Monanieba (1984) ☆ 👁

(Tengiz Abuladze)

szovjet dráma

4,1

2020-11-23 08:00:09 macready (4) #5

„Tengiz Abuladze grúz filmrendező 1984-ben forgatott, de csak 1987-ben bemutatott játékfilmje a totalitárius szovjet múlttal való nyilvános szembenézés első kísérlete. Bemutatásakor igazi szenzáció, amely a gorbacsovi „peresztrojka” nyitánya lett a kultúrában. Még ebben az évben megkapta a Cannes-i Filmfesztivál nagydíját, egyszersmind a FIPRESCI zsűrijének különdíját és az Ökumenikus zsűri díját is. A film minden totalitárius zsarnokság parabolája, a történelmi minta azonban, amely átüt a fikción, kétségtelenül a sztálinista korszak. A zsarnok gyűjteményes alak (már neve is erre utal: Aravidze, ami grúzul azt jelenti: Senki): bajusza Hitlert, fekete inge Mussolinit, villogó szemüvege Beriját idézi.
Tengiz Abuladze filmje nem pusztán a zsarnokságról, hanem a századunkra oly jellemző abszurd és irracionális zsarnokságról szól. Arról, amely sorra lelövi a poénokat, a valóságot rémálommá növeli, és torkunkra forrasztja a nevetést. Arról, amelyben a szavak elvesztik értelmüket, a rabság és a szabadság, a boldogság és a kín fogalma fölcserélődik, a nyelv mögül eltűnik a jelentés, mindent áthat, belep a hazugság és az önáltatás.”

2020-05-21 08:06:51 Mizi (?) #4

Nekem Sváby András ugrott be.

2020-05-21 07:54:08 Ubul (?) #3

A főoldali nap filmje által kitett poszter alapján majdnem azt hittem hogy egy jól meghízott Jake Gyllenhaal szerepel a filmben.

2018-06-27 23:28:27 sleepingdancer (4) #2

Részleteiben zseniális, összességében emlékezetes film, talán egy kicsit túl hosszú. Kétszer volt betiltva még a nyolcvanas években.

2014-01-05 04:39:04 mitbrille (5) #1

Mestermu.