Hamlet (1948) ☆ 👁

(Laurence Olivier)

angol dráma

4,6

2021-05-04 09:40:30 Xuja (4) #16

Na ez egy elég velős, tömény élmény volt, a két és fél óra ellenére. Kiváló adaptáció, ami érezhetően nem csak egy filmre vitt színházi előadás, hanem teljesebb élményt ad az ügyes filmnyelvi megoldásoknak köszönhetően. Olivier zseniális, talán a legjobb alakítása, de Peter Cushing és Eileen Herlie is kiválóan asszisztálnak a játékához (viszont jópár alakítás meg nem volt elég emlékezetes, vagy éppen túljátszott volt). Erős négyes.

2017-12-15 13:02:25 zéel (?) #15

Laurence Olivier Hamletjét már csak filmen nézhetjük meg. Viszont színházban most két kitűnő Hamlet is megy (Vígszínház, Örkény Színház). Mindkettőt bátran merem ajánlani azoknak, akik nyitottak egy (két!:), nem hagyományos Hamletre.

2013-09-23 09:03:50 Dynast Grausherra (5) #14

Érdekes kijelentés, hogy Arany János szövege jobb lenne, mint az eredeti, de én is hasonlót éreztem a film közben. Arany fordításának sokkal régiesebb hangulata van, mint Shakespeare írásának, annak ellenére, hogy utóbbi 250 évvel régebbi. A filmet hallva teljesen meglepett, hogy teljesen olyan, mintha mai angol szöveget hallgatnék. Így Arany szófordulatai helyenként tényleg hatásosabbnak érződnek.
A film nagyszerű, zseniális feldolgozás, hiába maradt ki több jelenet és szereplő, egyáltalán nem érződik csonkának. Olivier alakítása is nagyszerű.

2011-02-25 22:27:22 pimpi (5) #13

Ha egy Shakespeare-t jól adnak elő akár színházban, akár filmen az csak jobb lehet mint olvasva. Ez minden színdarabbal így van, hiszen például egy monológnak annyiféle értelme lehet ahányféle képpen előadják. Ha valaki pusztán papírról levágja az egész darab lényegét az zseni vagy szerencséje van.

VHS-en láttam még amikor anyáméknál laktam, jó régen volt de még mindig emlékszek Olivier mozdulataira, mimikájára.

fantasztikus

előzmény: Ivan/ (#3)

2010-05-24 13:01:05 BonnyJohnny (5) #12

Amíg magyar feliratot készítettem ehhez a filmhez, volt szerencsém elolvasni az alapművet angolul és magyarul is. Biztosra veszem, hogy ez Shakespeare egyik legjobb alkotása. Mivel nem olvastam mindet, ezért nem merek biztosabbat állítani, de szerintem a legjobb. Biztosra veszem, hogy ez az egyik legjobb Shakespeare filmadaptáció. Mivel nem láttam mindet, ezért nem merek biztosabbat állítani, de szerintem a legjobb. És szerintem Laurence Olivier verziója jobb, mint Shakespeare eredetije. Ha 1948-ban legjobb adaptált forgatókönyvnek járó Oscar, valószínűleg nyert volna, de legalábbis biztos, hogy jelölik.
A rendezés is első osztályú. Olivier kellően sötét és nyomasztó hangulatot teremtett, erőteljes képi megoldások, és remekül ültette át a színdarabot a vászonra.
Laurence Olivier mégis színészként érte el a legnagyobb eredményt a film kapcsán. Méltán emlegetik a filmtörténelem legnagyobb alakításai között.
Az Ophelia és Gertrud alakítói is remekeltek. Laertes és Horatio viszont olyan semmilyenek voltak szerintem.

Ja, és én nem mehetek el anélkül, hogy még valakit ne dicsérjek meg. A magyar irodalom egyik legnagyobb mestere, Arany János, aki műfordítóként is maradandót alkotott. Többek szerint jobban sikerült az ő fordítása, mint az angol eredeti. Hát, helyenként (a helyek többségében), én is úgy éreztem.

2010-05-18 18:55:45 szucsik (5) #11

Miért? Shakespeare drámája tényleg "nem rossz". :D

Egyébként ez a legjobb Hamlet adaptáció, Laurence Oliver alakítására pedig nem találok megfelelő szót.

2010-05-18 16:43:39 HejjaX (?) #10

"Shakespeare darabjára sem lehet panasz"

köszönöm, feldobtad a napomat :)

előzmény: konyakk (#8)

2010-05-18 16:27:56 Ivan/ (5) #9

Azért az nagy szó, hogy alig egy év alatt megduplázodott a szavazatok száma és még a legjobb filmek listáján is egész jó helyezése van a filmnek.

előzmény: Ivan/ (#4)

2010-04-13 09:53:42 konyakk (5) #8

Minden idők legzseniálisabb alkotása.
A színészi játék -Laurence Olivier- elképesztő, Shakespeare darabjára sem lehet panasz, a rendezés is szuper. Egy szóval tökéletes.

2010-03-07 19:37:11 hopdinZ (5) #7

Számomra rejtély, hogy hogyan lehet ezt a filmet 4/5-re értékelni.

2009-04-11 11:01:20 Ivan/ (5) #6

Lehet, de mindig elszomorít valamennyire, hogy ennyire nincs érdeklődés manapság a régi filmek iránt. Ezzel szemben viszont, ha megnézed mondjuk egy kritikán aluli, megbukott mai filmet (pl. Speed Racer) mennyivel többen néznek meg az több mint tragikus.

2009-04-11 10:41:57 Olórin (5) #5

Pedig 33 szavazat még nem is rossz egy ilyen régi filmhez...

2009-04-11 10:03:40 Ivan/ (5) #4

Tessék pótolni! Csalódás szinte kizárva.

(Azért mindig meglepődök, hogy pl. egy ilyen volumenű film, csak 33 szavazattal bír.)

2009-04-11 09:59:58 Ivan/ (5) #3

Nem egy könnyen emészthető Hamlet adaptáció, de ettől még egy nagyszerű alkotás. Ilyen erős képi megoldásokat én Shakespeare filmen még nem is igen láttam. Néhol komolyan már-már azt éreztem jobb így a mű, mint olvasva. Ráadásul amit Laurence Olivier Hamletként nyújt az valami leírhatatlan. Tökéletes és kikezdhetetlen színészi alakítás, olyan amilyenre csak a legnagyobbak képesek.

2008-04-03 22:32:39 Hannibal Lecter (4) #2

Az is kiderül abból a filmből, hogy az amerikai gyerekek csak reklámból (?) ismerik Oliviert. Nekem meg látnom kéne már ezt. Gibson után.

2007-08-11 16:51:09 oscarmániás (5) #1

scwarzi az utolsó akcióhősből:lenni,vagy nem lenni?nem lenni