Groundhog Day (1993) ☆ 👁

Idétlen időkig

(Harold Ramis)

amerikai fantasy, szerelmi történet, vígjáték

4,3

2020-12-21 13:34:12 Manómaszat (5) #48

Megelőztek itt pár gondolattal és négy évvel.
Phil megváltása akkor jöhetett el, amikor már semmivel nem volt célja, azaz teljesen önzetlenné vált. Lemondott a nőről is és úgy nagyjából mindenről. Így lesz tökéletes az időzítés.
Az öreg hajléktalan annyiban lóg ki az egészből (de nem a városka hangulatából, szerintem), hogy ő lesz és marad az egyetlen megoldhatatlan ügy, egyben a figyelmeztetés: a hatalmunk lehet bármekkora, soha nem lehet végtelen.

2016-11-03 05:31:59 caulfield (5) #47

Szerintem nem akart segíteni másokon. Csupán rendezte saját személyes ügyeit. Ennek eredményeképp másoknak jobb lett és lesz. Kimunkálta magát, mint a jégszobrot. Felelős emberré vált.
Nem másoknak akart imponálni, főképp a lánynak nem. (Legalábbis a végén már semmiképpen sem.)

2016-11-02 18:46:19 csabaga (5) #46

Jó,vegyük komolyan a filmet.Azon az egy napon hány emberen lehet segíteni?Még a hajléktalanon sem,aki valahogy kilógott a kisváros happy hangulatából.

2016-11-02 17:11:15 BonnyJohnny (5) #45

Minden ember változik a szerelme kedvéért. Neki egy kicsit több változni valója volt. És jóval több ideje. Hisz évtitedek teltek el számára. Olyan érett lett, mint egy nyugdíjas.
Nem értem, ezt az elvesztette a személyiségét dolgot. Jobb emberré vált. Személyiségfejlődés. Amúgy a többi emberen nem a lány miatt segített. Nem a lány miatt képezte magát orvossá, hanem, hogy segítsen másokon.

2016-11-02 16:47:56 csabaga (5) #44

Ha akartak,akkor túllőttek a célon.Talán én sem lennék lelkes,ha évek óta egy mormotáról kellene tudósítanom.

előzmény: Mizi (#43)

2016-11-02 13:57:45 Mizi (4) #43

Nekem is ez a problémám. Rossz az üzenet, bár fene tudja akartak-e ezzel a filmmel egyáltalán üzenni bármit is. A hangulata amúgy ötös.

2016-11-02 12:38:31 csabaga (5) #42

Egy mogorva alak volt és lett belőle egy idegesítően "tökéletes" ,az egyéniségét elvesztett ember,hogy megfeleljen a szépelgő lány elvárásainak.Ezután majd minden nap isznak a világbékére,mint két dobogós egy szépségkirálynő választáson.

2016-11-02 07:01:11 BonnyJohnny (5) #41

Nem. Személyisége előbb is volt. Egy tapló volt. Ezt a személyiségét valóban elvesztette. De ezt normál esetben személyiségfejlődésnek hívjuk.

előzmény: caulfield (#40)

2016-11-02 05:37:09 caulfield (5) #40

Nem inkább a végére nyerte meg a személyiségét? Vagyis, hogy az elején volt elveszve, teljesen személytelenül.

2016-10-23 21:29:18 Dió (5) #39

Az első kérdésed (hogy Phil elvesztette -e a személyiségét és hogy így működik -e a tanmese) egy Gattaca-szintű sci-fiben lenne jogos véleményem szerint :-) A második felvetésed már érdekesebb (hogy így valódi -e ez a szerelem?). Ugyanakkor nem világos "az átlagok ellenére" mondatod sem, hiszen a földkerekség egyik legelismertebb romantikus vígjátéka ez - és nem véletlenül:) A kommentedben megvilágított kérdések is azt mutatják, hogy milyen sokat akart fogni a rendező, és mennyit is sikerült markolnia (ez a mondat ugye általában máshogy szokott végződni). Ahhoz képest is (de nem csak!), hogy egy romantikus vígjátékról van szó. Abban amúgy egyetértek, hogy a közepén kicsit leül a film az ismétléssel... de ez az egyetlen hibája, emellett szerintem egy tényleg több szinten működő, elképesztően aranyos, humoros, bájos, imádnivaló film ez - két baromi jól játszó főszereplővel, akik a végére olyan mosolyt csalnak az ember arcára, amit lapáttal sem vakarsz le.

2016-10-23 03:54:31 ChrisAdam (4) #38

Nagyon egyedi film, nem igazán találhatunk a romantikával ilyen különlegesen foglalkozó filmet. No persze ez több, mint romantika, egy megcsömörlött ember totális jellemfejlődése, de talán nem is jellemfejlődésnek mondanám, hanem komplett pálfordulásnak - ami valós időben annak hat, a több tíz év során már nem annyira. Aranyos tanmese, ugyanakkor kissé zavart pár kérdés, ami természetesen a tanmese hatásásos megvilágításához kell, de ugyanakkor felmerült bennem mégis a kérdés: Philnek totálisan meg kell változnia ahhoz, hogy elnyerje álmai nőjét? Tehát az a Phil már teljesen el is vesztette a személyiségét, ergo a tanmese mégsem puffan olyan jól. Ahhoz, hogy a másik szerelembe essen, meg kell változnunk teljes mértékben?
Egyébként tök érdekes témákat feszeget ezen kívül, remekül körüljárja egyébként ezt a jellemváltozást, szóval szépen árnyalt és nem didaktikus és emellett természetesen vicces. Az eleje kicsit döcögősen indul be, a sok-sok hasonló jelenet miatt kissé lassú is a film, néhol azt hittem, visszafele megy a számláló, de a vége nagyot ütött, együtt lélegeztem fel Phillel, mikor kiderült, hogy eltűnt az átok.

Remek film, hajszálra van az ötöstől. Rendkívül kevés esetben látok ilyen remek karakterekkel megírt forgatókönyvet, s a filmnek olyan hatását, hogy én Bill Murrayt sose kedveltem, de a végére igenis megszerettem, s a lány sem volt első blikkre valami szimpatikus, a finálé ugyanakkor már az ellenkezőjét hozta.
Kellemes meglepetés, az átlagok ellenére nem vártam ilyen jót. 80%

2016-07-23 13:40:37 ipartelep (5) #37

Igen, ez egy érdekes kérdés.
Persze, a nagyon racionális válasz erre az, hogy ez egy film, vagyis fikció. A fikciókban az van, amit csak nem szégyellnek bele írni. Szóval bármi lehet benne. Ha meg valamiről "elfelejtenek nyilatkozni" (a szerzők), akkor az nem lesz benne. És olyankor a nézők találgatnak, és mindenki a maga igényének megfelelően magyarázza meg.

Viszont, ha belehelyezzük magunkat a film világába, és azon belül próbálunk rá egy logikus (amennyire ott lehet) magyarázatot keresni, akkor valóban az jön ki, hogy a szereplő fizikailag nem öregedett, tudatilag, tudásban, tapasztalatban viszont gyarapodott. Ez tulajdonképpen közvetve ki is derül a filmből, hiszen egyrészt jelezve van, hogy nagyon sok nap telik el (valahol olyasmit olvastam, hogy több(?) 10000), másrészt látjuk, hogy tanul, és megváltozik.

Így ez egy nagyon szép (bár nem teljes) fikció arra, hogy mi lehet, vagy lesz az emberből akkor, amikor eléri a halhatatlanságot. Ha most 60-80 év alatt annyit tanulunk, és fejlődünk, amennyit, akkor vajon egymillió év alatt meddig lehet jutni értelmileg?

előzmény: GregoryG (#35)

2016-06-09 23:47:03 critixx (4) #36

Fizikailag nem öregszik, de az emlékeiben eltelik ez az idő, tehát mentálisan nyilván tíz évvel öregebb lesz.

előzmény: GregoryG (#35)

2016-06-09 23:41:18 GregoryG (?) #35

Van egy érdekes kérdésem, kíváncsi vagyok tud-e valaki jó választ adni rá :)
Szóval, ha eltelik mondjuk 10 év, amíg megtanul jégszobrászkodni, zongorázni, orvosolni stb. akkor vajon ő öregebb lesz 10 évvel, vagy nem? Hiszen a napja mindig újraindul, de az ő emlékei mennek tovább, ergo lehet, hogy ő normálisan megy előre az időben

2015-06-01 21:19:07 Bong (?) #34

Valószínűleg előbb próbálta a virrasztást, mint az öngyilkosságot. Ha el is menekül a hóvihar elől, mert tegyük fel reggel ahogy felkel rögtön elindul, és már New Yorkban hajtja álomra a fejét, akkor is Punxsutawneyban ébred. A jellemfejlődés pedig a film lényege, egy bizonyos szinten megvilágosodik a főhősünk. Eleinte habzsolja az élvezeteket, de amikor már mindent megismert/megtanult hirtelen megcsömörlik és nem látja, hogy mi értelme is van az életnek. Az öngyilkosságok után pedig összehozza a tökéletes napot, az átoknak vége és a leckét is megtanulta.

Aranyos film, mindig télen nézem meg. :)

2015-06-01 18:06:49 Mizi (4) #33

Most, hogy írod... de
le volt zárva az út, tehát gyalog tudott volna csak elindulni, de akkor meg halálra fagy. És kezdődik újra a nap.

2015-06-01 17:33:26 csabaga (5) #32

Én is így éreztem.
Ez az ember kevésbé kiválóan szinte rokonszenvesebb volt,mint szinte már egy giccses,valószínűtlen emberré átalakulva.
Két kérdés,miért nem próbált meg ébren maradni,miért nem ment el a hóvihar előtt?

előzmény: Mizi (#27)

2015-05-31 22:09:05 Mizi (4) #31

Így már kicsit érthetőbb a hatalmas méretű jellemfejlődés, köszi az infót.

előzmény: Eglaronion (#29)

2015-05-31 19:38:20 BonnyJohnny (5) #30

Sőt, a törölt jelenetek alapján mesteri biliárdossá, tekéssé, sőt, még orvossá is képezte magát.

előzmény: Eglaronion (#29)

2015-05-31 18:59:32 Eglaronion (?) #29

A filmben összesen 38 "különböző" napot láthatunk. A rendező azt mondta,hogy körülbelül tíz év telhetett el, de későbbi emailezésében azt írta, hogy körülbelül 30 vagy 40 évig is átélhette azt az egy napot, mert nyilván kell egy kis idő, míg valaki tökéletesen megtanul zongorázni, jégszobrászkodni, stb.

előzmény: caulfield (#26)

2015-05-31 12:33:08 BonnyJohnny (5) #28

Igen jellemfejlődésen esik át. Ez is jó a filmben.

előzmény: Mizi (#27)

2015-05-31 12:01:06 Mizi (4) #27

Van egy kis gondom ezzel a filmmel.Szerintem Murray karakterének túlságosan is nagy jellemfejlődésen kell átmennie. Amelynek következtében az egyéniségét is elveszti az ürge. Hisz ugyebár az egocentrikus és arrogáns Phil (nem rossz, csak megkeseredett) miközben újra és újra átéli ugyanazt a napot, átvedlik überkirályzongoristabájosankedveséletmentőszupermenné. És végül elnyeri kedvese szerelmét. Valahogy ez nekem nem kóser.
Én már ott megkegyelmeztem volna neki, amikor először őszinte a nőhöz.

2015-05-22 02:36:22 caulfield (5) #26

Hány nap? Inkább hány eon? Hisz Murray Isten.

2014-07-04 11:27:54 tomside (4) #25

Olyan ez, amilyen egy
kifulladó házasság lehet, ahol egymás végső megismerése, urambocsá' megutálása egy sivár örökkévalósághoz teszi hasonlatossá az életet. Ezt a házastársak - ahogyan ez a film is - megszínezhetik komikummal, önzőséggel, tragédiával, de valószínűleg önmagunk tökéletesítése lehet a kiút - ahogyan ebben a szép filmben is. Mondom ezt nagy okossággal harmincon innen egy szál magam. :)

2013-08-11 15:26:51 ipartelep (5) #24

Én Fellinin, Antonionin, Bunuelen, Tarkovszkijon, és hasonlókon nőttem fel (szó szerint), de ez a film "ott van".

2013-06-24 16:16:09 csabaga (5) #23

Egyszer összeszámoltam,hány nap telik el minimum.Legalább 50.

előzmény: Adam Taylor (#22)

2013-06-24 09:30:34 Adam Taylor (5) #22

Harmadik nézésre adta meg magát a film, de most már biztos kézzel javítom a jó-t zseniálisra. Szórakoztató, vicces, ugyanakkor elgondolkodtató, ezer ötlettől duzzadó film, egy zseniális Murray-vel.

2012-10-28 21:46:02 Mindcrimewithin (4) #21

Bill Murray legjobb alakítása talán (Broken Flowers még jelölt), egy igazi "időtlen" (ahogy angolul mondják, pun intended) komédia egy olyan korból amikor Ace Ventura típusú förmedvények számítottak filmszenzációnak ezen a fronton.

Többszöri nézésre sem avul el, üresedik ki, igazi haveroknak mesélős jelenetektől is hemzseg, és remek alakításoktól is. A sztori sem kutya (hanem mormota :D)

2012-09-03 23:21:31 gomez1000 (4) #20

Szerintem egyáltalán nem sok, mert tartja a színvonalát. Mindíg jókedvre derít, és nem az az idétlen kategória, mint a nagy átlag.

előzmény: Horváth Szabolcs (#19)

2011-04-19 18:17:16 Horváth Szabolcs (5) #19

Jó kis vigjáték, tagadhatatlan de azért a 8.2 -es imdb egy kicsit azért sok

2011-02-20 10:32:09 paradox (5) #18

tegnap fem3 csatornán volt,hatodik alkalommal is megnevettetett.szeretem.

2010-12-06 13:38:18 -senki- (4) #17

Érdekes keveréket ad a vígjátéknak és komolyságnak az Idétlen időkig szürreális, nevetségesen furcsa világa - talán a kafkai alapvetésekhez tudnánk hasonlítani. Érdekes a nem mindennapi szerkezet, egyben sok a vicces helyzet, de a főszereplő valós drámája egyben egy felsőbb intelligencia ("gondviselés") ábrázolását is adja. - a Minden6ó-t hasonlíthatjuk rá.

De sajnos a végkifejlet megvalósításában igazi élet bölcsességre nem jut, inkább enyhén csöpögős, az egyetemesség érzése nélkül. Mindazonáltal egy rendkívül figyelemreméltó film.

2010-03-01 02:45:41 paradox (5) #16

:)remek,néhol az idegeimet ette meg,de ragyogó alakítás

2010-02-09 16:29:37 acidphase (5) #15

:DDDDD

a minap megnéztem immáron sokadjára, és hát ez a film aztán télleg kiállta az idö probáját.. nemhiába van ott imdbn is a toplistában. gyerekként is imádtam ezt a filmet, ez mit sem változott azota.

előzmény: [: Azuroo andrew :] (#13)

2009-03-29 01:10:04 whiteman 01 (4) #14

Másodszorra már jobban bejött. Nem az a sírva röhögős vígjáték, nekem inkább a filozofikus "mi lenne ha?" alapgondolat tetszett benne. Persze Bill Murray beszólásai sem kutyák, amire a szinkron még rá is tesz egy lapáttal!

2009-03-23 08:42:18 [: Azuroo andrew :] (5) #13

:D

2006-11-15 08:13:27 limupei (4) #12

A "Na így már jó lesz" nekem behoz egy posztert:)
Die Another Groundhog Day:Đ

2006-11-15 00:39:34 Dió (5) #11

"Vagy nem annak kéne ott lennie?"

De, amennyiben A "lap nem található" linket szerettem volna belőni. Lehet, h az én gépemmel van a gond, nem az első eset. Nekem egyik közvetlen linket sem hozza be. De ez részletkérdés :)

2006-11-15 00:21:03 limupei (4) #10

De a #7-es működik. Vagy nem annak kéne ott lennie?

2006-11-14 23:41:17 Dió (5) #9

Nem hagyja magát meglinkelni amit beszúrtam...

2006-11-14 23:40:46 Dió (5) #8

2006-11-14 22:32:50 Dió (5) #5

2006-11-14 22:32:32 Dió (5) #4

:D

2005-08-13 18:30:39 angel (5) #3

Nagyon jó film, bár az elején azt hittem, megőrülök!

2005-04-16 16:27:45 egyeske (5) #2

nagyon nagy ötlet.

2005-04-07 19:24:38 Dió (5) #1

A romantikus filmek alapja számomra, előtte és utána sem sikerült überelni, talán még a közelébe érni sem...
Bill Murray pedig ez után a film után lett az egyik kedvencem, ha ő nem lenne, ki kellene találni:)