Hadashi no Gen (1983) ☆ 👁

Mezítlábas Gen
Barefoot Gen

(Masaki Mori)

japán animáció, anime, dráma, háborús film, horror

4,3

2017-04-30 14:49:02 tomside (4) #21

Ahogyan a bomba becsapódik, még így, animében is felfordította a gyomrom. Kivételesen alkalmas az anime ennek a bemutatására. Abban a 4-5 perces, zseniálisan megrajzolt, borzasztó tartalmú jelenetben csaknem pacifista lettem.

2016-07-06 12:16:26 nihil Velvet (4) #20

Azt senki nem vette észre, hogy a robbanás után az anya talált egy még élő csecsemőt a susnyásban, akit tulajdonképpen otthagyott?

2007-08-13 14:44:31 Olórin (4) #19

én nem tapasztaltam ilyen kép-hang problémákat.

yuriko: más befejezéssel sztem is sokkal jobb lehetett volna, mint a Fireflies.

előzmény: Oscee (#18)

2007-08-13 14:35:22 Oscee (4) #18

Én is inkább a 4-es felé hajlok, de tényleg nagyszerű anime.
Egyetértek azzal, hogy kicsit mézes-mázas a vége, nem azért, mert pozitív, hanem mert minden hirtelen megoldódik, és mindenki boldog lesz, pedig a való életben nem így szokott lenni.
Amit még kiemelnék, hogy nagyon is informatív volt, ami szintén plusz pont, ami viszont nálam rontotta az összképet, hogy a hang és a kép sokszor egyáltalán nem volt szinkronban, bár ez inkább csak szőrszálhasogatás.
8/10, animeként és filmként is.

@yuriko:
Grave of the fireflies-t még nem láttam, nálam így alakult. De az is tervben van, majd összehasonlítom ;)

2007-08-12 17:16:29 yuriko (?) #17

Én viszont nem sajnálom az 5-öt ettől a csodától. Lenyűgözött, sokkolt, felnyitotta a szemem. A bomba becsapódása után jó párszor megállítottam a filmet, nyeltem egyet és tovább folytattam. Rendkívül erős, horrorisztikus hangulata van (legalábbis az említett jelenetnél). Az előző postokban említett negatívumok engem egyáltalán nem zavartak. A végéről talán annyit, hogy
ha nem kaptunk volna egy reménnyel teli "jövőképet", akkor valószínűleg körökkel beelőzte volna a szentjánosbogarakat, de így egy hajszállal alul marad tőle (nálam).

Egyébként kíváncsi lennék, hogyan alakulnának az értékelések, ha mindenki ezt látta volna előbb és nem a Grave of the Fireflies-t.

2007-06-05 19:01:12 Olórin (4) #16

Az a bizonyos csapás sztem még teljesen jó ott, ahogy nekem a zombiként járkáló emberek is teljesen hitelesek egy ilyen katasztrófa után. Nem csak a sokk és a tragédia, hanem ugye a sugárzás is szerepet játszik...
Ami a végét illeti, és innentől
Igazad van, egy kis remény elkél másfél órányi borzalom után (bár ilyen a Grave of...-ban sem volt, mégis tökéletesen működött) de ahogy ezt prezentálták, az nekem sok volt. Mosoly, öröm, viháncolás, japán-zászlós játékhajó vízre bocsátása naplemente előtt... hö? ráadásul azt valahogy nem vette be a gyomrom, hogy a totálisan sugárfertőzött Gen csak úgy hip-hop meggyógyul és visszanő a haja, nekem ez teljesen hiteltelen volt.
Mondom, ha a vége erősebb lett volna, akkor nekem ez nagyobb élmény lenne még a fantasztikus Grave of the Firefliesnál is. Így "csak" egy erős négyes.

előzmény: -senki- (#15)

2007-06-05 18:37:38 -senki- (4) #15

Fogalmam sincs mirre gondolsz hogy elbaltázták a végét.
Bár a végére még egy csapás talán már nem kellett volna.

Dizni-giccsel én nem találkoztam a végén, csupán arról szól hogy mindent túl lehet élni, és újra kezdeni.
Kell is egy ilyen szép befejezés egy ilyen komoly háborús filmhez, de szerintem a valóságba a befejezés optimizmusa is bele tartozik.

4-est adtam, bár közel az ötöshöz. De vannak néhol eltúlzott, bele nem illő bohokás részek.
És Shinji 2 is egyrészt kicsit túlzás, a befogadás az jó, de hogy egyből felzabáltatják vele az összes kajájukat hát inkább röhejes.
És néhol már túlságosan is utazik arra hogy kegyetlen legyen, ez néhol már a valósághűség rovására is megy (pl. amikor szabályosan zombiként járkálnak az emberek...).
Szóval a témában etalon Grave of the fireflies-t nem éri el sajnos, ami azért kegyetlen és szívszorító mert teljesen reális. Az elhagyatottság és a valósághűség, a megtörténségtől durva, és nem pusztán a pusztulástól és a szörnyűségektől.
Ebben is vannak rettentően erős részek, de a Grave of the firefliesban többször és szebben. És ott a zene is nagyon hatásos, itt ez elmarad.
Bár talán nem is nagyon illet volna ide egy erőteljes zene.
Az biztos hogy nagyon jó film, de mást helyez a középpontba. Aztmondhatjuk hogy ez kifejezetten háborús film, a Grave of the fireflies inkább csak színtiszta dráma, ahol a háború csak háttér, és a főelem az emberek nem törödömsége.

Az biztos hogy ezt a témát is nagyon jól közelíti meg (a pár említett bakikon kivül), szintiszta szemléletű és erkölcsű a film. Magát a háborút és az önhit nacionalistákat, a katonai vezetést muttatja rossznak, nem pedig az amerikai katonákat. És egyes részek nagyon szívszorítóak.
Az grafikai ábrázolás is sokszor rettentő erős és hatásos, azt még elmondanám.

Megtekintésre egyértelműen érdemes.

2007-06-05 11:20:53 -senki- (4) #14

Ehhez nincs magyar felirat sehol? :(

2007-06-04 19:46:00 Brumi (?) #13

A Grave of the Fireflies alltime top 30-as nálam, úgyhogy gyorsan megpróbálom beszerezni ezt a remeknek tűnő alkotást. Köszi az ajánlót, már úgyis rég néztem valami jó animet.

2007-06-04 18:39:30 Olórin (4) #12

nem is csak a bombázás miatt, hanem azért is, mert itt is gyerekek állnak a történet középpontjában, és itt is az utóhatáson, a szenvedésen, és -sokak esetében- a lassú halálon van a hangsúly.
mindenesetre örülök, ha ezek alapján kedvet kaptok hozzá, mert bár nem tökéletes, nem érdemli meg, hogy ennyire ismeretlen legyen:)

2007-06-04 17:55:25 yuriko (?) #11

Köszi a linket, mihamarabb megpróbálom megnézni ezt a filmet!!

2007-06-04 17:35:37 -senki- (4) #10

Ja, a bombázás pl. igen hasonló, tervezem is hogy megnézem, köszi hogy felhívtad rá a figyelmem!

2007-06-04 16:42:00 Olórin (4) #9

Egyébként hasonló a Szentjánosbogarak temetőjéhez, látom, az tetszett, akkor valszeg ez is fog... igazából, ha a végét nem barmolják el, sztem még bőven jobb is lenne annál.

előzmény: -senki- (#8)

2007-06-04 16:19:07 -senki- (4) #8

Ép arra gondoltam hogy az óriás hőtől csak úgy elpárolog az egész ember, nem pedig külön leszakadna k a végtagok.
Na de mindegy, elég hatásos az biztos.

2007-06-04 14:04:40 deviant (?) #7

valóban nagyon szomorú és sokkoló jelenet.

2007-06-04 13:48:56 Ivan/ (?) #6

Ez nagyon durva volt. Kár, h ilyen jellegű alkotások nem jelenek meg idehaza:(

Lehet trash filmek világába tett hosszas látogatásom után, minőségi ugrást érezhetnék iyen alkotások megtekintésével:)

2007-06-04 12:41:49 Olórin (4) #5

hát az óriási hőtől elolvadnak/összeégnek az emberek... sztem elég hiteles, amúgy a beszúrt oldalon, a hasonló videók közt van egy 9 perces doku Hiroshimáról, abban eléggé ennek megfelelően írják le a detonáció hatását. (Mellesleg a forgatókönyvíró maga is ott volt anno Hiroshimában)

Hozzászólások télleg kemények... bár jólesik látni, hogy elvétve az amcsik közt is akad pár értelmesebb, mert itt többen is elítélik a saját országuk politikáját.

előzmény: -senki- (#3)

2007-06-04 12:32:35 limupei (?) #4

Alatta a kommentek még durvábbak, de erre inkább nem mondok semmit:S

előzmény: -senki- (#3)

2007-06-04 12:29:14 -senki- (4) #3

Hát ez tényleg rettentő durva.
Bár ahogy az emberek szétfoszlanak az inkább brutális mint reális.
Asszem ezt megpróbálom megnézni... köszi

2007-06-04 11:34:16 Olórin (4) #2

Az említett jelenet
Esélyes pár rémálom előidézésére...
(spoilertől nem kell félni)

2007-06-03 02:13:53 Olórin (4) #1

Kíváncsi leszek, mennyit fogok tudni aludni az éjjel. Hiroshima pusztulásának képei irtózatosak, húsbavágóak, könyörtelenek, néhány pillanata valszeg életem végéig elkísér majd - de a bombázás következményeinek ábrázolása is hihetetlenül megrázó és brutális. Bizony, kőkemény háborúellenes film ez. És zseniális - a végéig, ahol embertelenül elkúrják. Mikor a néző már azt hiszi, fellélegezhet, fejbevágják egy újabb féltéglával, hogy levegőt sem kap, de ezután az alkotók valami érthetetlen, infantilis okból vezérelve nyakonöntik egy adag dizni-giccsel. Nem értem ez miért kellett... Amúgy más befejezéssel itt egy betonkemény 5ös állna.