The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007) ☆ 👁

Jesse James meggyilkolása, a tettes a gyáva Robert Ford

(Andrew Dominik)

amerikai-angol-kanadai dráma, életrajzi film, krimi, western

2020-12-11 17:18:15 Bateman (5) #124

Azt hiszem el kellene porolnom a seggemet amiért 13 évig ignoráltam ezt a filmet. Rögtön a kezdő képsorok a narrációval, a dagerrotípiaként mesélő képekkel és a menthetetlenül hallójáratokba égő dallamokkal olyan erővel húztak be a mozi világába, hogy még ha akartam volna, sem tudok szabadulni... na de hát nem is akartam.

Annyi gondolat hömpölyög a fejemben a filmről, amennyit biztosan nem tudnék összefüggő szövegben leírni, úgyhogy megpróbálok néhányat kiragadni: Brad Pittet mindig is bírtam, és számomra már a Kaliforniánál, de még inkább a 12 majomnál jött a felismerés, hogy ez a srác jó színész. Ebben a filmben is óriásit alakít: a szemünk előtt bontakozik ki a vadnyugat történelmében is valamiféle mitikus hősként feltüntetett Jesse James hús-vér valójában, aki nemhogy nem mitikus, de egy aljas senkiházi, szociopata vonásokkal, és valahogy mégis esendő és kedvelhető, és ez Brad Pitt zsenialitásának köszönhető. A fickónak azt is sikerül elérnie, hogy bármikor, mikor Jesse megjelenik, egyfajta sötét felleget képzel köré az ember. Az, hogy a két Oscar-nevezésből, 26 díjból és további 68 jelölésből, amivel a film büszkélkedhet, Pitt csak egy Italian Movie Award nevezést tudhat magáénak, alsó hangon is rossz vicc.

Casey Affleck... ahogy ez a harmincegykét éves srác eljátssza azt a tizenéves, zavart, nyomorult kis suhancot... amilyen elemi erővel mutatja meg ezt a magányban, gőgben, dicsvágyban dagonyázó elfuserált életet, ...hát, egy tökéletes világban neki ítélik a legjobb mellékszereplő Oscart.

A zene... Nick Cavet és Warren Ellist igencsak homlokon csókolta a múzsa, olyan gyönyörű és erőteljes dallamokkal festik alá a cselekményt, hogy az ember szíve belefájdul.

A fényképezés és a rendezés kéz a kézben járva, egymást kiegészítve mestermunkák. A jelmezek és a korabeli élet megjelenítése ugyancsak kiváló.

Nem szeretnék ömlengeni, de engem rohadtul megérintett ez a mozi, rögtön örök érvényű helyet szerezve magának a TOP 10 legjobb dráma listámon.

2012-07-06 18:54:30 logiii (5) #123

Hű a valósághoz, Brad Pitt-ben kellemesen csalódtam, Casey Affleck vitte a filmet. Ami a legjobban tetszett az az, hogy meg sem próbálták Jesse-t hősként ábrázolni... olyan volt amilyen, mindenkinek szíve joga eldönteni (kellő háttérinfóval) hogy mit gondol, a film hiteles, fantasztikus, legjobb amit eddig Jesse Jamesről készítettek

2012-01-16 15:35:05 Gasz András (3) #122

Jesse James meggyilkolása, a tettes a gyáva Robert Ford:

Művészfilmbe oltott, western, életrajzi filmmel van dolgunk. S ez elsőre furcsa volt. E film, csak a felétől kezd beindulni addig nagyon hatásvadász akar lenni és erősen bemutatni a vad és kegyetlen világot Jesse James és csapata körül. Nekem az jött be, ahogy bemutatták a félelmet, a bizonytalanságot az egyes csapattagok között. Akik nem bízhattak egymásban, de mégis a rablás a megélhetés s ez a csúnya életmód, jó ideig összekötötte őket. Az érdeklődést, nehezen tartja fent, de amikor igen abban a fél órában kb a feszültségérzet erős. A fényképezés pedig nagyon szép. Ad egy erős hangulatot a filmnek és néhol művészien mutatja meg a környezetet és a karaktereket azok, vívódásait és döntéshelyzeteit és a bizonytalanságot.
Kár, hogy a rendezés gyenge és a forgatókönyv is sokszor altató jellegű. Nyisszantani kellett volna, feszesebbre fogni ezt a témát. Casey Affleck és Brad Pitt egyébként nem voltak rosszak, ők tartották életben a filmet akkor is, ha éppen nagyon vontatott volt. Ha nincsenek a jó alakítások és a feszültségérzet olykor-olykor, akkor egy gyenge filmmel állnánk szemben.

2011-08-06 23:33:52 fatbastard (4) #121

Ezt a filmet jó nézni,gyönyörűen fényképezett,kurva jó a zenéje,jók az alakítások(bár Brad Pitt a szokásos eszköztárával dolgozik),olyan kellemes,lassan "hömpölygő" darab.Én bevállalnám az eredeti,vágatlan verziót is.Egyedül a szájbarágós,és sokszor felesleges narráció bosszantó néhol.
Meg hát,ez a film is dicsőít egy olyan alakot,akit egyáltalán nem kéne.Hogy Robert Ford gyáva tróger volt-e?Meglehet.De nem volt rosszabb ember,mint akit megölt.Talán ha a film többet mutat Jesse James szemétségeiből,árnyaltabb képet adna.

2010-07-01 01:27:06 Hannibal Lecter (3) #120

Irtózatosan lassú, hatásvadász, bágyasztó film, ami nem hagy mély nyomot a nézőben, bár kétségkívül akadnak hatásos jelenetei is. Az alaptéma - amely az Aki megölte Liberty Valance-t, a Buffalo Bill és az indiánok, és sok más western tematikájából lett összemixelve - baromira ígéretes, de ez csak egy középszerű, hatásvadász, átlagos bérmunka, ebből ennél sokkal többet ki lehetett volna hozni, ha nem erőltetett vonóskísérettel, villámgyorsan cikázó felhőkkel és drámainak szánt, de szimplán teátrális üresjáratokkal lenne tele a film. A Jesse házában zajló középső etapért mégiscsak kap egy gyenge 3-ast, de ettől függetlenül is csalódás ez számomra. Casey Affleck játékában nem találtam semmi különlegeset, folyton úgy néz, mint akinek hasmenése van. Pitt viszont szerintem tökjó volt.

2010-03-26 12:03:09 Hazafi (5) #119

Az egyik legszebb amit valaha láttam.

2009-06-26 09:17:10 robertjordan (5) #118

Hoppá, és nem is akárki regényét fogja filmre vinne. Előre megadom az 5-öst a Cities of the Plain-nek.

előzmény: Paul Ricard (#117)

2009-06-21 22:43:29 Paul Ricard (5) #117
2009-06-11 16:23:35 pyrooo1 (2) #116

bazze,nem tudom miért,de én majdnem elaludtam rajta,vhogy olyan lassú volt,h törölnöm kellett

2009-05-10 10:55:15 robertjordan (5) #115

Nem tudom, én meg azt várom, mikor dobják ki a 4 órás rendezői változatot.

Akit érdekel olvassa el az eredi, vágatlan forgatókönyvet itt:

2009-05-06 11:11:15 robertjordan (5) #114

Ez tényleg zseniális. Casey Affleck színészi játékára meg nem találok szavakat.Brilliáns színész.

2009-04-28 14:39:54 slozi (5) #113

Lehet azt mondjátok, hogy hülyeség, de én mindig úgy gondoltam, hogy a címnek ennél a filmnél az átlagosnál több funkciója van. Szerintem azzal, hogy elárulja a történet végét, még inkább a lelki folyamatokra és a szereplők motivációjára fordítja a néző figyelmét. Egyfajta jelzésként is felfogható a dolog, hogy Dominiknak legalább annyira fontos az út, ami ahhoz a pisztolylövéshez vezet, mint maga a durranás.

2009-04-26 14:31:11 puttancsospeti (?) #112

Nálam ez addig tartott amíg a címet megemésztgettem.
1,6 másodperc. Így szűkülnek a körök... :D

2009-04-26 14:29:44 Olórin (2) #111

"képes fenntartani az érdeklődést 160 percen keresztül"
véletlenül egy nullával többet írtál;)

2009-04-26 14:10:52 puttancsospeti (?) #110

Hasonló A texasi láncfűrészes gyilkos visszatér-hez! :D

2009-04-26 14:08:36 [: Azuroo andrew :] (4) #109

A cím ? nem mondanám hogy zseniálisan jó, vagy hogy eredeti. Inkább finoman szólva se szokványos :)

2009-04-26 14:07:09 [: Azuroo andrew :] (4) #108

Igen, de ezt néhány fórumtárs vitatja :)

2009-04-26 13:34:27 Brumi (5) #107

Épp ez a lényeg benne, nem árul zsákbamacskát, mégis képes fenntartani az érdeklődést 160 percen keresztül. Az utóbbi évek egyik legjobb filmje.

előzmény: puttancsospeti (#105)

2009-04-26 13:28:17 Cesare Gonzago (?) #106

A címe miatt megnézném. Nagyon eredeti.

előzmény: puttancsospeti (#105)

2009-04-26 13:26:15 puttancsospeti (?) #105

Igencsak informatív a címe ennek is. Lelövi a poént, hogy már a címe lemondja, ki lövi le Jesse-t. :D

2009-04-17 20:42:28 VVega (2) #104

A fényképezés zseniális, de nagyjából ez az egyetlen igazi pozitívum, mert majdnem elaludtam rajta, olyan unalmas, és csak hősies erőfeszítések árán sikerült végignéznem. Hihetetlenül érdektelen film.

2009-02-15 07:10:17 budaik (4) #103

Az a véleményem, hogy maga a sztori egy epikus ballada, s így csak átlagos (3as) lenne, de a képek gyönyörűek--- Így lett négyes...
Szép film...

2008-10-19 19:35:01 ronin07 (?) #102

Ha látok egy westernt, mindig megpróbálom elhelyezni: eszkatologikus western vagy evolucionista western?
A Jesse James meggyilkolásá...-nál nehéz a döntés. Nem hangsúlyosan civilizációellenes, de söpredékellenessége sem égeti szét a vásznat. Sőt! A söpredékellenesség mellőzése kínál egy barátságosabb, ha tetszik, költői megközelítést. Ennélfogva nem illeszthető be csupán az egyik kategóriába a film, nem tisztán jellegzetesség-centrikus.
Úgy gondolom, az eszkatologizmusból több van benne. Igaz, a hatóságok nem közvetlenül vadásszák le Jesse-t, hanem egy társa lövi le, de az a partner személyes sérelmek miatt lesz hatalomvágyó, imigyen a hatóság bűncsapó öklébe markoló elveszett lélek.
Na, és ha van valami, amivel a film engem vasököllel ütött gyomron, akkor az az összetett érzelmek megkapó ábrázolása. A stressz és a társadalma iránt érzett undor révén mitikussá és erőszakossá, majd a lobbanékonysága révén többek szemében ellenszenvessé vált bandavezér illetőleg az elismerésre vágyó, de épp a vezér piszkálódásainak kitett, csalódottból egyre hatalomvágyóbbá alakuló Bob Ford hajszálpontos kidolgozottsága. Jesse oldalán stimmel a maga baja, Bob oldalán is az övé. Brad Pitt és Casey Affleck alakítása így értelemszerűen kiváló. A kiválóságot egy nagyszerűen és többoldalúan megírt szkript is megalapozta. Pont.

2008-07-18 16:25:25 Jugendlich (?) #101

Igazad van. Néha belezavarodok. Bocs mindenkitől!

előzmény: Leslie (#96)

2008-07-18 15:28:19 Olórin (2) #100

Hát, nekem meg a felszínés művészeskedést sznob módon a szórakoztató filmek felé helyező attitűd volt mindig röhejes:)
a "muhaha" nem veszi el egy ilyen hozzászólás élét. még egy smiley sem tenné.

2008-07-18 15:22:48 Paul Ricard (5) #99

Ja, ok, most már képben vagyok.
Hát...az tényleg röhejes hozzászólás szerintem. Ez van. Nem kell mellre szívni. :)
Nekem valahogy ez az "én most jól leleplezem az álművész filmeket attítüd" mindig is röhejes volt és ez nem a személyed ellen szól.

mikor hasonló stílusban reagáltam, azt már nem vette be a gyomrod.
De bevette. Szerinted mi az a muhaha? Muhaha.

2008-07-18 15:13:02 Olórin (2) #98

"a kapcsolatok bemutatása meg egyenesen katasztrofálisan semmilyen
:DD"
akármit mondasz is, ez nagyon úgy jön le, mint a véleményem kiröhögése. és nem az első hozzászólásodra értettem, hogy gúnyos. de nem is igazán ez a baj, hanem az, hogy mikor hasonló stílusban reagáltam, azt már nem vette be a gyomrod. muhaha

előzmény: Paul Ricard (#95)

2008-07-18 15:11:55 Leslie (?) #97

Olórin nyilván a #93-as hozzászólásodra értette, hogy gúnyos és kiröhögő. És az tényleg az.

előzmény: Paul Ricard (#95)

2008-07-18 15:07:16 Leslie (?) #96

Először is arra, amit Ivan idézett #87-ben. Először azt mondtad erről, hogy jó film, aztán azt, hogy nem.

Aztán az Oldboy-topikban lévő beszólásod:
"A no country egy nagyon jó film. Úgy is mondhatnám rétegfilm. Nem sokan szeretik... Én mondjuk utálom... Szerintem mostanság már elveszett az Oscar értéke."
Először azt mondod, hogy jó film, aztán meg, hogy utálod. Fura. :) Azt, hogy nem sokan szeretik, abba bele lehet kötni. Hol, kik? Pl itt a KT-n szeretik, meg az Amerikai akadémia is.
Elveszett az Oscar értéke? Mondod egy olyan évben, amikor végre megérdemelt film kapta a díjat, és nagyjából mindenki elégedett lehetett.

Ja és, hogy leosztályozod a The Dark Night-ot azért, mert az imdb-n azt mondták, hogy jó. :) Ne legyél már te is olyan, aki úgy osztályoz filmeket, hogy nem látta, mert azokat nem kedveljük. :)

előzmény: Jugendlich (#92)

2008-07-18 15:00:26 Paul Ricard (5) #95

Úgy tudom, hogy a smiley nem kiröhögést jelent, hanem mosolyt...a cinikusságot bevállalom, de ezen az oldalon ki nem cinikus? :)

Amúgy meg ez volt az első hozzászólásom:
A legjobb amerikai film, amit a The Prestige óta láttam. Nagyon mély, nagyon elmélázós és az utolsó fél óra (nálam) a színtiszta katarzis.
Valóban rendkívül gúnyos vagyok :S

2008-07-18 13:45:04 Olórin (2) #94

Igen, én kezdtem cinikus, gúnyos, megmondó, másikat kiröhögő stílusban hozzászólni a témához. Valóban...
Pihenj.

2008-07-18 13:38:16 Paul Ricard (5) #93

Éljenek a vámpírok! Éljen Rodriguez! Éljen Olórin!
(mert ők mind megmondják a frankót) Muhaha.

2008-07-18 13:30:05 Jugendlich (?) #92

Mikre gondolsz? Nem értelek... :D

előzmény: Leslie (#89)

2008-07-18 13:28:51 Olórin (2) #91

"Egy agysorvasztó giccsfilmre kár fecsérelni a szót."
Tökigazad van, úgyhogy akkor a Jesse Jamest hagyjuk is.

előzmény: Paul Ricard (#90)

2008-07-18 13:22:02 Paul Ricard (5) #90

Biztos, hogy mi egy filmet néztünk?
Sem Jesse Jamesnek, sem Robert Fordnak nem egysíkú a karaktere, nagyon is emberiek és mindkettő helyzetével lehet azonosulni. Egyikükre sem lehet egyértelműen ráfogni, hogy rossz vagy jó.

a kapcsolatok bemutatása meg egyenesen katasztrofálisan semmilyen
:DD Ez az egyik erőssége. Ennyi.

Ne hasonlítgassuk már ezeket egymáshoz, semmi értelme!

Igazad van. Egy agysorvasztó giccsfilmre kár fecsérelni a szót.

2008-07-18 12:56:43 Leslie (?) #89

Nem csak te. :) Jugendlichnek elég furcsa beszólásai vannak már napok óta.

előzmény: Ivan/ (#87)

2008-07-18 12:51:24 Oscee (3) #88

Lassú, nem lassú, nekem igazából mindegy, sőt, komálom én a "lassú filmeket".
De ez dögunalom. Kicsit más...

De a jó fényképezés, Garret Dillahunt, meg Pitt dialektusa miatt a 3-as simán megérdemli :)

(FYI: Űrodüsszeiát sem szeretem, Mulholland Dr.-t Elah völgyébent és Nem vénnek való vidéket nagyon csípem, Alkonyattól pirkadatigot nem láttam, klasszikus Solarist sem)

előzmény: Paul Ricard (#76)

2008-07-18 12:27:07 Ivan/ (4) #87

#77
Lassú, ámbátor jó film...

#84
Nem valami nagy film. Elég vontatott. A karakterek is kiforratlanok. És az a színészi játék. Egy kezdő vándorcirkuszos is jobbat csinál!

Csak én érzem az ellentmondást?:)

2008-07-18 12:23:26 Jugendlich (?) #86

Várj, mindjárt megváltoztatom...

2008-07-18 12:12:27 Olórin (2) #85

Igen, nálam főleg ezért kettes. Nálad miért négyes?;D

előzmény: Jugendlich (#84)

2008-07-18 12:11:29 Jugendlich (?) #84

2008-07-18 12:09:09 Olórin (2) #83

Jellemábrázolás? Hát nem sok van. Mindenki aljas, gyilkos féreg, az egyik meg ezenkívül még baromi becsvágyó is. Ennyiben merül ki az egész. Semmi árnyalás, a kapcsolatok bemutatása meg egyenesen katasztrofálisan semmilyen.
Ennyi van az Alkonyattól pirkadatigban is, de annak elsősorban nem jellemábrázolás terén kell jónak lennie. Ne hasonlítgassuk már ezeket egymáshoz, semmi értelme!

2008-07-18 10:02:19 Paul Ricard (5) #82

Nagyon nem értek egyet. Szerintem a Jesse James egyik erőssége az alapos jellemábrázolás, míg pl. az Új világban végig az volt az érzésem, hogy filozófiai diskurzust hallgatok (részben az Őrület határán esetében is) szép képekkel illusztrálva. A karakterábrázolás nagyjából kimerül abban, hogy elmés( és olykor már hiteltelenül elvont) gondolatokat ad Malick a szereplők szájába, jóformán semmit nem tudok meg a motivációikról és annyira elidegenítetten vannak bemutatva, hogy képtelenség együttérezni velük. Egyszóval nem igazán működnek filmként. Ennek ellenére nem akarom szapulni Malickot, mert a Sivár vidék és a Mennyei napok igazi remekművek, a legjobb filmek között lehet csak emlegetni őket, de szembetűnő a színvonalcsökkenés a munkáiban.
(Csak csendben kérdem meg, hogy az Alkonyattól pirkadatigban milyen jellemábrázolás van? Mert szerintem semmilyen. Persze, tudom, nem kell komolyan venni, meg az olyan cool film, amibe nem illik belekötni. :))

2008-07-18 09:51:49 deviant (5) #81

ha-ha, nem gondolod komolyan, hogy itt nincs jellemábrázolás!

2008-07-18 06:27:29 Olórin (2) #80

jellemábrázolás nem más, hanem Mallicknél van, itt meg nincs:D egyébként képileg, hangulatilag olyan, mint az ő filmjei, pl. még a narrátor is olyan melankolikusan, olyan hangszínnel beszél, mint nála szoktak. ettől persze még lehetne jó film is akár... de nem az.

2008-07-17 23:04:27 Paul Ricard (5) #79

Attól, hogy lassú tempójú egy film, szépen van fényképezve és narrálva van nem hinném, hogy Malick- epigonnak kellene titulálni, mert ezek a jellemzők egy csomó filmre igazak. Pl. a jellemábrázolás és történetvezetés teljesen elüt a Malick- filmekétől. De ha az is lenne, ha jól csinálja és tartalmasan(mint ahogy teszi ebben a filmben is), akkor tegye. Akkor viszont ott tartunk, hogy lassan Dominik jobb Malick filmeket készít, mint maga Malick :) (Nem is oly rég néztem meg az Új világot és bizton állíthatom, hogy a Jesse köröket ver rá.)

2008-07-17 22:11:56 Olórin (2) #78

Örülök, hogy a Mennyei napot említetted. Az igen, meg az Őrület határán is, az ilyen film. Dominik meg egy Mallick-epigon. Az ő lassúsága tartalmatlan. Ez számomra nem művészet, ez szépelgő álművészet.

előzmény: Paul Ricard (#74)

2008-07-17 20:36:17 Jugendlich (?) #77

Lassú, ámbátor jó film...

2008-07-17 20:07:46 Paul Ricard (5) #76

Először is köszönöm hogy megírtad hogy hol is kezdődik a (film)művészet.

Természetesen nálam, de ezt nem fogom beleírni minden mondatomba, mert úgy vélem, ha én írom le, akkor egyértelmű, hogy az a saját véleményem.

Tarkovszkij Solarisával, Kubrick 2001ével, Lynch Mulholland Drivejával

Ezek az alkotások legalább olyan lassúak, mint "jelen" alkotás, bár én nem is nevezném lassúságnak(mert elég pejoratívan hangzik el ez a szó általában), inkább kibontottságnak. Tehát így már végképp nem értem, mi a bajod a tempóval.

Továbbra sem érzem jogosnak, igaznak azt az érvelést mely szerint csak akkor lehet mély, velős illetőleg művészi egy film ha ennyire lassú.
Egészen pontosan mennyire? Mert szerintem pont ideális a tempója és engem tökéletesen lekötött több, mint 2 és fél órára, ami nem rövid idő. Az, hogy mennyire lassú egy film szubjektív, nyilvánvalóan, ha nem köt le a téma vagy zavar valami a megvalósításban, akkor unni fogod és alig várod, hogy vége legyen, ha pedig leköt, akkor nincs ilyen gondod.

2008-07-17 19:42:33 [: Azuroo andrew :] (4) #75

itt kezdődik a művészet...

Először is köszönöm hogy megírtad hogy hol is kezdődik a (film)művészet.

A filmmel kapcsolatos magasztalásodból vajon hol marad a művészi képek, már-már festői plánok említése ? – vagy azokat nem tekinthetjük annak ? Azok esetében hol kezdődik a művészet, a szépség ? ;)

Werckmeister harmóniáknak, a Sztalkernek vagy a Mennyei napoknak

És a listát folytathatnánk az én személyes kedvenceimmel is, Tarkovszkij Solarisával, Kubrick 2001ével, Lynch Mulholland Drivejával vagy éppen Fábri Ötödik pecsétjével.

nem is szabad(na) számonkérni tőlük, hogy ne legyenek "lassúak",

Én nem szimplán a lassúságot kértem számon (továbbá az sem szép hogy általánosítasz), ez bizonyára elkerülte figyelmedet még akkor is ha te magad idézted az ominózus mondatot, hanem annak eltúlzottságára tettem utalást.

előzmény: Paul Ricard (#74)

2008-07-17 12:10:49 Paul Ricard (5) #74

(már már túlzóan) lassú a film cselekménye

Lassúnak lassú, azonban ez nagyon is tartalmas lassúság. A célja pedig az, hogy elmerülhess a filmben, elősegíti a kontemplációt,(ezáltal sokak számára teljesebb élményt nyújtva, mint egy átlagmozi) a felszíni cselekményt levetkőzve az atmoszférára tevődik át a súlypont és valahol itt kezdődik a művészet... Ilyen tekintetben rokon alkotása a Werckmeister harmóniáknak, a Sztalkernek vagy a Mennyei napoknak is. Sokan azért nem szeretik ezt a stílust, mert itt a nézőtől is aktív(mondhatni intenzív) odafigyelést kíván a film, ellentétben egy mezei szórakoztató mozival, amit nyilvánvalóan sokkal "könnyebb" nézni(és szeretni, főleg első látásra, amíg ki nem derül, hogy eme alkotások fénye igencsak talmi), ezért is a nagy szavazatszóródás az ilyen műveknél.
Mégis ezeknek a filmeknek az a veleje, hogy lassúak, ez ad nekik mélységet, ezért nem is szabad(na) számonkérni tőlük, hogy ne legyenek "lassúak", hiszen akkor értelmüket vesztenék(mint ahogy egy akciófilmnél is nagyjából alapkövetelmény, hogy pörgős legyen).

2008-07-17 11:12:22 [: Azuroo andrew :] (4) #73

a spoilerben leírtakhoz:

Igen valóban jó húzás volt én is szerettem, ahogy pl a Bukás című filmben - ahol "főszereplő" halála utáni eseményket is megjeleníti a rendező

Jó hogy említed a szaggatott történetvezetést.
E melletti érvelésed már nem érzem jogosnak, és azt sem hogy ennyire (már már túlzóan) lassú a film cselekménye

előzmény: Paul Ricard (#71)

2008-07-17 11:05:37 [: Azuroo andrew :] (4) #72

Ez a legfontosabb így igaz.

előzmény: Paul Ricard (#71)

2008-07-17 10:32:36 Paul Ricard (5) #71

Igen, egészen pontosan a regény írójáé és Dominiké, aki a forgatókönyvet írta. :) Ugyanis sokkal sótlanabbul és kevésbé "bevállalósan" is be lehetett volna mutatni Jesse James meggyilkolásának legendáját.
Többek közt az is hatalmas húzás, hogy nem a gyilkosságnál fejeződik be a film, hanem bemutatja Ford efemer tündöklését és bukását is vagy az epizodikus, enyhén szaggatott történetvezetés, ami első látásra talán zavarosnak tűnhet, többszöri megnézés után viszont egyre inkább üt
Tapasztalatból mondom, hogy egy érdekes alapsztori, életrajz nem feltétlenül eredményez jó filmet, mondjuk szerintem az Aviátor vagy a Vincent & Theo (amin majdnem elaludtam) kifejezetten gyenge, pedig pl. Van Gogh munkásságát kifejezetten szeretem egyébként és Scorsese és Altman se tartozik a kutyaütő rendezők közé. Nem is beszélve a castingról(ami egy életrajzi film esetében különösen releváns), ami a Jesse James esetében (szerintem) telitalálat, míg sem Caprio, sem Tim Roth nem nyújtott számomra igazán hiteles alakítást az említett filmekben(persze, lehetne még tovább sorolni a megbukott, hasonló típusú filmeket). Plusz a Jesse James túllép azon, hogy "sima" életrajzi film legyen, nem is nevezhető valódi westernnek, talán leginkább "balladisztikus hangnemben előadott, a prérik végtelen síkságánán játszódó kamaradrámának nevezném". :)

előzmény: [: Azuroo andrew :] (#70)

2008-07-17 09:55:09 [: Azuroo andrew :] (4) #70

Igazad van, bizonyára a történet, Jesse James története (amely már film előtt legendás volt) is a készítők érdeme ;)

előzmény: Paul Ricard (#68)

2008-07-09 07:49:24 [: Azuroo andrew :] (4) #69

Bocsánat ezt hol is írtam ? ;)

előzmény: Paul Ricard (#68)

2008-07-08 23:56:10 Paul Ricard (5) #68

Igazad van, a történet az piskóta. :)

előzmény: [: Azuroo andrew :] (#67)

2008-07-08 23:49:12 [: Azuroo andrew :] (4) #67

A zenéje és az ahogyan fényképezve van zseniális...

2008-07-06 21:10:12 Paul Ricard (5) #66

2008-06-29 18:31:14 dvcs (1) #65

elaludtam rajta :(

2008-06-06 23:43:39 useless (5) #64

Van olyan lista, hogy "TOP 10 befejezések?" Mert az utolsó 6 perce miatt nálam szerepel ezen a listán.

2008-05-27 10:35:05 jorgecosta (4) #63

ami itt a vita elején volt, az alapján megesküdtem volna, hogy 3-asnál jobb nem lesz nálad :)

egyébként hülyeség ez az osztályzás, mert ha egész következetes lennék, lehet, hogy nálam sem lenne, de nem tudok végigmenni az eddig osztályzott filmeken, hogy átirogassam... látok ezt-azt, alakul az ízlésem is, de most ha erre 3-ast adok, akkor tényleg egy csomó mindent át kéne kattintanom, és arra meg nincs energiám :)

2008-05-26 21:21:06 Olórin (2) #62

szerintem meg a 4-es túlzás. na?:)

2008-05-26 21:02:13 jorgecosta (4) #61

nem akarok itt gáncsoskodni, de a szinkron az egy érdekes dolog: néha elvesz, néha hozzáad, szóval nem lesz ugyanaz a film tőle... főleg ha rossz, ne engedjük, hogy ennek levét a film igya meg :)

amúgy a fényképezés tényleg hibátlan, viszont néhol kicsit színpadiasnak éreztem a kis figurákat, és ez most zavart...

ugyanakkor szerintem Olórin 2-es osztályzata túlzás, viszont remekül lehet vitát generálni vele :)

2008-05-06 23:32:09 deviant (5) #60

akarom mondani végvári tamás. az eredetitől némileg eltér, de ez is egy megnyugtató kellemes, hang. selmeczi roland pedig sajnos utoljára adta brad pitt magyar hangját. :(

előzmény: deviant (#58)

2008-05-06 19:58:01 ThomYerk (4) #59

engem zavart vhogy, főleg h növények és állatok ugrottak be a hangjára :D "és itt láthatjuk a makákómajmokat" :D nemtom milyen lehet az eredeti, biztos h kevésbé zavarna.

előzmény: deviant (#58)

2008-05-06 11:29:28 deviant (5) #58

végvári lászló hangja pedig nagyon eltalált.

2008-05-06 11:11:03 ThomYerk (4) #57

az operatőri munka valóban zseniális, bár néhol már feleslegesnek érzem azt a különleges objektumot, ami a kép széleit torzítja. de pl a vonatrablós rész kiemelkedően szépen van megcsinálva. az igazi problémám a karakterekkel van, a töredezettség szerintem a hitelesség rovására megy, és tényleg kevésbé értjük meg a szereplőket, a narráció pedig olyan szinten elidegenítő hatású, hogy eddig ennyire oda nem illően használt kommentárokkal talán még nem is találkoztam. (sajnos tovább rontotta az élményt, hogy magyar szinkronnal láttam a filmet és azt hiszem david attenborough dokufilmes magyar hangja adja a kommentárokat, hát valami borzalmas, pedig szeretem ált a szinkronokat, de ez...bocsánat magánvélemény). azzal, hogy a rendező száműzi a meleg tónust és a szokványos történetvezetést, valóban egyedi atmoszférát teremt, ez mindenképp a film érdeme, viszont a történet felépítésén szerintem dolgozhatott volna még, azt hiszem kicsit sokat vártam ettől a filmtől.

2008-05-05 13:30:40 k3pl3r (?) #56

Casey Affleck ezért, hogy kaphatott mellékszereplői jelölést? Már nem azért, de ö volt a főszereplő, no mind 1. Egyébként tényleg nagyon jól játszik.
A film teljesen más, mint a megszokott westernfilmek, ami persze nem rossz, sőt kifejezetten tetszett a kicsit balladai beütése, csak hát a hossza. Nem azzal van a bajom, hogy túl hosszú, hanem hogy pont nem az igazi. Csinálták volna rövidebbre, és egy sokkal populárisabb filmet hozhattak volna ki, vagy csinálták volna meg rendesen, de akkor még egy 20-40 perc belefért volna. Így azonban túl hosszú és túl rövid is egyben. A zene viszont fantasztikus volt, mindig jókor szólt, a jó helyen, és külön hallgatva is remek. Még ezzel együtt is csak egy erős hármas a Jesse James.

2008-04-04 23:06:07 gringo (5) #55

istenem, de gyönyörű operatőri munka!!!!!!

2008-04-01 14:56:27 gringo (5) #54
2008-04-01 03:11:20 tomeew (4) #53

ja és: A narrálás túlerőltetett, azontúl, hogy szájbarágja a képeket, még ellent is mond nekik, bár lehet, ez css
ak a színészi játék helyenkénti gyengesége: Pitt paranoiája csak a szövegben fokozódik rettenetesen, rajta már nem annyira. Pitt legnagyobb pillanatai azok, amelyekben pillantása percek alatt transzformálódik az együttérző barátból a hidegvérű gyilkos képébe.

2008-04-01 03:04:17 tomeew (4) #52

Jó lenne, de az a legnagyobb probléma, hogy a legendát egyáltalán nem fejti le Jesse James alakjáról, akiről a film alapján csak annyi derül ki, hogy eszelős, végtelenül gyanakvó, sunyi, és minden úgynevezett barátját teljes rettegésben tartja. Hogy a nimbuszára mi ad olyan irtó nagy okot, annak nyomát sem találjuk. Robert Ford jellemábrázolása akkor már sokkal finomabb és árnyaltabb, ez a film róla szól és a zseniális Casey Affleckről. Robert Ford karakteréről pedig igenis sajnos ítélkezik a film, azáltal, ahogy az események alakulását bemutatja.
ugyanakkor a film összességében élvezhető, bár kicsit hosszú lett, időhúzós...
négyes nálam

2008-03-24 10:09:18 Olórin (2) #51

én szívesen elhallgatom a zenét magában, de a filmmel együtt valahogy az is erőltetettnek tűnt...

2008-03-24 09:42:33 Dió (3) #50

Hát, eddig ez nem az én évem, ez a Jesse James filmecske is elég langyosan hatott nálam.
Nagyjából egyetértek Olórinnal, tényleg kudarcot vall abban, amiben leginkább nagy akar lenni. Elég felületes, a karakterek mélységeibe abszolút nem lát bele a néző, és így a játékidő nagyrészében csak a felszínt szántja, más meg nem nagyon van, ami elvinné a hátán a filmet. Ha csak nem a néha nagyszerű operatőri munka (pl. a vonatrablós jelenetnél volt 1-2 letaglózóan szép snitt) vagy Nick Cave zenéje, ami nagyon megdobja néha egy hangulattal a képeket, de más miatt nem érdemes nagyon próbálkozni vele.

2008-03-15 00:16:13 Zalaba Ferenc (5) #49

2008-03-05 22:14:05 Jill (?) #48

Nah, csak jöjjön Sopronba, aztán jól megnézem.

Hehe, szóval nem én vagyok az egyetlen slash-rajongó, aki már a triler alapján is gyanúsnak tartja Robert Ford Jesse-re vetett olvadozó pillantásait... :DDDD

Ha a Pat Garrett...-re hasonlít, alighanem bírnbi fogom. Az is belassulós, balladisztikus, lényegében alig történik benne valami, lelkizős. Azzal együtt zseniális.

2008-03-04 13:39:33 lip (3) #47

Szánalmas ahogy Brad Pitt jelentőségteljeskedik, és próbál egy westernfilmben játszó színészt eljátszani. Ha nem lenne Casey Affleck kitűnő alakítása, a film csak kettest érdemelne.

2008-03-02 10:33:32 deviant (5) #46

igen, a héten ez már a második alkalom, hogy szóról szóra egyetértek vele.

előzmény: Daemiaen (#43)

2008-02-29 09:59:03 Daemiaen (5) #45

Ennek örülök. :)

előzmény: slozi (#44)

2008-02-29 08:27:02 slozi (5) #44

Daemiaen, pont így gondolom én is, csak nem tudtam volna ilyen világosan szavakba önteni. Szívemből szóltál, remek film a Jesse James!

2008-02-29 07:19:04 Daemiaen (5) #43

Jesse James meggyilkolása, a tettes a gyáva Robert Ford (The Assassination Of Jesse James By The Coward Robert Ford, 2007, forgalmazza: InterCom)

Egy ilyen címhez nem szokványos film dukál, és Andrew Dominik meg is oldotta a megoldhatatlant: elégikus hangvételű westernjében nincsnek széles karimájú kalapok, nincsenek cowboyok, vadakat terelő juhászok, de még seriff is csak alig. A töredékes epizódokban elbeszélt ballada sokkalta inkább a személyiségekre, a hősökre és annak látszani akaró alakokra koncentrál, miközben deheroizál egy amerikai idolt, pluszban beint a műfajnak is. A hős meztelen: Brad Pitt és Casey Affleck lélektani párbajai (valódi duettből amúgy sincs sok) során Jesse Jamesből zavart elméjű, paranoiás családapa, míg Robert Fordból a bálványából kiábrándult, rettegő, még alig felnőtt fiatalember válik. A kiválóan fényképezett alkotás minden képkockája aranyat ér: nyoma sincs a megszokott meleg, mélysárgás helyszíneknek: minden fakó és az idő előrehaladtával fakulnak a bajtársias kapcsolatok is, miközben Nick Cave és Warren Ellis szolgáltatják a talpalávalót. A Jesse James... kiválóan végigvezetett ballada, amely történeti meglepetéssel egyáltalán nem szolgál, viszont nagyon magas szinten művel olyat, amit talán csak az európai nagy rendezők csináltak évtizedekkel ezelőtt: leás a lélek bugyraiba.

2008-02-23 17:05:10 Olórin (2) #42

igen, más volt a cél, más kérdés, hogy már én is azt vártam fél óra után. Mert ami a tényleges cél lett volna, abban nagyon csúnyán kudarcot vallottak szerintem a készítők.

2008-02-23 14:29:07 deviant (5) #41

még jó, hogy más volt cél, mint hogy mikor és hol történik a gyilkosság.

2008-02-23 12:29:42 Oscee (3) #40

Egy óra mínusz szerintem is jól jött volna neki...
Legföbb izgalomfaktor az volt, hogy mikor/hol nyírja ki, de addig a jelenetek fele/harmada dögunalom.

2008-02-23 11:01:57 Olórin (2) #39

Műmájerkodás az egész, legalábbis nekem. Ami meg a rövidséget (jaj) illeti, én vagdostam volna belőle még legalább egy órát.

2008-02-23 09:11:16 deviant (5) #38

megnéztem újra. nem értem hol van ebben a műmájerkodás. olórinnal ellentétben nekem inkább a rövidségével voltak gondjaim. az majd' három óra gyorsan elrepül, és konréten talán konréten meg tudnám mondani mely pontokon csonkították meg a filmet. az új világ és a zodiákus után már megint azt kellett éreznem, hogy egy filmet a producerek akarnak kiherélni. ráadásul a jesse jamesnél nem feltétlenül bizonyult jó választásnak az újraforgatás és az a sokszorosos újravágás, mert a film így is, úgy is bukott. hála istennek a nyilvánvaló tehetség így is elég átütő erejű.

2008-02-21 16:42:54 Olórin (2) #37

Úristen, ekkora batárnagy műmájarkodást is rég láttam már. Elviselhetetlenül hosszú, önmaga képeibe szerelmes, halálosan unalmas, erőtelen Terrence Malick imitáció. Ráadásul nincs egyetlen karaktere sem, aki akár csak egy bolhafingnyit érdekelt volna. Még a zene is borzasztó manírosnak hatott. Óriási csalódás.
Ha már szóba került a hasonló témájú Pat Garret, és Billy a kölyök... de nem, inkább nem hasonlítom ahhoz a mesterműhöz.

2008-02-10 19:45:57 MDM (5) #36

Hát nem tudom, bennem egyik említett film sem merült fel a Jesse James kapcsán...

2008-02-10 18:16:05 ronin07 (?) #35

Nem a Pat Garrett-szerűséghez, hanem a Jesse James egészéhez a háttéranyagok ismeretében. Végeredményben Peckinpah filmjére emlékztetet így látatalanban, de a másik két film is erősen benne van, már ami az elővezetett férfibarátságot/ hűséget illeti.

2008-02-10 17:57:19 ronin07 (?) #34

Senki. Itt mindenki jó filmismerő, gyorsan rá lehet jönni a hozzávalókra. És biztos vagyok benne, hogy a rendező is példaként tekintett valamelyik mozira.

2008-02-10 11:54:15 deviant (5) #33

de kimondta, hogy ezek a hozzávalók?

előzmény: ronin07 (#32)

2008-02-10 09:25:17 ronin07 (?) #32

Egyre jobban várom. Jó adag Peckinpah, jó adag Otthonom, Idaho, egy csipet Túl a barátságon. Kíváncsi leszek Mr. Dominik mit sütött ki ebből a Pat Garrett, és Billy, a kölyök-szerű receptből!

2008-02-04 20:03:42 Olórin (2) #31

"Gondolom ez adminisztrátorként jogodban áll."
Még csak véletlenül sem!!!
De nem csak jellemábrázolásról volt szó... meg Peckinpah-nál sem egyértelmű a jó és rossz szerepe... na mindegy, majd visszatérünk rá, ha megnéztem, mert összehasonlítani már nyilván nem tudom addig:)

2008-02-04 20:00:01 MDM (5) #30

Részben igaz, de valóban nem voltam elég pontos. Az árnyaltabb karakterek nem feltétlenül minősülnek újdonságnak, de főhősök státuszukkal (jó-rossz) ellentétes tulajdonságaik egyik lejjebb említett műben sem voltak olyen hangúslyosak, mint Dominik filmjében.

Peckinpah westernjeitől függetlenül is azt gondolom, hogy ez a jellemábrázolás ebben a műfajában újszerű és merész. Ha úgy véled, az írásom félreinformálja az oldal látogatóit, mert véleményed szerint valótlant állítok benne, nyugodtan töröld. Gondolom ez adminisztrátorként jogodban áll.

2008-02-04 19:52:30 deviant (5) #29

mondjuk tény, hogy az új jesse james merőben más, mint a többi western. tipikusan az a film, aminél nem is az fontos, hogy western, hanem, hogy jó film. nekem például terrence malick őrület határánja sem csak egy háborús film. még nem osztályoztam a filmet, de egyelőre még nem is nagyon akarom.

2008-02-04 19:46:39 Olórin (2) #28

nagyszerű, és szerinted azokra igaz, amit az elemzésed utsó bekezdésében írsz?:)

2008-02-04 19:36:38 MDM (5) #27

Peckinpah-tól még nem értékeltem? pfff...hopsz. Ezúttal tagadhatatlanul én vagyok a hülye, mivel elküldtelek vizsgálódni mert úgy tűnik a lista nem teljes. Ezért kérlek ne haragudj. Peckinpah-tól láttam a Wild Bunch-ot, a Pat Garrett and Billy the Kid-et, a Major Dundee-t és a The Ballad of Cable Hogue-t. Sajnos a régebben látott filmek közül még nem osztályoztam le mindent.

2008-02-04 19:25:40 Olórin (2) #26

Úgy látom, a '90-es évek előttről pl. hat westernt osztályoztál összesen (Peckinpah-tól pl. egyet sem, de Eastwoodtól is csak a spagettikat), és ehhez képest nagyon határozottan tartod a véleményedet, miszerint ami az elmúlt 40-50 évben készült, az egysíkú és hősies. De hat film tükrében pontosan mi alapján teszed?:) (mert nem azt tartom furcsának, hogy a Jesse Jamesről mit írsz, hanem, hogy a többi westernről úgy általában)

2008-02-04 19:23:17 MDM (5) #25

minusz egy nyugodtan természetesen:)