Into the Wild (2007) ☆ 👁

Út a vadonba

(Sean Penn)

amerikai dráma, életrajzi film, kalandfilm

4,1

Jim Gallien: Csak eddig tudlak hozni.
Chris McCandless: Oké. Köszönöm.
Jim Gallien: Itt hagytad pár cuccodat.
Chris McCandless: Tartsd meg.
Jim Gallien: Ahogy gondolod.
Chris McCandless: Még egyszer kösz.
Jim Gallien: Hé, várj egy percet. Tessék, fogd. Szárazon tartja a lábad. Ha megúszod élve, hívj fel. A számom a csizmában van.
Chris McCandless: Kösz.

PG

Walt McCandless: Neked nem lenne szabad Georgiában vezetned.
Carine McCandless: Miért? Van engedélyem.
Walt McCandless: Mert törvényellenes tanulói engedéllyel másik államban vezetni. Ezért.
Carine McCandless: Ezt nem tudtam. Azt hittem, olyannal szabad, akinek van jogosítványa.

PG

Chris McCandless: Azt hiszem, a jegyeim elég jók, hogy bekerüljek a Harvard Jogra.
Billie McCandless: Chris, ez csodálatos.
Walt McCandless: Ez már valami. Mennyid van még az egyetemi alapban?
Chris McCandless: Pontosan 24 500 dollár és 68 cent.
Walt McCandless: Ez nagyon pontos.
Chris McCandless: El kellett mennem reggel a bankba.
Walt McCandless: Anyád és én örömmel hozzájárulunk a költségekhez.
Chris McCandless: Még ki kell találnom, hogy mihez kezdek. Sok mindent el kell még rendeznem itt.
Billie McCandless: Apád és én szeretnénk adni neked valamit. Szeretnénk megszabadítani attól a tragacstól.
Chris McCandless: Milyen tragacstól?
Billie McCandless: Attól. Szeretnénk venni neked egy új autót.
Chris McCandless: Egy új autót? Minek kéne nekem új autó?

PG

Jan Burres: Alexnek is lehetne kocsija, de ő úgy döntött, elégeti az összes pénzét. Miért csináltad?
Chris McCandless: Nincs szükségem pénzre. Megfontolttá teszi az embert.
Jan Burres: Ugyan már, Alex. Egy kicsit annak kell lenni. Mármint nagyon király az a könyved meg minden, de nem függhetsz teljesen levelektől meg bogyóktól.
Chris McCandless: Nem tudom, hogy kell-e annál több.
Jan Burres: Hol vannak a szüleid?
Chris McCandless: Élik az életüket valahol.
Jan Burres: Szeretett gyereknek tűnsz. Légy tisztességes.
Chris McCandless: Tisztességes?
Jan Burres: Tudod, hogy értem.
Chris McCandless: Thoreaut idézném: "Szerelem, pénz, hit, hírnév és tisztesség helyett igazságot adjatok."

PG

Carine McCandless: Megértettem őt. Négy évet szentelt rá, hogy teljesítse az abszurd és unalmas kötelességét, hogy diplomát szerezzen, és most elszabadult ettől az elvont világtól, képzelt biztonságtól, szülőktől és anyagiasságtól, a dolgoktól, amik hátráltatták Christ létezésének igazi valójától.

PG

Rainey: Szóval mezítlábas vagy.
Chris McCandless: Mezítlábas?
Jan Burres: Igen, mezítlábas csavargó. Azokat hívják így, akik talpalnak, gyalog járnak. Gyakorlatilag mi kerekes csavargók vagyunk. Mert nekünk van kocsink.

PG

Rainey: Sok-sok éve szeretem ezt a nőt, tesó. De tudod, neki is megvan a múltja. Eddig nem nagyon beszélt róla. De mikor belédfutottunk tegnap, ezekről a dolgokról, amikről eddig hallgatott, előjöttek belőle, érted?
Chris McCandless: Azt hiszem.
Rainey: És mit hiszel?
Chris McCandless: Egyesek úgy érzik, nem érdemlik meg a szeretetet. Csak csendesen továbbállnak a semmibe, és próbálják lezárni a múltat.
Rainey: Nagyon éleslátó vagy. Jézusom! Ugye nem te vagy Jézus?
Chris McCandless: Pont te mondod?
Rainey: Keresztül sétálsz a vízen, és visszahozod őt nekem, haver?
Chris McCandless: Nem. Félek a víztől. Mindig is féltem. De ezt egyszer úgyis le kell küzdenem, igaz? Szóval úszok egyet, ha te cipeled vissza a tűzifát.
Rainey: Legyen, basszus.

PG

Chris McCandless: Van errefelé egy könyvtár vagy könyvesbolt, ahol kapok könyvet vadászatról meg tartósításról?
Wayne Westerberg: Bármi, amit tudni akarsz a vadászatról, a hús tartósításáról, füstöléséről vagy akármiről, azt Kevin elmondja. Ő az embered. Szabadtéri csóka. Miért vonz ennyire a téma?
Chris McCandless: Megyek Alaszkába.
Wayne Westerberg: Alaszkába? Vagy Alaszka városba? Mert ott vannak piacok. A városban. Nem Alaszkában.
Chris McCandless: Nem, öreg. Alaszkába. Ott leszek kint a semmiben, basszus. Teljesen egyedül. Se egy kurva óra, térkép, se kérdés, se semmi. Semmi. Csak egyszerűen ott akarok lenni, a természet ölén. Hatalmas hegyek, folyók, égbolt, vadállatok. Ott a semmi közepén, tudod? A vadonban.
Wayne Westerberg: És mit csinálsz, mikor ott vagy? Ott vagy kint a vadonban, mit csinálsz ott tök egyedül?
Chris McCandless: Csak élsz, ember. Csak élsz, abban a pillanatban, azon a különleges helyen és időben.
Wayne Westerberg: Igen?
Chris McCandless: Lehet, hogy mikor visszajövök, írok egy könyvet az utazásaimról. Miért is ne? Tudod, arról, milyen kijutni ebből a beteg társadalomból.

PG

Chris McCandless: Mert tudod, mit nem értek? Nem értem, hogy az emberek, az összes kurva ember miért olyan szemét egymással, ilyen rohadt gyakran. Nem tudom megérteni. Bírálat. Kontroll. Ez az egész hozzáállás. Egyszerűen...
Wayne Westerberg: Milyen "emberekről" beszélünk?
Chris McCandless: Tudod te azt, szülők, képmutatók, politikusok, pöcsfejek.
Wayne Westerberg: Ez nagy hiba. Hiba túlságosan belemászni ebbe az egészbe. Alex, te pokoli jó srác vagy, pokolian jó. De rohadt fiatal vagy! Nem zsonglőrködhetsz folyton vérrel és tűzzel!

PG

Kevin: Kelleni fog valami. Milyen puskád van?
Chris McCandless: Valószínűleg egy 22-es kaliberű puskát veszek.
Kevin: Az jó. Miután leterítetted a vadat, az idő a legfontosabb. Na most, az első az, hogy a hús szép tiszta legyen, rendesen megnyúzva. Erre nincs sok időd. Egy vagy két óra. Az időtől függően. Ha meleg van, akkor kevesebb időd van rá. Mindenképpen figyelj oda, hogy ne szálljanak legyek a húsra. Mert amint elkezdik teleszarni lárvákkal meg férgekkel, tudod, azzal az undorító vacakkal, akkor már késő. Akkor már késő.

PG

Carine McCandless: Chris mindig mozgásban volt, mindig a kalandot kereste. Egyszer négy éves korában hat háztömbnyire kószált el otthonról, hajnali háromkor. Az egyik szomszéd konyhájában találtak rá, ahogy egy széken áll, és édesség után kutat. Bármilyen ajtót nyit most ki, amögött biztos valami édesség van.

PG

Jan Burres: Csak néhány évvel voltam idősebb Tracy-nél, mikor teherbe estem.
Chris McCandless: Hűha.
Jan Burres: Bizony. Akkor még azt hittem, a férjemmel békét teremtünk a világon, gyerekeket csinálunk, szeretkezünk, és örökre együtt leszünk, de nem éppen így alakult. Elhagyott. Egyedül nevelhettem Renót. Így hívják a fiamat. Aztán találkoztam Rainey-vel. Ami jó volt. Egy darabig nagyon jó volt. Csak... Tudod, Reno akkor már tinédzser volt, lassan a saját útját kezdte járni, és már két éve nem hallottam felőle. Azt sem tudom, hol van.
Chris McCandless: Remélem, egyszer majd megismerhetem.
Jan Burres: A te szüleid tudják, merre vagy?

PG

"Sok mindenen mentem keresztül, és most azt hiszem, megtaláltam azt, ami a boldogsághoz szükséges. Egy csendes és elszigetelt vidéki élet a lehetőséggel, hogy hasznos légy az emberek számára, akikkel könnyű jót tenni, és akik nincsenek hozzászokva a segítséghez. Dolgozz olyannak, kinek hasznára válhat. Majd pihenj, járd a természetet, olvass, zenélj, és szeresd szomszédaid. Ez az én elképzelésem a boldogságról. És még, mindezek mellett, téged társnak, és talán gyerekeket. Mi mást kívánhatna egy férfi szíve?" (Tolsztoj)

PG

Ron Franz: Mióta vagy itt kint?
Chris McCandless: Néhány hete.
Ron Franz: És azelőtt?
Chris McCandless: Sok helyen. Sokat utazom.
Ron Franz: Hány éves vagy?
Chris McCandless: 23.
Ron Franz: Fiam, nem gondolod, hogy még iskolában lenne a helyed? Hogy állást szerezz? És elérj valamit az életben?
Chris McCandless: Nézze, Mr. Franz, én úgy gondolom, a karrier egy huszadik századi találmány, és én nem kérek belőle. Ne aggódjon miattam. Van diplomám. Nem éhezek, vagy ilyesmi. Így élek, mert így szeretnék.
Ron Franz: A mocsokban?
Chris McCandless: Igen, a mocsokban.
Ron Franz: Hol van a családod?
Chris McCandless: Már nincsen.
Ron Franz: Hát ez nagy kár.

PG

Ron Franz: Abból a pár dologból, amit sikerült összeraknom, tudod, abból, amit a szüleidről meséltél. És tudom, hogy az egyházzal is megvan a magad baja, de létezik egy felsőbb hatalom, amit mind becsülünk, és úgy látom, ezt te is Istennek nevezed. De mikor megbocsájtasz, szeretsz. És mikor szeretsz, Isten fénye rád világít.

PG

Chris McCandless: Hogyhogy már fent vagy? Hajnali fél négy van.
Ron Franz: Hallottam, hogy felkeltél úgy fél órája. Volt egy fura érzésem, hogy már nem leszel itt a közös reggelinkre. Elviszlek 100 mérföldig kocsival, ahol át tudsz szállni egy vonatra, repülőre, vagy stoppolhatsz, nehogy itt ragadj a sivatagban. Egészen Alaszkáig vinnélek, ha nem lenne ennyi dolgom.
Chris McCandless: Nem kell ezt tenned, Ron.
Ron Franz: De akarom. Én akarlak elindítani ezen az úton.
Chris McCandless: Az én nagy...
Ron Franz: Tudom. A nagy Alaszkai kalandodon. Tessék, itt egy bozótvágó kés. Egy összehajtható halászháló és még pár semmiség.
Chris McCandless: Ron...
Ron Franz: Vidd csak. Megyek, felöltözöm, a kocsiban találkozunk.

PG

Chris McCandless: A boldogság csak akkor lesz igazán valódi, ha megosztod valaki mással is.

Chris McCandless: És tudom, hogy az életben nem az a fontos, hogy erős legyél, hanem, hogy annak érezhesd magad.

Chris McCandless: És ne feledd el, ha kell valami az életben, ragadd meg.

Chris McCandless: "A tenger csak erős hullámokat kínál, és néha az esélyt, hogy erősnek érezd magad. Én nem tudok sokat a tengerről, de azt tudom, hogy ez itt így van. Azt is tudom, milyen fontos az életben, nem feltétlenül erősnek lenni, csak azt érezni, hogy legalább egyszer megmérettess, hogy legalább egyszer a legősibb emberi körülmények között szembenézz a vak és süket sziklával, egyedül csak a saját kezed és eszed segítségével."

Carine McCandless: A kristály törékenysége nem gyengeség, hanem finomság.

Chris McCandless: "If we admit that human life can be ruled by reason, the possibility of life is destroyed."

Chris McCandless: The freedom and simple beauty is just too good to pass up...

Öregember a Megváltás Hegyénél: Azt hiszem, engem az egész világ szeret. Én pedig szeretnék elég bölcs lenni, hogy viszont szeressem. Ennyi lenne. És nagyon boldog vagyok.
Chris McCandless: Szóval ön igazán hisz a szerelemben?
Öregember a Megváltás Hegyénél: Tiszta szívemből. Ez egy elképesztő szerelmi történet, ami a világon mindenkit érint.

Chris McCandless: Százezerszer finomabb vagy, mint bármelyik alma, amit eddig ettem.