28 Weeks Later (2007) ☆ 👁

28 héttel később

(Juan Carlos Fresnadillo)

angol-spanyol akciófilm, horror, sci-fi, thriller

3,4

2024-02-27 15:31:20 branton (3) #43

Bajban vagyok, mert jobb film lenne ez alapvetően hármasnál, viszont leginkább a két gyermek miatt én nem tudok többet adni mégsem. Jeremy Renner és Rose Byrne nagyon frankó, mint mindig, meg szinte mindenki, viszont amit itt Imogen Poots meg a kispöcs és Robert Carlyle leművelnek színjátszás címszó alatt, arra nem létezik mentség. A karaktereik is bugyután megírottak, de a sótlan, egyenesen semmilyen beleélést nem tanúsító vergődésük megtriplázta az irántuk érzett dühszintemet. No meg a karaktereik cselekedetei, az a rengeteg logikai bukfenc, melyet már lentebb jeleztek kollégáim, képesek kiverni nálam a biztosítékot. A kamerakezelés időnként lehetett volna stabilabb, összeszedettebb is, nem minden filmnek áll jól a kézikamerás stílus. Igaz, itt nem sok ilyen jelenet volt, ami volt, az viszont zavart. Akciók terén egész pofás ez a film, főleg a 75.perc környékén lévő helikopteres darát tudnám kiemelni. Elhalálozások tekintetében két meglepőt, váratlant sikerült húzni, ezért jár a taps. Fresnadillo ügyesen lavírozott a horror és akciófilm között, vagy írhatnám azt is, hogy tökéletesen tudta azt, hogy mikor kell a horrort jellemző műfaji sablonokat bevetni, s mikor az akciót. Jó kis film, amely ugyan nem őrizte meg az első rész stílusát (nem is akarta), ehelyett szinte műfajt váltott, nem is tette rosszul. Az igazat megvallva én inkább egy egy-két személyes katonahorrort hoztam volna ki ebből, fókuszban Renner karakterével.

2023-10-02 00:07:43 VVega (4) #42

Az én szememben abszolút a jobb horror folytatások között van, egy sosem lassító rohanás, éjsötét szívű adrenalin fröccs. Az utolsó képkockák tökéletesek.

2016-11-21 11:41:23 Dezsmant (5) #41

Ez jobban sikerült mint az egy, végig izgalmas és a vége is jó.

2013-06-30 23:29:01 ryood (2) #40

nagyon gyenge...

2013-06-30 22:47:28 Victor Vance (4) #39

Méltó folytatása az elsőnek. Sőt, dinamikájában néha még a remek elődöt is felülmúlja, feszes, tempós akciójelenetekkel tűzdelt a film, végig izgalmas, brutális, jól átgondolt – amilyennek egy második résznek kellene lennie minden esetben.
A kézikamera sokat segített a tempón, a cselekmény körülbelül háromnegyede csak eszeveszett menekülésből áll, de ez nem is baj, a mögöttes tartalmat most is könnyen észre lehet venni, maximum nem tolják annyira a képünkbe. A szokásos zombifilmes sablonokat könnyen kijátssza a mozi, rengeteg meglepő jelenet van benne, a forgatókönyv képes főszereplőket beáldozni, jóval a játékidő vége előtt. Egy-két elhanyagolható hibától eltekintve – a helikopteres darálásnál gyenge a CGI, valamint azt sem értem Carlyle mért nem támadta meg rögtön a fiát, helyette másodpercekig bámulta, majd köddé vált – tele van adrenalinnal.
Igaz nem tesz hozzá semmi érdemlegeset az előd által kitaposott úthoz, de soha jobb folytatást, egy szinten van a ma már méltán klasszikusnak nevezhető alkotással, a vége persze nyitva marad (kissé hajaz Romero mesterre), én nem bánnék egy harmadik részt.

2011-09-17 19:38:31 remington827 (3) #38

Ezer éve láttam, de a hozzászólásod alapján is rémlik, az említett részek gyengesége. Az eleje nekem is bejött, de ami utána volt, a fertőzős részeknél, meg ahogy az egész, elszabaduló helyzetet kezelte a katonaság abból az irányítóközpontból, az valami vicc volt. Tiszta amatőrök voltak. Azt meg, hogy Carlyle mit csinált és miért a 'balesete' után, most sem értem. Mintha valamit kivágtak volna onnan, vagy átírták volna.

2011-09-02 01:04:07 Rorschach (1) #37

Már az első sem volt egy nagy eresztés, viszont ennek az összetákolt, undorítóan minőségtelen mosléknak sikerült alulmúlnia.
Az eleje esküszöm tetszett. Tíz perc alatt már kaptunk egy olyan morális döntést, amit kevés film mer meglépni, akkor sem ilyen jól tálalva. Ez így oké is volt, itt kellett volna kikapcsolni ezt az egészet a büdös francba.
Persze, Carlyle-ra nem lő senki, ha vért okád, és ordítva futkos, persze, hogy mindenkit egyetlen kilincsre zárt ajtajú raktárba tömnek, hogy egyszerűbb legyen megfertőzni őket, persze, hogy a kamerák nem rögzítik az egy szem zombit, persze, hogy ő kibír mindent, persze, hogy mindenhol felbukkan. A járványról tehető két irritáló, segghülye gyerek, akik ezer meg egy ember halálát okozzák, PERSZE, hogy túlélik a filmet, nehogy már ne idegesítsem fel magam a végtelenül hatásvadász finálén.
Egyébként Carlyle most mi is volt végső soron? Tradicionális zombi nem nyom szemet, nem használja az agyát ennyire sem. Nagyon le akarta hentelni a fiát, viszont egy deka ok nélkül.

Konklúzió: ez a film márpedig egy kalap szar. Dramaturgiai rémálom, csak előzetesen bizonyos fokig (NAGYON) módosított tudattal.

2011-03-19 13:57:19 slipknot (3) #36

ez már szerintem jobb mint az első! végre van vér, végre nem kell tekintettel lenni a "szegény" áldozatokra! végre már közelít egy zombifilmhez! de még mindig nem elég jó!

2011-01-11 00:51:23 uccse (2) #35

Unalmas, zavaros, gyakran követhetetlen katyvasz az egész. A szereplők idegesítőek, főleg a két gyerek. BAKKER, ők okozták az egész bajt és még drukkoljunk nekik, meg sajnáljuk őket?
Közelébe sem ér az első résznek.

2010-06-21 14:33:50 wayage (5) #34

Ugyan az első részt minőségileg nem múlja felül, de a sok ütős, kemény, gore és meglepő jelenet miatt (yuriko 11. hozzászólása), mégis az egyik legjobb horror folytatás (zeneileg is). Jeremy Renner meg megalapozta a Bombák földjén alakítását:)

2010-05-18 01:17:27 Magnificat (5) #33

a hangulat, a zene, az operatőri munka, a színészi játék, stb... nálam mindig elérik, hogy beleérezzem a helyzetbe magam, és izguljak... a világa és az ötlete is remek...
Külön kedvencem a :
hangulat az elején és a mesterlövészes tizedeléses jelenet...

2010-05-18 01:11:21 Magnificat (5) #32

sokáig 4-est adtam a filmre, de sokadik megnézése után azt kell hogy mondjam, hogy imádom ezt a filmet :D úgyhogy javult ötösre :D

2009-10-21 14:44:15 [: Azuroo andrew :] (2) #31

A jó alapötletnek köszönhetően jól indul, de sajnos szimpla kaszabolásba és hatásvadász sötét beállításokba megy át a 28 Weeks Later.

Írtó idegesítő egy idő után a kézi kamerás kép, illetve a sok indokolatlan sötét jelenet.

2009-08-01 11:23:49 Tibcsaninja (2) #30

Azért az operatőrrel tényleg megnézettem volna egy-két igazi filmet...
A történetre pedig a suta a legtalálóbb szó.

2009-04-20 21:23:25 whiteman 01 (3) #29

Figyelj, én ezt eddig sem vitattam. Csupán megállapítottam, hogy sokkal hatásosabb egy vánszorgó zombi, amiről semmit sem tudunk, mint ezek a tudományosan megalapozott dühkórosok.

előzmény: Daemiaen (#28)

2009-04-20 09:19:34 Daemiaen (3) #28

Azért futnak, mert a vírus, amit elkapnak, a dühkór. És ha valaki dühös és ölni akar, akkor fut.

2009-04-19 21:59:12 whiteman 01 (3) #27

Ez tényleg ironikus, mert én egyáltalán nem érzem túlhaladottnak.

előzmény: deviant (#26)

2009-04-19 21:10:37 deviant (4) #26

ez ironikus, mert pont, hogy boyle a lassú zombik túlhaladottsága miatt turbózta fel ezeket a fertőzötteket. egyszerűen új színt vitt a műfajba.

előzmény: whiteman 01 (#25)

2009-04-19 21:00:17 whiteman 01 (3) #25

Azt én tudom, de ez a lényegen nem változtat, mármint hogy ezek a futóbolondok egyszerűen nem félelmetesek. Inkább leszek konzervatív, és maradok, a lassabb, egyszerűbb, csak úgy csendesen agresszív holtaknál.

előzmény: deviant (#22)

2009-04-19 20:26:04 JeszKar (4) #24

Amúgy meg ha zavarnak a sprintelő zombik, akkor meg ne nézd a holtak napja remakejét, ott falon másszó, és Neo zombi is van.

2009-04-19 20:24:47 JeszKar (4) #23

Tulajdonképpen ezek is zombik, csak az "újkori" zombik már vérrel terjednek, és nem az lessz zombivá, aki meghalt. Lásd, az új Holtak hajnala.

2009-04-19 20:20:51 deviant (4) #22

nem előhalottak, mint romero filmjeiben, hanem egy vírus miatt olyanok, amilyenek.

előzmény: whiteman 01 (#21)

2009-04-19 20:07:17 whiteman 01 (3) #21

miért, miben különböznek a "klasszikus" zombiktól a sprintelésen kívül?

előzmény: Zalaba Ferenc (#20)

2009-04-19 19:53:41 Zalaba Ferenc (3) #20

te, ezek nem is zombik.

előzmény: whiteman 01 (#19)

2009-01-31 03:01:56 whiteman 01 (3) #19

Ez még az első résznél is szarabb, nem ajánlom senkinek. Mondjuk én speciel nehezen tudok élvezni egy olyan filmet, ahol a zombik úgy sprintelnek, mint a kengyelfutó gyalogkakukk.

2008-04-21 09:25:14 osi (3) #18

A 28 nappal később a kedvenc zombi filmem (80% bár nem szeretem az ilyen típusú filmeket, de ez kiemelkedett a többi közül). A folytatás remekül használja ki elődje aduászát, a kihalt London képei hátborzongatóak, tényleg elhisszük, hogy vége az emberiségnek britt földön. A zene is fokozza a film élményét. A sztori kellemes meglepetés, bár az első mozi tartalmasságát nem sikerült megőrizni, az akciókon van a nagyobb hangsúly, így pörgősebb is. A járvány újraelterjedése után a túlélőknek nemcsak a fertőzöttek elől, de a mindent elpusztítani igyekvő katonaság elől is menekülni kell.
A negatívumok: A gyors (kézi)kameramozgás és vágások miatt olykor elszédül az ember és az események is nehezen követhetőek, epilepsziásoknak, nem ajánlom a filmet. A helikopterrotorral történő zombiirtás elég gagyi volt, és az effektek is sántítottak ennél a jelenetnél. Azt sem értettem, hogy az apa miként tudja követni a gyerekeit, főleg, hogy azok kocsival szelik át Londont. A végkifejlet abszolút kiszámítható...
Plusz pont: a Wembley miatt
Összességében: 10/6

2007-12-01 14:19:32 Mikkey (2) #17

szerintem iszonyat uncsi, rohangálós film.
ehy erénye hogy szerepet kap benne a Wembley stadion XD

2007-11-27 02:37:30 spectator (4) #16

Nem is tudtam, hogy lesz kovetkezo resze - az elozonek.. :) Valahogy rabukkantam es oszinten szolva orulok is. Talan egy kicsit gyengebb, mint az elozo, de nincsen ezzel sem semmi baj. A logikai buktatok.. hat igen. Eleg necces a kor terjedesi skalaja es errol furcsa modon tobbszor is megfeledkeztek az alkotok.
Amit meg mindenkeppen szeretnek hozza tenni, hogy lassan az ilyen tipusu fimeknek valami ujfajta mufajt kellene kitalalni, mert ez nem horror. Ahogy a furesz, a hostel es had ne soroljam tovabb.
7,5/10

2007-10-09 15:08:58 carmine (3) #15

Ha nem lenne benne az a rengetek logikai buktató és a végére már öncélúvá váló brutalitás, akkor adnék rá egy 8-ast. Így viszont csak 4,5 egy 10-es skálán!

2007-09-16 10:40:55 Film-fan (4) #14

Nekem tetszett a film, viszont nem hasonlítanám az előző részhez, mivel szerintem más-más jellegű film a kettő. Mind a két alkotás tetszett a maga módján: az első inkább meglepett kisérteties atmoszférájával, újszerű, de logikus történetével (nemcsak a semmiből lesznek a zombik= a "düh-vírus eredete + épp ezért korlátozódik csak Angliára, mert a tenger határt szab nekik), és remek szereplőgárdájával (Cillian Murphy nagyszerű volt).
Ez a film is hozza a kiváló karaktereket, akik "életszagúak":- az apa, aki félelmében hátrahagyja a nejét
- a mindent elveszített és ezért anyjuk emlékéhez ragaszkodó gyerekek, akik ezért kiszöknek a karanténből

Emellett a sztori is monumentálisabb lett, elvégre arról van szó, hogy egy egész városban elszabadulnak a "fertőzöttek". Bár szerintem nagy logikátlanság a Vörös kód első pontja, miszerint az embereket egy helyre kell elkülöníteni: a film a józan ész nem azt diktálná, hogy kisebb csoportba izolálják őket? Na persze, akkor oda lenne a film...Emellett pörög az akció, hullanak az emberek meg a zombik és a végkifejlet is apokaliptikus. Szóval szerintem messze jobb, mint a Kaptár-széria...

2007-08-30 16:38:05 k3pl3r (?) #13

Azt elfelejtettem odaírni, hogy ezt az előttem levő hozzászólásokra reagálva írtam: „Több volt benne az akció, kevesebb a story, de nincs akkora eltérés az első részhez képest, hogy azt mondjam ez egy nagyon véres, iszonyatosan pörgős film.”

2007-08-30 16:29:12 k3pl3r (?) #12

Egy kicsit féltem a folytatástól. Új rendező, új szereplők. Ráadásul eddig szinte csak rosszat hallottam a filmről. Nekem nagyon tetszett. Szerintem, megtartotta a „28 nappal később” hangulatát, de egy kicsit persze más volt. A történetet nagyon jól folytatták! Több volt benne az akció, kevesebb a story, de nincs akkora eltérés az első részhez képest, hogy azt mondjam ez egy nagyon véres, iszonyatosan pörgős film. Mindent összevetve, szerintem majdnem olyan jó, mint az első rész!

2007-08-24 04:00:37 yuriko (?) #11

Az előző rész hangulatát nem adja vissza, ezen a téren csalódtam picit. A zene viszont nagyon jó. A sztorit is egész jól folytatták, így első nézésre. Azért írom, mert a negatívumok (néha tényleg sok a kamerarángatás) ellenére ez egy baromi jó többszörnézős, vérbentocsogós horror. A merész jelző is kijár, engem például nagyon megleptek a következő jelenetek
- ahogy Don megölte feleségét miután az megfertőzte őt
- a vörös kód 3. pontjának végrehajtása
- Doyle, a megmentő halála
- Scarlet halála metrólejáróban
- a helikopteres mészárlásról nem is beszélve:)
Mind-mind erős jelenetek voltak.

Aki egy pörgős jófajta kis horrorra vágyik mindenképp nézze meg. Természetesen az első részt is. Összességébe azt mondanám ez egy jó folytatása a zseniális első résznek.

2007-07-29 20:13:56 Olórin (4) #10

vannak ott őrök, csak pont sikerül elkerülnie őket. amúgy meg, ha bejárása van mindenhova, eleve miért állítanák meg?
Egyébként az első részben is voltak ám hibák, engem pl. kifejezetten bosszantott, hogy a végén rászabadítja a katonákra a fertőzöttet, aki ki is nyír mindenkit, csak pont az egyébként ugyanott rohangáló Murphyvel nem találkozik.

2007-07-29 19:56:55 deviant (4) #9

pedig végre lett volna egy folytatás... :( szerintem is jól sikerült, majdnem olyan jól, mint boyle filmje. azt azért nem mondanám, hogy jobb lett, mint az elődje. túl sok első nézésre is szemet szúró hibát követtek el az alkotók. majd később írók róla pár sort.

2007-07-29 19:54:29 gaillard (2) #8

A kártyalehúzás még hagyján, de hogy zavartalanul időzhet az őrizetlenül hagyott laborban (őr? kamerák?), és kifele is csak vaksüket bakákkal találkozzon elég volt hogy kiverje a biztosítékot, az ezt követő kamerarázós zombidiszkóról már nem is beszélve :-)

2007-07-29 19:43:31 Olórin (4) #7

Szerintem azzal még semmi gond nem volt, ráadásul el is mondta az egyik jelenetben, hogy hivatalból bejuthat mindenhová.

előzmény: gaillard (#6)

2007-07-29 19:40:30 gaillard (2) #6

Engem onnantól, hogy Carlyle bejutott a fertőzött feleségéhez (silly...) kezdett zavarni az egész :-)

2007-07-29 19:05:20 Olórin (4) #5

Legalább olyan jó, mint az első rész, megkockáztatom, hogy talán jobb is. Bár nem olyan hangulatos, nem az atmoszférára megy rá, viszont cserébe olyan 100 perces, tébolyultan pörgő, kíméletlen és merész, gore-ban fürdő horrorőrületet kapunk, amire ritkán van példa. Csak egyetlen dolog zavart benne a vége felé (kifejezetten buta megoldás volt odarángatni a fináléba Robert Carlyle-t), de azt leszámítva ez az utóbbi évek egyik legjobbja a műfajban.

2007-07-27 13:16:32 Daemiaen (3) #4

Ja-ja, pedig a Moziünnep húzócíme volt.

De nem az IC, hanem a Fox döntött így: a lengyelek, a csehek, a szlovákok és mi sem láthatjuk.

2007-07-27 12:54:10 Olórin (4) #3

az Intercom úgy döntött, nem lesz moziban:(
valszeg majd csak DVD-n jön valamikor

2007-07-23 17:45:20 gaillard (2) #2

A fele hangulatot hozza, de ennél több kellett volna (átgondoltabb cselekmény, többdimenziós arcok, meg egy jótanács a shaky kamerával pörgettyüző operatőrnek :)

2007-07-09 18:27:02 yuriko (?) #1

Ha Fresnadillo fele annyira adja vissza azt a hangulatot, amit Danny Boyle megteremtett az első részben már akkor megéri befizetni erre a filmre. A zenével pedig nincsenek kétségeim mivel John Murphy munkásságát imádom. Talán ez a legjobban várt filmem idén.