Enchanted (2007) ☆ 👁

Bűbáj

(Kevin Lima)

amerikai fantasy, musical, szerelmi történet, vígjáték

3,4

2021-06-16 22:24:15 Tudomisén (4) #29

Jó film meg tényleg ötletes is, de néhol már kínosan édi-bédi, tündi-bündi.

2018-12-29 20:54:33 iris orai (2) #28

Nehéz döntés, hogy nézhetetlen-e ez a film vagy zseniális.
Az egyik olvasatban (pl. józanul) néhol vicces, de túlnyomó részben szürreálisan rossz, triviálisan giccses, kifejezetten buta.
Van azonban egy másik olvasat is - és én ezen a szemüvegen át kezdtem el egy idő után nézni -, amihez persze nem árt némi tudattágító. Eszerint valójában egy skizofrén elmeháborodott hallucinációit látjuk. A történetben a főszereplő beteg (a "hercegnő") elszabadul a gondozóintézetből és a külvilágban összetalálkozik egy mentálisan labilis ügyvéddel, aki az együtt töltött idő - és talán némi acid - hatására szépen lassan szintén hallucinálni kezd. A narráció hasonlít Kesey Száll a kakukk fészkére c. művére; itt is összemosódik valóság és tévképzet, pont úgy, ahogy a beteg látja, és például a droghasználat bemutatását is teljes egészében mellőzik.
A főszereplő mellett más betegek is megszöknek az intézetből: azok szintén skizofrének, de a közveszélyes paranoid fajtából. Egyikükkel (a "herceggel") a főszereplő rendkívül érzelemgazdag, felhőtlenül boldog plátói kapcsolatban áll egészen addig, amíg az ügyvéd meg nem győzi arról, hogy a boldog együttlét helyett inkább próbálják ki az egészséges emberek által alkalmazott szociokonform kapcsolatépítési technikát (a randizgatást), hogy jobban megismerjék önmagukat, egymást, a jövőképüket és a külső világ jelenségeihez való viszonyukat. Természetesen ez a két szerencsétlen beteg embernek nem megy, az ilyen kérdések csak borzasztóan összezavarják őket, szembesítve őket saját fogyatékosságukkal.
Az ügyvéd természetesen kihasználja a helyzetet, érzelmileg magához láncolja a gyengeelméjű lányt, ráadásul úgy manipulálja, hogy annak az a tévképzete alakul ki, hogy ő - az ügyvédet (vagyis "igaz szerelmét") elragadó "sárkány" megölésével és a szerelme megmentésével - egy önkiteljesítő feminista eposz főszereplőnője.

Összességében szerintem pont olyan ez az alkotás, mint amilyen a 2003-as The Room, ennek megfelelően érdemes nézni, vagy nem nézni is.

2017-05-14 20:42:17 Tudomisén (4) #27

Néha a mézes-mázas dalocskák semmitmondósága fájt, de egyébként imádnivaló, Amy Adams helyére nem is tudtam volna mást elképzelni

2011-10-12 16:56:03 ChrisAdam (3) #26

Szerethető mese, talán a Hupikék Törpikék 2011-es változata innen vette az ötletet?

2011-04-14 00:09:35 kiDDny (4) #25

Egyébként pedig amikor még a mesevilágban Nathaniel megjelent, rögtön az ugrott be, hogy "na, ez tiszta Timothy Spall" és lám, ki játsza élőben? :)

2011-04-13 23:58:08 kiDDny (4) #24

nagyon kedves kis mese/film, nem vártam, hogy ilyen jó lesz.

2010-04-11 20:48:13 Manómaszat (2) #23

Amit vártam -és amit a kritika is sugallt: Disneyék most jól kinevetik magukat az összes giccses klisével együtt. Ehelyett: halálosan komolyan vett giccses klisék. Trágya.

2009-07-17 19:56:12 superboo (4) #22

szórakoztató mesefilm nem kell tőle többet várni mint ami. nem egy oscarra jelölt film, de nekem kifejezetten tetszett.

2009-02-19 09:27:01 Gasz András (3) #21

Bűbáj:

Bűbájos mese-film egyveleg, mely ötlet nagyon is ötletes volt. Kár volt a film felétől elvinni egy tipikus nyálas, gatyi, megszokott öröm bodóttá amerikai tipusú musical felé, amelyek nekem nagyon nem tetszenek legalábbis. Ezért is tetszett a Sweeney Todd és a Hair amelyek kis komolyabb mondanivalóval is rendelkeztek, egyediségük mellett.
Színészek terén Amy Adams nem rossz választás volt, de olykor túljátssza a szerepét ahogy Marsden is, több mese részt is vártam volna nekem az elején nagyon tetszett az ősi Disneyt másoló, de Shrekes vicces elemekkel fűszerezett része a filmnek. A fizika mint olyan a filmben még Mátrix szinte n se létezik. :) A mesés hangulat viszont előjön főleg a film első felében. Egy vasárnap esti mozi délutánra azért mindenképp alkalmas családi szórakozás lehet, leginkább a gyermekek számára. (Egy Csillagpor féle megoldás jobban bejött volna darkosabb-viccesebb stílus)

2009-01-19 12:25:49 walter gábor (5) #20

Szószerint és átvitt értelemben is mesés film. A régi klasszikus zenés filmeket idéző jelenetekkel (is).
Aki szereti a romantikus zenés műfajt, annak tökéletes szórakozás.

2008-10-28 19:57:03 Geree (4) #19

Én is a párommal néztem.:) Jó film, sztem kifejezetten jo ötlet volt vászonra vinni, nem kell túl sokat várni tőle, de jó,ötletes, vicces,kellemes Disney-s.:) Kellemes délutáni/esti mozi kikapcsolódásnak.

2008-10-20 18:04:21 k3pl3r (?) #18

Nagyon nagy meglepetés. Vigyorogva néztem végig az egészet. Az utóbbi idők egyik legkedvesebb, legbájosabb filmje. Amy Adams tökéletes választás volt Giselle szerepére, tényleg mintha egy tündérmeséből szalajtották volna. Szívem szerint simán rávágnék egy ötöst, de az agyam parancsol:). (na jó ez szar volt, de valahogy tényleg így van:)

2008-08-24 20:29:44 verocska (2) #17

Ez nekem nagyon nem jött be, pedig szeretem a mesefilmeket.

2008-06-09 19:41:03 Marla Singer (3) #16

Nem kell tőle túl sokat várni. Egy fáradt stresszes nap után jól esik egy olyan film, amiben nincs feszülségs, meglepetés és van happy and. Tetszett a herceg árbázolása/ kifigurázása.

2008-04-22 18:41:52 Olórin (3) #15

A legjobb a nő a féltucatnyi gyerekkel: "elkésett":)
Amúgyis James Marsden karakteréhez fűződik minden, ami igazán élvezhető benne. A többi felejtős.

2008-04-18 15:34:33 Dió (3) #14

jav: "Face"

2008-04-18 15:33:57 Dió (3) #13

Ez tényleg egy érdekes ötlet a forgatókönyvírók részéről, csak éppen hiába, ha a film 60%-ában úgy éreztem, h 12 évesnek kellene lennem, h élvezzem. A maradék 40%-ot sikerült - az intelligensebb poénok tényleg ütöttek ("It's chewing off her ace:), a többi (ami a nagyját teszi ki) erőtlen és egyben erőltetett is volt sztem.

2008-01-06 17:25:20 Denice (4) #12

Tegnap láttam, nekem is tetszett :) Maga az ötlet se semmi. Bár voltak sztem már erőltetett részek, meg kikövetkeztethetőek is, ezért csak 4es. Amúgy tényleg jó :) Én röhögtem sokat :D

2007-12-22 23:18:41 Lirit (?) #11

Nekem nagyon nagyon tetszett a történet és miután megnéztem, most:) egyszerűen nem tudtam nem énekelni a dalt belőle és rögtön kerestem minden oldalon:) Rám nagy hatást gyakorolt és kellemes perceket okozot! :D
Tetszett minden a filmben, egyszerűen így volt tökéletes ahogy volt:) és tetszett a rajz is;)

2007-12-15 09:29:28 imhouse (4) #10

elnézést a harmadik postert, de:
TE JÓ éG! hogy lehet ezt a filmet így felfogni?
szerintem az illető nem tudja kikapcsolni az agyát, és hibakeresés mentesen végignézni egy nem komoly és pláne nem művészfilmet.

2007-12-15 09:23:03 imhouse (4) #9

mégvalami SPOILER: hogy lehet valakinek akkora szerencséje, hogy a mesevilágból kilökve a nagy alma leghíresebb terén köt ki??:D
oooh, I wanna wake up in the city that never sleeps...

2007-12-15 09:18:28 imhouse (4) #8

Üdv!
Tegnap este a párommal néztük meg a filmet, mint kis péntek esti mozizás. Bevallom, sokat nem vártam a filmtől. Vártam a Disney-féle szokásos poénokat, egy-egy szebb romantikus jelenetet és sok gyereket megfogó betétet. De nem! A film előveszi a klasszikus meseelemeket, és összeömleszti azokat NYC valós szeretettől mentes, állandóan rohanó, a szépségek mellett meg nem álló forgatagával! A karakterek jók, a poénok ütősebbek a vártnál, a történet nem veszik el, nem ül le.
Emellett a film - véleményem szerint - komoly mondanivalót tartogat: az urbanizáció gyilkosságát. Jah, hogy mit öl meg? Azt a szerelmet és szeretetet, ami meg kellene, hogy legyen még - és a tündérmesékben olvastunk róla életünk hajnalán. Lenyűgöző, ahogy a hercegnő énekelve galambokkal táncol a Central Parkban, ahogy tündöklésével mosolyt csal mindenki arcára, ahogy elvarázsol mindenkit. És ahogy felnyitja az emberek szerető szemeit.
Ajánlom a filmet mindenkinek! És tényleg mindenkinek!
SPoILER!: azért csak 8, mert a végén a sárkány-jelenetet már eröltetettnek éreztem. nélküle 9 lett volna!jah és a filmben fellelhetünk jópár filmes utalást, melyek remek időben vannak elsütve - ez is egy humorforrás.

2007-12-07 13:08:42 Daemiaen (4) #7

Mint minden meseszeretőnek. :)

előzmény: Ágó (#6)

2007-12-07 12:50:38 Ágó (4) #6

Nincs mese! (illetve szerencsére van)
A moziban a helyem! :-)

2007-12-07 09:55:58 Daemiaen (4) #5

Bűbáj (Enchanted, 2007, forgalmazza: Fórum Hungary)

Régen voltam biztos abban Disney-film kapcsán, hogy lehetetlen lesz csalódnom, nem is következett be. A Bűbáj elsősorban azoknak szól, akik imádják a Katzenberg-éra előtt készült klasszikus rajzfilmeket (jelen!), amelyekben nyavalyognak, sipákolnak, giccselődnek és ma már a kutya sem lenne rájuk kíváncsi moziban, másodsorban persze ifjoncoknak, viszont semmiképpen sem azoknak, akik Shrek-szerű kifigurázást várnak magától a nagyon-nagyon nagy Disneytől a Disney-mesék kapcsán. Persze gyanítom, hogy az ötlet megszületésekor az ogre létrejötte is nyomott nem is keveset a latban, de egyértelmű volt, hogy a fejesek más irányba szalajtják a történetet. A Bűbájon az égvilágon senki sem fog meglepődni: kellemesen nyálas, musicalbetétekkel dúsított, aranyos színészi játékokkal tarkított, inkább hagyománytisztelő mese, amely 100 percig nyújt nosztalgikus, csillogószeműs szórakozást a kedves Disney-fanoknak, mint amilyen én is vagyok.

2007-11-29 16:53:38 Olórin (3) #4

a legrosszabb értékelések is 60 körüliek, az meg már eleve nem kis szó, plusz van egy jópár 80 körül is. egy ilyen filmnél ez már egekbe magasztalás:)

2007-11-29 16:40:41 limupei (?) #3

Hát azért az egekig nem magasztalják, a nagy többség 70-75%-ot adott neki. Mondjuk ez is váratlan, de hát Amy Adamset imádják a Junebug óta:) Én is, nagyon szimpatikus színésznő.

2007-11-29 16:30:04 Ágó (4) #2

Én is nagyon várom már! :-)

2007-11-26 21:26:23 Olórin (3) #1

nem gondoltam volna, hogy ezt a filmet fogják a kritikusok az egekbe magasztalni. kb semmit nem néztem ki belőle eddig, de most kíváncsi lettem.