Sicko (2007) ☆ 👁

(Michael Moore (II))

amerikai dokumentumfilm

3,8

2011-11-20 17:25:13 terika (4) #27

Igazán érdekes volt ez a film. Jómagam nem igen foglalkozom más népek politikájával csak hallomásból érintek ezt azt. Hatásvadász film (mert ez kell a mai embernek), de nagyon érdekes marad mindemellett. Egészen elszomorodtam mellesleg, minekutána hazánkban is óhajtják bevezetni a magánbiztosítókat...hát ezt a filmet végignézve nem kérek belőle köszönöm.
Bár azt sem gondolom, hogy a többi bemutatott rendszer annyira tökéletes, amennyire beállították, de biztosan jól működnek.

2011-06-19 01:44:54 A MI IDŐNK (?) #26

Michael Moore ha tetszik, ha nem marxista. Kritikus marxista, azaz nem sztálinista, hanem igazi tökös komcsi, ám ezen felül mégis sok embernek szúrja a szemét. Ebben a filmben nincs semmi elhallgatás és hazugság, Mike igazi profi. Persze őt is csak politikai indokból próbálják mocskolni, mert az a nézete, ami, és nem azért mert amit állít, az nem igaz. Aki úgy gondolja, hogy Moore ferdít, vagy hazudik, az cáfoljon bizonyítékkal és ne vádaskodjon csak a levegőbe. Mellesleg teljesen igaza van, a kubai egészségüggyel kapcsolatban pedig pláne. Lám, ilyen a nem piacorientált gyógyítás, és csak a fantázia szabhat határt annak, milyen gazdag ország lenne amerikai blokád nélkül. Viva Castro!

előzmény: remete bácsi (#23)

2009-02-06 06:07:22 -senki- (5) #25

Nagyon kemény, jól megrendezett dokumentumfilm, jó pár emlékezetes pillanattal.

Kedvencem az 120 dollars gyógyszer 5 cent Kubában :DDD

Valóban tényleg sarkított lehet, mert azért hamar kihalna a USA ha senkit sem kezelnének :D.

2009-01-16 12:08:49 tarax (3) #24

Michael Moore mindig úgy tud tálalni, hogy filmszerű, izgalmas dokumentumfilm kerekedik ki belőle. Sicko is ígéretesen indul, de a film második felére kifúj. A példák és ellenpéldák annyira sarkalatosak, hogy már hiteltelenek. (persze, súlykol és ezért használja ezt a módszert, de ez már akkor is sok).
Mégis a legmegdöbbentőbb, hogy a filmet kicsinyes bosszúra használja fel. Gondolok itt arra, hogy egy blogoló támadója abba akarja hagyni tevékenységét felesége betegsége miatt és Moore csupa "könyörületből" küld neki egy névtelen! csekket. Majd pedig ezt el is mondja a filmben, ennél nagyobb lealázás nincs is

2008-11-30 20:17:03 remete bácsi (3) #23

A legszórakoztatóbb Moore filmek egyike. Viszont az finom fogalmazás, hogy demagóg. Moore ugyanis doksifilmjeiben a nagyobb hatás kedvéért tudatosan elhalgat dolgokat, nem egyszer pedig félrevezeti a nézőt - durvábban fogalmazva hazudik. Ez sokszor nem is esik le a film nézése közben, annyira hatása alá kerülünk. A stáblista lepergése után azonban az embernek járnia kezd az agya, netán utána is néz az adott dolognak és hát igen, kiábrándultságra ad okot. Arról nem is beszélve, hogy azért az EU-ban is kezd ingani a mostani EÜ-rendszer.

A kubai példa ráadásul azért veszélyes, mert azt mutatja, mintha mindenki rohanhatna oda, lévén ott ingyen ellátják. Ekkor pedig a filmkészítő felelőssége is felvetődik (oké, a stáblista végén biztos van valami kibúvó szöveg, nem figyeltem).

Ennek ellenére a körvonalak jók. Az irányvonal, a problémák, amikre felhívja a figyemet, mind-mind jó választásnak tűntek. Azonban sosem fogom megérteni, miért nem lehet ezt hitelesebben csinálni. Kétlem, hogy a hatásvadászat kárára történne az egész. Moore van annyira dörzsölt és tapasztalt, hogy ezt át tudná hidalni.

Ameddig nem sikerül neki, addig azonban még mindig jó szórakozást nyújtanak a filmjei. Felfigyelünk valamire, el is felejtjük azonban, hiszen nem engedi komolyan venni önmagát. De talán nem is vágyik többre, hiszen mindig van egy új botrány, egy érdekesebb téma, amire le kell csapnia.

2008-01-11 16:21:51 Olórin (4) #22

Olyan szempontból valóban demagóg, hogy az USA-n kívül minden egészségbiztosítási rendszert, amire kitér, tökéletesnek állít be (bár nem ismerem a tényeket, de erősen kétlem, hogy ez ilyen egyszerű lenne), de egyébként igen komoly problémákra mutat rá, és nem feltétlenül csak a közvetlen témájában, hanem pl. a félelemkeltés terén is, amivel a vállalatok és a kormány elriasztják az emberek egy-egy ötlet/reform megvalósításától.
Másrészt meg Moore pontosan tudja, hogy ha tényszerű doksit készít, egyszerűen a kutya sem fogja megnézni, mert a nép torkán csakis és kizárólag akkor lehet lenyomni valamit, hogyha közben szórakozik is. Ld akár A pénz birodalma példáját, ami egy ritka aprólékos, kimerítő, témáját minden oldalról körüljáró film, mégsincs rajta feleannyi szavazat se, mint a Sickón, pedig azt több mint két éve mutatták be.

2007-11-02 22:42:27 zéel (4) #21

Jut még eszembe:
vajon miért nincs ennek a filmnek magyar címe!?
Mondjuk pl. BETEGES!
Vagy a "szellemes" magyar címadók mintájára: ELMEBÁJ! (Brrr!)

2007-10-30 13:45:20 Daemiaen (3) #20

Nem az az optimista, aki szerint a mostani helyzet IS jó? ;)

2007-10-30 13:26:34 zéel (4) #19

MM, kétségtelen, meglehetősen feketén-fehéren fogalmaz. Nem sokat bíbelődik az árnyalatokkal. Így aztán vszeg megérti "üzenetét" az egyszerű amerikai (az egyszerű magyar!?) néző is!

A magyar helyzetet illetően nagyon optimista vagy!:)

2007-10-30 13:18:08 Daemiaen (3) #18

Nem azzal manipulál, hogy milyen az amerikai egészségügy rendszere.

Mi lesz nálunk? Ami eddig is: káosz. Se rosszabb, se jobb nem lesz.

2007-10-30 12:05:33 zéel (4) #17

Hát ha MM manipulál, akkor mi is hamarosan "manipulálva leszünk" egy olyan egészségügyi rendszerrel, ahol az orvosi hivatást, az orvosi esküt is felülírja a profit maximálás kötelezettsége! Másképp fogalmazva: nem a beteg(ség) gyógyítása a fontos, hanem a profit növelése!
(Csak zárójelben jegyzem meg: Irak kérdésében is, sajnálatos módon MM-nak lett igaza!)
És már szinte elfeledtük azt is, hogy a Clinton éra első ciklusának elején, az Elnök felesége (a jövendőbeli elnök!?) milyen lelkesen vetette be magát az általános, mindenkire kiterjedő betegségbiztosítás, ill. kezelés érdekében. És mi lett belőle? Semmi!
És mi lesz nálunk?

2007-10-26 09:38:16 Daemiaen (3) #16

Sicko (Sicko, 2007, forgalmazza: Budapest Film)

Elképesztő, ahogy Michael Moore képes manipulálni. Gyermeki rácsodálkozással képes meglepődni azon, hogy pl. Franciaországban valaki odamegy orvoshoz, ahova akar, nem kell fizetni semmit a kezelésért, és különben is, az Amerikához hasonlóan fejlett országokban annyira, de annyira tökéletes az egészségügyi helyzet, mint amennyire Amerikában nem az. Viccesen naiv és ostoba, de legalább képes két órán keresztül lekötni az ember figyelmét, ahogyan csak ő képes. Komédiákba illő képsorok, valamint egy hihetetlenül demagóg és hatásvadász utolsó 20 perc azért tesz arról, hogy szinte már játékfilmként lehessen kezelni a Sickót, amelyben ugyan vannak értékes mozzanatok (nem is egy, kár lenne elhallgatni), azonban - akárcsak a Fahrenheit 9/11, bár a témából adódóan nyilván kevesebb konspirációs ideával - ebből is csak az derül ki, hogy mindenért maga a mumus, GWB a felelős. Legalább nevetni lehet.

2007-10-17 19:15:37 limupei (4) #15

Azt nem mondanám, hogy nem közöl tényeket, viszont azt sem mondom, hogy tényszerűen közli a tényeket. Inkább játszik velük, ezért talán egy olyan Woody Allenes áldokumentarista fikció jól állna neki, mint mondjuk a Zelig (bár azt kétlem, hogy olyan színvonalú forgatókönyvet tudna írni, de azért megnéznék egy ilyet tőle.)

2007-10-17 18:40:27 Daemiaen (3) #14

Nem hinném, hogy menne neki bármiféle fikciós vígjáték. Otthonosan mozog az amerikai republikánosok által létrehozott posványban, de ettől még sem tényszerű, sem pártatlan, pláne dokumentarista nem lesz. Talán korrektebb, mint a bulvár, viszont szórakoztatóbb a tényeknél. Ez elég arra, amire.

Amúgy egyáltalán nem állok negatívan e filmje elé, ugyanis az előzetes valóban szórakoztató volt.

2007-10-17 18:29:03 limupei (4) #13

Úgy értettem, hogy ebben a témában, vagyis a hülye republikánusokról meg arról, amit ők terjesztenek a hülye embereknek.

És, hogy ne legyen off: Moore kicsit átment objektívbe (na nem nagyon), most beszól H. Clintonnak is:)

2007-10-17 17:53:30 Daemiaen (3) #12

Vígjátékot??? Ott a Pajzs a résen (Canadian Bacon). Az is milyen "tuti" egy film...

2007-10-17 17:02:38 limupei (4) #11

Én az eszméletlenül jó ötleteiért bírom, komolyan mondom, vígjátékokat kéne rendeznie.
Pl.: Amikor a Fahrenheitben odaállt a Kapitólium elé és megkérdezte a republikánus képviselőket, hogy ők elküldték-e Irakba a fiaikat? Tuti:-)
Ebben pedig marha jó, amikorhangosbemondóval ordibál Quantanamo előtt vagy a végén, mikor viszi a szennyest:)

2007-10-17 14:37:07 Ivan/ (2) #10

Tipikus Moore doksi. Aki szerette az eddigi munkáit az ezt is bírni fogja, aki meg nem az ezt se fogja sokra tartani.

2007-08-15 11:40:03 deviant (2) #9

ez a moore egy hatalmas nagy furkó. hogy republikánus-ellenes... attól még hülye. egyik kutya, másik eb.

2007-08-15 11:09:40 The Hungarian (3) #8

Fletó igazi marketingeszközzé nőtte ki magát. Ez az alábbi kemény (a film magyar tagline-ja):

[link]http://www.filmajanlo.hu/index.php?inc=film&id=2851

2007-06-30 19:27:31 Brumi (5) #7

Amerikaellenest nem lehetne kicserélni Bush-ellenesre? Kellene már valami moderálási lehetőség.

2007-06-30 19:25:38 Brumi (5) #6

Sokan azért így se ölelik keblükre a hírhedt direktort. Én meg egyre jobban bírom. :)

2007-06-30 19:19:49 Olórin (4) #5

"Elég erőteljesen bírálta az aktuális kormányt és vezetőjét, azért nem mondanám Bush-pártinak. :)"
nem hát, ezért mondtam, hogy republikánus ellenes:) Ha Amerika ellen fröcsögött volna, ízekre szedik Moore-t a jenkik:P

előzmény: Brumi (#4)

2007-06-30 19:02:36 Brumi (5) #4

Viszont Moore megrögzött hazafi, úgyhogy így ez a kijelentés tényleg elég érdekes, kicsit pontosítanom kellett volna rajta.

2007-06-30 19:01:00 zéel (4) #3

Michael Moore, amerikai rendező, természetesen NEM Amerika ellenes. Bush kormányzat ellenes! És ez nagyon nem ugyanaz! (Egyébként sem szokás - normális országokban! -, hogy valaki a saját nemzetére fröcsögjön!)
Amit az új MM filmről írsz - érdekes. Meg is nézem majd!

előzmény: Brumi (#1)

2007-06-30 18:43:24 Olórin (4) #2

én nem vettem észre, hogy a Fahrenheit amerikaellenes lett volna - max republikánus ellenes:)

előzmény: Brumi (#1)

2007-06-30 18:10:58 Brumi (5) #1

Sicko

Amikor meghallottam, hogy Michael Moore következő filmjében az egészségügyet veszi górcső alá, akkor azért kezdett érdekelni a dolog. A Fahrenheit 9/11 jó kis film volt, de túlságosan zavart benne a fröcsögő szájú amerikaellenesség. Moore most ezt a hibát nem követi el, nem mocskolódni akar, csak felhívja a figyelmet országa egészségügyi rendszerének hibáira és megpróbálja azokat orvosolni (legalábbis ötleteket ad rá). Persze megint előkerül a Bush-ellenes hangnem és 9/11, de ezek tényleg csak mellékesek, nem veszíti szem elől a kitűzött célt. Provokatív, ügyesen felépített, intelligens, szatírikus, megható és olykor nagyon-nagyon vicces. Moore eddigi filmjei közül ez a legjobban sikerült és az idei filmtermésben is előkelő helyen fog szerepelni. Kötelező.

Értékelésem: 9/10