Persepolis (2007) ☆ 👁

(Marjane Satrapi - Vincent Paronnaud)

amerikai-francia-iráni animáció, dráma, életrajzi film

4,3

2021-01-06 12:13:19 tomside (5) #22

És egyszer-egyszer beüt benne egy olyan humoros pillanat, hogy szégyenérzeted támad, amiért nevettél.
Lásd pl. a diszkógömbfejű bécsi ficsúr kétszer elmondott sztoriját. Ami pedig nagyon átsüt az egészen, hogy milyen fontosak az "egyéb" családi kapcsolatok is abban a kultúrában, lásd a nagybácsi- vagy a nagymama-szálat.

2012-05-06 19:57:31 jorgecosta (4) #21

nem egészen, törvényileg is tilos bizonyos kisebbségek kivételével.

2011-01-13 14:09:04 paradox (5) #20

zseniális.tiszta ötös.köszi

2010-02-09 13:14:01 arylacee (5) #19

De akkor se ertem, hogy mennyire nagyon durva elkepzeleseid lehettek, es hogy azt nem tapasztaltad a filmben.Szerintem meg ha lazabb is a filmben bemutatott vilag, nem ugy mint amilyennek elkepzelted, nekem akkor is durva.Na de megiteles kerdese. A megijedest, kirohanast meg nem hozzad inteztem.:P

2010-01-30 03:05:46 cucu (4) #18

Te most miről beszélsz? Hol ijedtem én meg, hol rohantam ki? Végignéztem, és nagyon tetszett. És ahogy Il Matto is írja, olvasd el (újra) a #3-as és #7-es hozzászólást, akkor talán megérted, mit mondtam. Elég konkrét dolgokat idéztem a filmből.

előzmény: arylacee (#17)

2010-01-29 23:25:52 arylacee (5) #17

Meg lehet, hogy a film elso resze kicsit meselos, de miert kell tole megijedni es kirohanni ha mar ket harom mondat tortenelem van benne? Elkepeszto.
A masodik resztol, amikor Becsbe megy kezd el igazan szemelyes lenni, es ugymond emberkozeli, olyan oszinte, felnottebb.
Nagyon tetszik Marjane lazado szemelyisege, gondolkodasa, oszintesege, meg az egesz tortenet, foleg hogy egy valos, megelt, atelt, aterzett elettapasztalatrol van szo.A vegen azer vartam volna, hogy hogyan is folytatodott tovabb, de na.
Kepivilaga elkepesztoen jo. Foleg az, hogy stilizalja a dolgokat, es jelkepesen mutatja be. Nagyon szep.Csodalatos film.

2010-01-29 23:21:40 Il Matto (4) #16

A "megissza mindenki" visszavonva. Javítva: aki akarja ott is megissza. Sőt megfőzi a kis házi zugfőzdéjében és megissza. Mert meglepetésemre nem mindenki veszi ott sem komolyan a vallását. Aki fogyaszt alkoholt, azt mondja, megvan a módja, hogy ezt elsimítsa Allahhal.

2010-01-29 23:11:55 limupei (5) #15

Van két muszlim ismerősöm. Soha az életben nem ittak alkoholt, pedig nem elvakult hívők. Szóval ne általánosíts. Ők komolyabban veszik a vallásukat, mint Európában szokás.

2010-01-29 23:08:41 Il Matto (4) #14

1. Biztos, hogy megértetted a hozzászólását? Mert épp arról írt, hogy úgy tudta nagyon kemény diktatúra van ott és e filmben nem látta visszaköszönni ezt az ismeretét. Elolvashatod a #7 hozzászólást is.
2. Te elszenvedtél egy ilyen diktatúrát? Minimum politikai fogoly lehettél valahol pár évig, hogy ilyen éles hangnemű kirohanást intézel.

(Ami a piát illeti: megissza ott mindenki a maga égetett szesz mennyiségét, csak nem közterületen.)

előzmény: arylacee (#12)

2010-01-29 23:01:45 limupei (5) #13

inni se szabad

Azért ez nem a diktatúra miatt van. Ezt a vallás tiltja, és ők betartják.

2010-01-29 22:23:28 arylacee (5) #12

Nem volt kemeny a diktatura? embereket bortonoznek be, vegeznek ki, rengetegen meghalnak ertelmetlenul, vallasi fanatikusok uraljak az orszagot, inni se szabad, es ez neked laza? hat mondjal akkor egy szerinted realis diktaturat vagy te ateltel-e ilyesmit vagy csak beszelsz a nemtom mien alapon allo hihetetlen brutalis realitas utan vagyo erzekeddel? hol elsz te cucu?

2009-07-17 13:38:57 Il Matto (4) #11

Nekem is van iráni ismerősöm és elbeszéléséből kiderült, hogy a nők ott olyan elnyomásban vannak, hogy a kapcsolatokban, hazasságban legtöbbször ők "hordják a nadrágot". Roppant határozott és akaratos a mai iráni nő.

előzmény: cucu (#7)

2009-05-07 21:30:21 Rorschach (5) #10

Nagyon jó témát vett elő a film, és a tálalás is zseniális, egészen a bécsi utazásig. Onnantól fokozatosan egyre romlott a minőség, és átment az egész történelmi drámából önéletrajzi drámába, nem mintha addig nem lett volna az, de onnantól nagyon ráerősített a személyes vonalra.

2008-11-20 22:37:03 nejmed (5) #9

Annak idején a moziról lecsúsztam, de most hogy DVD-n megjelent lecsaptam rá. Kitűnő munka, látszik szívvel lélekkel készült. A képregényben is megvan ugyanez az erő, és mivel hallottam/olvastam hogy ugyanaz a hangulata a filmnek is, kissé puritánabb megjelenésre számítottam. Abban biztos voltam, hogy nem fog csalódást okozni a film verzió - hisz a kis Márdzsi ül a rendezői székben:) - de ez minden képzeletemet felülmúlta. A nyomtatott formához képest a történet természetesen meg volt vágva, de ez nem jelentette azt hogy leegyszerűsödött volna. E mellé pedig egy nagyon finom ,tiszta és jóízű látványt kapunk. Csillagosötös!

2008-10-23 19:12:19 ronin07 (?) #8

Nem gondoltam, hogy egy animációs film valaha is képes lesz olyan hatást elérni nálam, mint egy klasszikus élőszereplős mozi. A Marjane Satrapi tollából származó graphic novel-sorozat celluloidmása rendkívül intelligens, aranyos és a giccset teljesen mellőző életrajzi dramedy, ami több okból is elnyerte a tetszésem.
Az első felében tetszett a tragédiák tompítása a gyermeki nézőpont és a bájos, stilizált grafika révén, a második a felében a totális függetlenség és a kiábrándultság érzékletes kötéltánca volt bravura, majd a végén a rezignációt csillapító talpraállás bemutatása lett kimagasló.
Mindent, de tényleg mindent tökéletesnek találtam. A politikai helyzetről annyi szó esett, amennyinek kellett, a popkulturális referenciák szellemesek és 1-2 képi poén is vitte a prímet. Zseniális!

2008-03-19 22:41:21 cucu (4) #7

Amúgy azóta érdeklődtem a témához jobban értő embernél, és azt mondta, reális a film. Csak mi főleg az amerikai propagandából és a szenzációhajhász médiából értesülünk Iránról, ahol szeretik nagyon gonosznak és kegyetlennek beállítani a rendszert. Mondjuk ezt el is tudom képzelni.

előzmény: -senki- (#5)

2008-03-19 21:57:41 gyilkosvirus (5) #6

élveztem a filmet

2008-02-06 16:05:14 -senki- (3) #5

Kemény az egész elnyomás, meg a háború csak gyengén van bemutatva. Az elején már kapásból nem tudom hány hatalom váltásról volt szó... én ezt nem vágtam, de a lényeg hogy rossz lett...

2008-02-06 16:02:32 -senki- (3) #4

Igazán érződik rajta hogy nem igazán filmes, készítésű. A grafika, a képi megoldások nagyon szépek, de a film egyszerűen unalmas és keveset mondó önéletrajzba fullad.
Egy jó igazán jó rész van, amikor az idilli szerelem után le megy kb. ugyan az a képsor csak már tisztára undorító szar az egész srác. :D

2008-02-06 15:44:32 cucu (4) #3

Nem rossz, de amit nagyon nem értek: komolyan ilyen volt Irán? Én keményebbre számítottam. Bebörtönzik, majd kivégzik a forradalmár nagybácsit? Hát hol nem börtönzik be? Az ivászat kb lazábban ment, mint az alkoholtilalom idején az USÁban, lehet válni, a nők alávetettsége kb a csadorban merül ki (és még azt is lazán hordták), a főszereplő lázongó viselkedésének meg semmi következménye nincs pl az egyetemen. Az egészben az a fura, hogy elvileg nem azt mutatja, ahogy Hollywoodban elképzelik, hanem ahogy egy iráni ezt megélte, és én mégsem érzem realistának. Vagy tényleg nem volt olyan kemény a diktatúra. Vagy valamit nagyon félreértettem.

2008-01-16 23:59:28 Oscee (3) #2

Hát nem tudom, nekem valamiért nem tetszett.
Néhol kicsit úgy éreztem mintha valami gyerekeknek szóló oktató/propaganda filmet néznék, máshol meg csak szimplán unalmas volt.
Viszont a poénok nagyon jók voltak meg a kultúrális kikacsintások is.

2007-12-07 09:56:12 Daemiaen (4) #1

Persepolis (Persepolis, 2007, forgalmazza: Cirko Film - Másképp Alapítvány)

Igaz, csak belelapoztam a nálunk is megjelent képregénybe, de azt el lehet mondani, hogy a film egy az egyben visszaadja azt a hangulatot, amit nyomtatott tesója képvisel (már persze, ha a néhány percnyi ismerkedés elég a hangulatátvitelhez). Vincent Paronnaud és Marjane Satrapi (kinek nevéhez az írott mű is fűződik és persze ő a főhős) filmje egy nyamvadt történelemlecke vagy -óra lenne, ha nem ütnének nagyot a humoros jelenetek, amelyek valóban olyan színben tüntetik fel Iránt, mint amilyenben a nyugati világ láthatja. Hogy ez megmosolyogtató-e, az nyilván megítélés kérdése (szerintem az), azonban nem lehet amellett sem elmenni, hogy Satrapi figyelt ám arra, hogy úgy humorizáljon, hogy mellette bizony ne feledkezzen meg arról: egy planétán élünk mindannyian. Az élet lehet itt is, ott is fekete-fehér, gyilkos apja lehet bárkinek, pusztán a következmények mások két különböző világnézet között. Azt nem lehetne mondani, hogy Satrapi egyértelműen foglalna állást a demokrácia intézménye mellett (miért is szerepel ugye Isten mellett Karl Marx a Mennyben...), azt azonban egyértelműen kijelenti: a vallás éppen annyira hibás a Földünk megosztottságában, mint egyes országok önös érdekeinek mindenáron történő érvényesítése akár egy teljes nép feláldozásának árán is.