenet). Nem tudom, mi a nyitja. Talán az a szkeptikus életszeretet, ami a Köves gyerekből, Pierre-ből és a kiscsajból árad. Csotrogány autó a Balaton-parton, magyar valóság, napszemüvegben néznek a Napba, s ezek szerint van Nap, vannak egymásnak. S holnap is süt a Nap, mondjuk az kérdés, ők is leszneke egymásnak. De nem erről szól a film. Nem csupán erről.
Élni kell. És dönteni is.

2014-11-01 18:43:52 Ugor (5) #37

Ezt kérdezed? Igen, biztos ott van valahol a dobogó környékén.

előzmény: Rohmer (#36)

2014-11-01 18:35:20 Rohmer (?) #36

A legjobb magyar film ?

2014-10-27 11:42:27 Kalevala (5) #35

Ajaj! Az örök emberi szerintem az, hogy az egyén a társadalom része,
és hogy ez a társadalom mit követel az egyéntől, mennyire van összhang vagy disszonancia közöttük, mennyi az egyén szabad tere, és milyen nagy a súrlódási felület közöttük.
Ezek a tényezők aztán formálják az egyént jelleme szerint.

2014-10-27 11:11:28 zéel (5) #34

Kösz!
Jut eszembe Jack Bruce (ex Cream), a minap elhunyt zseniális bassgitáros:
A hatvanas években, amikor mi kezdtük, sokan idealisták voltak. Aztán kiderült, hogy az emberek előbb vagy utóbb betagozódnak a rendszerbe, az ideáljaik pedig köddé válnak. Valószínűleg ez történt rengeteg zenésszel, akiket az ideáljaik helyett egy idő után már csak a pénz érdekelt.
Ez a "betagozódás", "elsunyisodás" úgy látszik, örök emberi. (Vagy talán mégsem?)

előzmény: Kalevala (#33)

2014-10-27 10:59:22 Kalevala (5) #33

hogy sunyi

2014-10-27 10:57:45 zéel (5) #32

Szép és elgondolkodtató. (Már megint.)

Malacpofa mit mondott édesanyjának?

előzmény: Kalevala (#31)

2014-10-27 10:25:15 Kalevala (5) #31

Itt lapul már nem tudom hány éve ez a DVD a szekrényem aljában, évekkel ezelőtt meg is néztem és el voltam ragadtatva tőle. Most, hogy zéel írt a DVD extráiról, az Imre c. rövidfilmről, újra előszedtem és persze első dolgom volt, hogy a Megáll az idő-t nézzem meg. Ez a film megérdemli a legmagasabb pontszámot. Gothár olyan zseniális ügyességgel fonja össze egy kamasz fiú érzelemvilágát a politikai rendszer ráhatásaival, hogy a néző tényleg csak csodálkozik, hogy ebből a korból nem egy teljesen kiégett generació lépett a felnőttkorba. Mert a kamaszkorban az ember még olyan képlékeny, szeretne hinni, akar hinni a jóban, de a körülmények, a társadalom, a családon belüli viszonyok lassan, de biztosan repedéseket, töréseket okoznak az idealizmusában, míg minden össze nem dől benne. Ha egy fiatal ember jelleme még nem olyan szilárd, mint pl. Pierre-é, (és a legtöbb ember jelleme nem olyan szilárd, különösen a kamaszkorban), akkor érthető, hogy ingadozik, hogy alkalmazkodik, keresi az utat, ami tele van kiábrándulással, csalódással. Vajon milyen ember lesz Dini a felnőttkorában? Olyan, ahogy Malacpofa leírta édesanyjának? Félek, igen. Mert talán abban a korban másképp nem lehetett létezni. Ez a fiú egyszer felnő és ha majd átgondolja mindazt, amit a 60-as években megélt, a jót és a rosszat, ha lesz érett ítélőképessége, ha meg tudja majd különböztetni az igaz tanácsadókat a hamisaktól, akkor talán felnőttkori bölcsességgel megtalálja az utat az életében. Vagy mégsem?

2013-11-04 12:03:56 zéel (5) #30

A "rencerváltás" (copyright © Tenebra) után szinte mindegyik filmrendezőnk "kisiklott". (Talán nem véletlenül.) Bár Gothár legalább a színházban ma is remek dolgokat csinál. Meg itt van azért pl. ez a hányatott sorsú Magyar szépség c. filmje. (Készült 2003-ban, bemutatták 2006-ban.)
Én még 2003-ban láttam a Filmszemlén (ahol és amikor a fődíjat kapta), tehát nem túl frissek az emlékeim, de nem volt az egy rossz film. (Vállaltan az Amerikai szépség mintájára készült.) Persze a Megáll az idő vagy az Ajándék ez a nap überelhetetlen.

2013-11-04 10:33:41 Tenebra (5) #29

Nagy kár, hogy a rendszerváltás után ő is kvázi kisiklott. Legalábbis nem túl jó filmeket csinált. Illetve szerintem ezt azóta sem tudta überelni.

2013-11-04 09:52:57 Ugor (5) #28

Akár én is írhattam volna... Kössz!

2013-11-04 09:49:20 zéel (5) #27

Óriási film. Szédületes atmoszféra. Remek korrajz.
Gothár egy zseni. (És azon kevesek közé tartozik, aki színházban és filmen is képes nagyot alkotni.)

2012-02-27 18:44:34 BonnyJohnny (4) #26

Nagyon jó, szinte dokumentarista erejű életérzés, kor(szak)hangulat és kor(osztály)hangulat.
Mintha az egész filmet untam volna, de mikor vége lett, semmit sem tudtam volna felidézni, amit untam. Sőt, a film témáját/témáit tekintve kifejezetten érdekes (történész szemmel is). Végig lekötött, hogy szürke emberek jelentéktelen tetteit, és (személyi szinten jelentős!) problémáit nézem.
Viszont technikailag (halk és sötét) nem tetszik. És akkor sem, ha direkt, és akkor sem, ha ezzel tesz hozzá az általam fentebb említett hangulathoz. Úgyhogy nem kap zseniálisat. De erős jó. Nagyon meglepett. Szívesen ajánlanám, de a szavazatszámokból láthatóan szinte én vagyok az egyetlen aki nem látta még. :P Úgy látszik alap film. Amúgy az.

2011-11-27 14:11:00 Lasliegrand (5) #25

Felejthetetlen atmoszférája van... én nem éltem abban a korban, de hihetetlen mennyire beleéltem magam. :)

2011-08-31 17:19:52 Tenebra (5) #24

Jó, bocs, kicsit elragadtattam magam, mert még nagyon a hatása alatt voltam és nekem irtóra tetszett. :P

Egyébként szerintem amatőr színészekhez képest elég jól alakítottak, de elismerem, hogy az nekem is feltűnt, némelyikük szegény mennyire nem ért hozzá. Pl. a szemüveges ipse, akinek a szülei Coca-Colát hoztak és a bulin attól "rúgott be". :D

előzmény: desmond (#23)

2011-08-04 14:09:26 desmond (1) #23

Na, a Berlin felett az ég után megint felteszi valaki a kérdést, hogy van-e lelke egyáltalán a nézhetetlenre nyomóknak. Úgy látszik, nekem végképpen nincs. :S Nos, részemről a Megáll az időt régen láttam, 18 éves korom körül, akkor egy érdektelen, roppant modoros filmnek tűnt, nem éppen meggyőző színészi alakításokkal. Egyszerűen nem tudtam azonosulni a szereplők problémáival. Nagyjából a feléig bírtam. Nem tervezem újranézni, mivel Gothár más filmjei sem jöttek be.

2011-08-04 11:56:21 Tenebra (5) #22

Zseniális film volt, épp most néztem meg. Igazából a film utolsó 5 percéig nem értettem, miért is annyira égető a főhősöknek Amerikába szökni. Hiszen volt itt rákenroll, koka kóla, házibulik stb., tehát az első fele alatt az jött át, hogy "ezeknek nem is olyan szar". Azonban az az utolsó 5 perc mindent elmondott, s számomra egyértelművé vált, kinek volt igaza.

Én ebben az 5 percben értettem meg a film címét is. 1963-tól lehet, pezsgés volt, de 1967-re megállt az idő. A lázadó ifjúság felnőtt és megtöretett. Kétségbeejtő, szerintem.

S egyébként nem akarok oltani, meg ilyenek, de az értékelésnél akik "nézhetetlen"-re értékelték, azoknak végülis mi tetszik? A Transformers 3? Vagy nem, másképp teszem fel a kérdést: van lelkük egyáltalán? Legalábbis objektíven szemlélve sem igen fogom fel, mi ebben a nézhetetlen, vagy mitől "ennyire" rossz.

Mindegy. Nálam 10/10, vagy 5/5, ahogy tetszik.

2010-12-03 22:00:25 sleepingdancer (5) #21

Végre kiadták DVD-n, mégpedig mintaszerűen jó minőségben, extrákkal: a VHS után mintha egy másik filmet láttam volna. Kiváló, elképesztő film. Azt hiszem, beleszerettem. Kevés filmre adök ötöst, de az a legkevesebb, hogy ezt most azonnal négyesről ötösre "értékelem föl".

2010-08-04 21:57:57 -senki- (4) #20

A sosem látott látvány, Koltai Lajos sötét-színes képei és az atmoszféra. Nem egyszerű filmen elérni, de benne a "lényeg- és jelentéktelenség" nem unalommá, hanem hatássá válik: valóban mintha megállna az idő, amikor bár történik sok minden de valójában még se történik semmi sem.

Tulajdonképpen mindez elviszi a filmet, mivel mást nem érdemes megjegyezni, a történet stb. észrevétlen.

2010-07-28 21:27:32 Cesare Gonzago (5) #19

A Filmmúzeum szemmel láthatóan egy jól restaurált kópiát használt. (A korábbi vetítésekhez képest csúcsminőség. E tény talán arra enged következtetni, hogy a MNFA illetékes elvtársai felébredtek, s talán a DVD-kiadás is megvalósul. Talán.

előzmény: sleepingdancer (#16)

2010-07-28 19:57:09 Il Matto (3) #18

A zseniális jelenetek és képek (fantasztikusak azok a zöld homályban úszó lepusztult folyosók!), valamint a remek színészek (kiemelendő a halhatatlan Őze Lajos) fájdalmas (és számomra rendkívül idegesítő) ellenpontját képezi a diákokat játszó amatőr(?) színészek(?) minősíthetetlen kínlódása, élen a Szukics Magdát megszemélyesítő Iván Anikóval, aki lényegében egyetlen arckifejezéssel mintegy felolvasásszerűen ledarálja a szövegét.

2010-05-03 20:40:16 wayage (5) #17

Igáig az egyik legjobb magyar film, melyet volt szerencsém látni.

2010-04-08 06:38:22 sleepingdancer (5) #16

szégyen, hogy ez a film csak vhs-en hozzáférhető. kiadók ébresztő!

2008-10-25 21:13:04 hattori (5) #15

Mikor jelenik ez meg dvd-n, nem tudjátok?
Külföldön már régen kijött,azt tudom.

2007-03-25 18:42:08 Kovacsadam889 (5) #14

A szukicsot alakító lánynak ez volt az elős és egyben uccsó filmes szerepe.Köves Dini pedig a kaposvári Csiky Gergely színházat fogja vezetni június elsejétől.ha jóltudom...

2006-11-06 17:36:29 Kovacsadam89 (5) #13

jó dolog ez a wan2

2006-11-06 09:23:58 ussr (5) #12

Tévedések vígjátéka. :)

2006-11-05 18:32:30 operett (4) #11

Csak vicceltem.

2006-11-05 18:31:24 limupei (5) #10

Nem magáztalak, csak Kovacsadam89-nek válaszoltam E/3-ban:)

Amúgy egyáltalán nem a te hibád, én értettem félre, mellesleg az amúgy sem baj, ha valaki nem tudja a karakterek nevét, nem is lehetne megjegyezni ennyit, legalábbis nekem nem megy, így marad Sean Penn ebben, Brad Pitt abban, Kate Winslet amabban stb.

2006-11-05 18:26:41 operett (4) #9

bocs, limupei

2006-11-05 18:26:22 operett (4) #8

"azt hittem, hogy a karakterekről beszél, csak nem tudja a nevüket" - ez viszonylag ritkán fordul velem elő, ilyenkor kérdezek. de jelen esetben is, ha jól emlékszem, Pierr karakterét én tettem fel. De közvetlenül is megszólíthatsz Lipupei, és nyugodtan tegezz.

2006-11-05 18:20:08 limupei (5) #7

Jól van, azt hittem, hogy a karakterekről beszél, csak nem tudja a nevüket, de aztán amint elküldtem, rájöttem, hogy hülye vagyok:)

Amúgy úgy tudom, hogy Sőth Németországban él, legalábbis egy fórumon ezt olvastam.

2006-11-05 18:16:42 Kovacsadam89 (5) #6

2006-11-05 18:08:44 limupei (5) #5

Hülye vagyok:-)
Bocs:-)

2006-11-05 18:07:46 limupei (5) #4

SPOILER alul!!!

2006-11-05 18:05:33 operett (4) #3

Kérdés:mi van Sőth-tel? Tud róla valaki valamit? Pauer tudjuk, h meghalt - sajnos. És: Mi van a Szukicsot alakító lánnyal?

2006-11-05 11:09:00 [: Azuroo andrew :] (4) #2

Gothár Részlegje ugyancsak jó darab

2006-11-05 10:16:13 Kovacsadam89 (5) #1

nem írt senki?ez gáááz...tennap volt tv-be.múltkor olvastam róla Wan2-ba és belsö és külsö késztetést éreztem a megnézésre.nem csalódtam,söt....kurtajó.a legjobb.