Hannibál tanár úr (1956) ☆ 👁

(Fábri Zoltán)

magyar dráma

4,3

2017-12-25 12:24:41 zéel (5) #17

Ijesztően időszerű ez a film.
Talán eleve elrendelte ennek a filmnek különleges helyét a (film)történelemben az a körülmény, hogy 1956. október 18-án mutatták be!

Most (néhány napig) itt is megnézhetjük, kitűnő minőségben.

2017-11-18 20:08:45 ipartelep (5) #16

Ez a film olyan amilyen, vagyis egészen konkrétan, szerintem a legjobb magyar film (nekem), pedig én nem tegnap, és nem a "Kontroll"-nál kezdtem az ismerkedést a magyar filmművészettel - ezzel csak azt jelzem, hogy kb. oda vissza, és keresztbe megvolt az egész magyar filmművészet, aztán mégse láttam ennél jobbat.
Hanem, a benne lévő zenék... (is). Azok is páratlanul jók, van benne vagy 3-4 zene, amik fenomenálisak. Igen, a végén a verklis zene is, de a Murai méltóságos úr-os jelenetekben hallott zenék is. Azóta is vadászom ezeket (m3-ban), de még nem akadtam a nyomukra.

2014-03-16 14:50:55 tractorking (5) #15

Fábri Zoltán a magyar film máig egyik legmarkánsabb egyénisége, és talán legigényesebb művésze. S bár igaz az, hogy a magyar film az ötvenes években nem egyetlen rendező, vagy film megjelenésével újult meg, hanem az egész filmművészet megéréséről volt szó, Fábri fellépése akkoriban mégis döntő és emlékezetes volt. Ő volt az államosítás utáni magyar filmművészet első olyan alakja, akiben a művészi mondanivaló saját vallomássá, nyugtalan, önálló nyelvet kereső közléssé kezdett és tudott válni.

A Hannibál tanár úr a helytállásról és megalkuvásról, a szavak és tettek kétségbeejtő ellentétéről beszél, a demagógia ma is érvényes, hátborzongató példáival szolgál. Fábri mestere a tömeg- és az egyéni indulatok felfokozott ábrázolásának.

Szécsényi Ferencnek, ez a film volt a 'belépője'. Operatőri teljesítménye elsőrangú. Atmoszférateremtő képességét számos jelenetben csillogtatja, s alkotói alázattal tolmácsolja Fábri expresszív látomásait.

Szabó Ernő megragadó alakítást nyújt Nyúl Bélaként. Csillogó eszközökkel jeleníti meg a szürkeséget. A figura lelki viharait, vesztébe rohanását olyan töretlen lélekrajzzal alkotja meg, amelyet azóta is ritkán láthatunk magyar filmben. Szürke kisember, aki hőssé válik - akarata ellenére. Hannibál tanár urának kiemelt helye van a magyar filmszínészet panteonjában.

Fábri, mint minden filmjében, ebben is elgondolkoztat, emlékeztet és nyugtalanít.

2014-03-14 00:38:00 Szaracén (5) #14

Én rettentően sírtam a film végén...nagyon igaz, nagyon szép!

2014-01-10 15:30:58 Groenendael (5) #13

Szerintem abszolút valósághű figura, hiszen voltak és vannak is ilyen emberek Magyarországon. Talán nem rosszindulatú, csak szimplán buta.

2013-04-13 16:13:20 Hannibal Lecter (5) #12

Igen, szatirikus a film, egyes alakjai tényleg karikatúrába hajlanak, de éppen eltúlzott mivoltában lesz általános érvényű, számos történelmi/politikai szituációra vonatkoztatható a történet. Muray tényleg nem feltétlenül rosszindulatú, mert csak egy ideológia kesztyűs bábja, ahogy az amfiteátrumban gyülekező hallgatóság soraiban sokan, épp ez a lényeg. És épp ez a tragikus.

2013-04-13 16:08:28 csabaga (4) #11

Igaz,de Muray is egy karikatúra figura és még csak nem is feltétlenül rosszindulatú.
Ez meg a szélsőséges gondolatait gyengíti.

2013-04-13 15:49:06 Hannibal Lecter (5) #10

Igen ám, de az egyes karakterek (gondolok itt főként Muray méltóságos úrra) által vallott nézetek maguk is felettébb szélsőségesek, nemde? Éppen ez adja a konfliktus velejét.

2013-04-11 17:44:53 csabaga (4) #9

Tényleg aktuális,de nekem valahogy az összes karakter túl szélsőséges,kezdve Nyúl Bélával.Így egy kicsit paródiának hat,ezzel a befejezéssel főképpen.

2013-04-11 17:09:57 Hannibal Lecter (5) #8

Máig érvényes (sőt, manapság talán különösen aktuális) esettanulmány, mindemellett minden idők egyik legjobb magyar filmje is egyben.

2012-09-05 21:44:23 Xuja (5) #7

Elképesztő szatíra, olyan megoldásokkal, ami nemhogy az akkori magyar filmművészet csúcsa volt, hanem az egész világon kevesen tudtak csak ilyen színvovalat hozni. Nyúl Béla figurája azóta halhatatlan lett, Fábrit pedig méltán tartják a kor legjobb magyar rendezőjének.

2010-12-25 23:23:25 Feri bátyó (4) #6

A film zseniális, de az eredeti Móra-regénnyel köszönőviszonyban sincs. Az eredeti mű vidám hangvételű. Igaz, a háború előtt sem jelent meg eredeti formájában. Olyan remekmű, amelyiktől mindegyik kurzus megijedt, és húzott belőle. A film zseniális, de süt belőle, hogy a Horthy-korszakot hivatalból nagyon kellett utálni. Ettől kurzusfilm, de rendkívül igényes. Nem utolsó sorban a régi Óbuda látványelemeit is megőrizte.

2010-07-04 00:17:29 bajszom4 (5) #5

az istenadta nép...

2010-03-02 22:22:01 [: Azuroo andrew :] (4) #4

Nagyon jó kérdés, ez engem is érdekelne !

előzmény: nostromo (#2)

2010-03-02 22:06:18 Maidx (5) #3

Zseniális film, amit még zseniálisabbá tesz Szabó Ernő bámulatos játéka.

2010-02-14 17:13:46 nostromo (5) #2

A filmben szereplő iskola áll még? Ha igen akkor hol?

2010-02-07 16:10:25 puttancsospeti (5) #1

Nagyszerű film. Csodálatos színészi játék. Örök kedvenc.