Control (2007) ☆ 👁

(Anton Corbijn)

amerikai-angol-ausztrál-francia-japán dráma, életrajzi film, zenés film

4,0

2014-05-26 13:58:17 tristram (3) #15

A koncertjelenetek hipnotikusak, Riley iszonyú jól hozza Curtis-t, a legendás táncát is hibátlanul, döbbenetes feszültség van a tekintetében, a mozgásában, szóval ez a része a filmnek hibátlan. Szép a fényképezés, és van egy erős hangulata. Eddig a pozitívumok. Sajnos a többi meglehetősen száraz életrajzi film, ami nagyon hűséges akar lenni a tényekhez. Azt hiszem Curtist nem lehet megmagyarázni, a filmet az özvegy könyve alapján forgatták, aki szintén nem tudott igazán közel férkőzni ehhez a férfihez. Gyümölcsözőbb lett volna egy művészibb, elvontabb filmet készíteni, az talán többet adott volna. Azt el kell ismerni, hogyha nem is hatolunk a mélyére, a kíváncsiságot mindenképp felkelti Ian Curtis és a Joy Divison iránt.

2011-03-24 17:43:43 fatbastard (3) #14

hát igazából nem nagyon érdekelt Curtis sorsa..nem is tudom miért néztem végig,de nem volt túlságosan lebilincselő.előtte sem tudtam semmit róla,meg a zenjéről,aztán róla a filmből se tudtam meg túl sokat.De most már legalább tudom,milyen zenét játszott a Joy Division.Nem rossz,nem rossz.

2009-10-16 23:57:06 deviant (4) #13

a control korántsem hibátlan film, mégis, anton corbijn valamit megfogott abból a mítoszból, ami főleg ian curtist és a joy divisiont vette körül. ehhez minden kétséget kizáróan hozzájárult az énekes korai halála, szinte hihetetlen, hogy csak 23 éves volt, amikor öngyilkos lett, mégis milyen mély nyomott hagytak a popzenében, elég csak a the killersre vagy az editorsra gondolni (de szerintem még a depeche mode-ra is nagyban hatottak) a zenés jelenetek hibátlanok, ebből kellett volna sokkal több, hiszen ian curtis költeményei egy plusz mélységet adnak az életének. ezek egyértelműen a legerősebb jelenetei a filmnek. sam riley egyébként kiválóan alakítja curtist, igaz az énekhangja nem olyan mély, de legalább jól és hitelesen énekel. becsülöm corbijn, amiért képes volt elfogulatlanul elkészíteni ezt a filmet. 8/10

2009-08-25 21:37:23 puttancsospeti (?) #12

Arra a könyvre gondolsz, amit többen írtak? Egy csapatmunka. Megnézegettem, jópofa. Minimális benne a szenzációhajhász lila gőzős szentimentalizmus, ezt főleg Göbölyös N. László hozta, aki önállóan is írt róluk egy szösszenetet anno...
De itt hál'Istennek annyira nem bontakozott ki.

előzmény: jesi (#10)

2009-08-25 21:00:42 anitacsilla (5) #11

No, szívesen elolvasnám azt a könyvet.

előzmény: jesi (#10)

2009-08-25 20:20:04 jesi (4) #10

A könyvben sokkal több más elem is van (a fekete Joy Division könyvre gondoltam)

előzmény: anitacsilla (#9)

2009-08-24 21:26:12 anitacsilla (5) #9

Igen, az a baj, hogy a film úgy állítja be, mintha a szerelmi/családi élete tette volna be neki a kaput, korai "elhibázott" lépése indította volna el a lejtőn, pedig oly sok minden lapulhatott a lelkében, amiből semmit nem tudunk meg. Én is inkább kíváncsi lennék arra a mélységre. Sajnos a film nem erről szól.

előzmény: jesi (#8)

2009-08-24 19:48:55 jesi (4) #8

Oké, de a szerelmi szál teljesen elnyomta az egészet amelyből nehéz lett volna kijönnie jól Corbijn-nek

előzmény: anitacsilla (#7)

2009-08-24 01:00:31 anitacsilla (5) #7

Igen, ez a film nem Ian-ről szól, sem a Joy Division-ről, hanem arról, hogyan látta Ian felesége őt és kapcsolatukat. Abból összerakva, amennyit Ian látni engedett magából.Vagy amennyit a felesége képes volt észrevenni belőle.
Engem még így is padlóra tett. Hát még ha jobban megismerhetnénk Ian motivációit, inspirációit, belső világát! Corbijn fantasztikus hangulatkeltő!
Először oda nem illő volt számomra a stáblista alatt a Killers-féle Shadowplay, nem értettem, miért nem az eredetit, aztán másodszorra már helyén éreztem ezt is.
Sam Riley nagyon ott van, és fantasztikus, ahogy énekelni tud (természetesen a többi színész/zenész is nagyon jól hozza a Joy Division feeling-et.

előzmény: jesi (#3)

2008-12-03 14:17:38 ronin07 (?) #6

Joy Division-ismerő cimborámmal néztem meg a filmet. A barátom elmondta, mikor melyik szám csendül fel, elmondta a dalok születésének körülményét, valamint a számok alapján lőtte be az éveket és Ian sorsfordító pillanatait. Ám a film a zenék visszaédézésén és 1-2 szebb képen kívül semmi pluszt nem nyújtott, a végeredmény nagyon üres, súlytalan, motiválatlan.
Corbijn sorban veszi főszereplője életének fontos állomásait, ám elfeljtkezik a folyamatábrázolásról. Útábrázolás híján pedig oda a szellemiség, a lélektani hitelesség és oda a beígért depresszív hangulat.
A múlt héten szintén egy videokliprendezőt (Tarsem) láttam alulteljesíteni egy játékfilmmel (Zuhanás). A brit és kvázi a nemzetközi hozsannázás után azt gondoltam, a Control történetmondásban erős lesz. Hát nem lett, csak vázlatos. Kár érte.

2008-11-16 20:35:22 pókmacska (3) #5

Ha több Joy Division film lenne, más lenne a véleményünk is. Nem igazán volt objektív, viszont az egész egy részét megismertük. Talán. Egyáltalán nem biztos, hogy ha valaki Ian fejében élt volna, és most előmászott volna megmondani, hogy mit is érez egy másik ember...na, szóval nem hiszem, hogy összejönne. Hogy összejönne bárkinek is. Valamilyen szinten mindenki egy dobozból néz ki a dolgokra, megrázza ami összejött, aztán kiszórja a többieknek...ebből nem lehet kilépni.
Azért van egy világa a filmnek, ami fekete lyuk. És van tömegvonzása.

2008-10-21 23:33:37 zéel (5) #4

A dalok szövegei zseniálisak, a zenéjük elképesztő. Ráadásul a koncert-jelenetek a film legerősebb részei! Nagyon fontos és jó film. Megkerülhetetlen, mint a Joy Division együttes! (Ajánlott irodalom: a Joy Division c. dokumentumfilm!)

2008-10-16 10:51:44 jesi (4) #3

Remek film, csak valami nagyon hiányzik belőle. A szerelmi szál is sokat van jelen, kevesebb Ian-ból és a világból. Ettől még egy erős film.

2008-08-22 01:56:18 useless (3) #2

Remélem Anton - a Depeche Mode klipek rendezője - majd a DM-életét is filmre viszi.

2008-03-11 15:33:51 Order (5) #1

Az eredeti Ian Curtis: