Ahhoz, hogy kommentelhess, be kell jelentkezned.
"sablonos", "nem mond újat"....annyira elegem van már az ilyen jellegű "okos" kritikákból. Aki már látta ezt a témát más, korábbi filmekben, annak persze hogy nem mond újat. De akinek ez a film az első találkozása a témával, annak nagyon is sokat mond. Foster jól játszik, a téma fontos és érdekes, morális kérdéseket vet fel, Van min gondolkozni a film közben és utána. Nem mindenki nézte végig az összes filmet a 20-as évektől kezdve, így nem mindenki látta pl a Dirty Harry-t és az összes többi bosszúállós filmet. Azért mert egy témát már többen feldolgoztak, attól még ennek a filmnek nem lesz kevesebb a mondanivalója.
A Bosszúvágy sokkal jobb.
Egyszóval-magátólértetődőnek van véve.
előzmény: Jereváni Rádió (#32)
A Dirty Harry-t még nem láttam. Egyébként önmagában nem a bosszúval van a baj, hanem, hogy ezt normálisnak, természetesnek, hétköznapinak állítják be. A Kill Billnél, vagy egy Sin city-nél nem akadok ki a bosszún, mert ezek nem hétköznapi drámának vannak beállítva, senki sem veszi komolyan ezeket a filmeket.
előzmény: ronin07 (#28)
Ezért nem vagy elfogult ezen filmmel szemben-ellentétben JR-rel és velem! ;-)))
előzmény: ronin07 (#30)
Engem marhára nem érdekel a gyilkos neme.
Lehet, hogy merő hímsoviniszta irigység az egész!
Nem akarjuk engedni a nőknek, hogy ők is gyilkolászhassanak a filmeken!
;-)))
előzmény: ronin07 (#28)
De tényleg: ha a Piszkos Harry-nél nem volt gond, hogy Eastwood milyen brutális, akkor itt miért az? Oké, anno tiltakoztak a filmben látott erőszak ellen...
Amúgy kezdtek nagyon Off-ba menni. Viszont nem nagyon értem, hogy most miről beszéltek. Mi ellen érveltek? A bosszúfilmek, a 24, a média, a közönség vagy eme alkotás ellen.
Én kezdtem... amikor te írtad, hogy "senkit nem érdekel"... Ami hülyeség. Kozmetikázhatod, hogy igazából bizonyos embereket érdekel, míg a többséget nem, de akkor is az. Egyébként én nem vettem észre, hogy kampányt folytattak volna A másik én ellen. Egyáltalán nem.
előzmény: limupei (#25)
Már megint kezded. Más, hogy hírül adnak valamit, és más, ha beszállnak. Hol láttál olyat, hogy kampányt folytattak volna a 24 ellen? Főleg a nézők. Le se szarták, csak élvezték. Az csak az olyasminek jár, mint a Saló, a Krisztus utolsó megkísértése vagy ez. És mindig ez van. Vagy láttál hosszas tiltakozó írásokat mondjuk a Motel esetében, ami legalább annyira gusztustalan mint a Saló? Sehol semmi. Én erről beszélek.
előzmény: Olórin (#24)
Általánosságban beszéltél, úgy meg valótlant állítottál, illetve pontatlanul fogalmaztál. De azért nem kéne utólag kimagyarázni;) És amennyire emlékszem, több nagy amerikai lap is cikkezett a tiltakozásokról. Ha a média nem foglalkozott volna vele, én se nagyon tudnék róla.
előzmény: limupei (#23)
Szerinted miről? Ki a frászt érdekel a tiltakozás, ha nem jut el az emberekhez a média segítségével?
előzmény: Olórin (#22)
"az senkit nem érdekel"
nem is a médiáról beszéltél...
előzmény: limupei (#21)
De nem a média...mert ugye Amerika érdekében teszi.
előzmény: Olórin (#19)
Szóval szerinted rendben van az, ha valaki kinevezi magát igazságosztóvá, és ugyanazt teszi, mint amit a barátja gyilkosai tettek? Legfeljebb más origóból, de ugyanúgy öl, mint azok.
Szóval szerinted rendben van az, hogy a rendőr a végén direkt hagyja, hogy meggyilkoljanak egy embert, és aztán még direkt futni hagyja őt?
Szóval szerinted rendben van az, hogy egy ember, aki a barátja megöléséig teljesen hétköznapi életet élt, ezután megöl 7 embert, és ezt úgy ábrázolják, hogy lelkileg ez nem okoz nála törést, magyarul mintha ez lenne a dolgok TERMÉSZETES rendje?
Szóval szerinted rendben van az, hogy a 7 ember megölése után még tovább gyilkolna?
előzmény: jo21 (#13)
Hát, azért összeszámolni is nehéz volna, hány szervezet tiltakozott a 24-ben ábrázolt kínzások ellen.
előzmény: limupei (#18)
Végülis igen, de azért fura a helyzet. Ha egy komolynak ismert filmes icipicit is pozitív színben tünteti fel a foglyokat kínzó katonákat/rendőröket, akkor áll a bál, de az senkit nem érdekel, hogy Jack Bauer 7 éve teszi ezt. Na jó, ő is ítélőszék elé kerül, de tíz perc múlva ugyanazt csinálja és még mindig ő a faszagyerek.
előzmény: Daemiaen (#16)
Ezt a filmet ugyanúgy forgathatta volna Mr.Tehetségtelen Mr.Izomaggyal, akkor se lett volna rosszabb.
előzmény: limupei (#15)
Az a baj, hogy egy stúdiófilm esetében szerintem majdnem mindegy. De ezt a végeredmény is hűen prezentálja. :)
előzmény: limupei (#15)
Gondolom az alkotók miatt. Azért nem mindegy, hogy Neil Jordan csinálja Jodie Fosterrel (amit komolyan lehet venni) vagy Mr.Tehetségtelen forgatja Mr.Izomaggyal puszta szórakoztatásból:-)
előzmény: Olórin (#14)
Erkölcsi szempontból nagyon túl van ez a film beszélve. Egy rakás bosszúfilm van, aminél ez a kérdés sosem merült fel, sőt a legtöbb akciófilm/thriller eleve tele van olyan gyilkosságokkal, amiket a hősök követnek el, és nem biztos, hogy morálisan/törvényileg 100%-ig indokolható módon.
Mert szerinted ölésre mi a helyes válasz?
Úgy látom nem figyelted eléggé a filmet! Igen valóban 4 embert megölt, akinek semmi köze a veréshez, de ha jól emlékszem az első pasas pillanatok alatt szitává lőtte a barátnőjét! Talán neked az lett volna erre a reakciód, hogy előbukkansz és kéred, hogy engedjen el? Nyilván nem, mert téged agyon lőtt volna! Tehát akkor nem volt más választása, vagy ő lövi le (és ezzel vállalja a gyilkosság terhét) vagy őt lövi le a pasas! Kb. ugyanez a helyzet a metrós résznél is. A nő egyedül volt ott, mégha nem is ölik meg, simán megkéselhették volna! Meg olyanokat mond neki a srác, hogy "dugtak már meg késsel?" - Felháborító!! A harmadik esetben pedig, amikor megmenti a lányt (mert hát nemcsak ölt!!!) akkor éppen el akarta gázolni! Mégis mit kellett volna, hogy tegyen??? Ha nem lövi le, akkor elviszi őt is kurvának, vagy halálra gázolja. Ez tényleg elviselhetőbb lett volna számotokra?? Egyébként én nem gondolom, hogy olyan szörnyű lenne, ha tovább gyilkolna. Ha már a rendőrség ilyen töketlen, hogy senkit nem bír elkapni??! Ja és, hogy nem látod, hogy a csaj összeomlana!!! Uristen ez tényleg borzasztó dolog tőle! Vajon a három srác összeomlott egy percig is??? Már ne is haragudj meg, de szerintem teljesen egyoldalúan látod ezt az egészet!!!
előzmény: Jereváni Rádió (#11)
"A végén, amikor kinyírja az utolsó gyilkost, akkor sem látjuk, hogy összeomlana, hanem csak azt, hogy a rendőr is odakacsint, hogy jól tetted anyukám, amit tettél, menjél csak az utadra."
Igen. Ez a végső legalizálása a dolognak.
Az én olvasatomban itt ugyanaz a felállás, mint a Keresztapánál-de itt bénábban, butábban és felismerhetőbben.
előzmény: Jereváni Rádió (#11)
Nem sajnálom azokat az embereket, akiket megölt. Hanem az benne a borzalmas, hogy aljas sunyi módon az önbíráskodást követendő példává teszi a rendező. Az, hogy ölésre ölés a helyes válasz.
„Ja és, hogy honnan lehet tudni, hogy nem fog többet gyilkolni?? Nyilván nem fog, mivel "leszámolt" a három sráccal, meg előtte volt egy pillanat, amikor még a rendőrségre is elment, hogy feladja magát, persze ehhez nem volt elég bátor!!!”
Éppen ez az! Nem elég bátor feladni magát, hanem akkor inkább megy tovább ölni. A barátjának a gyilkosain kívül még 4 embert megöl a nő a filmben, annak a 4 embernek semmi köze nem volt a barátja megöléséhez. A végén, amikor kinyírja az utolsó gyilkost, akkor sem látjuk, hogy összeomlana, hanem csak azt, hogy a rendőr is odakacsint, hogy jól tetted anyukám, amit tettél, menjél csak az utadra. Miért ne vonhatnám le ebből a konzekvenciát, hogy a nő tovább osztja az igazságot, magyarul még több embert nyír ki, amikor erkölcsi hősnek állítják be őt, ráadásul az egészet meg is ússza?
előzmény: jo21 (#10)
Nem értem miért fikázzák ezt a filmet. Sokat olvastam róla, mielőtt megnéztem, így hát nem vártam sokat tőle, de teljesen csalódnom kellett. Mérföldekkel jobb az átlagánál! Egy arányosan felépített történet, ami szerintem egyáltalán nem sablonos!Lentebb írja valaki, hogy 7 embert is megölt a csaj, ami erkölcsileg megkérdőjelezhető. Na de könyörgöm az ne legyen már mellékes, hogy kiket ölt meg! Az egyik éppen a barátnőjét lőtte agyon, egy felháborítóan piti oknál fogva, a másik egy gusztustalan strici volt, és még ehhez hasonló az emberi faj mintapéldányai. Ezeket kellene sajnálni??? Kövezzen meg bárki, de megérdemelték a halált!!! Sőt, ha belegondolok, hogy mennyit szenvedett a srác, miután agyonverték és meghalt, igazán kegyes megoldás volt, hogy "csak" gyorsan lelőtte!!! Érdekes, hogy azon senki nem akad ki, hogy a három srác brutális kegyetlenséggel agyonverte őket, csak úgy!! Borzasztó!!!! Aki nem él át ilyet annak fogalma sem lehet a lélektani folyamatokról, hogy mennyire elveszítheti az ember a józan eszét és önmagát!! Ami mellesleg szerintem nagyon is érezhető a filmben! Ja és, hogy honnan lehet tudni, hogy nem fog többet gyilkolni?? Nyilván nem fog, mivel "leszámolt" a három sráccal, meg előtte volt egy pillanat, amikor még a rendőrségre is elment, hogy feladja magát, persze ehhez nem volt elég bátor!!! Mondhat bárki bármit, de ez a film akkor is zseniális!
Egyetértek. Borzalmasan gyenge film. Neil Jordan-től időnként többet várna az ember.
"egy nagyon durván meglepő jelenet" - melyik lenne az?
előzmény: Dió (#3)
A kezdése a legjobb, gyönyörű fényképezett.
Még van pár szép pillanat, és a rendezésnek is, de hamar mélységes unalomba fullad: a lapos forgatókönyv, és a számomra blabla értékű monológok a "a másik én"-ről...
Nemhivatalos Megtorló-adaptáció, ami majdnem olyan katasztrofális, mint a hivatalos. Az egészben egyedül Jodie Foster ér valamit, de szarból ő sem tud aranyat fonni, és hát mit is lehet kezdeni egy filmmel, ami thrillernek dögunalmas, drámának meg röhejesen felszínes... És még a vége is pocsék.
Legalja. Nem tudok mást mondani rá, ez 2007. legrosszabb filmje számomra. Ha még rossz lenne! Maga a film bődületesen unalmas, a párbeszédek laposak, a cselekmény bár elég véres mégiscsak döcög, a párbeszédek meg enyhén szólva nem átütőek, az ember egy-egy jelenetnél folyamatosan azt érzi, ezt már látta valahol korábban. Jodie Foster – ahogy Dió írta találóan – szenved, de lélektani változás nem látszik rajta. Először azt hittem valami skizo dolog lesz, de aztán rájöttem, hogy Neil Jordan valamiféle női Taxisofőrt próbált létrehozni, de az eredmény egyszerűen botrányos. Amin viszont felhúztam magam az viszont nem ez, hanem a zárójelenet:
Amíg Scorsese Taxisofőrje tragédiával zárul, itt mit látunk? Terrence Howard, a nyomozó (!) segít megölni (!!) Jodie Foster harmadik támadóját, ráadásul még elintézi neki, hogy úgy tűnjék, hogy rálőttek, magyarul hagyja szabadon futni a nőt(!!!). Ebből milyen üzenet jön le? Hogy embert ölni bosszúból szabad, ha úgymond „engesztelhetetlen” az illető, mert erőszakos bűncselekmény áldozata lett? És mi a garancia, hogy nem fog tovább öldökölni? Meg őszintén, a főszereplőnő végül is kinyírt a filmben 7 embert, ez erkölcsileg indokolható a rendező számára? Hogy lehet idáig süllyedni?
Nem egy nagy szám, de azért simán nézhető. Foster most is zseniális, és ez valóban nagyot dob az egészen. Tipikusan az a film, amire kb. 5 év múlva már abszolút nem emlékszem, és ha újra megnézem, csak a végén jövök rá: "ja ezt már láttam".
Egyetértek, borzasztóan gyenge film, de nekem más okok miatt nem tetszett.
Egyrészt tisztában voltam megtekintés előtt, h sokan fikázzák a filmet a sablonossága miatt, de azzal nem, h a sablonosság mellett mennyire nem fog tudni újat mutatni. Az alapprobléma tehát: fogja a mérföldes sablonokat (tökéletes életet élő nő + élet tönkretétele + bosszú + gyanakvó zsarus mellékszál + jó és rossz szálának találkozása), amit pontosan nulla filmes értékkel told meg, azaz a kopottra járatott hollywoodi filmes leckéket szárazan felmondja 15 percenként, közötte pedig semmi sem történik, ergo egymást követik az unalmas, érdektelen percek. A főhősben különösebb lélektani dráma nem zajlik, vagy ha igen, nem mutatják. Szenved, még szép, de semmi átélhető nincs a karakterben. Ennek tetejébe az első fél óra undorítóan nyálas, a rendőr+exfeleség mellékszál pedig undorítóan töltelékszagú.
Pozitívumok:
Nincs az a rendező, aki Foster színészi képességeit lecsökkentse. Most is óriási, öröm nézni, sőt Terence Howard is átlagon felüli. Emellett van a zenében egy hátborzongatóan szép főtéma, és a filmben egy nagyon durván meglepő jelenet. Ennél nem több az egész, nyugodtan ki lehet hagyni. Csalódás.
40%
A másik én (The Brave One, 2007, forgalmazza: InterCom)
Joel Silver szeret ismert és elismert rendezőket ültetni olyan produkciói direktori székébe, amelyek teljesen elütnek az adott művész addigi munkásságától. Ez nagyon is jó dolog (például milyen jó lett volna Bergman az Armageddon rendezőjeként), ám ezúttal alaposan mellényúlt. Kívülálló szemével próbálta megmutattatni a 9/11 utáni New York paranoia-hangulatát, ám Neil Jordan erre - úgy tűnik - teljességgel alkalmatlan volt. Mentségére legyen mondva, iszonyatosan rossz forgatókönyvből dolgozhatott, ugyanis amint megtörténik a nagy verés, megáll az egész sztori. A nagy változás a főhős személyiségében abból áll, hogy Jodie Foster minden 10 percben ugyanazt a monológot olvassa föl. Hiába Philippe Rousselot meseszép képei, ha Jordan túl sok belsőt használ, az igazi belső félelem nem tud kialakulni. Sajnos ezt még tetézi az ócska befejezés is, ami igazán rányomja mocskos bélyegét A másik énre, ami ezáltal nem más, mint egy korcs bosszúfilm, amely ugyanannyira akar szólni az amerikaiak rettegéséről, mint amennyire megidézni kívánja a 70-es évek népszerű zsánerfilmjeinek hangulatát. Persze, hogy egyik sem sikerült.
3/10
Egy visszafogott szuperhősmoziba oltott Közöny, talán így lehetne legjobban leírni a filmet. Előbbi egyértelmű, utóbbit meg rendesen a néző szájába rágják (még a parknak is "Stranger" a neve), bár a magyar verzióból ez nem fog átjönni, mivel mi vagyunk az egyetlenek, ahol Camus regénye nem "Az idegen", hanem "Közöny" címen fut.
Ez nem a fordító hibája (legalábbis nem a film fordítójáé), az viszont igen, hogy most egy teljes jelenetet sikerült tönkretenni:
Jodie az egyik jelenetben megment egy prostit, aki elég ramaty állapotban van. A nő megkérdezi tőle, hogy ő kicsoda, Jodie azt feleli, hogy "senki", azaz "nobody".
Később a rendőr beviszi Jodie-t a kórházba a prostihoz, az persze felismeri, de nem szól.
Jelenet eredetiben:
Rendőr: Látott valakit?
Jodie: Csak az igazat mondja.
Kurva: I saw nobody (azaz "láttam senkit") and nobody saw me (azaz "senki látott engem")
Jelenet magyarul:
Rendőr: Kit látott.
Jodie: Csak az igazat mondja.
Prosti: Senkit nem láttam és engem sem látott senki.
Hát ez éppen az ellenkezője+ így a nő hazudik.Tudom, hogy magyarban van kettős tagadás, de meg lehetett volna oldani. Ilyenkor kéne kreatívnak lenni, nem amikor hülye magyarított poénokat kell gyártani meg ostoba címeket.
A film maga amúgy nem rossz, csak lehetett volna jobb is.
A Bosszúvágy újrája, agyonbonyolítva, agyonmagyarázva egy teljesen képtelen befejezéssel.Szokás szerint...
Az eredeti filmbenlogikusan, a bűnözés csökkenése miatt engedik futni az önbíráskodót, feltéve, ha elköltözik, itt semmi tényleges ok nincsen rá.
Szerintem a Piszkos Harry filmek nem igazán tartoznak ide, legfeljebb a negyedik rész női főszereplője, de a rendőr semmiképpen.
Csak Jodie Foster miatt gyenge közepes, a férfi főszereplő minden karizmát nélkülöz és rendőrként sem állja meg a helyét.