Hair (1979) ☆ 👁

(Milos Forman)

amerikai-nyugat-német dráma, musical

4,3

2024-04-02 10:09:21 Xuja (4) #62

Kissé megkésett, túlnyújtott kiáltvány a hippi esztétikáról, szabadságvágyról és alapvető morális értékekről. Sokkal merészebb és aktuálisabb lett volna, ha ezekről a kérdésekről olyan 10 éve beszél Forman, így végtére is inkább a nosztalgiafaktort lovagolta meg a koncepció. Ráadásul a történet nem igazán feszes, a második fele kifejezetten lapos, hiába lesz a befejezés után szép íve az egésznek.

Ami miatt mégis jár a négyes, azok a dalok, amik - főleg az első felében - nagyon hatásosak és idézhetőek (és ez még akkor is igaz, ha nem a hippikorszak csúcsát jelentő pszichedelikus rock remekművei szólalnak meg, hanem sokkal mainstreamebb slágerek). A másik ok az, hogy a karakterek szimpatikusak és jól mozognak a vásznon - Savage átélhető, D'Angelo tündéri, Williams pedig kellően karizmatikus. Gyenge négyes.

2017-10-21 12:36:32 csabaga (5) #61

A gyors bemutató fő oka a Vietnámi háború ellenes hangvétel volt.A dologtalan hippiket utálta az akkori vezetés, (a Szelid motorosokat majdnem emiatt nem hoztuk be) ,a liberalizmust szintén.A napi politizálásba nem megyek bele,az itt tilos.Egyébként jó lett volna,ha csak 5 évet késnek fontos filmek,bár ennek anyagi okai is voltak,pl.a Cápát nem tudtuk megfizetni.

előzmény: merleg1023 (#60)

2017-10-21 08:40:23 merleg1023 (?) #60

Most hallom (2017.10.21.) a rádióban, hogy annak idején szokatlan gyorsasággal jelent meg a magyar mozikban is a Hair. (A fiatalabbak talán nem tudják, hogy a szocializmusban 4-5 év is eltelhetett mire "ideért" egy nyugati film). Valószínűleg azért engedték az elvtársak, hogy itthon ilyen korán a mozikba kerüljön, mert ez a film hippis világszemlélete erősen bírálta a kapitalista rendszert (is) a hozzá tartozó polgári életformával együtt. Így tkp. volt felkapott a egy nyugati film, amelyben a kapitalizmust bírálják (áttételesen), és ez nagyon jól jött a komcsiknak. Mi sem bizonyítja jobban, hogy a nagy 68-as hippis nemzedék tagjai lettek később a legagresszívebb, legnagyobb hangú balliberális politikusai, mind a "fejlett" nyugaton, mind serény kis hazánkban.
Nekem már akkor, a 80-as években sem tetszett a Hair, ez a liberális magamutogatás, csak akkor még nem tudtam, hogy miért. Olyan valószerűtlen, idióta álhumánus az egész történet. A szereplők nagyon jól alakítják a beteges érzelmű hippiket, talán ez az egyetlen pozitívum számomra.

2017-05-12 19:42:17 Sziez (3) #59

Nem baj, mi a békeszerető hippik szellemi utódai vagyunk. :-)

2017-05-12 19:35:37 Ugor (5) #58

Aha, tábor! :o)) Ma alakult pár. )

előzmény: Sziez (#57)

2017-05-12 19:34:27 Sziez (3) #57

Látom én, hogy mi is sok mindenben rokonlelkek vagyunk :-)

2017-05-12 19:14:24 Ugor (5) #56

Szó sincs róla, persze, én is egész életemben dolgoztam, mert ez a világ realitása. Soha nem csaltam még csak adót sem, szinte mindig a köz alkalmazott. Szóval, azt hiszem, nem élősködtem. De azért a szívem mégis csak a hippiké! Ha elveszítettem a hippi lelkemet és a velejáró romantika-vágyat, akkor már meghaltam. De nem élek úgy mindig, ahogy szeretnék. És amit nem tudok megélni, azon sokszor segít a film. Az egyik fő vonzereje. Egyébként mindig az indiánokkal vagyok a cowboyok ellen, mindig a kisebbséggel vagyok. Ha az Ifben a tetőről nyírják ki géppisztollyal a tanárokat, akkor is a tetőn vagyok, ha közben a valóságban bent ülök a tanáriban egy naplóval a hónom alatt. És persze, hogy Daria Haprin, persze, hogy New Orleans, persze, hogy ezerrel Mardi Gras, persze, hogy Hare Krisna, holott életemben nem fogyasztottam kábítószert egyszer sem.

előzmény: Sziez (#55)

2017-05-12 18:49:32 Sziez (3) #55

Ami pedig a hippik szabadság és önmegvalósítási eszméjét illeti, annak életképtelenségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy pár év világmegváltás után ezerrel húzott vissza az egész hosszúhajú virágos bagázs az egyetemekre. :-)
Az Eper és vér forradalma is csak addig tartott, amíg a film. A Zabriskie Point lázadása is kimerült a luxusvilla által megtestesített fogyasztói társadalom képzeletbeli felrobbantásával.
A mi tinilázadó-kategóriás testvérfilmünk, a Ballagás szereplői is hasonló konklúzióra jutottak, mint amerikai hippik társaik. Hogy szép dolgok az elvek és nagyon felemelők, de valamiből élni is kell (ahogy a Talpalattnyi föld a kubikosai mondják, amikor nem vesznek részt Góz Jóska lázadásában. :-) )

2017-05-12 18:27:12 Sziez (3) #54

Dehogy mondok én ilyet! :-D Amerikában különben sem illik firtatni, ki miből él! Na de azt hirdetni, hogy szabadok vagyunk, elutasítjuk a fogyasztói társadalom lélekölő taposómalmát, de közben a szüleinktől kunyerálunk pénzt, akik helyettünk tapossák azt a malmot, azért az mégsem teljesen komilfó! :-)

Az amerikai szuperhősök tényleg nem szoktak a filmeken dolgozni, de ezen nem is kell csodálkozni, az amerikai néző se csodálkozik rajta. Tudod, hogy Tarzan már a 30-as években bebizonyította nekik, hogy pénz nélkül is meg lehet élni. És milyen jól jött ez az infó nagy gazdasági válság idején! :-D

2017-05-12 18:20:42 Ugor (5) #53

Na jó, de az amerikai filmek 95%-ban az emberek nem dolgoznak semmit. Ok, a Flashdance-ben Jennifer Beals hegeszt néha, az Amerikába jöttembe meg Eddie Murphy néha felmos... de általában csak utaznak, szeretkeznek, lövöldöznek, nyaralnak, autósüldöznek, esznek mindig. Ilyenkor mindig azt mondod, hogy ezek az emberek helytelenül élnek, nem állítanak elő értéket a társadalmi szükségletek szerint, hanem csak felélik a világ megtermelt javainak krémjét?

előzmény: Sziez (#52)

2017-05-12 18:04:09 Sziez (3) #52

Azok is benne vannak, amikről írsz.
Én is fogékony voltam hajdanán a hippiromantikára, és Milos Forman egész jól meg is csípi ezt az izgalmas életérzést, de amikor a nagy cula Berger a kisnyugdíjas szüleitől lejmol pénzt, azért az visszazökkenti az embert a realitások talajára!
Néha tényleg jól jönne egy kis időutazás, Woodstock biztos nagy élmény volt, kár hogy Bob Dylan nem ment el. (Később ő is bánta. Nem tudta, hogy akkora durranás lesz. De hát senki sem tudta.) Bár a korabeli dokumentumfilmből kitűnik, hogy az ottani háború ellenes összeborulós szeretet-fílinget jelentős mértékben motiválta egynémely narkotikum is. :-)

2017-05-12 17:31:24 Ugor (5) #51

Hát, hogy is mondjam... szerintem a Hair arról szól, hogy fekete srác, ne menj sárgákat ölni a fehérekért, akik elvették a vörösök földjét... valami ilyesmi. Én nem éreztem benne a társadalomtól való teljes elfordulást, inkább a társadalmi válságot, amit a kor okozott. És akkor az így csúcsosodott ki. Nekem kult. De értem a problémádat. Én istentől csak egy dolgot kérnék, hogy ott lehessek Woodstockban, 1969-ben. Aztán már jöhet is a kaszás.

előzmény: Sziez (#50)

2017-05-12 17:16:21 Sziez (3) #50

Ó, a Hair, a drága jó Hair, amiért az NDK turisták csaknem szétverték a Bethlen mozit! :-D
Van néhány olyan film, ami igazából nem tetszik, de nem lehet nem szeretni :-)
Szóval ez is, akárcsak a Szelíd motorosok, az "I wasn't born to follow" kategória, a "Nem kell"-féle lázadás, nem sorolunk be, nem háborúzunk, nem csicskáskodunk, csak csavargunk, szeretkezünk, gyereket csinálunk, éneklünk, táncolunk, miénk az élet, a napfény, a csillagfény, és anyu meg apu majd finanszírozza ezt az egészet :-D
(Még mindig jobb, mint a dílerkedés! :-)
Hát valahol erről szól ez a film! :-D
Na és persze arról is, hogy a háború csúnya dolog. Ezt jó hosszan a fülünkbe is vésik egy vége hossza nincs refrénnel a végén. ("Hányszor lehet büntetlenül/ énekelni egy refrént?" - Laár pour lár :-))
De azért nem rossz! A Berger aranyos! És tényleg jól énekel. Meg a többiek is! Akárhányszor kezembe került ez a film, mindig megnéztem. "Peace, love, freedom, happiness" - ki tud ennek ellenállni?

2011-07-18 22:59:38 dorothygale (5) #49

Nagyon csípem ezt a musicalt, jók a zenék benne, jó a sztori, jók a kosztümök, a sérók, az arcok... :D

2010-02-24 18:26:49 mchn (4) #48

Sztem nem veszesen bargyu, a zenek nagyon jok, csomo jo megoldas van benne. Ami miatt nem otos, az az elkepzelhetetlenul gusztustalan hippik.

előzmény: puttancsospeti (#29)

2009-11-10 22:46:48 zsuzso (5) #47

mindig újra és újra!

2009-10-11 18:07:41 insano (5) #46

Imádom

2009-08-24 18:05:47 critixx (3) #45

Ezzel a filmmel leginkább az időzítés a probléma (és ez mutatja legjobban, hogy miért ütött nálunk sokkal nagyobbat mint odahaza az USA-ban). Az eredeti musicalt 1968-ban mutatták be, amikor mindez valóság volt és a darabban tárgyalt kérdések (a vietnami háború, hippimozgalom, szabad szerelem, lázadás kontra beilleszkedés, stb.) mind-mind égető problémák voltak. A filmet viszont nagyon későn, 11 évvel később csinálták, mikorra mindez már rég a múlté lett, a hippikből adófizető átlag amerikaiak lettek és az egész korszak egy színes-szagos nosztalgiaálom volt már csupán. Így a film jóval inkább egyfajta színes nosztalgiaparádéként hatott, mint nagy jelentőségű lázadó műként.

Ellentétben nálunk, ahol ugyebár mindez nem volt meg, és amúgy is minden irányzat jó tízéves késéssel ért el hozzánk, és '79-ben a tinilányok még bőven a hippik és a Dzsízussz Krájszt Szupersztááár hatása alatt álltak, kultuszfilm lett (egyébként 1980-ban a magyar mozikban a Hair hozta a legtöbb pénzt).

2009-07-07 20:13:31 sztich (4) #44

Én megkönnyeztem a végét, szégyen nem szégyen.

2009-05-09 12:52:26 Livcsy (3) #43

akkor lehet, hogy én is 4-est adtam volna.... :)

előzmény: acidphase (#42)

2009-05-08 20:27:48 acidphase (5) #42

menjmá h ilyen mondatok rontják le nálad egy film értékét.. nagyon kritikus vagy :) nekem ha végig csak egy zsiráfot mutatnának az egész filmben és közbe lemenne az összes zene a hairbol arra is 5öst adnék.. na jo azér lehet h csak 4est:P

előzmény: puttancsospeti (#41)

2009-05-08 20:24:44 puttancsospeti (2) #41

"Maszturbáció, felláció... Mama, ezek miért csúnya szavak?"

Jaj Istenem! Öngyilkos leszek!! Nagyon bárgyú!
:DDD

előzmény: acidphase (#39)

2009-05-08 20:23:58 acidphase (5) #40

erre is hogy tudtál kettest adni áÁÁ:D mindegy ne kezdjuk itt is a dolgokat:P

előzmény: puttancsospeti (#38)

2009-05-08 20:22:35 acidphase (5) #39

gyerekkent rengeteget lattam ezt a filmet, es voltak am olyan naiv elkepzeleseim sokaig h pl amikor lsd-t osztogatnak az emberkeknek, azt hittem h az vmi cukorka:P
persze igy felnottebb fejjel mar mashogy nezi az ember:)

2009-02-26 19:04:32 puttancsospeti (2) #38

Van annál rosszabb is mintha valami bárgyú.

előzmény: jesi (#37)

2009-02-10 15:16:46 jesi (3) #37

Nem bárgyú a Hair csak többet vártam tőle

előzmény: puttancsospeti (#36)

2009-02-10 14:33:57 puttancsospeti (2) #36

"Ezzel az erővel az összes amerikai musicalfilm, ami sikeres lett bárgyúnak mondható."
Van is benne valami... :-) Még ha nem is teljesen igaz. De valami kötelező bárgyúság a legtöbb sikeres amerikai musicalfilmben ott figyel. A siker egyik adójaként. :-)

előzmény: Jereváni Rádió (#35)

2009-01-28 18:53:29 Jereváni Rádió (5) #35

"de ezzel együtt is valahogy olyan bárgyú amerikai sikermusical"

2009-01-28 18:13:06 jesi (3) #34

tudom ismerem a musical-t. a San Francisco-i hippimozgalom miatt írtam 1967-t

előzmény: czeppelin (#33)

2009-01-28 18:11:50 czeppelin (4) #33

De '69-ban még ott volt Woodstock és Altamont. Azok azért még szervesen hozzátartoznak.
Amúgy csak a filmesítéssel késtek, mert a musicel már a 60-as évek végén ment a Brodway-n.

előzmény: jesi (#32)

2009-01-28 18:05:11 jesi (3) #32

1967-1968 volt a hippik főkorszaka

előzmény: czeppelin (#31)

2009-01-28 18:00:25 czeppelin (4) #31

Azért nincs az 12 év, csak szűk 10.

előzmény: jesi (#30)

2009-01-28 15:05:01 jesi (3) #30

Nekem is ez a véleményem, bár a bárgyú kicsit erős kifejezés...meg el is késtek kb 12 évet a hippitémával

előzmény: puttancsospeti (#29)

2009-01-28 14:01:42 puttancsospeti (2) #29

"az Amadeus százszor jobb" Igen, többek közt az is. És igen azt én is írtam, hogy sok kiváló rész van a Hair zenéjében, de ezzel együtt is valahogy olyan bárgyú amerikai sikermusical...

2009-01-28 13:59:37 jesi (3) #28

nekem sem jött be (a zenéjét kivéve): nagyobb a híre mint amilyen valójában (az Amadeus százszor jobb)

2009-01-28 13:51:09 puttancsospeti (2) #27

Oké, akkor pontozzunk. A maga műfajában jó, én ezt elismerem, ahogy az előbbiekben is írtam, de tőlem
ez a nagykereskedelmileg legalizált,show biznziszes amerikai musicalbe oltott steril hippi feeling nagyon távol áll. Nem kedvelem.

előzmény: terika (#26)

2009-01-14 14:51:19 terika (5) #26

Nem lenne épp rossz, mivel itt ez egy lényeges kérdés az értékelés szempontjából. Persze szubjektív megítélés kérdése, hogy méltatunk e valamit ponttal vagy sem. ^^

előzmény: puttancsospeti (#25)

2009-01-14 14:45:41 puttancsospeti (2) #25

Írtam, hogy nem pontoznám. De muszáj? :-)

előzmény: terika (#24)

Jesus CHrist Superstar
Bocsánat

2009-01-14 14:40:03 puttancsospeti (2) #22

"Drogos propagandafilm"
Hát ez azért enyhén szólva túlzás és kisiskolás a vád.:-)Ez egy ilyen szubkultúra volt nonszensz enélkül a vonatkozás nélkül ábrázolni.
Mondjuk én sem kedvelem igazán, de más miatt. A hippi mozgalmat-amely önmagában is egy kicsit faramuci vonásokat mutató dolog-talán ezzel a filmmel lehetett a leginkább legalizálni és kereskedelmivé, fogyasztóivá tenni a hollywoodi álomgyár trendjei számára. De persze az amerikai musical műfaja maga is ilyen általában.
"Majdnem minden száma sláger lett" Hát ez az! Ugyanakkor zeneileg legnagyobbrészt kiváló és borzasztóan profi megoldások vannak benne.
Én ebben a kategóriában jobban kedvelem a Jesus Crist Superstar-t, vagy a Mindhalálig zenét ez utóbbiban szintén fellelhető némi amerikai giccs, de a történet intimitása, személyessége és a zene olykor kisérletező irányultsága és persze a kiváló színészi játék bőven kárpótol ezért. Nem beszélve a Szelíd motorosokról... De megértem, hogy sokaknak tetszik a film, én nem is pontoznám, mert nem lenne igazságos. Maga a musical műfaj-kiváltképp az amerikai-egy kicsit necces nekem...

2009-01-14 13:52:12 Darwin (5) #21

Igen, szerintem is alap és ami még ezzel kapcsolatban eszembe jut, hogy talán a legjobb musical. Egyre inkább az az érzésem, hogy a musical ilyen lezser műfaj, mint a Hair, vagy a Mamma Mia. Szóval lehet vele komolyat is mondani (mint a Hairben is), de mégis, valahogy lezserül, lazán. Ha komolyan akarják venni, akkor már erőltetett lesz az éneklés a filmben. Itt viszont, baromira jó el van találva minden.

2008-11-26 18:47:23 Jereváni Rádió (5) #20

Szuper színészek, szuper történet, egytől egyig imádnivaló, fantasztikus dalok, örök üzenet, Let the sunshine in…, egyszóval: ALAP!

2008-11-08 23:08:53 k3pl3r (?) #19

Én is majdnem megszívtam. Még szerencse, hogy 40-kor bekapcsoltam a TV-t, pont akkor kezdtek…

előzmény: Jereváni Rádió (#18)

2008-11-08 23:04:01 Jereváni Rádió (5) #18

Csókoltatom az anyukájukat az m1-nél. Most vettem észre, hogy adják a Hairt, újságban 22:55-re írták a kezdést, 22:50-kor rohanok a dvd felvevőt beállítani, és már megy a film a tv-ben! Teletexen is 22:55-re van kiírva, ehhez képest minimum 5-10 perccel korábban kezdték. Az, hogy ez fel…a az agyamat, az enyhe kifejezés.

2008-10-28 17:02:25 Jill (5) #17

Remekmű, de eddig Formantól nem is láttam mást. Nagyon érti a szakmát az öreg.

Jó, persze, ez egy letűnt kor megelevenítése, de amíg van a világon értelmetlen katonásdi és gyilkolás, amíg az emberiség nem érti meg, hogy minden háború testvérharc, addig kellenek az ilyen filmek.

2008-08-04 02:41:44 Dorian Gray (5) #16

Ki nem?:P kb 8 évesen láttam először semmit nem értettem belőle, szöveg te mert még nem tudtam oylan gyorsan olvasni a feliratot, de már az asztalon akartam táncolni:D

előzmény: sucre (#12)

2008-07-10 12:22:22 Rea (5) #15

A zenéje nagyon jó, mi a szalagavatónkon a Vízöntőre táncoltunk, fiúk nem is kellettek (nem mintha lettek volna az osztályban), meg tudtuk oldani magunk is. Nemrég kaptam meg róla a felvételt, és jó volt látni, h egész jó lett. :D

2008-07-10 12:20:52 Rea (5) #14

No comment, egyszerűen nagyon ott van a topon.

2008-03-27 20:06:16 Livcsy (3) #13

szeretnék úgy hozzászólni, hogy nem ugratok a torkomnak...ugyanakkor szeretnék érdemben véleményt nyílvánítani negatív oldalról :D mert az tényleg nem vélemény hogy: moslék... :D
nekem őszintén szólva nem jött be. nem fogott meg és kész. még nem néztük végig éneken, de ha váratlan módon kimúlna az énektanár és nem folytatnánk, akkor sem dőlnék a falnak sírhatnékomban. a dalszövegek néhol tényleg zavarosak, de azt el kell ismernem, hogy van egy két nagyon jó szám. De az ugrálós, bedrogozós, börtönös, asztalos, agyondicsért jelenetet nem tudom átérezni. ez van :D

2008-03-23 20:59:10 sucre (5) #12

ÖRÖK KEDVENC!!!!!!
bevallom, hippi akartam lenni miután megnéztem...

2008-03-14 14:11:57 szőke noémi (5) #11

Hááháá!
Most mondhatnám azt is, hogy direkt írtam a rébusz szót a szuperlatívusz helyett, hogy teszteljem a figyelmeteket.De őszinteségi rohamom van, úgyhogy bevallom: rossz kifejezés ugrott be.
Ha behelyettesítitek a kérdéses rébusz szó helyére a már említett megfelelőt,értelmet nyer az előző hozzászólásom:))

2008-03-14 10:29:40 slozi (4) #10

Csak rébuszokban tudok róla beszélni.

Ez aranyos :-)
Gondolom valami olyasmire gondoltál, hogy szuperlatívuszokban, vagy valami hasonló, nem?

előzmény: szőke noémi (#9)

2008-03-14 10:03:58 szőke noémi (5) #9

Az egyik kedvenc filmem, már legalább százszor láttam.Mondom ezt úgy, hogy alapjáraton nem a musical a kedvenc műfajom.Ebben a filmben viszont minden összejött:a zene és a szöveg is zseniális (nem tudom hogy lehet zavarosnak titulálni...?...) nem beszélve a színészekről, akik remekül formálják a karaktereket.Csak rébuszokban tudok róla beszélni.A mondanivalója örökérvényű,korszakokon átívelő, és épp ezért a filmnek ott van a helye a klasszikusok sorában!

2008-01-19 23:05:14 headydream (5) #8

Ez a film egy falatka egy már letűnt korról! Hogy lehet olyat írni vagy gondolni, hogy ez "Egész egyszerűen moslék."? A másik fele: "Drogos propagandafilm." Akkor Te még nem láttál propaganda filmet.
Nagyon is jó film, a zenék, a sztori és a színészek is.

2008-01-08 15:36:30 umakönnye (?) #7

Ez a film nem propagálja a drogozást, csupán bemutatja egy korszakban a rendszert kiszolgálni nem kívánó fiatalok helyzetét, kilátástalanságát.

Azon filmek egyike, ami nagy hatással volt rám.
Lehet szeretni, vagy nem szeretni, de nem tudom mi értelme a mocskolásnak.

2008-01-08 15:15:08 deviant (4) #6

szerinted a drogozást propagálja? ennyire nem lehetsz... buta!

2008-01-08 14:29:09 Ficus Cucis (1) #5

Nem tudok mást írni egy olyan filmről, amelyben az összes felvonuló karaktert utálom és a falat kaparom a zavaros dalszövegek alatt. Drogos propagandafilm. Miroslav Ondricek teljesítményét ugyanakkor megsüvegelem.

2007-12-06 17:26:14 deviant (4) #4

a hozzászólásod pedig egy kupac szar. polgárpukkasztó céllal böfögsz be ilyen ocsmányságokat?

(még akkor is érdekelne, ha már három éve írtad...)

előzmény: Ficus Cucis (#1)

2007-05-25 01:17:56 Semprini (5) #3

Nekem is ez az egyik kedvenc filmmusicalem. Elsősorban persze a zenéje tetszik, de azért Milos Forman rendezése és a szereplőgárda is figyelemreméltó... (Mondjuik Beverly De Angelo nem az igazi...)
Majdnem minden száma sláger lett, nem is tudnám eldönteni, melyik a kedvencem; mindig az, ami éppen szól....
A koreográfia zseniális: a sorozási jelenet alatt (Black boxs-White Boys), vagy az Electric blues-Hare Krishna woodstocki feelingje klasszikus balett-elemekkel kombinálva, de említhetném a börtönös részt is a sodró lendületű címadó dallal. Persze a legemlékezetesebb két jelenet egyértelműen Treat Williams asztalon táncolós I got life-ja, és a finálé, a Let The Susnhine.
Örök klasszikus. Vita nincs.

2005-08-13 18:29:48 angel (5) #2

A legjobb musical a világon! Nagyon gyökér volt, aki erre Moslékot írt!
A legkedvesebb filmem, 5éves korom óta!

2004-10-04 15:08:43 Ficus Cucis (1) #1

Egész egyszerűen moslék.