3:10 to Yuma (2007) ☆ 👁

Börtönvonat Yumába

(James Mangold)

amerikai dráma, kalandfilm, western

2013-03-10 15:28:51 Tenebra (4) #86

Szerintem is. Az 1957-es "túl szép". Ugye ott mindketten megmenekülnek, és nem is annyira Ben Wade a főszereplő, hanem a farmer. Erre itt nem is nagyon számítottam. Ok, így kicsit hatásvadász. Mondjuk nyálasnak én semmiképp nem nevezném. Inkább csak megdöbbentő. De szerintem jobban illik a XXI. századhoz ez, mint egy tökéletes happy end. Hozzáteszem, azért annyira nem volt megindokolva ez a pálfordulás, de azért a sztori során szépen alakult Ben Wade és a farmer kapcsolata. Ben meglátta, hogy ez csak egy szerencsétlen flótás, aki a megélhetésért küzd. Így megemberelte magát, és tulajdonképpen a klasszikus westernmítosz által elvárt "Robin Hood" szerepet akarta felvenni. Csak már késő volt, mert a társai léptek. Az a lövés szerintem gyönyörű. Ha kicsit drámaibbra hangolják, akkor azt mondom, a legszebb emberi dráma egyik megnyilvánulása. Hogy rájövök, kiért érdemes igazán harcolni, és kiért nem.

2013-03-10 15:27:51 Lil Martin (4) #85

ja és az alap hogy bale meg crowe adja a szintet, de nekem foster volt a kedvencem.

2013-03-10 15:23:54 Lil Martin (4) #84

fuhh, az első óra szuperkúl, aztán meg nemtom... erős hármas-gyenge négyes között van, de mivel szeretem a western-t, ettől meg nem sokat vártam, lévén 2000-es évekbeli, ezért legyen négyes. az eredetit nem láttam, a vége olyan hogy nyálasnak nyálas, de sokkal nyálasabbat vártam, pl hogy a rosszarcú gladiátor magához veszi a sráckarikát, meg ilyen faszságokat. na de megérte megnézni, az biztos! most így végiggondolva legyen 4-es közepe.

2013-03-10 14:56:48 Hannibal Lecter (4) #83

Kövezzetek meg, de a vége szerintem bizonyos tekintetben még az eredetit is felülmúlja.

2013-03-10 14:54:23 Tenebra (4) #82

A vége ütős lesz (szerintem).

előzmény: Lil Martin (#81)

2013-03-10 14:40:15 Lil Martin (4) #81

elkezdett gagyisodni picit..

2013-03-10 14:18:33 Lil Martin (4) #80

1 óránál járok, eddig nagyon tetszik!

2013-02-25 00:24:46 Eglaronion (2) #79

A befejezés kínosan rossz, végéig vártam, hogy valami kisül belőle, de számomra értelmetlen az egész, ilyen gyatra végkifejlet hogy sülhetett ki..
Nagyon idegesít. Időpazarlás. Tényleg rossz. Pedig úgy hiszem, szeretem a westerneket, de ez nagyon gagyi.

2013-02-25 00:24:36 Eglaronion (2) #78

2012-07-22 17:51:21 Glasseye (?) #77

A börtönvonat Yumába óriási hiányosságom amit jövő héten be is akarok pótolni..

2011-01-08 14:03:46 Horváth Szabolcs (3) #76

Bale és Crown alakítása menti meg a kettestől a filmet, bár szívem szerint azt adnék rá, a két színász elviszi a hátán. Amúgy rossz sztori, rossz rendezés. Egyszer láttam, többet nem köszönöm.

2010-08-08 20:21:00 Hannibal Lecter (4) #75

Epres Attilát szerintem sem kellene erőltetni Bale-hez. Belehallgattam a szinkronba, és kifejezetten öregíti. Nem értem, miért nem tudták Fekete Ernőt hívni.

2010-08-08 20:16:42 copeland (3) #74

Jó film volt. Christian Bale szinkronja egy kicsit furcsa volt, de a hosszú film alatt meg lehetett szokni.

2010-08-08 00:21:29 Corey (3) #73

Buta film,a legvége különösen.Bale meg mintha egyre rosszabbul játszana filmről-filmre: Terminátor,Közellenségek és még ez a film is....Crowe viszont itt is jó,lassan egyik kedvenc színészem lesz,sohasem okoz csalódást.

2010-06-02 22:53:58 Anphalas (3) #72

Homlokmasszírozósan ostoba sztorijú film, közepesen használható színészi munkával (kivéve talán a Charlie Prince-t alakító kellemesen feminin férfiút, aki már-már jól is játszik), nagyon szépen fényképezve és a végére kiemelkedően jóvá váló zenével. A hármast megéri, de szerintem többet nem.

2010-02-16 23:35:19 Hannibal Lecter (4) #71

Vannak benne zavaró momentumok (Crowe végső pálfordulása szinte nanomásodpercnyi idő alatt történik), de összességében egy jól összeállított, akciódús, stílusos western. Az eredetihez még nem volt szerencsém, de nekem ez a verzió tetszett.

2010-01-02 10:16:27 slick (4) #70

az utolsó ~20 percnél elvesztettem a fonalat, valahogy nem volt világos, hogy ki mit miért csinál, illetve a vonathoz való eljutásnál a hogyan se volt hihető, de felteszem én voltam túl álmos és nem a film befejezése egy totális katasztrófa, így 4es.

Mondjuk ha Balet a fogadó és az állomás között féltávon nagy küszködések árán lelövik, Crowe kiszabadul, 1000 dollárral és egy majdnem elérzékenyült tekintettel hazaküldi a gyászoló fiút, majd felszáll a lovára és a bandájával elvágtat a lenyugvó nap és egy újabb zsákmány felé. - Ez válalhatatlanul egyszerű lett volna, az egyébként nem túl bonyolult történethez??

Egyébként Russel Crowe szokásosan jól játszik, Christian Baletől meg ennyi érzelmet még sosem láttam, talán legjobb alakítása. Az első másfél óra teljesen korrekt, habár nem akarja megváltani a világot. Összeségében egy simán nagyon jó film lehetett volna...

2009-05-18 08:07:56 walter gábor (2) #69

Akár jó film is lehetett volna, de a történeten több lyuk van, mint egy szitán.
A kegyetlen, ámde jó szívű rablógyilkost próbálja elvinna egy balfékekből álló kis csapat a vasútállomásra.
A story számtalanszor elveszti a realitást, így akár lehetne paródia is, de humor egy szál se. Például érthetelen, hogy a fogoly miért nem szökik meg a film alatt egyszer sem, mivel azt percenként megtehetné, vagy a hasba lőtt fejvadász (kb. 60 éves), másnap - a műtét után - vidáman lovagol a csapattal.
A filmet a két főszereplő menti meg a nézhetetlentől (bár nem tudom minek).

2009-01-31 19:29:47 tractorking (4) #68

Kilóg a szokványos western filmek sorából,egyaltalán nem az olcsó müfaji klisékre épül. Méltó ujra-alkotása a nem kevésbé nagyszerü Delmer Daves eredetinek. - Köszönhetően a két föszereplő rendkivül visszafogott, de kivételesen szuggesztiv játékának, a beállitásokat és a drámai szépségü New Mexico-i tájat kevés szinnel és megvilágitással fényképező operatöri munkának. Russell Crowe kiemelkedő alakitása az 'Egy csodálatos elme' óta.
Én még megemliteném Marco Beltrami lebilincselő zenéjét is...

2009-01-13 07:37:23 "L" (3) #67

Háp, háp, nagyon vártam a filmet és talán túl magasra is tettem a képzelet beli elvárási szintet, így csalódtam. Túl sok a logikai, értelmetlen baki, ami egy ilyen "komoly" filmben kevésbé megbocsájtható, mint mondjuk egy "blődliben". Félre értés ne essék, abszolút végig nézhető film, csak sokkal jobbat vár az ember és félő, hogy nem voltam ezzel egyedül.

2009-01-01 13:44:48 budaik (3) #66

Szerintem Eastwood egy picit jobban játszotta a Western filmek személyeit :D

Kicsit untam...

2008-11-30 15:19:03 matykocska (3) #65

Csak Russel Crowe kívásló alakítása miatt, és a jó akciójelenetek miatt érdemel 3-ast. A történet elég erőltetett, főleg h a végén a bűnűzű Wade tulajdonképpen lényegében azért harcol, hogy börtönbe juthasson, de ezt Paul Ricard már bővebben kifejtette előttem.

2008-10-12 09:37:02 deviant (5) #64

több, mint korrekt western egy nagyon jó russell crowe-val. james mangold walk the line után megigint valami olyat tett le az asztalra, amire jó visszaemlékezni. és röhejesen hangzik, de ma már ez is valami.

2008-08-02 02:39:44 Paul Ricard (3) #63

Az eredeti verzió megtekintése nélkül is: meglehetősen üres, hiteltelen, színvonalában egyenetlen.
A befejezés pedig egész egyszerűen katasztrofális.

Nekem már az is sántít, hogy Ben Wade megsajnálja Evans-t és végül tulajdonképpen átáll az oldalára(egész egyszerűen nem összeegyeztethető a western hagyományaival), de ha ezt elfogadom, akkor is gondjaim vannak: az alkotók kb. az utolsó negyedórát leszámítva nem túl sok hangsúlyt fektettek a két fickó kapcsolatának bemutatására. A film, egészen az utolsó öt percig inkább hasonlít egy akciófilmre, majd hirtelen freudi mélységekig akar lehatolni, (egyszerűen túl sokat markol) ami ilyen rövid idő alatt természetesen lehetetlen és ezért nem is csoda, hogy oly sokan értetlenül fogadták a nézők közül Wade reakcióit, hiszen nincsenek megfelelően kibontva a szereplők(főként Wade) motivációi. Ennél a finisnél egy sima "felteszi a vonatra és elpöfög a vonat" típusú klisészerű befejezés is jobban megtette volna, amit a forgatókönyvírók nyilvánvalóan görcsösen el akartak kerülni, de így még csak rontottak a helyzeten véleményem szerint.

A legfőbb problémát abban látom, hogy nyilvánvalóan az alkotók saját maguk sem tudták igazán, hogy milyen filmet akarnak letenni az asztalra, aminek a minőség issza meg a levét.

2008-06-30 22:30:50 DrSzolon (4) #62

Ez a film engem a hét mesterlövész féle mozikra emlékeztet, amikor van egy adott számú csapat, akik különböző módon elhaláloznak egy ügy érdekében, és egyébként is sok mindenben hasonlított a régi westernekre (gondolom ez volt a cél:)), a történet egyszerűsége is. A színészek jól játszottak, bár én ezt pl. russel crow-tól megszoktam. Fáj a szívem, hogy nem adhattam neki 5-öst, nem sokon múlott, talán csak a végén, Ben Wade viselkedése miatt

2008-05-04 12:44:07 k3pl3r (?) #61

Az eredetit ugyan nem láttam, de ez nagyon tetszett. Remek karakterek, fantasztikus western hangulat, izgalom, minden ami egy jó westernfilmhez kell. Russell Crowe, Christian Bale és Ben Foster zseniálisat alkotnak, számomra abszolút hiteles volt mind. Egyedül a végével volt bajom karakter szempontból. Nem teljesen volt érthető Ben Wade viselkedése, de annyi baj legyen, így is régen készült már igazán jó western film. Nagyon közel az 5-öshöz, de első nézésre nálam sem éri el.

2008-04-24 10:52:53 Dió (4) #60

Olyan nagyon nem választja el sok az ötöstől, pedig nem is szeretem a westerneket. Az egyetlen gondom, h a film moralizálása (egyben a két férfi ehhez köthető kapcsolata) állhatna erősebb lábakon is. Bár mindezt úgy mondom, h sok helyen nagyon is erős dialógusokkal van alátámasztva, de mégis, Ben Wade motivációi néha nem elég érthetőek. Főleg arra gondolok, amit a végén művel... nem győzött meg a film teljesen, h én is ezt tettem volna a helyében, és innentől némileg bukta. Plusz a vége felé már tonnaszámra záporoztak a kérdések
pl miért kellett befészkelniük magukat arra a kis időre a hotelba, miért nem lehetett rögtön a vasútállomáson várakozni, megspórolhatták volna a golyózáport. Emellett "érdekes" volt Bale 1 a 8 ellenes halálfutása sem - bár az Equilibrium szánalmas "1 a 100 ellen" zárójelenetén már megedződhetett némiképp, ha azt nézzük:)
De ezen kívül sok a remek színész (bár Crowe most sem győzött meg teljesen), a remek jelenet, karakter. Feltételezem, ezeket inkább az eredetiből rágták át, és innentől nagy filmnek nem nevezhető a 3:10 to Yuma, ha viszont vki nem látta az eredetit, elvárások nélkül sztem abszolút elszórakoztatja majd ez is.

2008-04-19 12:48:34 gyilkosvirus (2) #59

Olyan mintha a Túl a barátságon 2-t néztem volna, Charlie Prince meleg élettársát szeretné megmenteni Wade pedig átmegy a filmtörténet legbénább és leghiteltelenebb jellemfejlődésén. Rossz!

2008-04-05 00:12:57 ThomYerk (4) #58

a vége nem kellett volna, csak azért nem adok max pontot neki...de ez sztem csak személyes zizi, lényeg h én tuti nem ilyen befejezést képzelek el egy jó filmnek. amúgy nagyon jól felépített, izgalmas kis mozi. sajna elromlik és csak egy "jó" mozi lesz kiváló helyett sajna. a színészi gárda azért odateszi magát rendesen spec!

2008-03-22 18:15:51 Ivan/ (4) #57

Egyébként baromira érdekes, hogy imdb-n ez befér a legjobb filmek listájára, a mérföldekkel jobb eredeti meg nem. Bár ízlések és pofonok...

2008-03-22 18:13:48 Ivan/ (4) #56

Nem is értem igazán miért kellett ennyira eröltetni ezt a remake dolgot. Gyakorlatilag ha megváltoztaták volna a szereplők nevét kis tulzással nem is gondolná az ember, hogy újrát lát éppen. Amugy egész szórakoztató kis film, bár nem mondanám maradandó darabnak.

2008-03-07 19:57:34 gaillard (4) #55

Ha lesz kertévében még kijavíthatják 'Con West - Fegyencvagon'-ra :)

előzmény: ronin07 (#54)

2008-03-07 17:48:03 ronin07 (?) #54

Apám, milyen béna magyar címet kapott! Simán lefordíthatták volna Ben Wade és a farmer-re.

2008-03-07 16:21:10 Daemiaen (5) #53

Azért jó, hogy minden második mondatomban elírok én is valamit. :)

Nademostmárannyitoffoltam. :)

2008-03-07 16:04:34 Ivan/ (4) #52

javítva:)

előzmény: Daemiaen (#51)

2008-03-07 16:02:44 Daemiaen (5) #51

És az ékezet hum marad? :)

2008-03-07 15:51:29 Daemiaen (5) #50

Párdón: címét. :)

2008-03-07 15:51:09 Daemiaen (5) #49

Külföldi film magyarított címének esetében mindenképpen a helyesírás szabályai szerint köll írni.

Amúgy érdemes elolvasni az ott látható tartalmat. :)

előzmény: Ivan/ (#48)

2008-03-07 15:38:41 Ivan/ (4) #48

Én is úgy írtam volna ahogy mondod, de intersonic honlapjáról másoltam be a címet és ott így van. Ezek után pedig szerintem plakátokon is sanszos, hogy így fog szerepelni.

előzmény: Daemiaen (#47)

2008-03-07 14:44:41 Daemiaen (5) #47

Hú, de szépesn sikerült leírni a magyar címet! :)

Legyen inkább Yumába. :)

2008-01-18 09:44:43 Gasz András (4) #46

3:10 to Yuma:

Éljen az újkori western újraéledt. Christian Bale és Russel Crowe pedig megint hozzák a formájukat igaz nem akkorát mint leghiresebb filmjeikben. A film hangulata is egész jól hozza a modern westernt hogy így fogalmazzak tehát senki ne várjon Serigho Leone filmet hanem a 90 es évekbeli formulát kicsit megspékelve. A zenéje is countrysabb inkább minthogy Morricone tipusúbb. Annyi mondható el a filmről hogy kellően jól felépitett habár nem tökéletes a 2 főszereplőnél kialakuló kapssolat, a mellékszereplők ütnek pl Ben Foster a banda alfönöke úgymond aki egyébként az X-men 3 ban Angyal volt meg is lepődtem már majdnem Ledgeri )Joker) hang és külső változtatás volt emellett Pater Fonda szerepelése is kellemes meglepi volt. A film vége és kicsit hollywodi befejezése és pál fordulása (most nem spoilereskedek meglátjátk akkor úgyis tudni fogjátok) ami nagyon nem tetszett és egy két hiány pl az apacsokból (pedig van szerepkörük mégse mutatják őket) nem is látni semmit miért kellett ezt?

A hangulata és a szereplők játéka adja el igazán a filmet a forg. könyv a rendezés (mely tempója a rendező elöző filmjénél a Nyughatatlannál is lassabb talán egy ilyen tipusú filmnél legalábbis) néhol díszletek gyengesége ami bakikat tartogat és nem emeli eposzi magasságba a filmet.

2007-12-26 12:17:50 osi (5) #45

Mivel mozibemutatónak semmi híre, így kénytelen, kelletlen megnéztem a művet, mely teljesen magával ragadott. Valóban koszos, stílusos western. A karakterek viszonyrendszerét én kicsit másképpen értelmeztem az előttem szólóknál.
SPOILER!
Evans semmi szimpátiát nem érez egészen a film végéig Ben Wade iránt, és ezt ki is mutatja. Számára csak az a fontos, hogy időben elérjen vele Yumába, hogy elsősorban valami sikert is elérjen életében, másodsorban megmentse farmját. Mivel katonai karrierje és családi élete is csődbe fulladt, egy esélye maradt, hogy bebizonyítsa mennyit is ér. Ez a vágy hajtja előre, mikor már kilátástalan a helyzet.
Wade velejéig gonosz, de szimpátiát kelt benne. Annak ellenére, vagy éppen azért, mert a farmert körülveszi az a családi légkör, ami a bandita életéből kimaradt. A film végén, mikor megtudja Evans indítékait, szánalomból, talán megértésből még aktívan is segít neki. Bale karaktere innentől kezdi emberszámba venni, sokkal oldottabb a beszélgetés az állomáson, mint a fogadóban.
A film végén pedig nem elsősorban Evans halála miatt végzi ki az embereit (bár kétségtelenül megkedvelte őt), hanem azért, mert azok az üldözés során veszélyeztették az életét. Mint a film elején a kivégzett bandatag.
SPOILER VÉGE!

Az akciók aránya pont megfelelő a filmben, se több, se kevesebb nem kellett volna. Mangold-ot a nyughatatlanért kedveltem meg és ismét bizonyított...

2007-12-24 12:10:27 Olórin (3) #44

1. Ne tudodkizz, hanem spoilerezz, azért van ott a gomb:)
2. Nagyon-nagyon utálom, amikor egy vitában az egyik fél eljut odáig, hogy a másik szemébe vágja, hogy elsiklott valami felett, és azért nem ért egyet vele. Az ilyet mellőzzük lehetőleg. Én sem írtam olyat, hogy bedőltél a hollywoodi parasztvakításnak, és nem vetted észre mennyire üres az egész. Valszeg nem örültél volna neki.

"Lassan egymáshoz szoktak" hol? mikor? hogyan? ez az, ami nincs megmutatva. egyébként is, nem egymáshoz szokásról beszélünk, ha sok időt töltenek együtt, bármiféle emberek képesek összeszökni, ez még nem feltétlenül jelent szimpátiát is - főleg nem azt, hogy az egyik hajlandó börtönbe menni a másikért, és a saját társai ellen fordulni. Megint csak azt tudom mondani, hogy az első normális dialógus már a végén hangzik el köztük - sokkal korábban kellett volna, hogy hiteles legyen a dolog! Számomra nem hiteles a két főszereplő közti kacsolat.
A fináléban nagyon nem értünk egyet, van néha fedezék, meg kisebb sebeket szereznek is, de összességében én fogtam a fejem az egésztől, mert télnyeg kis túlzással olyan volt, mint Schwarzi a Kommandóban...
A vége: c-c, nem a Evans halálának létjogosultságát kérdőjeleztem meg, hanem azt, ahogy történik, ld #40, spoileres rész.

2007-12-24 11:56:56 ronin07 (?) #43

Lassan egymáshoz szoktak, de szerintem az életben is nehezen békül ki végül két eltérő jellemű pasas. Nincsenek ugyan minden konfliktusban lövöldözések, meg gyilkosságok, de a séma nagyjából ugyanaz: viták, a tekintetekben megmutatkozó kétségek, hazugságok csak azért, hogy makacsul fenntartsa valaki a róla kialakult képet (jelen esetben - "meg tudtalak volna ölni titeket") - holott tudat alatt a szíve már régen a jó felé húzza - csak fapofát vág, szerintem mégis kettős jellem, végül összetartás, mert a rossz felfedezni véli azt a jó moráljában, amit már rég a sajátjának szeretne tudni. Hogy ez nem megmagyarázva van, hanem kimutatva, attól még fennáll. Félre ne érts, nem kóstolgatlak, ez csupán az én véleményem, hogy a furcsa kapcsolat árnyaltan van jelen. Én így látom.
A finálé elején is vannak fedezékek, rögtön az elején kettő is, Bale kap egy lövést a falábába, Russell-t valaki vállon lövi (vér fröccsen az ajtóra), majd amikor leugranak a tetőről, kificamodik Bale lába, még a birkanyáj előtt. Saját szememmel láttam.
Az utolsó jeleneten a tudodki hősies halálát érted? Tudodki végül bevégzi küldetését, még ha a másik valaki harmadjára is lelécel a sittről, de szerintem a sittről lelépő nem lesz már velejéig rossz. A Jó bevallja, h. nem szeretné, ha egy pancserként emlékezne rá a családja, ezért fut tűzön-vízen át, sorsa pedig abszolút becsülendő (dying for something or living for nothing?), ugyanis sorsa mindenekfeletti jótettként csapódik majd le William fiában, és lehet, hogy Wade füttyent - ami tudod, mit jelent - de szerintem nem vérengzésre indul majd, és ebből szerintem a fiú is sejt valamit, hiszen látta: Wade finoman szólva sem nyelte le, ami Evans-t érte.
Nem akarok én itt habzó szájas vitát, nem is úgy írtam le, amit gondolok, csak próbáltam felhívni a figyelmet olyan dolgokra, amik felett elsiklottál.

2007-12-23 18:39:45 Olórin (3) #42

Nem ugyanarról beszélünk. Az, hogy felmutatnak egy-két pillanatot a filmben, amiben Crowe durva felszíne alatt felcsillan az emberség, a két főhős kapcsolata terén még kevés, mert az egész játékidő alatt mindenkin egyetlen kósza gondolat nélkül átgázol, csak Bale-en nem - és ez az, ami (az eredetivel ellentétben) nincs megmagyarázva, hogy miért pont rajta nem, hogy mi köti össze őket, mert az első olyan beszéltgetésre, amiben közelebb kerülnek egymáshoz, már a tűzharc szünetében kerül sor a fináléban.
A bikacsorda a jelenet végén van, előtte perceken át futnak keresztül a várson (sokszor minden létező fedezék nélkül), és közben vagy 20 pribék lődözi őket, de semmi komolyabb bajuk nem lesz. És akkor még mindig van az a bizonyos utolsó jelenet...
Én csak azt tudom javasolni, hogy nézd meg az eredetit is - na az pszichológiai western, ez viszont számomra csak egy hollywoodi akciófilm, ami úgy tesz, mintha karakterekre és színészekre épülne, pedig nem.

2007-12-23 18:14:18 ronin07 (?) #41

"nem világos Crowe karaktere, miért viselkedik úgy, ahogy"
emlékezz vissza a Velvet-bárjelenetre, mikor régi csaja felől érdeklődik a kocsmában, majd finom mozdulatokkal lerajzolja a pultoslányt - és oldott a hangulat. Előtte szociopataként ismertük meg, itt meg visszafogottan süt a tekintetéről a szeretetéhség (itt még a film elején járunk!). A kimondatlanság nem egyenlő a dolog hiányával.
Ugyanez érvényes Crowe erőszakos magaviseletére. Ráadásul többször hangsúlyozza is az ipse, hogy élni akar, "az ember alaptermészete a fennmaradás" valamint - ez ugyan a végén van, de igazi, hangsúlyos pillanat - "Látod, Dan, általában mindenki élni szeretne." Az már egy másik kérdés, hogy jéghidegen a többiek képébe vágja szörnyű tapasztalatait. (pl.: "Butterfield is cserben fog hagyni.") Csak azért visz véghez sok rongy dolgot, mert csalódott, dühös, tele van a töke azzal, hogy szar világba született, és a becsületességével semmire nem megy egy becstelen helyen. Lényegtelen, hogyan érvényesül valaki, ismerd meg az okait! Wade karakterét tehát marhára zavarja, hogy nem létezik tisztesség, ez az ő indítéka. Meg lehet neki bocsátani - pláne, hogy később szimpátiát mutat Evansék felé. (mert hiába mondja, hogy "ha lett volna pisztolyom, lelőttelek volna - később van fegyvere, és neki kedvez a helyzet, mégsem lövi le sem az apát, sem a fiát - megjavult, tanult partnerei elszántságából)
A finlé? Azért nem találta el golyó őket, mert Bale leleményes fia kiengedte a birkacsordát, nem voltak tiszta célpontok, még az addig halálpontosnak beállított mexikói mesterlövész sem látott rájuk. Ezt második nekifutáskor láttam. Nézd vissza nyugodtan! Birkák kiengedése nem természetfeletti mutatvány, hanem cseles az adott helyzetben. Ja, és lehet, hogy csal az emlékezetem, de úgy tudom, Bale - vagy Crowe karaktere, de nagyon úgy rémlik: egyikük biztosan - lövést kapott.
Tényleg, Chris és Russell is nyújtottak már ennél jobb alakítást (Chris - Batman, Amerikai Psycho, Russell - Szigorúan bizalmas, Gladiátor, Egy csodálatos elme), de jelen koncepcióban több, mint jó munkát végeztek. Sőt, ha engem kérdezel, mindkettőjük alakítását dobogósnak tartom saját pályájukon.

2007-12-21 20:02:54 Olórin (3) #40

"figuráik indítékainak bemutatása szépen le van vezetve"
én pont ezt hiányoltam. az első valamirevaló dialógusuk, ami közelebb hozza őket egymáshoz, már a finálé közepén van (az addigi jeleneteik "engedj szabadon - nem"-szinten vannak megragadva), addig viszont baromia motiválatlan az egész, vagyis nem világos, Crowe karaktere miért viselkedik úgy, ahogy. A finálét meg egyenesen röhejesnek találtam, Arnie-nak még elment a '80-as években, hogy keresztülront egy városon, leszed egy rakás embert, de őt egy kósza golyó se találja el, de ez ma, egy ilyen filmben vérgáz.
De a legszarabb Bale halála: felrakja a vonatra Crowe-t, aztán megáll, és másodpercekig örül magának mozdulatlanul, épp csak céltáblát nem fest a háta közepére, miközben kurvára tudja, hogy még vagy 10 szemét jön mögötte, aki alig várja, hogy szitává sorozza - pffff...ez egyszerűen gagyi
Bale és Crowe jók, de mindketten voltak már ennél sokkal jobbak is, Foster viszont tényleg kimagasló - a srácnak főszerep kell! (a 30 days of night c. undormánynak is ő volt az egyetlen fénypontja)

előzmény: ronin07 (#38)

2007-12-21 19:50:58 ronin07 (?) #39

Színészi alakításokra építő filmről van szó, úgyhogy még hozzátennék annyit a véleményemhez, hogy Logan Lerman is ügyesen játszotta a kalandok során beérő kamaszfiút.

2007-12-21 19:46:16 ronin07 (?) #38

Nem láttam az eredeti filmet, de a mostani vitán felül, nagyon jól illeszkedik a pszichológiai westernek sorába, a feszültség minden jelenetben maxon pörög, csak egyelőre azt nem lehet még tudni, lesz-e belőle olyan klasszikus, mint 15 éve a Nincs bocsánatból. Jó volna, ha ez történne, ugyanis Mangold ismét jelesre vizságott színészvezetésből. Most már 100%, hogy ez az ő abszolút profilja, viszonyításképpen mindenki idézze fel Sly Stallone (Copland) meglepő vagy Joaq Phoenix (A nyughatatlan) átütő teljesítményét.
Bale és Crowe zseniálisan alakít (Ben Foster nemkülönben), figuráik indítékainak bemutatása szépen le van vezetve, kezdeti idegenkedése egymással szemben tökéletesen átjön, és egyszerűen fenomenálisak azok a részek, amikor összekovácsolódnak, megértik és tisztelni kezdik egymást. Ők a film motorjai, nincs mese.
Az '57-es eredeti kamaradíszletét Mangold ugyan elhagyta, de a dialógok továbbra is hatalmasat ütnek, rengeteget elárulnak a szereplők állapotáról.
Akciójelenetekből viszonylagos hiányt szenvedünk, az első üldözésnél láttam egy apró túlzást (mikor Peter Fonda shotgunja darabokra robbant egy henchman-t, na rajta látszik, hogy csak effekt), de amúgy rendben vannak, korántsem akarják tolakodón elterelni a néző figyelmét az igazi lényegről.

2007-12-20 14:44:44 Olórin (3) #37

Egyszerű akciówesternt csináltak belőle (Wade és a farmer összetett kapcsolata oda), ami még jó is lehetett volna, de olyan sablonos és kiszámítható, hogy az már fáj.

2007-12-05 18:40:18 kirmoka (4) #36

Hát ha szereted a western-filmeket (márpedig - ahogy a hozzászólásokból olvasom - nagyon is!!!), akkor mindenképpen nézd meg, mert a film nem "csak jó", hanem szenzációs!! Az ember természetesen félve ül le egy western-film elé a XXI. század elején, mert igazság szerint nem sok elvárása van, meg hát a régi nagyok után úgy érzi, hogy sok újat nem tudnak mutatni. De bizony tudnak, másképp! Nagyon jók a színészek, de mindenek előtt és fölött ki kell emelnem - Ben Foster mellett - a két főszereplőt, Christian Bale-t és Russel Crowe-t....egyszerűen zseniálisak mindketten!!!! Mindenképpen dícsérni kell az operatőrt a csodálatos fényképezésért, a zeneszerzőt a gyönyörű zenéért és persze a rendezőt, aki ezt az egészet egy nagy egységgé összefogta úgy, hogy ne essen szét egy pillanatra sem!! Gyönyörű film, ha lehet ezt mondani egy westernre, ugyanakkor mégis "koszos", amit viszont mindenképpen kell mondani rá. Imádom, már kétszer láttam, nem tudok betelni vele és több ilyen western-t kellen csinálniuk, mindig is imádtam ezt a műfajt és hiányoltam is újabban (régi-újabban!!!) belőle a jó darabokat!!! Hát most itt van, élvezzük!!!!

előzmény: sartana (#35)

2007-11-17 16:14:34 sartana (4) #35

De most 3:10 to Yuma:biztos jó lesz.Nem nevetséges
egy western ebben az évezredben, sőt, talán sok
jó is leforog majd még.
Jamie Mangold biztos ért hozzá(bár én csak a Cop-
landet láttam tőle).

2007-11-14 17:01:18 sartana (4) #34

Sajnálatos, hogy akadályozzák.

előzmény: sartana (#33)

2007-11-14 16:54:27 sartana (4) #33

Olasz+Peckinpah:milyen a világ
Amerikai:milyennek kell lennie(jó lenne, ha ilyen
lenne az élet, csak a mai világban ezt sokan
megakadályozzák).

2007-11-14 16:50:44 sartana (4) #32

De mondták, hogy Ő nem azért mutatta, hogy az le-
gyen.Hanem bemutassa milyen.Amúgy nem látványost
akartam írni.

2007-11-14 09:07:49 Olórin (3) #31

a halál sokszor pont Peckinpah esetében a leglátványosabb

előzmény: sartana (#30)

2007-11-14 08:48:50 sartana (4) #30

Pedig az olaszok és Peckinpah westernjeinek
borotválatlan,erőszakos,koszos,brutális és
életveszélyes hősei mégiscsak valóságosak(ha
valaki látta a Volt egyszer egy Vadnyugatot, A
halál csöndjét, a Nincs bocsánatot, a Vad bandát,
a Pat Garrett és Billy, a Kölyköt).
Kizárt dolog, hogy a világban ne történt volna
abban az időben brutális gyilkosság(márpedig sok
embert nem párbakban öltek meg, hanem fegyverte-
lenül).
Néha nevetséges a frissen vasalt ingekbe öltözött,
fehér fogsorú,művészesítetten gyilkoló és állandó-
an csak beszélő emberek világa.Ráadásul Ők a gyil-
kosságokat látványosnak mutatják, míg mondjuk
Peckinpah nem, Ő a dolgo borzalmát mutatta meg.
Ez óriási különbség.

2007-11-13 23:13:18 kirmoka (4) #29

Ez nem véletlenűl a 3:10 to Yuma (James Mangold által rendezett) c. film vélemény topicja?? Gondoltam olvasok róla, hogy kinek hogy tetszett, aki már látta, erre John Wayne-ről szól az egész...a hozzászólások! Esetleg a Rio Bravo-nál....mondjuk, fiúk, nem? (Vagy lányok, ha vagytok, sorry!)

2007-11-10 23:45:14 Ivan/ (4) #28

Most már ezt a filmet is meg kéne néznem:) Franc se tudja miért, de én úgy érzem kedvemre való alkotás lehet:)

2007-11-10 23:21:21 Olórin (3) #27

karakterek szempontjából az amcsi westernek realistábbak. elsősorban nem ők forgatnak filmeket névtelen, a semmiből előbukkanő, majd dolguk végeztével oda távozó, magányos, szótlan, rejtélybe burkolózó, jellegzetes módon fényképezett, és zenével aláfestett hősökről, akik pl. "csak a halál pillanatában" hajlandóak elmondani ellenségüknek, hogy miért akarják megölni őket. (egy ilyen sor után leröhögném az állványról a tv-t, ha nem Leone-filmben szerepelne)
de amúgy persze, hogy nem realisták. az akció-kaland-thriller-horrorhősök azok?

2007-11-10 23:15:09 limupei (4) #26

A lényeg, hogy nem realisták...és mint mondtam, mindig vannak kivételek.

2007-11-10 22:59:31 Olórin (3) #25

Idealizált, igen, de nem misztifikált! Nagyon nem ugyanaz! És azért a spagettiwesternt könnyebb pár szóval körülírni (bár bevallom, Leone munkáin kívül nem nagyon mozgok otthon a témában), mint az amerikait, mert az ezerszer sokrétűbb.

2007-11-10 22:45:56 limupei (4) #24

Ami Wayne-t illeti: Tény, hogy ő enyhén szólva is rasszista, szexista meg még pár -ista volt, leszámítva a pacifistát. No igen, a sztárok világában ma is akad ilyen, viszont Wayne imádta hangoztatni ezt és nem csak a filmjein kívül, hanem a filmjeiben is. Persze néha sikerült kifognia egy tehetséges rendezőt, és akkor jó film született, de például a Zöldsapkások című izé szerintem a filmtörténet legkárosabb és legellenszenvesebb izéje.

Olórin: Ha a spagettiwestern hősei túlmisztifikáltak, akkor az amerikai westerné mik? Mert szerintem ugyanolyan idealizált alakok, viszont ott a háttér is az. Bár nem általánosítok, kivételek mindig vannak, például a Délidő című műremek, ahol az idealizmust simán elnyomja maga a film.

2007-11-10 21:56:08 Olórin (3) #23

"J. W. minden idők egyik legnagyobb színésze volt"
jujj... én is mindjárt iszok egy dupla martinit...
"vele a főszereben talán még ennél is nagyszerűbb film válhatott volna belőle"
...sőt, kettőt egymás után. (most komolyan... Wayne jobb Coopernél...?! huhh...)
Nagy és legendás filmekben (is) szerepelt, ez igaz, de ez soha nem feltétlenül egyenlő azzal, hogy jó színész. Szerintem rossz színész volt, de ezt a kört már lefutottuk párszor.
A spagettiwesternek realizmusának két rétege van, egyrészt a háttere sokkal valósághűbb, mint a hagyományos amcsi westernek általában, másrészt a hősei erősen túlmisztifikáltak, szal ilyen szempontbók szinte kicsit sem realisztikusak. Én mondjuk nem mondanám, hogy az olaszok jobbak, mint az amerikaik, mások, és mindkét országból kerültek ki remekművek a műfajban.

2007-11-10 21:07:26 Ivan/ (4) #22

Ebben a filmben (akárcsak
az olasz westernekben)bemutatják a valódi világot.

Az olasz spagetti westernek szerintem olyan mesze vannak a valóságtól mint Makó Jeruzsálemtől, de mindegy... Ha valaki igazi westen akar az amcsi western (gyakorlatilag az egyetlen műfaj amiben igazán jók mindig is csak jenki barátaink voltak) nézen.

2007-11-10 21:04:22 Ivan/ (4) #21

Ez fájt:( Lehet el kéne mennem most és inni egy dupla száraz martinit, mert az ilyen sorok megviselnek.

Amugy szerintem J. W. minden idők egyik legnagyobb színésze volt... Egy sor megkerülhetetlen klasszikust köszönhet neki a világ, és a western műfaj koronázatlan királya, mely poziociót soha senki nem veheti már el tőle.

Délidő: mondjuk lehet ez a hazafiatlan vélemény kicsit megondolatlan volt, de nekem is meggyőződésem, hogy bár alap film és imádom, de vele a főszereben talán még ennél is nagyszerűbb film válhatott volna belőle.

2007-11-10 19:46:19 Olórin (3) #20

Ha már Wayne-nél tartunk, azt se felejtsük el, mekkora seggfej volt (már elnézést a rajongóktól), amikor részt vett a hollywoodi boszorkányüldözésben, vagy amikor fikázta a Délidőt, mert szerinte hazafiatlan (ráadásul arrogáns módon kijelentette, hogy ha neki felajánják a szerepet, sokkal jobbat csinált volna - olyat, mint az ő többi filmje...)

előzmény: sartana (#19)

2007-11-10 15:18:31 sartana (4) #19

Nem csak csapnivaló színész, hanem ráadásul rasszista is volt.
Ami pedig az IGAZI western-t illeti:Sergi Leone-
filmek,Corbucci-filmek,Sam Peckinpah,Clint Eastwood és más hozzájuk hasonló a legjobb a mű-
fajban.Wayne egyenest gyűlölte őket, mert jobbak
voltak nála. Mind a filmjeik, mind ők maguk.
Wayne filmjeinel ezer jobbat csináltak már 40 éve is. Teszem azt Vad banda vagy a Pat Garrett és
Billy, a Kölyök.Na, utóbbi a legjobb western.
Nem egy gagyi,sablonos és cukormázas marhaság,
mint Wayne tucatfilmjei.Ebben a filmben (akárcsak
az olasz westernekben)bemutatják a valódi világot.
Elnyomott emberek, aljas kapitalisták, megfáradt
revolverhősök,erőszakos rendőrbírók,a pénz hatalma,a bajtársiasság.
Ha ezt a filmet valaki megnézi, az szégyelni fogja,hogy azelőtt a rasszista Waynet látta.

előzmény: deviant (#18)

2007-10-13 23:21:00 deviant (5) #18

juj, wayne csapnivaló színész volt? akkor nincs miről... :(

2007-10-13 20:43:03 Olórin (3) #17

hát sztem Te nem vagy igazán tisztában a cowboy fogalmával, mert Eastwood talán életében nem játszott olyat (legalábbis a híresebb filmjeiben tuti nem), de Wayne-nek sem az volt a leggyarkoribb szerepe, sőt... amúgy mindettől függetlenül sztem Wayne csapnivaló színész volt, de ebben biztos, hogy soha nem fogunk egyetérteni:)

2007-10-13 20:22:26 Ivan/ (4) #16

szerintem hülyeség, hogy a cowboylétet ő ragadta meg a legjobban

Akkor ebben nem fogunk egyetérteni. Számomra Wayne a nagybetűs cowboy. Rajta kivül senki más nem tudott ugyanis ennyire jól cowboyt játszani.

Max. James Stewart és Clint Eastwood az akik legalább valamennyire fel tudtak nőni a nagyszerűségéhez az én véleményem szerit.

2007-10-13 20:14:16 Olórin (3) #15

"a filmjeiben szinte mindig csak rossz indiánokkal találkozott"
Ez mindent megmagyaráz:D
"Nem csak erről szóltak az alkotásai, hanem a kitartásról, igazságoságról és a becsületeségről is."
nagy dolog, kb az összes western ezekről szól. amúgy nem akarok én a filmjei ellen beszélni, néhányat nagyon is szeretek (bár nem miatta), csak azt mondom, szerintem hülyeség, hogy a cowboylétet ő ragadta meg a legjobban.

2007-10-13 20:01:52 Ivan/ (4) #14

"cowboy=ölni indián"

Azért ez nagyon sarkított. Nem csak erről szóltak az alkotásai, hanem a kitartásról, igazságoságról és a becsületeségről is.

Amugy jelzem a filmjeiben szinte mindig csak rossz indiánokkal találkozott, hát persze, hogy néhányukat meg kellett ölni ha rátámadtak. Bezzeg ha Winettouval hozta volna össze egyszer a sors...:)

2007-10-13 19:55:26 Olórin (3) #13

ja, tudta, neki cowboy=ölni indián. cowboylét lényege? sehol máshol nem ragadták meg olyan jól, mint a Fegyvertársakban és a Texasi krónikákban.

2007-10-13 19:28:09 Ivan/ (4) #12

Na jó, erre nem mondok semmit:) Nem érted Te a cowboylét lényegét (John Wayne spec baromira tudta miről szól az, ezért is tisztelem annyira) és valszeg azért mondasz ilyeneket:)

2007-10-13 19:07:09 Olórin (3) #11

ahhoz képest már eddig is elég sok jobbat csináltak:)

előzmény: Ivan/ (#10)

2007-10-13 18:36:50 Ivan/ (4) #10

Ezek szerint tuti nem ismered a John Wayne életművet:) Azoknál jobbat csinálni ugyanis szinte lehetetlen:)

előzmény: gaillard (#9)

2007-10-13 11:20:50 gaillard (4) #9

Színes, amerikai westernek közül talán a legkorrektebb, amit láttam :)

2007-09-21 18:44:52 azazell0 (4) #8

Igen, kihaltak, bár az is igaz, hogy már vagy harmadszor. :-)

előzmény: Kovacsadam889 (#7)

2007-09-21 16:03:54 Kovacsadam889 (?) #7

van még western?
azthittem kihaltak...

2007-09-09 23:41:08 Olórin (3) #6

ami engem illet, ez nem túl fényes rá nézve... egyetlen eddigi filmjével sem győzött meg túlságosan.

előzmény: deviant (#5)

2007-09-09 23:23:05 deviant (5) #5

bár james mangold az james mangold. és a walk the line is james mangold.

2007-09-09 23:21:36 deviant (5) #4

idén mi nem. :)

2007-09-09 23:03:57 Ivan/ (4) #3

Majd kikerül. Adok neki úgy max. 2 hetet.

2007-09-09 23:02:40 limupei (4) #2

Viszont az imdb top 205-be bekerü (mily meglepő)

2007-09-09 22:58:34 limupei (4) #1

Örülhetnek az ellenlábasok:)
14 millióval nyitott kb. 3000 moziban, 55-be került (marketing nélkül).