Vargtimmen (1968) ☆ 👁

(Ingmar Bergman)

svéd dráma, horror

4,3

2013-05-23 18:11:04 Prüstü (4) #14

Végre sikerült megnéznem. Van néhány elképesztő jelenet a filmben, a nyomasztó hangulat pedig egyre csak fokozódik a fináléban tetőzik is, tényleg kiragadja a nézőt a biztonságos távolból, az őrület kellős közepén találjuk magunkat, ahol már mi sem tudjuk mi a valóság mi a képzelet. A sziklán lévő horgászatot és kisfiú kivégzést azt hiszem nehéz lesz valaha is elfelejtenemegyszerűen rémisztő az ennyire valóságos ábrázolása az őrületnek. Azért probléma is akad, pl. a kidolgozottság, lehetett volna kicsit több átmenet a harmónia és diszharmónia közt. Valamint maga a narratíva kicsit szájbarágós, furcsán előadott dokumentarista elbeszélés, mindez nem tudta kiváltani a tetszésem.
Abban biztos vagyok nagy hatású film, David Lynch Twin Peaks világának megteremtéséhez is hozzájárult ez az egyedien szürreális világ.

2013-03-11 22:43:01 Tenebra (4) #13

Az értelmezéshez annyit tennék hozzá (láttam alább amúgy nagyszerű olvasatokat), hogy valószínűleg ez is inkább köthető Bergman személyéhez, mint valamilyen irodalmi vagy filozófiai irányzathoz. Benne van ebben is a házastársi kapcsolat problematikussága, a művészet vs. közönség vs. előadásmód nehézségei, és persze a hasadt, zaklatott személyiség is. Amikor a kisgyerekkel "verekszik" a tengerparton és vízbe löki. Nos, az elég egyértelműen Bergman "elveszett", szar gyerekkorára utal szerintem + Bergman ambivalens viszonyára a családhoz, gyerekneveléshez. Ez már a Personában, de a Monikában vagy a Csendben is előjött nála. De itt a vízbe lökött gyermek képe, aki később sem tud kimászni, meg a gyerek, aki majdnem megfojtja a felnőtt főhőst - szerintem nagyon árulkodó.

Szóval én amellett vagyok, hogy Bergman itt (sem) nem akart különösebben filozfálgatni, hanem az őt mindig foglalkoztató nyűgjeit vitte filmre. Pszichoterápia, egyszóval. :D

2013-03-11 22:38:19 Tenebra (4) #12

Tisztán szimbolista film Bergmantól. Tulajdonképpen a történetet itt teljesen kidobta, és csak a főhős lelki világában utazunk - a "sztoriban" előrehaladva egyre inkább.

Szürrealitásában zseniális. Az a jelenet, mikor az egyik szereplő letépi az arcát és a szemgolyóit is kiveszi kiváló, sokkoló. Talán csak a Rítus vagy A nap vége kezdő, álomjelenete volt jobb.

Viszont nem volt az a katarzis benne, ami pl. a kedvencemben, az Egy nyár Mónikával-ban, vagy a Rítusban, vagy az Úrvacsorában vagy a Personában. Ezért egy nagyon erős 4-est adtam csak rá.

2012-04-23 08:17:53 tomside (5) #11

Nah. Köszöntem! :)

2012-04-23 07:06:04 sszilvi (4) #10

Az én "olvasatomban" Bergman adott egy kiadós 20. századi pofont a romantika még éppen csak optimista művész felfogásának.
A 20. századi Anselmus (Johan) szenvedése út az őrületbe, az élet megéléséről való lemondásba, a maga választotta halálba. Ahelyett, hogy megtalálná a művészet révén a boldogságot, Atlantiszt, az életet a költészetben. Élet a művészetben? Halál az őrületben inkább.
Meg aztán ott van a projekció - mindkettőben lényegi elem. Lindhorst alakjának újraértelmezése (kudarcot vallott vesztesként, aki tönkretett mindent). És Veronika, megint csak negatív alak, aki elvon attól, ami boldoggá tehetne (csak most éppen a reális, élhető élettől). A gyerek agyonütése - ami szerintem nyilván hallucináció - már szimbolikus gesztus. A nő elvileg terhes. A gyerek megölését én úgy értelmeztem, hogy ezzel Johan elvágja magát a "boldog", megélhető polgári élettől, nem vállalja a "világi" köteléket, amit az jelentene, hogy apa lesz. Művész-polgár, művészet-élet ellentét - ahogyan Az arany virágcserépben is.

2012-02-18 00:07:55 tomside (5) #9

Teljesen szűz vagyok Bergman téren, de ez durva. Vajon miért és milyen célból kapcsolódik ez AZ arany virágcseréphez???? ?????

2012-02-18 00:06:59 tomside (5) #8

Ha valaki talál hozzá egy elemzést, küldje már el. Köszönöm.

2011-04-16 16:29:34 pókmacska (5) #7

Az emberek emlékek, vagy érzések talán?

2009-06-10 12:51:01 jesi (5) #6

Szerintem talán a háromból a leggyengébb (bár ez nem jelenti, hogy rossz, sőt: zseniális film)

előzmény: pókmacska (#5)

2009-06-10 09:30:41 pókmacska (5) #5

És fura, mert az elég elvont képek mellett tartalmilag ez a legkevésbé elvont film a Szégyen és a Szenvedély mellett szerintem.

2009-03-29 20:35:41 pókmacska (5) #4

Engem végig kiborított, nem is gondoltam...azóta sem megy ki a fejemből, bevillannak képek, mintha folytatódna bennem a film.

2009-03-29 18:43:20 jesi (5) #3

Fáradt voltam amikor láttam, de mégis nagyszerű film: a vége meg kiborító

2009-03-26 21:28:23 pókmacska (5) #2

Hát sajnos másfajta adókat nyomnak, ritkán lehet jó filmet elcsípni...vagy csak butavagyok:)

2009-03-26 21:25:16 jesi (5) #1

Ma adja az MGM (miért nincs nekem MGM-em) Pedig érdekel