The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) ☆ 👁

A Gyűrűk Ura: A Gyűrű Szövetsége

(Peter Jackson)

amerikai-új-zélandi akciófilm, dráma, fantasy, kalandfilm

4,2

John Rhys-Davies alakítja Gimlit, a törpöt, viszont ő a legmagasabb színész a Gyűrű Szövetségének tagjai közül.

A film forgatása alatt 1600 gumi fület használtak el.

Daniel Day-Lewis és Stuart Townsend esélyes volt Aragorn szerepére.

Eredetileg Sean Conneryt nézték ki Gandalf szerepére, de a színész nem vállalta, mert állítólag "nem értette a történetet".

John Rhys-Davies eredetileg Boromir szerepére jelentkezett.Ő adja a hangját az entnek, Szilszakállnak is.

A könyvben 17 év telik el a Gyűrű Frodóra bízása és a Gyűrű feliratának megjelenése között, ezt folytonossági okokból összesűrítették. Frodó továbbá több hónapot tölt el a Bríbe vezető útra való felkészüléssel, ami a filmben csupán egy óra.

Még tesóm vette észre a moziban, gondoltam megemlítem: Mikro Aragorn végez elelnfelével és a haldokló boromírhoz rohan, akkor egy -elméletileg- halott uruk-hai felemeli, egy másik leteszi a fejét. Ezen mindig jól szórakozom! :)

Rendezői cameo: Peter Jackson koszosan és részegen tántorog Bree sáros utcáján kezében egy félig megevett répával, és beleböfög a kamerába.

Peter Jackson eredetileg Sean Connery-t szemelte ki Gandalf szerepére, de nem mondott igent. Christopher Lee kifejezetten szeretett volna Gandalf lenni, végül mégis a nagyon hasonló fizimiskájú Saruman szerepe landolt nála.

Mortensen majdnem megfulladt, egyszer egy sisakba rúgva eltörte az egyik lábujját, és egy fogát is kitörte. Orlando Bloom egy lóról leesve bordatörést szenvedett. (Az esés benne is maradt a filmben)

A trilógia részeit egyetlen etapban, 18 hónap alatt, 100 új-zélandi helyszínen, összesen 350 különböző díszletben forgatták le. A helyszínek között helikopterrel szállították a színészeket. A Boromirt játszó Sean Bean irtózik a repüléstől, ezért időnként mérföldeket kellett gyalogolnia hegynek felfelé, teljes jelmezben.

A Gyűrű Szövetségének tagjait alakító kilenc színész közül nyolcan magukra varratták a "kilenc" szót elf nyelven egy Wellingtoni tetoválószalonban.

Mivel az orkok vére fekete színű, a szájuk belseje sem lehetett rózsaszín, így az őket alakító színészeknek és statisztáknak egy speciális, édesgyökér-alapú trutymóval kellett öblögetniük a felvételek előtt.

Jean Pierre Jeunet véleménye a filmről: "Mekkora baromság már A gyűrűk ura sztorija. Jaj, hol a gyűrűm? Na ne már!"

Színvilágával is új fejezetet nyitott a mozi történetében.

"...A Lustre elnevezésű eljárás nem is Amerikában, hanem Budapesten, a Colorfront cég berkeiben született, sőt magyar nevet is kapott: fényelésnek nevezik." (Ozogány Ernő)

A színvilágot módosító forradalmi eljárás megalkotói: Perlaki Tamás, Jászberényi Márk (Colorfront egyik alapítója 2000-ben) és Priskin Gyula (2010-ben Oscar-díjat kaptak).

A Gyűrűk Ura... az új, magyar Lustre rendszerrel készült, akárcsak olyan mozik, mint A Da Vinci-kód, a Karib-tenger..., az Apocalypto, A Faun labirintusa...

Howard Shore szerzeménye a legnépszerűbb filmzene a brit Classic FM rádión (kb. 300,000 szerzeményt vonultat fel), a 28. helyen szerepel.

"A XXI. században az Ames-szobát leginkább a filmiparban használják. A Gyűrűk Ura-trilógiában például arra használták az Ames-szoba illúzióját, hogy érzékeltessék a hobbitok és Gandalf magasságbeli különbségeit." (wiki)

"Hiába ajánlottak fel 10 millió dolláros fizetséget Sean Connerynek Gandalf szerepéért, a színész egyszerűen nem értette A Gyűrűk Urát. Sőt, később sem tudott vele mit kezdeni: "Olvastam a könyvet. Olvastam a forgatókönyvet. Láttam a filmet. És még most sem értem."" (port.hu)

Orlando Bloom nem sokkal a film előtt szerepelt egy Midsomer gyilkosságok-epizódban, melyben épp szó esik Tolkien regényeiről is.

"...állítólag a világ legjobb egynapos túrája. Ez már jóval azelőtt így volt, hogy "tájdublőrként" szolgált A Gyűrűk Ura trilógiájához. Az itt álló Ngauruoe-hegy játszotta ugyanis a Végzet hegye "szerepét"..." (S. Braxter: 500 történelmi túra a Föld körül)

"A Gyűrűk Ura – A Gyűrű Szövetsége DVD-jének audiokommentárján Peter Jackson rendező elmesél egy vicces és meghökkentő anekdotát. Abban a jelenetben, ahol Szarumánt hátba szúrják, Jackson elmagyarázta a karaktert alakító Christopher Lee-nek, hogy nagyjából milyen hangot kellene kiadnia magából a szúrás pillanatában, mire a veterán színész felvilágosította, hogy téved. „Van bármi fogalmad arról, hogy milyen hangot ad ki az, akit hátba szúrnak?” - kérdezte tőle a rendező, mire Lee igennel válaszolt, a 2. világháborúban ugyanis részt vett a brit titkosszolgálat egyik fedett akciójában, ahol volt alkalma megtanulni." (port.hu)