Tiszta Amerika (1987) ☆

(Gothár Péter)

magyar-nyugat-német dráma

3,3

2017-08-11 22:18:09 ryood (4) #7

"de barnák ezek a feketék."

2016-08-27 16:35:17 zéel (5) #6

Aki látta már a filmet, azért...
Aki nem látta, azért...
Aki kedveli a filmet, azért...
Aki nem, azért...
olvassa el az "Egy filmforgatókönyv életéből" c. Esterházy Péter írást ("A kitömött hattyú" c. kötetből)!
Akár itt is!

2016-08-24 10:10:48 zéel (5) #5

New Yorkot látni és meghalni.

Újra néztem. Még mindig nagyon jó!
Gothár Péter enyhén cinikus (realista?!) világképe jól illeszkedik Esterházy Péter fanyar humorához.
Én is csak egy meglehetősen rossz kép-minőségben találtam meg most a filmet. A sok sötét tónus miatt így időnként erősen a fantáziánkra kell hagyatkoznunk. (Magyarul: néha nem látni semmit, csak a sötét képernyőt.)
Szirtes Ádám apósa briliáns, sőt, orbitális! (Hogy az ő szavajárását idézzem.)
Lukáts Andor a főszerepben (férj) , Bodnár Erika (feleség) egy kis szerepben szintén kiváló.

Alább két részlet a filmből (viszonylag jó minőségben):
itt és itt!

előzmény: sleepingdancer (#3)

2016-07-16 18:01:56 zéel (5) #4

Esterházy Péter, mint (társ)forgatókönyvíró New Yorkba készül, de előtte az amerikai követség:
Mentem volna tavaly ősszel New Yorkba nézni, mit forgattak addig, az mennyiben különbözik a leírtakhoz képest, és ez mit jelent a még meg nem csináltakra nézve. Az utazás napján behívatott a konzul(nő) vízumügyben, hogy volnának kérdései. Vajon. Hogy én milyen író volnék. Regény, válaszoltam sértetten. És hogy pénzt kapok-e a forgatókönyvírásért. Bizony, én ezt remélem. A lelkiismeretes tisztviselő(nő) osztott-szorzott, és az jött ki: nem, nem adhat így vízumot. De én csak aznap utazhatok. Utazzék később. Nem utazom később. De mért? Mit mért, nőügy!, és vettem a kabátom. A konzulnő nem nagyon sajnált, hazája polgárai érdekét védte láthatóan, csak egy kicsit aggódott, hátha tévedett esetleg. Értse meg, megállapítást nyert, hogy ön dolgozni megy! Na figyeljen ide, szóltam már kabátban, félig kidobva, mint egy regényhős, egy író az mindig, OLVÉZ DOLGOZ! Ne legyenek reményei: most is! És még rákiáltottam, rutin ripacs, a Mándy-anekdota mentén: Megírlak téged is! Jú tú! – És csodák csodája ez hatott; pecsét azonnal, csak ígérjem meg, hogy nem írok odaát egy szót se le. Asszonyom, ütöttem össze a bokáim, mint egy szabadnapos őrgróf, ha kívánja, itthagyom őt! – azzal az asztalra hajítottam hű PAX-omat. Volt ebben békeharcos célzás… Nem szeretem a nagyhatalmakat, mondtam a tilosban várakozó autómat kedvesen vigyázó rendőrnek, aki megértőn lekaszált 300 forintokra.
(Részlet EP "Egy filmforgatókönyv életéből" c. írásából, "A kitömött hattyú" c. kötetből)

Ez is már milyen, szinte filmbe illő!

2013-12-08 13:59:17 sleepingdancer (5) #3

Sajnos jelenleg tudtommal csak rossz képminőségben hozzáférhető, pedig Gothár korai filmjei a szinte monokróm sötét tónusok, árnyékolások, finom színátmenetek miatt nagyon igénylik a tökéletes képet. Ez a film nem hibátlan (a közepe táján kicsit leül, és elég fura a forgatókönyv), de erénye is számos van, bennem a megnézése óta egyre csak erősödik. Ahogy valahol olvastam - és egyetértek - a magyar filmtörténet talán leghumorosabb tahófigurája ez az após. De a légérdekesebb, ahogy Gothár New Yorkot Budapestté teszi, és csinál az Idegen Városban egy magyar filmet. Nagyjából akkor, amikor Jarmusch a Florida, a Paradicsomban szintén csinál New Yorkban egy "magyar" filmet, talán anélkül, h tudná.

2013-12-08 13:29:26 zozonagy (4) #2

Kurva jó film, igaz Boniek?Lukács Andor nagy király volt.

2009-10-29 15:48:51 jesi (3) #1

Sajnálom, de ettől a filmtől többet vártam (úgy néz ki Gothár csak a Megáll az idővel alkotott nagyot):
Az eleje erősen indul aztán leül és egészen az utolsó 30 percéig lenn is tart.