Wanted (2008) ☆ 👁

(Timur Bekmambetov)

amerikai-német akciófilm, krimi, thriller

3,2

2018-01-06 03:44:41 Vitelotte (4) #78

Nekem is az volt a gondolatom a film kapcsán hogy bár hiperlátványos volt, a már-már paródiába hajló szürrealitás miatt nem tudtam igazán komolyan venni egy idő után, az apai vallomás meg egyenesen gáz volt. Ettől eltekintve voltak brutál vicces részek, Chris Pratt-et én is szívesen fejbebasznám egy klaviatúrával :D

2013-09-06 18:27:51 G-ergo (3) #77

a film után repültem rá a a képregényre, de ég és föld a különbség és fenn a felhők felett bizony nem meglepő módon füzetek vannak. roppant mocskos, aljas cucc, egy iszonyat éles görbetükör a világra, mindamellett rohadt szórakoztató is. ennek ellenére és bamba vigyorral szoktam végig nézni ezt a blődséget, mindahányszor leköt :)

előzmény: dabo (#76)

2013-09-06 15:08:50 dabo (2) #76

A képregény-alapról bevallom nem is tudtam. Valakinek esetleg van összehasonlítási alapja ?

előzmény: purplerain (#74)

2013-09-06 09:59:28 tomside (4) #75

ezt a filmet képtelenség komolyan venni.

Mivel ő sem veszi komolyan magát, talán nekünk sem kell komolyan vennünk. Talán ez az élvezhetőség kulcsa. ;)

előzmény: dabo (#73)

2013-09-06 09:44:49 purplerain (4) #74

Ez valami képregény ha jól tudom és ilyen összehasonlításban nincs benne több baromság mint egy Hellboy-ban vagy egy Watchmen-ben... Annyi, hogy ez nem tetszett neked, ha tetszene, biztos védenéd :)

előzmény: dabo (#73)

2013-09-06 09:02:06 dabo (2) #73

Sorsszövőgép, fehérjekád akciós regenerációval, gravitációmentes közúti ripacskodás, általánosan elterjedt golyócsavarási skill-ek, és lövedékütköztetés. Annyi banalitást sikerült belesűríteni a játékidőbe, hogy ezt a filmet képtelenség komolyan venni.

2013-05-11 14:00:07 Simpleton Larry (3) #72

Valamiért a minap eszembe jutott, hogy létezett ez a film, s meg is állapítottam, mennyire felejthető is ez az alkotás, hogy aztán visszafakuljon az emlékezet ködébe az elkövetkező évekre ismét.

2012-03-25 21:02:57 Karesz84 (5) #71

Roppant szórakoztató film. Nagyon húzós, végig nagy fordulatszámon pörög.

2012-02-25 14:30:10 Lil Martin (2) #70

én nemtom hogy ezt komolyan vegyem-e vagy sem. ha igen, akkor akkora 1-es mint a sicc, ha meg csak hülyülés akkor meg mondjuk 2 alja. fos.

2011-03-14 12:03:18 Bruce94 (3) #69

Látványos, nagyon beteg film. Túlzó, ám szerintem zseniális akciók. Jól teljesítő színészgárda, Freemant kiemelném közölük. A forgatókönyv jó és fordulatos.Ötletes jeleneteket is tartogatnak nekünk dögivel. Nem bántam meg, hogy megnézem, egyszer bőven megérte.
10/7,5

2010-11-14 01:18:24 Hannibal Lecter (3) #68

Cellulózba csomagolt adrenalinbomba, ami akkor és úgy robban, amikor és ahogyan kell. Nagyon sok történetelemet mozgat a produkció - kezdve az identitászavaros irodakukac lelki nyavalyáitól egy görög sorstragédiába illő főcsavaron (és apa-fiú viszonyon) keresztül egészen a Morgan Freeman által galádul előidézett etikai problémákig (amiket nyilván nem lehet komolyan venni egy ilyen hipererőszakos, őrült tempójú popcornfilmben), de igazából ironikusan, posztmodern szemmel viszonyul az összes sztorifelülethez, és egyetlen fegyvere az abszurd, sokszor vizuálisan kódolt humora. De ez édeskevés ahhoz, hogy ne csak egy nyári adrenalinmozit lássak benne - ami viszont piszkosul jól van megszerkesztve, hihetetlenül dinamikus, kellően véres, és végül is külön erénye az is, hogy egy pillanatig sem veszi komolyan magát. De talán épp ezért nem is kiemelkedő.

2010-08-12 14:34:53 gellert01 (4) #67

Ez eleje nagyon mátrixos lett, de alapvetően látványos és szórakoztató.

2010-07-23 15:57:52 Agkistrodon (3) #66

én vagyok az apád :-) nah... ehhhh :-) jólvan......

2010-04-27 03:33:21 paradox (2) #65

jól indult,majd gyors középszerűség,unalom,kiszámíthatóság,bugyuta monológok,érdektelen párbeszédek majd a csúcspont angelina és az 1500zsiguli,na ez ütött

2010-01-25 15:22:41 zsolti09 (3) #64

huh...látványban jobban odabasz mint xXx, pedig az se volt semmi, kár hogy csak abban. Najó Jolie is jóbb:P

2010-01-09 10:53:22 ronin07 (?) #63

"Aztán kedvet kaptam a képregényhez is, és az elolvasása után már csak úgy tudok a projektre gondolni, mint a tavalyi év egyik legnagyobb kihagyott ziccerére."

Még nem volt szerencsém a Millar-füzetekhez, ám lehet, Bekmambetov saját viziót akart látni, ráadásul nyáron volt a világpremier, ezért is talán kompromisszumokat kellett kötnie az orosz műfajfilmesnek (Felejtsétek el kicsit Kalatozov-ot, Tarkovszkij-t, Bondracsuk-ot!:)) az állitólagos nyerseség redukálásáért. Egyszer én is fellapozom majd őket, ám lehet, logikusnak fogom tartani azt az utat is, amit Millar/ Jones jártak be, és azt is, amit Bekmambetov ábrázolt.

"Egy képregény hű feldolgozás 2008 messze legszórakoztatóbb, legdurvább filmes eseménye lehetett volna. Bár valószínűleg közel sem ennyire kifizetődő."

Én még ennek dacára is éreztem, ahogy Millar szive is ver a cselekményben. Sőt, jobban éreztem dobogni az övét, mint az Őrség-sorozat rendezőjéét. Rengetegszer hallottam, Millar milyen "aljas", és bár nem a skót szerző stilusában, de a filmverzió is volt olyan aljas, hogy felvillanyozva álljak fel a moziszékemből 2008. június 28-án. Úgyhogy ha pl. a képregény-sorozat csillagos ötöst érdemelne nálam a jövőben, alighanem ez is egy izmos ötös maradna.
Különben hallottam róla, hogy ez egy lazán adaptált sztori, Millar mégis panelhűnek nevezte. Biztos eszmehűt akart mondani.:)

előzmény: VVega (#62)

2010-01-09 10:41:09 VVega (4) #62

Önmagában vizsgálva látványos, minőségi akciófilm. Aztán kedvet kaptam a képregényhez is, és az elolvasása után már csak úgy tudok a projektre gondolni, mint a tavalyi év egyik legnagyobb kihagyott ziccerére. Egy képregény hű feldolgozás 2008 messze legszórakoztatóbb, legdurvább filmes eseménye lehetett volna. Bár valószínűleg közel sem ennyire kifizetődő.

2010-01-09 09:29:44 ronin07 (?) #61

"nekem a vizualitás csak ne legyen cinikus. mozgóképről. filmről beszélünk."

Attól már nem is lesz film egy filmből, mert a képek nyelvén, cinikusan beszél? Akkor egy csomó újhullámos film számodra nem is film. Tudom, a Wanted és azok között fényévnyi különbség van, ám ha nem hagyományos egy film látványvilága, akkor számodra "ne legyen már cinikus". Így a kijelentés erősen vagdalkozó (pláne, hogy eszedben sincs részletezni a Wanted vélt hibáit), hasonlit arra, hogy ez már nem is film. De. Film.

"A stílus minden filmben koncepció :) Az már csak a kérdés mennyire sikerül."

Látom, szereted a szókiforgatást, miközben tudod, hogy a Wanted stilusára gondolok. És igen, a kérdés az, hogy a cinikus világnézetéhez passzol-e ez a szabálytalan, de attól még fősodorbeli látványvilág, és mivel ez egy szabadszájú történet, ami ráadásul graphic novel-ből adaptált, igen felesleges szerintem meglepődni azon, hogy Wesley-n keresztül a középső ujját mutatja a nézőnek.:)

bár az cinikus, mennyi pénzt, időt és energiát (és hypeot!) pazaroltak erre a u.n. alkotásra, mikor annyi jó filmet kéne még megcsinálni a filmfellegvárakban.

75 millióba került, a legtöbb blockbuster ma már 250-300-ba is kerül. Csak összehasonlitásképp mondom.:) Hype-ot pedig nem tudom, hol éreztél a film körül, amennyire reklámozhatták volna, simán kisebbségbe szorult 2008-ban a másik, igen erősen hype-olt képregényfilmjéhez, A Sötét Lovaghoz képest.

2010-01-09 05:07:18 hawaii (2) #60

A stílus a Wanted-ben koncepció

A stílus minden filmben koncepció :) Az már csak a kérdés mennyire sikerül.

de a Wantedról szólva.. nem részletezem.
nálam McAvoy és egy-egy eltaláltabb jelenet vagy poén miatt lett csak 2-es. de lehet csak az a baj, hogy nekem nem jött át ez a "vizuális cinizmus"
nekem a vizualitás csak ne legyen cinikus. mozgóképről. filmről beszélünk.

előzmény: ronin07 (#59)

2009-06-21 07:56:45 ronin07 (?) #59

Valóban nem így volt a görögöknél, de a sorsfonó moirák tevékenysége nem tervszerű tevékenység, és különben is, az életfonal-panel is, mint oly sok minden oly sok moziban, metaforizált, zsánerkeretbe illesztett. Mi ezzel a baj? A saját vonatkoztatási mezejében kiválóan mutat a film, és még vegyük hozzá, hogy a képregény ütőkártyának bizonyuló vizuális cinizmusát is megtartja, így a szív ott dobog az események pontosságát száműző adaptációban, azok nélkül is érteni vélem, mitől Wanted a Wanted.
Egyébként sokszor leesik az állam, hogy valami lebecsülendő, csak mert "mesei" a szó pejoratív értelmében. A stílus a Wanted-ben koncepció, olyan, amilyen, nagy baromságokat nem tudok belőle máig felidézni, úgyhogy ötös. A Star Wars-t is hülyeség azért bírálni, mert sci-fi tündérmese. Hajlamosak az emberek megfeledkezni arról, hogy a maga nemében bravúros hősesztétikája van, magával ragadó, gyerekkorunk meséit ébresztő történetpanelekkel, amik életben tartják az elbeszélésekhez való ragaszkodásunkat. Ha egy szimbolista vagy egy rögrealista filmdráma kerül elém, a MAGA VONATKOZTATÁSI MEZEJÉBEN kezelem azt. A Wanted-nak csak azt adtam, amit szerintem érdemelt.:)

2009-06-21 02:02:29 morcosmedve (5) #58

Igen. Bekmambetov az egyik kedvenc, képekben fogalmazó rendezőm lesz (sajna nem sok ismert akad a filmvilágban, inkább a képekkel illusztrált epika a jellemző, meg annak a számonkérése). És akárcsak az operában, a librettó elhanyagolható, kéremszépen.

Nem akarok sokat lelkendezni, a film nyilván nem az emberi megváltás diadalma. Viszont a humora, a frissessége és a képi megoldások folyamatos örömkiáltásokat csaltak ki belőlem. Például az elején a Harcosok klubja parodizálása, és egyben tiszteletadás a mestermunkának. Mátrix dettó.

És nem lehet szó nélkül hagyni a film szimbolikáját. Csak néhány példa (Spoileres!!!): akik a "szálakat mozgatják", hálós szövedékről binárisan kódolt információt dekódolnak szöveggé, ami meghatározza az emberi sorsokat (magyarban még szebb, mert a szöveget is sző-jük) - és bizony alapvetően így működik az internet (hálózat + bináris kódrendszer), mint a világtendencia egyik megnyilvánulása. Tény, h ez a görögök idején még nem így volt. És jó, h a film ezt sem veszi túl komolyan, nem gyárt belőle ontológiát, teológiát és teleológiát, mint a Mátrix.

Még érthetőbb a film képletezése, ha ismerjük a Mirkó királyfi népmesét, ahol a lenti világban az ördöngös szüle (szülő) egy vetélővel szüli (lényegében anti-szüli, elvetéli) a világot elárasztó, egyforma katonákból álló fekete sereget, és a megmaradás tétje ennek a tendenciának a megszüntetése. Valójában itt is ezért küzd a főhős, a maga módján.

És akkor még mélyebben bele sem mentünk a nyilvánvaló asztrológiai vonatkozásokba. A szűz birodalmát (szövőgyár) egy vele szöges ellentétben álló erővel, a patkány-sereggel ostromolja meg (ikrek jegy képviselője). Szenzációs! És a repülő patkányon kész voltam.

Fantasztikus alakok küzdenek fantasztikus törvényszerűségek szerint a világért, aki nem hiszi, lássa meg!

2009-05-11 07:31:34 ronin07 (?) #57

Egyébként azt máig nem értem, miért Jolie van kiemelve minden istenverte plakáton, mikor csak a hülyének nem esik le, hogy a Wanted Wesley Gibson története. Ja, mert Jimmy McAvoy nem húzónév!:( Ja, én, akin képes volt úgy átmenni ez a film, mint egy úthenger, aki képes voltam magamra ismerni általa, aki a filmváltozat 120 perce alatt újfent megtapasztaltam a maró gúny bikaerős mozgókép-retorikai erejét, nagy ívben lefosom a bulvárlapok star power-re, húzott moziba csaló erejét.;)

2009-05-11 07:23:10 ronin07 (?) #56

Hogyan lehetne egy önironikus, a saját formanyelvével dacoló, beszólós, fizikai törvényekkel alanyi jogon dacoló, egyszóval egy minden szinten marón gúnyos képregényt jobban megfilmesíteni?

előzmény: walter gábor (#55)

2009-04-27 19:39:49 walter gábor (4) #55

Úgy ültem le megnézni a filmet, hogy az egy képregény megfilmesítve, és azt is kaptam. Látványos és lehetetlen akciók, hihetetlen és túlpörgetett felvételek, extrém figurák.
Nem igazán értem a film negatív kritikáit, mert nem tudom, hogyan lehetne sokkal jobban ezt a képregényt megfilmesíteni.

2009-04-11 01:01:14 matykocska (2) #54

A képek alapján eléggé gyomorforgatónak tűnik:), de még nem láttam sajnos, viszont megígérem, hogy mielőbb pótolom ezt a hiányosságomat, és majd nyilatkozom.

előzmény: largo (#53)

2009-04-10 19:49:55 largo (4) #53

Hogy vélekedsz erről?

előzmény: matykocska (#52)

2009-04-09 17:59:30 matykocska (2) #52

Borzasztó. Érthetetlenül túlértékelt film. Akciófilmnek röhejes, "játékos" filmnek durva.

2009-04-09 17:55:35 largo (4) #51

Végre valami játékosság!
Csak nem robban elég nagyot.

2009-03-12 21:58:52 birkassy (1) #50

19 perc. Addig bírtuk, a második 'kanyarlövésig'.

2009-01-09 22:20:13 s.csaba (1) #49

Fél óra után feladtam. Egyelőre nem tudom kap-e még esélyt.

2008-11-13 10:49:31 osi (3) #48

Kihagyott ziccer. Ebből ki lehetett volna hozni egy izgalmas, tartalmas akciófilmet, helyette kapunk egy blődséget, üres, foghíjas forgatókönyvvel, és idegesítő akciójelenetekkel. Igen, idegesítető volt a sok képtelen akciójelenet, a mai technikai háttér mellett már gagyinak nevezhető CGI és a sok lassítás. Lassítás nélkül vagy 10 perccel rövidebb lett volna a film. A zene rendben volt, nem adott a filmhez és nem is vett el belőle, szinte észre sem vettem, mikor szól. James McAvoy karaktere viszont nagyon idegesített, nemhogy megkedvelni, de elviselni is alig bírtam. Pedig mint színészt szeretem és elismerem. A produkció maga gyenge hármas, csak pénzt és jó színészek idejét pazarolták el vele.

2008-10-12 09:03:53 Gasz András (2) #47

Jaj véletlen elnyomtam a véleményre már.

Na + még hogy a tréninges rész egész stílusos volt, a 3-4-5 segítőtárs és kiképző egyén szintén jó ötlet volt.
Zene nem rossz, néhol egész hangulatos.
Csak sajnos ennyiben ki is merül a film.

2008-10-12 09:01:57 Gasz András (2) #46

Wanted:

Régen borított ki így egy film, legalábbis annak kb fele. Az első 25-30 perc egy Mátrix/x-men gyenge paródiának megfelelt az akció jeleneteknél ( irodaházas az elején és az autós Jolies 'üldözés'), majd a vége fele a vonatos baromság hogy a vonatvezető pontosan a szakadék közepén állítja meg mikor tudhatja merre járnak, ha van még persze agya egyáltalán. (és így megöl pár száz emberkét és magát is ). Ezek pl kiborítóak, de maga Jolie is színészi telj. nulla igaz ez a szerep diktálta ok miatt van de akkor is nehéz volt látni őt e szerepben, emellett elrusnyult, egy anorexiás műnő lett teljesen, szóval esztétikumnak se nagyon felel meg nálam ma már. (Tomb Raiderben 7-8 éve még tetszett).
Semmi bajom nem lenne a ez egy Marvel képregényfilm lenne jól megírva, jó szerepekkel és az adott témájához, világához illő realistásokkal/unrealitásokkal, de ezek a pisztoly csavarások és ívelések eléggé viccesek voltak ha jól emlékszem a Mátrixban is csak egyenesen ment a golyó végig.
A film vége fele, egy az SW-kből ismert nagy csavarnak beállított jelenet is kicsit súlytalan volt.
A golyók folyamatos összekoccanása látványos volt ugyan, de szintén hahotázásra adott okot. Ha ez vígjáték lenne semmi ok az aggodalomra de ez sajnos egy akciófilm elvileg.
Állítólag a képregény geekjei, fanjai alig láttak benne hasonlóságot a képregényhez képest. Én csak a Vektor című filmmel találok max. :)

Mindezt megkapjuk súlytalan szereplőkkel, hol van pl. ha már akció film egy TDK hoz képest ilyen téren? Ha megtehetik (jól, a képregény/regény alapokon alapulva) szerintem, tegyék meg a karakterépítést, mélyítést egy akciófilmben.
A Hegylakó szintű halhatatlanság is elég illúzió romboló, a Hegylakókban nem bírtak ki ennyi döfést, ütést, lövést stb stb. Emellett még hányszor látni a CGI hátteret amolyan Indy 4 esen csak sokkal többet. (film eleji összetűzés, vonatos rohangálásos jelenetek stb.)
Pedig próbáltam kikapcsolni az agyamat sikerült is, és néhol szórakoztam is csak azok a hahota szünetek ne jöttek volna. :)

+-ként:
Freeman atya, ő nagyon ott volt, említettem 1-2 jelenet erejéig le is nyűgőztek az akció szevenciák ,pl a ime to say goodbyeos, vagy a

2008-08-15 12:41:10 Tomiee (2) #45

Tipikus kitalálunk valami hülyeséget, és arra ráhúzunk valami sztorit. Csalodás! Még Jolie kisasszony is. Akinek gyakorlatilag annyi a szerepe, hogy csúnyán néz.

2008-08-11 23:54:09 Dió (3) #44

Erős hármast kap, és nem a "curve the bullet" és a sok képtelen marhaság zavart, ezeket már megtekintés előtt megemésztettem. Erősen indul, de a második felén jön a vonatos jelenet, ami több okból kifolyólag is siralmasan gyenge
pl
-Adott egy sikoltozó civil, akinek mi a legjobb dolga? Az ülések között kussban ülés helyett rémült arccal felkelni és befutni a tűzpárbaj közepére.
-Egyenes vágányon kisikló vonat... érdekes.
-A két főhős olyan szinten éli túl az évszázad zuhanását, h attól egy összegyúrt hulk+batman+superman is megfeküdne.

Aztán azt sem feltétlenül díjaztam, h egy olyan film, ami végig a komolysággal köszönőviszonban sem lévő dolgokkal operál, a végére megpróbál komolyra fordulni, de a drámaiság helyett inkább erőltetett lesz.
Ettől eltekintve nagyjából élveztem, csak a végére már belefáradtam az előbbiek miatt. Azért az utolsó jelenet nagyon kellemes, már csak azok miatt az apróságok miatt is, amiken a golyó keresztülmegy:)

2008-07-31 07:51:58 goromba (4) #43

Nekem nem volt semmi előzetes tapasztalatom(képregény, meg stb) erről a filmről, így azt mondom jó volt.
Tömény akció,-no jó, rengeteg képtelen hülyeséggel.
(Itt jegyezném meg, egyenlőre senki ne próbáljon kanyarban mögém lőni, ha kérhetném.)
Nekem tetszett ez az új kamerás cucc.Olyan kicsit Woo, kicsit Pitof-féle hányingeres dolog, de van benne lehtőség, az kétségtelen.

2008-07-25 16:25:26 Fallright (4) #42

na elolvastam mind a 6 részt a képregényből..most nem azért de sok minden egyezik pl az 1.füzet szinte megvana filmben jelenetről jelenetre mikor Fox megmenti a srácot ..csak annyi a különbség nagyvonalakba h ugye a Fönökön áll bosszut a srác..akit Eminemől mintázott az alkotó. és Fox életben marad

Nekem ez a film tálalása bejött, Angi is tetszett ezzekel a tatoválásokal:) Nine inch nails zenéje meg baromi jól esett a filmbe:) ezt Moziba szánták , hülyeség otthon nézni dvd-n előszőr

2008-07-25 14:25:44 krihu (3) #41

Én nagyon szívesen elnéztem volna egy "egyszerű kis" akciófilmként ezzel a látvánnyal, lassításokkal, körívet leíró golyókkal, morvaországi vonatozással, ladával, titkos társaságon belüli puccsal; fiúval, aki nem leli az életét, bepalizzák, rájön apa igazi szerepére, stb. De miért kellett a világmagyarázó filozofálás? Mintha a stílusérzék hiányzott volna.

Mindig sajnálom, amikor megpróbálják megmutatni az ábrázolhatatlant. A sors szövőszéke, na ja. A görögök valószínűleg nem így képzelték. Ez így banális lesz, vagy nevetséges, vagy mindkettő.

2008-07-24 18:57:02 Pedro (3) #40

Hát azért ebből a filmből nagyon hiányzott egy épkézláb történet.

2008-07-24 06:29:13 Olórin (4) #39

Melyik Gaimanről beszélsz? Mert a Sandman pl. sokkal összetettebb és merészebb, mint bármelyik könyve. Azok a képregényesek meg, akik csak Pókembert és tsait olvasnak, egy külön történet. Ők azoknak a comicos megfelelői, akiket csak hollywoodi nyári filmek érdekelnek. De amúgy van sok pókember-sztori, ami valóban ezerszer csavarosabb és intelligensebb, mint a három film együttvéve:) A szuperhősképregény sem feltétlenül az ostobaság szinonímája...

2008-07-23 23:16:13 vadPINGvin (4) #38

Azok mellett a gyönyszemek mellett amiket Gaiman el tud követni novellákban, vagy a regényeiben, ezt nem igazán tudtam értékelni. Gaiman light. És akkor a jéghegy csúcsáról van szó amiben azért van valami jó, de főleg Spiderman-ek és hasonlók képregényrajongó ismerőseim kedvencei. Mikor elkezdik elemezni, micsoda csavaros és összetett sztori van benne, a filmmel ellentétben, kinyílik a bicska a zsebemben. Hallgatni is fáj a sablonos történeteket, amikről azt hiszik ott jutott valakinek először eszébe, de ha beszólok, hogy a film ugyanolyan marhaság volt, a kardjukba dőlnek. Remélem itt el lehet ezt kerülni... Kövezzetek meg képregényrajongók! :)
De azt hiszem kicsit sokat offoltam errefelé.

Wanted jó mozi! :)

2008-07-23 22:59:59 Olórin (4) #37

És Gaimanből meg Bilalból pl. hiányoltad a történetet? hát...:)
A képegényekkel kapcsolatban azt kell megérteni, hogy a képek nem helyettesítik a szöveget, hogy a buta embereknek ne kelljen sokat olvasniuk, hanem a kép és a szöveg kiegészítik egymást úgy, ahogy arra semmilyen más médiumban nem képesek. Ezért is felesleges pl. mesekönyveket emlegetni:) De mindegy, nem akarok én "téríteni", csak ezek kicsit bántják a szememet egy olyan országban, ahol ez amúgyis egy durván lenézett művészet.

2008-07-23 22:54:42 vadPINGvin (4) #36

Volt egy-kettő, de valahogy nem tudtam vele mit kezdeni. Oké, kb nem vagyok normális, mert már a meséskönyvekben is utáltam amelyikben sok a kép. Ott lenyúlták a szöveget. :)
Pedig nem csak Superman-nel próbálkoztam. James O'Barr, Neil Gaiman, Enki Bilal, meg egy-ket manga is, hátha majd azt megszeretem. Számomra akkor is dögunalom ez a műfaj, amíg nincs filmváltozat. Onnantól szeretem. :)

2008-07-23 22:46:50 Olórin (4) #35

"Kb négy-öt oldal után hiányolni kezdem a betüket és a történetet."
na, te se sok képregényt tarthattál a kezedben, mert sikerült az egyik legrandább sztereotípiát elővenned velük kapcsolatban:)

2008-07-23 22:38:19 vadPINGvin (4) #34

...különleges filozófiai élményeket...

Elférne valamerre egy javítási lehetöség. B)

előzmény: vadPINGvin (#33)

2008-07-23 22:36:14 vadPINGvin (4) #33

A képregények számomra nagy hasonlóságot mutatnak a számítógépes játékokkal, az kivéve, hogy itt-ott játszok valamit, de nagyon ritkán fordul elő, hogy végig bírok olvasni egy képregényt. Kb négy-öt oldal után hiányolni kezdem a betüket és a történetet. Viszont mindkettőnek a rajongótábora fel van háborodva, ha az amúgy full értelmetlen mű (tisztelet a kivételnek), filmváltoztata nem mutat Bergmani erényeket. Pl a Doom filmverziója tipikus példa, amikor a (szinte) minden sztori nélküli értelmetlen gyilkolászás rajongói felhántorgatták a filmverziónak a gyenge történetet. Ha jó sztori lett volna, senki meg sem ismeri!
Itt kb ugyanez lehet a helyzet. Van egy képregény, amit olvasott az egész világon néhány százezer ember (lehet hogy sokat tippeltem). Ennek kb a fele a film kapcsán hallott csak a "mű" létezéséről, de ha már elolvasta (esetleg csak belelapozott) eldöntötte, hogy most már lehet sznob, ha ilyen különlegesen szűk társaságba került, és fikázhatja a filmet. Esetleg meg sem nézi, hogy még szebb legyen a dolog.
Nem védeni akarom a filmet, ha nem tetszik valakinek, annak is igaza van, csak ezt juttatták eszembe az alább olvasott sorok. Mindenesetre én kedvelem az oroszt. :) Mártix csak egy van, tehát nem várok különleges filofóiai élményeket egyszerű nyári akciómozik közben, a látvány viszont a székhez szögezett és minden kockáját élveztem a vizuális orgiának. McAvoy a stílushoz meglepően jól játszott, Angelina szokásosan dekoratív és semmitmondó, de Mr. Freeman miatt kell majd újranéznem DVD-n, hogy hallhassam végre káromkodni, szinkronszennyezés nélkül.
Jöhet a következő Bekmametov film! Ott leszek a nézőtéren. :)

2008-07-18 16:11:30 Balint (4) #32

Az biztos, hogy a rendező john woo filmeken nőtt fel, és a szobájában van minimum egy mátrix és egy harcosok klubja poszter:) Kicsit agyatlan akciófilm, de bőven lehet rajta szórakozni. A látványt nagyon eltalálták, a sok lassítás sem idegesítő igazán. A történet nem nagy durranás, de jót tett neki az a kis csavar.
És mostmár tudjuk, hogy a pisztolyból kilőtt golyó képes egy tökéletes kört menni:)
7.5/10

2008-07-12 22:36:17 Olórin (4) #31

Nekem baromi kellemes csalódás volt. Megértem, miért rühelli, aki odavan az eredetiért, mert nagyon-nagyon más, de mivel számomra az eléggé közepes volt, engem nem zavar (a vicc, hogy a képregénynek és a filmnek is vannak erényei és hibái, csakhogy mind a hibák mind az erények mások az egyikben, és mások a másikban). Egyszerűen baromi jó móka, persze butus, és nem nagyon lehet komolyan venni, de dögös, látványos, lendületes és még a moralizálás sem zavart, legalábbis a végén, amikor kiderült, hogy mi célt szolgált, már nem. Annyit azért hozzá kell tennem, hogy az első akciójelenet vérgáz. Mindenféle koncepció nélkül hemzsegnek a gyorsítások, lassítások és minenféle elborult kameratrükkök, 5 perc után fájt a szemem, annyira szar volt. Szerencsére ezt a film ezután valahogy levetkőzi, és onnan már igen élvezetes. A végső lövöldözés például brutálisan jó, akármekkora baromság.

2008-07-12 02:19:10 Oscee (4) #30

"mivel az előbb látott/olvasott eredeti minden szempontból magasabb értéket képvisel"

negatív hozzáállás a még ismeretlenhez - how typical :P

btw kíváncsi lennék, hogy mekkora a korreláció a 300 és e között. :)
A fonál-jósda tényleg überlol volt, de a lényeg, hogy a többi működött. Bekmambetov jöhet még, csak minél gyorsabban.

2008-07-12 00:41:34 gaillard (3) #29

Ész is kellett volna bele, nem csak fantázia.

2008-07-10 09:48:18 ronin07 (?) #28

Ezzel kapcsolatban vess egy pillantást a 23. hozzászólásra.

előzmény: Brumi (#24)

2008-07-09 21:57:23 Brumi (2) #27

Két különböző médium, de az én szemszögemből hót ugyanaz, mivel az előbb látott/olvasott eredeti minden szempontból magasabb értéket képvisel. Ha nem követtem volna a kronológiai sorrendet (képregény-film, eredeti-remake), akkor nyilván én is más véleménnyel lennék az újabb alkotásokról, de a régi élménytől nem tudom magam függetleníteni, vagyis nem teljesen.

2008-07-09 21:41:53 k3pl3r (?) #26

"amiért kitalálta a világ legnagyobb ökörségét (a sors szövőszéke, az agyam eldurran)"

Ne is mond! Itt komolyan megfordúlt a fejemben, hogy kijövök a moziból. De nem ingyen volt, úgyhogy maradtam.:) (na jó azért ki nem jöttem volna, de nagyon gáz volt:) Ami még hasonlóan magas sznvonalt képviselt, az a már szokásos pár percbe összevágott kiképzés + Morgan Freemen szinte összes jelenete. Ha jobban belegondolok volt még jócskán. Na mind egy, egyszer azért szórakoztató tud lenni.

előzmény: Brumi (#17)

2008-07-09 21:32:59 Olórin (4) #25

"Hasonló a helyzet, mint a Szigorúan piszkos ügyek és A tégla esetében"
Azért korántsem, hiszen ott egy filmet dolgozták át egy újabb filmmé, itt viszont két teljesen külön médiumról van szó.

előzmény: Brumi (#24)

2008-07-09 21:11:27 Brumi (2) #24

Hasonló a helyzet, mint a Szigorúan piszkos ügyek és A tégla esetében. Sokan Scorsese újráját látták először és eszük ágában sincs megtekinteni a hong kongi remekművet, mert hát ugye minek. Már akkor se tudtam úgy nézni A téglát, mint egy filmet a sok közül, mivel a Szigorúan piszkos ügyek egyik nagy kedvencem. Hasonló a helyzet most is. Sejtettem, hogy nem kapok többet egy szimpla akciófilmnél, de még ezt az elvárható minimumot se sikerült teljesíteni (a bántóan gyenge forgatókönyv taccsra tette az egészet).

előzmény: ronin07 (#19)

2008-07-09 21:04:54 ronin07 (?) #23

Engem egyébként nem ejtett ámulatba az eredeti füzetek koncepciója, mikor belepillantottam a wiki-n. Először a filmet láttam, bejött, végiggondoltam, hogy az olvasottak összeillenek-e számomra azzal, amivel a film nyűgözött le, és azt mondtam magamban: Koránt sem.

2008-07-09 20:58:36 ronin07 (?) #22

A filmbéli moralizálást nem tartom felszínesnek, de igaznak, viccesnek, kommersszé dolgozva fogyaszthatónak, és úgy értékelhetőnek, érthetőnek... Úgy nagyon is. De mondom: énvalszeg a comic book-ot sosem lapozom végig, beértem a filmmel, és azzal, hogy önmagában vágjon földhöz.

2008-07-09 20:54:16 ronin07 (?) #21

És addig még egy érv, de addig érvelek, amíg tudok és az időm engedi. A Trójá-val kapcsolatban: kezdetben azt hittem, hogy az istenvilág ábrázolásának mellőzésével csúnya csorba esett a filmen, de miután elolvastam kedvenc vezéregyéniségünk (Olórin) elemzését, beláttam, h. a fene egye meg, tényleg: nehéz volna nem röhejesen ábrázolni Zeuszékat. Viszont ott volt a filmben még Benioff realistább koncepciója, vagyis, h. a hatalmi harcokat és az embereket magukat szerette volna ábrázolni. Ezzel az attitűddel is ki voltam békülve, míg nem láttam, hogy gyenge a szkriptje, a szereplők nagyobbik része üres, és csak hatásvadászkodik a film azzal, h. Hú de fasza CG-hadseregem van, hú de nagy fizikai baromságokat tudok élvezhetővé tenni az effektekkel. De valószerű megközelítésről volt szó elvileg, amit gyakorlatban is kamatoztatni kellett volna. Nem történt, szopás a juss. Valószerűség nem egyenlő pozőrködés.
Wanted: a graphic novel tudtommal nem egy realisztikus cucc, és a film se. Vizuálisan viszont kiteljesíthetőek. A vizuális hatás kölcsönvétele jó pont a filmben, ugyanis üt, és tud vele mesélni a film, emellett a képiség jól kiegészül a gyilkos sebességű, és viccesen kezelt mondanivalóval. A sors szövőszéke? A sors fonalairól, vagy a moirákról hallottál már? Oké, kultúramix, de a köztudatban elég sok helyen a görög sorsfonal-metafora ütötte fel a fejét.
Szinkron: Csőre Gábor marha jól áll Wesley-nek, külön érdekesség, hogy ő volt a light alakmás, Peter Parker hangja is. Baromi jó szófordulatok vannak benne, rögtön be is ugrott, hogy mivel ez UIP mozipremier, Speier Dávid magyaríthatta, és tényleg. Nem is vallott kudarcot. Azt meg nem tudom, hogy eredetiben mit mond a Baszki! helyett, degyanítom, hogy az eredetiben is ugyanazt a káromkodást hasnálja. Shit, fuck, motherfucker, ilyesmik. Na most, ha ugyanaz a sóder megy az angolban, miért nem mehetne a magyar szinkronban ugyanannak a szónak a magyar megfelelője?

2008-07-09 20:52:12 Olórin (4) #20

Néhány apróság... A Wanted nem graphic novel, hanem comic book, magyarul persze mindegy, így is, úgy is képregény (amúgy egy minisorozat). Igaz, hogy itthon nem ismert (itthon milyen képregény ismert...?), Amerikában viszont kultstátusza van. A koncepciója ezerszer jobb, mint a filmé, amit még nem láttam, de olyan túlságosan nem is érdekel. Részben, mert a remek koncepciója ellenére a képregény sem nyűgözött le, teljesen átlagos az egész, a társadalomkritikája meg egy vicc. Igaz, annak legalább eszében sincs felszínesen (vagy bárhogy) moralizálni.

2008-07-09 20:36:04 ronin07 (?) #19

Amúgy marhára nem izgat az eredeti, a film koncepciója sokkal jobb, mint azt leírtam. Egyszóval ha tojok az eredetire, s mivel kevesen ismerik, és talán joggal, meg is érdemli. Én viszont a filmre voltam kíváncsi, aminek pedig abban helyt kellett állnia, abban baromi jól csinálta. Egyébként nem tűnt fel, h. lehet, hogy nem veszi át a történtet, de a képkockák hatását igen? És mégegyszer, utoljára: a történettel semmi gond a filmben.

2008-07-09 20:29:11 ronin07 (?) #18

Lehet, hogy kiherélték az eredetit, de önmagában is megállja a helyét, ez pedig már teljesítmény. Társadalomkritikáról pedig szó sincs benne, hanem egy srácról van szó, aki megtnaulja, hogyan vegye a kezébe az irányítást.

előzmény: Brumi (#17)

2008-07-09 20:19:00 Brumi (2) #17

Épp az a legnagyobb baj, hogy a Wanted egy graphic novel adaptációja (legalábbis papíron). A filmnek Mark Millar eredetijéhez kb. annyi köze van, mint Wolfgang Petersen Trójájának Homéroszhoz művéhez. Nincs azzal semmi probléma, ha egy kicsit lazábban kezelik a történetet és átírnak benne egy-két kevésbé fontos részt (nem minden működik ugyanúgy papíron és a nagyvásznon). De ebben az esetben totálisan kiherélték az eredetit, a képregényes szál egy az egyben a kukába került, a társadalomkritika közel sem olyan éles, a végeredmény pedig csak egy moralizáló akciófilm remek CGI-vel és semmi több. A forgatókönyvíró is megérdemelne egy vonat tetejéről lőtt csavart golyót, amiért kitalálta a világ legnagyobb ökörségét (a sors szövőszéke, az agyam eldurran) és ugyanilyen büntetéssel sújtanám a szinkron készítőit is. Semmi bajom a káromkodásokkal, de az állandó "baszki"-zás jócskán csökkentette az amúgy sem makulátlan élményt. A Wanted adaptációként siralmas, önálló filmként pedig gyenge közepes (a színészi játék és a rendezés miatt érdemel magasabb pontszámot).

előzmény: ronin07 (#15)

2008-07-09 10:32:20 ronin07 (?) #16

A kérdőjel elmaradt, a "Nem elég..."-kezdetű mondat végéről. Sajnáálooom!!!

2008-07-09 10:24:24 ronin07 (?) #15

Akkor aki eddig nem tudta volna: ez egy graphic novel adaptációja. Illhet hozzá, hogy képekkel meséljen, és mivel 2004-ben jött ki, az extravaganica baromi vonzó lehet, és az is, mert TUD a képeivel, zörejekkel, filmzenével, szavak nélkül történetet mesélni (a billentyűzettel pofánütés közben a kireplő Fuck You betűk + az "u"-t helyettesítő fog nagyon nyerő!).
Ha pedig már a fogatkönyvet vesszük alapul: arról szól, hogyan veszi egy szerencsétlen gyerek a kezébe az irányítást. Olyan, mint a Pókember vagy a Macskanő, csak a hős nem visel maskarát. Vagy mint Peter Parker káromkodva, de nem folyton káromkodva. Én személy szerint furcsálltam is, hogy egyetlen Baszd meg! sem hagyta el Pete csőrét. Jó, evidens, hogy gyerekbarát comic-ok voltak, de a valószerűséghez jöhetett volna egy lopva eldörmögött Fuck Raimi-nél.
De jöjjön a lényeg. Nem eléggé kifejező a film utolsó sora, Wesley útjának vége. Még mielőtt bárki azzal vádolna, hogy bergmanoskodok szó sincs róla, csak az a helyzet, hogy fejlődést kommersz akciófilmek is ábrázolnak hol vidáman (mint a Wanted), hol keményebben (Batman: Kezdődik!).
Akkor a lényeg: Wesley: 6 hete még csak egy szánalmas hétköznapi kullancs voltam. Most ki vagyok? Ügyintéző? Gyilkos? Vagy egy barom, akit faszán kinyírta a saját apját? Mind én vagyok. És egyik sem. Ki vagyok most? Valaki, akinek eszében sincs sodródni a sorssal. Valaki, akinek eszében sincs a papa nyomdokaiba lépni. És pláne nincs kedvem világrendőrködni.
(Guglizással lépre csalja Sloan-t, majd kinyírja)
Wesley: Ez nem én vagyok. Ez csak egy kurva csalétek. Én épp átveszem az irányítást, from Sloan-tól, a Testvériségtől, a hülye munkámtól, Janis-től, a ribanc nőmtől és a szarrágó barátomtól. Én irányítok. Te mi a faszt csináltál eddig?
Olyan, mint mikor Pete Parker végignarrálta az 1. részt. Egy égető problémáról, annak ledobásáról, és jó volt benne. Wesley is jó, a maga módján.

2008-07-07 23:48:10 zéel (2) #14

Nem jó film?
Szerintem, elképesztő baromság! (Vagy ez az akciófilmek "sajátos" világa?)

2008-07-07 23:40:23 k3pl3r (?) #13

Engem nem zavart, de ahogy te is mondtad, úgysem ez a lényeg. Sajnos nem jó film a Wanted.

előzmény: Brumi (#12)

2008-07-07 23:30:15 Brumi (2) #12

Csak az a baj, hogy Wesley az egész film során folyamatosan ilyen helyzetekbe kerül. Szókincsének nagy része egy káromkodásra korlátozódik és ez baromi idegesítő. Bárcsak ez lenne a legnagyobb hibája a filmnek...

előzmény: k3pl3r (#11)

2008-07-07 23:21:39 k3pl3r (?) #11

De te még nem voltál olyan helyzetben, hogy csak egy szót(szavakat) mondtál (pl: ezt nem hiszem, basszus...stb) egymás után többször? Szerintem jó volt ez így.

előzmény: Brumi (#10)

2008-07-07 23:02:31 Brumi (2) #10

Az elején még vicces volt, aztán egyre jobban idegesített a folyamatos "baszki-zás. Olyan szép és változatos anyanyelvünk van, hogy igazán kitalálhattak volna pár alternatívát a folyamatos ismételgetés helyett.

előzmény: k3pl3r (#9)

2008-07-07 22:51:13 k3pl3r (?) #9

Szerintem jó volt, hogy állandóan "Baszki"-zott. Ez volt a szavajárása, és még jó poén is volt. Most őszintén! Ha valaki ilyen helyzetbe kerul, nem fog arra figyelni, hogy minél változatosabban káromkodjon. Ez szívből jön:)

előzmény: madarka78 (#1)

2008-07-07 22:46:11 k3pl3r (?) #8

Sajnos pont azt kaptam amit vártam. Ez a film gyakorlatilag a trailer hosszabb változata. Látványosnak látványos, de semmi több. Na jó, még egy két jó szöveg is van benne. A fordulat sem lenne rossz, de ahogy előadják, kész röhely. Összeségében nem rossz kikapcsolódás. Egy gyenge hármas.

2008-07-04 16:12:07 drav (4) #7

Erről a filmről két dolog jutott az eszembe.

1.Edward Norton
2.Üdítőitalok

1.Jobb lett volna, ha inkább ebben a filmben beszél "zöldségeket". Ez akkor erősödött meg bennem, amikor kedves Wesley (James McAvoy) barátunk benyögi, hogy egy most vásárolt IKEA asztalon "reszelgetik" a nőjét. Úgy látszik, hogy ez a bizonyos "FÉSZEKRAKÓ PROGRAM" nagyon népszerű Amerikában :-) Egyébkén elégedett voltam James-el.

2.Igen, ez a film pont olyan, mint mondjuk egy kóla. Ha valaki az "összetevőit" vizsgálgatja és ez alapján értékel, akkor szimplán bolond (vagy vegyész), viszont ettől eltekintve nagyon jól tud esni. Nem beszélve arról, hogy aki egy ilyen film "tartalmát" elemezgeti, az is literszámra issza ezeket a vackokat és valószínű, hogy sokkal többet fizet értük, mint a mozijegy ára (pláne, ha sms-ben veszi a "jegyet") :-)

2008-07-04 10:04:34 ronin07 (?) #6

Itt is meglesz a 100 millió. 50-nel nyitott, most tart 65-nél, és pár nap múlva túlszárnyalja a 75 milkós költségeket. A Vasember után nálam az év 2. sleeper-je, ami szintén rászolgál a nagy bevételre. Egybként én lepődtem meg legjobban, mikor az általam kevésbé várt filmek sikerül jól, és a nagyra tartott filmeken (A Sötét Lovag - annak a folytatásától félek, A Quantum csendje) momentán szétizgulom magam, hogy el ne csesszék.

2008-07-01 07:34:11 ronin07 (?) #5

Én nem úgy mondanám, hogy szórakoztatni akart, hanem inkább a képeivel szeretett volna mesélni, és kevésbé a párbszédekkel, és e téren ötösre vizsgázott. Folyton azon gondolkodtam, hogy ha levennénk a filmről a szereplők hangját, és csak a zajokat meg a zenét hagynánk meg, máris körvonalazódna a cselekmény. Amúgy nekem a is bejött, hogy újabb, az eddigieknél jóvabb keményebb köntösbe öltöztette az eredettörténeteket, kb. mintha a Pókember-t ötvözték volna egy hipererőszakos akciófilmmel.

2008-06-30 22:47:13 ichi (5) #4

Ezt a filmet nem lehet komolyan venni! Csak szórakoztatni akarás volt a cél ami szerintem k*rvára bejött!!! :) Ezért megérdemli a zseniális értékelést!

2008-06-29 22:45:28 Marla Singer (2) #3

Elhatároztam, hogy nem várok a filmtől értelmes történetet és nem teszek fel olyan kérdéseket, hogy repülhet egy autó ekkorát és miért a jobb oldalt vérzik a pasi, ha bal oldalt lőtték meg. Ennek ellenére is csalódás volt a film. Nem rossz az alapötlet, de kicsit jobban ki lehetett volna fejteni a Szövetség tevékenységét, valamint a gyilkosok különleges képességeit.Voltak benne jó akciójelenetek, remek, nagyon eltalált, ütős zene és nehezen hihető befejezés. Nekem az volt szívfájdalmam, hogy nem szimpatizáltam igazán a főszereplővel, lehet, hogy velem van baj? Túl sokat bénázott és "baszkizott".
Kedves Madárka, nem számoltam meg hányszor hangzott el ez a szó, de már sokan bebizonyították, hogy a szóismétlés elkerüléséhez ékes magyar nyelvüre ezt sokféleképpen le lehet fordítani.Ebben a filmben ez nem sikerült.
Ha akarjátok látni, ahogy Angelina Jolie Ladát vezet, mindenképpen nézzétek meg a filmet! :)

2008-06-28 22:56:21 mrfaktor (5) #2

Ütős beszólások, jól kivitelezett,látványos akciók, jó színészek, kegyetlen zene, remek rendezés.
Nekem ennyi elég volt, hogy az év eddigi legjobb filmjévé váljon.

2008-06-26 13:33:52 madarka78 (4) #1

Ha úgy mész be a moziba, hogy csak simán szórakozni szeretnél, meg amúgy is kint nagy a meleg, akkor nem fogsz csalódni. A látvány pazar, az akciók jól felépítettek, de fontos, hogy ne akard komolyan venni a sztorit! Nekem folyton olyan érzésem volt, mintha egy színházi előadáson ülnék, ahol a színészek már alig tudják visszafolytani a nevetésüket. Megint rá kellett döbbeni, hogy az angol nem alkalmas a változatos káromkodásra. Ha valaki össze tudta számolni, hogy hányszor hangzott el "Baszki!", írja meg nekem!