The Hudsucker Proxy (1994) ☆

(Ethan Coen - Joel Coen)

amerikai-angol-német fantasy, szatíra, vígjáték

3,7

2017-10-13 12:43:16 ChrisAdam (3) #8

Ha Coenék egy gyengébb filmet is tesznek össze, az is még javában a jó kategóriában van, mert egyedülálló stílusuk, jó karaktereik, forgatókönyvük egy gyengébb alapötletet és történetet is fel tudnak húzni. Viszont A nagy ugrással igencsak mellényúltak, pedig minden adott: egy jó alaphelyzet, jó főhős, makulátlan atmoszféra, látványos operatőri munka... De valahogy annyira nem állt számomra össze a film összetevőiben, egyrészt untam, másrészt helyenként idegesített, harmadrészt nem tudta felkelteni érdeklődésemet. Úgy is mondhatnám, kevés alkalommal élveztem a filmet. Így aztán a kettesen gondolkodtam, de azért a valamirevaló finálé felhúzta egy stabil hármasra.
Valójában a cselekmény igencsak gyenge és erőltetett, valahogy belefullad az érdektelenségbe, kiszámítható és nem ad sok meglepetést - az első jelenettel már a huszadik percben tudhatjuk, hogy mire fog kimenni a játék. Az egyetlen meglepetést a finálé adja, amikor Moses megállítja az időt. Ez a jelenet viszont kiváló, mind abban, ahogy megjelenik az öreg Hudsucker, mind abban hogy az ajtófestő és a fogaskerekes megharcol Barnesért.
A látványvilág bravúrosan jó, mi más lenne Deakins keze munkája, a színészek is helytállnak (bár JJL helyenként kifejezetten idegesítő volt). Az egész történet viszont baromira untató és középszer, amolyan felejthető, lehet, ha vágnak belőle egy 10-15 percet, akkor feszesebb tempóval érdekfeszítőbb is lesz. Úgyhogy elkönyvelhetem az első igazi csalódásomat Coenék kapcsán, ami persze nem vesz el semmit az ő zsenialitásukból. Ez így egy hármas. 50%

2009-07-15 15:59:53 -senki- (4) #7

Remek a látványvilága, a már-már végtelekig felpörgetett stilizáltsága!

Sajnos a vége már elég béna, a történet már erőltetett.

2009-01-30 10:54:53 Raul (5) #6

amúgy az egésznek alapból van egy Brazil-os hangulata

2009-01-30 09:25:20 Raul (5) #5

imdb movie connections-nél fel van sorolva egy pár...

2008-02-28 23:15:03 limupei (5) #4

Ők, persze nem úgy, hogy "na hülyék, keressetek", hanem valami beszélgetős műsorban, ahol ott volt Deakins és a majdnem állandó díszlettervezőjük Gassner. Ott mondta Gassner, hogy mindenféle elemeket kellett beépítenie a díszletbe más filmekből. Már nem emlékszem pontosan, de Paul Newman irodájának ajtaja valami '50-es évekbeli zsarufilmből van, és ott is éppen úgy jön be rajta valaki, mint itt Robbins. Meg még mondtak párat és erre mondta az egyik Coen, hogy fel ne sorolják mind a százat, mert rajtuk kívül ez senkit nem érdekel:)

2008-02-28 22:51:39 Olórin (5) #3

100 filmes utalás...? Coenék mondták, hogy ennyi van benne, vagy valami kritikus? egyébként így spontán nem, kivéve a Safety Last!-ot, esetleg a Metropolis néhány díszletbelső, és Az élet csodaszép a vége miatt - de utóbbi kettő a film közben eszembe se jutott, csak most, hogy kicsit belegondoltam.

2008-02-28 22:43:12 limupei (5) #2

Te felfedeztél valamit a közel 100 filmes utalásból? Én egyet sem:S

2008-02-28 21:07:22 Olórin (5) #1

Betegre röhögtem magam rajta, iszonyúan vicces, abszurd, gyilkos szatíra. Bár az utolsó harmadában leül kicsit, a vége megint kiváló.