Skammen (1968) ☆ 👁

(Ingmar Bergman)

svéd dráma, háborús film

4,4

2020-11-21 16:51:24 macready (4) #10

„A film tanulmány arról, miként tesz tönkre egy házaspárt a háború; az egyik legremekebb példája annak, hogyan alakítanak egy kapcsolatot olyan erők, amelyek fölött nincsen hatalmunk.
Jóllehet Bergmannak nem álltak rendelkezésére hollywoodi pénzek, hogy a pusztulás és a vérengzés látványát előállítsa, de az anyagi korlátokért bőségesen kárpótol drámai merészségével, magabiztosságával és meggyőző erejével, pszichológiai, érzelmi és társadalmi megfigyeléseivel.
Sven Nykvist jellegzetes fekete-fehér kameramunkája - amely ugyanolyan elegáns és hatásos az arcokról adott közelik, mint a döcögő tankok, lángoló fák vagy a fölsebzett tájak megragadásában - és a kiváló színészi játék egyaránt hozzájárul Bergman mesteri koncepciójának közvetítéséhez. A két főszereplő emlékezetes alakítást nyújt abban a méltán híres jelenetben, amely az utolsó rövid, napsütötte boldogságot sugárzó pillanatot ábrázolja, mielőtt a háború betör a tanyájukra.
Hátborzongató, kísértetiesen szép film, és riasztóan tárgyszerű.”

2018-12-21 07:58:03 tomside (4) #9

Súlyos, elmozdíthatatlan kérdések állnak utunkba. Olyan, mintha maga az emberi létezés lenne szégyen a film kontextusàban, nyomát sem láttam annak, hogy ebben a közegben is van morálisan helyes döntés, méghozzá ez és ez. Ebben a pokolban mindenki gyarló, semmilyen feloldozásra nincs lehetőség... és mint ilyen, nekem túl sötét egy ötöshöz. (Még akkor is, ha ez az érvelés naiv.)
A film elején a férj meséli álmát, a végén a feleség, ezzel a keretes szerkezettel egyfajta vízióvá téve a filmet. Borzalmas vízió... a félelem megtöri az embert. Tudtuk ezt mindig is, csak talán még nem láttuk ilyen megdöbbentően ábrázolva.
Viszont fantasztikus háborús képeket látunk, álmodni sem mertem volna korábban, hogy ezért fogok méltatni egy Bergman-filmet.

2009-10-08 18:55:37 jesi (5) #8

Nem hiába a kedvenc rendezőm
Amúgy ez Bergman második trilógiájának első része

2009-10-08 18:54:35 critixx (5) #7

Tudott valamit a MESTER. :-))

előzmény: jesi (#6)

2009-10-08 18:32:19 jesi (5) #6

Nagyon erőteljes: kevés film tud ennyire hatni rám (főleg ha háborús, mégha igazából belső háborús)

2009-10-08 18:27:34 zéel (4) #5

Valóban erőteljes alkotás!
De, még ha SZÉGYEN is, a most látott (Pécs, Filmfesztivál, CinePécs) horvát film, a Fekete ruhások (itt valódi, és nem képzeleletbeli háború a story! mennyivel "könnyebb" a szerbeknek/horvátoknak/bosnyákoknak: nekik NEM kell elképzelni a háborút!)...szóval a horvát film jobban tetszett, mint a svéd!

előzmény: puttancsospeti (#4)

2009-08-24 00:07:46 puttancsospeti (4) #4

Erőteljes alkotás.

Még egyszer látnom kell. Lehet, hogy ötös is lesz.

2009-06-07 13:33:40 jesi (5) #3

Ilyenkor jut eszembe az a rossz szóvicc: szégyen, hogy nem adták újra ki a Szégyent

2009-06-07 10:21:13 pókmacska (5) #2

És a kapcsolódás a másik filmhez, a Szenvedélyhez...persze ez csak abban a filmben derül ki, de különleges..
A fegyverek hangja pedig egész furcsa volt, és minden olyan álomszerű

2009-06-06 12:58:16 jesi (5) #1

Zseniális operatőri munka jellemzi a filmet (persze a rendezés és a színészek is zseniálisak, de ez Bergman-nál nem meglepő)
A háborús részek annyira realisták, hogy kevés film ábrázolja így (főleg az amerikai szuperhős-háborús borzalomfilmek az amerikai hősökről)