300 (2006) ☆ 👁

(Zack Snyder)

amerikai akciófilm, dráma, fantasy, háborús film, történelmi film

3,6

2020-10-10 01:25:00 dorothygale (3) #113

Újranéztem . Lehúztam egy pontot. Erőltetett , giccses, szinte komédia....

2016-01-03 22:21:34 dikalosz (1) #112

Jesszusom. Életem egyik legrosszabb filmje.

2014-03-06 06:04:40 BonnyJohnny (3) #111

CGI vér...

előzmény: Lil Martin (#110)

2014-03-06 03:34:46 Lil Martin (2) #110

amik le vannak nálad osztályozva pl. tarantino filmek, azok kivétel nélkül ötösök. fura, hogy itt pont a vér fröcsögésének módja zavar. a film nekem sem tetszik.

előzmény: Manómaszat (#109)

2014-03-05 22:37:59 Manómaszat (1) #109

Ez bűnrossz. Ahogy az a vér fröcsög...csodás.
Az egyik spártai meg benyögi, hogy "ezek amatőrök". Édes istenem...

2012-11-18 09:05:39 ChrisAdam (1) #108

El tudok tekinteni e mellett, de akkor is egyes marad az osztályzatom. :) A legfőbb bajom az, hogy undorító CGI-bombás és nyálas.

előzmény: JeszKar (#107)

2012-11-18 09:00:54 JeszKar (3) #107

Az baj, hogy történelmi kalandfilmnek tekinted, pedig semmi sem áll távolabb tőle.

2012-11-18 08:22:14 ChrisAdam (1) #106

Tudom, hogy ugyanolyan képregényfilm, Frank Miller agymenése, csakhogy a Sin City világához illik ez a CGI-bomba, ehhez meg nem. Meg persze Rodriguez tudott jól rendezni, úgy hogy fasza legyen. Ez meg egy hatásvadász, lassítós, nyálas valami.
Meg azért történelmi korokat és történeteket idéz fel...

előzmény: Xuja (#105)

2012-11-18 00:07:59 Xuja (4) #105

Pedig ez ugyanolyan képregényfilm mint a Sin City, semmiképpen sem egy történelmi kalandfilm.

2012-11-17 23:46:01 ChrisAdam (1) #104

Négy évvel ezelőtt láttam a suli könyvtárának gépén egy online-oldalon, emlékből viszont nem akartam osztályozni, így most nagy reményekkel telítve újranéztem.
Ekkorát még nem csalódtam. Hogy őszinte legyek, talán a huszadik percig jutottam és kikapcsoltam. Nem bírtam ezt a sok baromságot, amit ontott a film. Ahogy Tenebra mondja, nyálas és közben meg brutális. Ezek között ingázik és ez nagyon nem áll jól. A látvány is mű, filmnek nem nevezném. (Ugyanez a látvány viszont illik a Sin Cityhez, de nem egy történelmi kalandfilmhez.) Pedig Gerard Butler jól játszott.

2012-03-29 20:15:54 Tenebra (4) #103

Én annak idején moziban néztem meg, és szerintem is fasza volt, habár szvsz a trailere sokkal ütősebbre sikeredett a filmnél. :P De lehet, csak a NIN miatt vagyok elfogult.

Itt írták korábban, hogy a mellékszál felesleges volt. Igen, én ezért adtam rá csak 4-est. Valahogy az egész túl nyálasra sikeredett, talán pont emiatt is. A trailerben én egy mocsokosul kegyeteln, szélsőséges sztorit láttam, itt viszont eléggé fellangyították ezekkel az érzelmes részekkel. Az utolsó csata meg epikus volt, de a vége, mikor Leonidász a felesége után kiált... Hát szánalom. Ezek spártaiak, bazeg, akiket 7 éves koruktól keménységre nevelnek, és nem hiszem, hogy ilyen szánandó módon harapnak fűbe... Kicsit szerintem elmehettek volna abba az irányba, ami a Warhammer (40 000) világát járja át. Amúgy a képregényből is ez jött át nekem, amit persze utólag olvastam sajnos, de az nálam 10/10-es. Ez csak 7-8/10 a nyáladzás miatt. De a csatáit a YouTube-on a mai napig újra-újranézem. Akárki akármit mond, ez a látványfilm művészete, ami itt megjelenik. :> Még jó, hogy a Spartacus tovább vitte ezt.

Amúgy azt meg nevetségesnek tartom, hogy sokan a kritikák közül azért húzták le, mert ez egy fasiszta film. :'D Erre csak azt tudom mondani: na de emberek, tanuljunk már meg szórakozni a filmeken, és ne akarjunk már mindig belelátni aktuálpolitika faszságokat. (Főleg, hogy a perzsák akármilyen deformáltak és zsarnokiak is, méltsóág árad belőlük. +Egy görög árulja el a saját honfitársait, tehát abszolút nem egy amerikai propagandafilm szerintem.) Nekem legalábbis azért tetszik, mert ezt a csatát nagyon szeretem, a résztvevőit nagyon tisztelem, és mikor beültem rá, semmi mást nem akartam, csak látni megelevenedni a spártaiak őrült hősiességét. Ez meg volt. Az meg nem izgat, hogy esetleg Miller vagy Snyder amerikai patrióták. (De szerintem abszolút nem volt ilyen szándékuk, hogy az arab világot kicikizzék. Sőt, mint írtam, én a perzsák kapcsán méltóságot éreztem, és végig nagyon veszélyes, méltó ellenfélnek tekintettem őket. Persze más kérdés, hogy a spártaiakhoz képest szart nem értek egy ilyen szűk helyen, mivel Xerxész alábecsülte őket. )

előzmény: Karesz84 (#102)

2012-03-29 17:09:40 Karesz84 (5) #102

Az egyik legjobb és legszebb darálós film, amit ezidáig láttam.

2010-04-10 21:53:37 gerbence (4) #101

Én a filmet dvd-n pótoltam, de utólag már bánom, hogy végül nem moziban, mert nem mindennapi élmény az a látvány, amit nyújt. Igazából éppen ez tartott vissza eddig attól, h megnézzem, ugyanis azt hittem, hogy egy, már idegesítően látványos, túlkomponált, ámde üres videóklipp-mammutot látnék, nem pedig "igazi" filmet. Erre szerencsére rácáfolt az alkotás: bár persze sok benne a videoklip-szerű stilizáltság, nyüzsög benne a túlzott (képi és történeti) patetikusság, mondhatnám: amilyen alulfogalmazott fabula, annyira felülfogalmazott a szüzsé, valahogy mégis végig az élvezhetőség-határon belül sikerül maradnia. Úgy néz ki, Zack Snyder és Frank Miller egyaránt birtokában van a giccshatáron egyensúlyozás képességének. Folyton meg-megközelítik az emészthetetlen cukrosminyon-geilséget, de mégis mindig sikerül valami olyan ízt csempészni bele, amitől lecsúszik és helyén marad az egész.
A művi látványhoz a bevezető alatt hozzászokunk, és onnantól viszont elvarázsol. Ugyanez igaz a sztorira is: az elején felkészülünk a történeti egyszerűségre (vagy mondjuk úgy: stilizáltságra), innen már kockázat nélkül szórakozhatunk.
Márpedig a film szórakoztató, és nem is mondanám bugyutának: gyönyörűen megkomponált harci jelenetek, kellő arányérzékkel adagolt dramaturgiai fogások, hősfilmbe való túlzó hősiesség. Vagyis pont az, amit elvárhatunk, csak éppen az elvárható gagyiság meglepő hiányával levezényelve.
A nemrég az új hollywood-i eposzteremtés kísérleteként összetákolt mítoszhamisító fércmű Trójánál ezerszer élvezetesebb, sőt, sok értelemben visszafogottabb és "igazabb" mesefilmet látunk. Végre egy olyan hősös-kardos héroszfilmet, ami nem akar több lenni önmagánál: egy művészi igénnyel megrajzolt képregény hasonló igényességgel való mozivászonra festésénél. Kiváló párdarabja a megjelenésében is hasonló Sin City-nek - akinek Rodriguez Miller-filmje bejött, annak Snyderét is bátran ajánlom.

2010-03-02 11:48:34 GothMan (5) #100

A 300 számomra egy megelevenedett festmény. Sosem úgy néztem, mint egy filmet. Közhelyes, giccses, de elképesztően gyönyörű.

2010-03-02 11:17:20 Ivan/ (1) #99

Mert az összességében egy pár apró hibától eltekintve egy szinte tökéletes film a műfajában. A 300 pedig vagy ezer sebtől vérzik és az egészet a látvánnyal próbálja eladni, ami van akinél betalál és van akinél nem. Számomra egyébként Stone filmje látványilag is sokkalta többet nyújt. Pl. a NS-ban lévő csatajelenetek szerintem ezerszer jobban vannak megkomponálva, mint Snyder fércművében.

előzmény: JeszKar (#98)

2010-03-02 11:07:55 JeszKar (3) #98

Bezzeg Nagy Sándor ötös :) De végül is mindegy, hisz ez se egy nagy film.

előzmény: Ivan/ (#97)

2010-03-01 22:57:19 Ivan/ (1) #97

Egyszerű, feledhető látványfilm, de mivel sajnos sokakkal ellentétben én az agyondicsért látványért bizony nem nagyon voltam oda, (nagyon finom voltam) így a filmet se igen tudtam élvezni.

2010-02-19 10:32:19 Balint (3) #96

szerintem éppenhogy nem egy durva film, főleg ha már a vér szóba került: ha megnézed, a vérnek köze nincs az igazihoz, direkt ilyenre csinálták, fröccsen egyet és még a levegőben eltűnik, nyomot nem hagy a földön (már amennyire emlékszem), de az megmaradt bennem, hogy nagyon számítógépes hatása van.
sokkal véresebb filmek vannak ennél...

előzmény: Bruce94 (#95)

2010-02-18 23:26:19 Bruce94 (3) #95

Eléggé erőszakos film. Aki nem bírja a vért az szeríntem ne nézze meg. jó film. Azért a régi töris klasszikusokhoz nem érhet fel.
10/7,5

2009-10-11 20:10:35 insano (4) #94

Nekem tetszett főleg a csatajelenetben a nyílzápor. Na jó nem csak ez még elég sok jelenet jól megcsinálták ezt a filmet.

2009-10-06 11:23:01 deathcode (2) #93

Ebben több is tesztoszteron... Sisakos, izzadt csippendél fiúk, amíg a szem ellát - minden csaj ismerősöm imádja ezt a közelharc-balettfilmet.
Lány/fiú lebontást a szavazatok szintjén! xD

Ennek szerintem egy szín adta a képi világát és kalap/kabát.

előzmény: carmine (#92)

2009-10-06 10:15:17 carmine (5) #92

Csatlakozom. Szerintem is jobb, mint a Watchmen. Legalábbis engem jobban megfogott a képi világa és a hangulata. Nem beszélve arról, hogy nem untam magam halálra rajta.

előzmény: Döglégy (#91)

2009-10-06 08:54:01 Döglégy (5) #91

Pedig ez jobb film,mint a Watchman

előzmény: Zalaba Ferenc (#89)

2009-08-02 20:59:02 Fakap (?) #90

Gombatotti csekk disz.

- A Kr. e. 17-16. század fordulóján a görögség fejlődésében gyors fellendülés következett be.
- A közép-hellasi kor paraszti, falusi kultúráját felváltja a késő hellasi kor új kultúrája, a mykénéi civilizáció:
* külső hatások (főleg Kréta, Kis-Ázsia, Egyiptom),
* bekapcsolódás a tengeri kereskedelembe (Szicília, Dél-Itália, majd keleti irányba is),
* lovaktól vont könnyű harci szekér elterjedése ---> harcos arisztokrata réteg elkülönülése a kialakuló vár-, illetve palotaközpontokban,
* első központok felemelkedése a 17. század végén lehetett (aknasír körzet Mykénében)
- 1500 körül a Santorin vulkán kitörése ---> Kréta meggyengülése ---> 1460-1450 körül Kréta achai uralom alá kerül, terjeszkedés az Égei-tenger szigeteire, Nyugat-Kis-Ázsia, Szicília és Itália partjaira, kereskedőik eljutottak Szíriába és Egyiptomba.
- Görögországban is a mykénéi civilizáció a központokból fokozatosan elterjed a vidéken is.
- A mykénéiek saját szövegei nem tartalmaznak történeti írásokat; mykénéi kor forrásai: egyiptomi ábrázolások, feliratok, hettita királyi levéltár dokumentumai.
- Gazdaság:
* mediterrán polikultúra (ekés gabonatermelés + szőlő-olajfa termesztő kertgazdálkodás), mely később kibővül a fűszer-, illatszer-, és festéknövények termesztésével (kereskedelmi célokra),

EKÉS GABONATERMELÉS;)

2009-03-07 08:35:43 Zalaba Ferenc (3) #89

legalább itt ne kapjon jobb átlagot ez a film, mint a watchmen. :)

2009-03-03 22:01:35 a6notes (3) #88

:DDDD
Hát, neked valami összeesküvés-elmélet-paranoiád van. Gabona?

előzmény: Gombatotti (#75)

2009-02-25 11:02:22 largo (3) #87

Mindent a szemnek...

2009-02-25 09:51:47 Oscee (5) #86

Hallottatok már valami infót a folytatásról?

Mert én semmit, de most felnézve Zack Snyder imdb profiljára, van egy "Untitled 300 Sequel" cím. Kicsit végigfutott a hideg a hátamon, hasonló minőségben bármikor bárhány filmet megnéznék, de nem vagyok biztos benn, hogy összeönne :S

(amúgy nem gyenge, 2011-ig a Watchmenen kívül 7 filmet rendez az imdb szerint, kétlem, hogy mind igaz vagy tényleg elkészül addig - bár én lennék a legboldogabb, ha összejönne :)

2009-02-08 15:47:50 madcows (5) #85

az a latvanyfilm, ami nekem siman bejon, egyebkent nem az en zsanerem a latvanyfilm :P

2009-01-30 10:47:12 simijohnny (3) #84

Jó persze, de semmivel nem nyújtott többet. Lehet hogy jobb, de ugyanolyan jellegtelen számomra. Ráadásul még a nyavalyás fáklyákat is CGI-vel csinálták meg...
Persze tök mindegy, mert látom neked tetszik. :) Kinek mi...
Xerxész amúgy nagyon kemény lett.

2009-01-30 09:43:39 Döglégy (5) #83

azért egy Uwe Boll rettentől ez a film fényévekkel jobb

2009-01-29 22:10:19 simijohnny (3) #82

Ma tudtam először végignézni. Iszonyúan lapos, semmilyen film. Kövezzetek meg, de nekem Uwe Boll ízé volt az egésznek... lóg a levegőben. A látvány miatt nem nézhetetlen.

2008-08-20 19:20:54 sAnyi (5) #81

/slap mchn

2008-08-20 16:06:08 mchn (2) #80

1x megnezheto, amugy sztem felejtos.

2008-08-03 22:37:55 Cesare Gonzago (2) #79

Élvezetes stílusparódia.

előzmény: Jereváni Rádió (#77)

2008-08-03 21:23:31 Ágó (4) #78

Ez óriási! :-)

előzmény: Jereváni Rádió (#77)

2008-08-03 21:15:21 Jereváni Rádió (3) #77

[link] :)

2008-07-19 19:04:14 Döglégy (5) #76

csak a gabona miatt lett 4es?:D

2008-07-08 21:29:05 Gombatotti (5) #75

Le a kalappal film előtt. De tényleg kevés oan film van amit ien sokszor meg tok nézni (kb 8). DE ami már naon idegesít az ókori filmekben, az a GABONA. Minden egyes ókori témát feldolgozó amerikai filmben ott van a GABONA. Eddig még elfogadtam (habár a Gladiátorban marhára idegesített egy idő után az az emlék amikor simogatja búzatáblát). Demost már ez egy kicsit túlzás. Görögországban nem lehet gabonát termeszeteni. Ezt már 11 éves korom óta tudom. Ésmegint ezzel jöttek az alkotók.Tényleg marha jól néz ki meg minden, de már U N A L M A S

2008-06-05 23:20:42 Cesare Gonzago (2) #74

"De az biztos hogy valami ilyesmit, ugyanis míg szóltak a nóták, valamennyire a görög történelmi korszakba képzeltem magam."

Merész összefüggés. Tehát a te érzésed határozza meg, mit hallgattak a spártaiak? Türtaiosz elégiáival vonultak harcba, ennyit biztosan tudunk. A disztichont pedig skandálták. Lehetett valami, ma már nem ismert dallama e költeményeknek. :D

előzmény: Scarface (#73)

2008-06-05 20:54:08 Scarface (5) #73

Nem haragszom,valóban nem tudom hogy miylen zenét halgattak a Görörgök.De az biztos hogy valami ilyesmit ugyanis míg szóltak a nóták valamennyire a Görög történelmi korszakba képzeltem magam.

előzmény: nejmed (#71)

2008-06-05 19:22:12 sAnyi (5) #72

szívemből szóltál Pretty

előzmény: Scarface (#70)

2008-06-05 19:14:30 nejmed (1) #71

"Példamutatü görög kórt idéző zenék kényeztetik a fület."

Ne haragudj, de honnan lehet tudni, hogy a görögök milyen zenét hallgattak? Meg ha abból indulunk ki, hogy a görög építészethez milyen ganaj hozzáállásuk volt a filmkészítőknek, akkor nem hiszem, hogy pont zenében lettek volna korhűek, és alázatosak. De amúgy már az idők során beláttam, hogy azért tetszhet másoknak ez a film, de azért olyan részeit ne méltassuk már, amik nem érdemlik meg.

2008-06-05 16:04:45 Scarface (5) #70

Semmi köze a történelemhez és az értelemhez mégis midnen idők egyik lejgobb filmje.Frank Miller elvont képregényei ugye a 300 és a sin city.Sokkal inkább a szívemhez nőtt ez méghozzá a sokkal jobb hangulata miatt.Sok dologban hasonlít a Sin cityre.Letaglózó képi világ,rengeteg vér,narrátor stb...De sokkal több érzéssel ajándékozza meg a nézőt mint a letaglózó Sin City.A látvány elsőosztályú,néha olyan csatajelenetsor tárul a néző szeme elé amilyet nem látott.Lassított felvételek,egyedi vér és közbe szól a tökéletes narrátor.Példamutatü görög kórt idéző zenék kényeztetik a fület.A végkifejlet drámai de a hős spártaiak halálára már a film elején számítottunk.
Bármikor elfogyaszható csodálatos fantasy mozi.Nézzétek meg!

2008-04-24 13:25:08 k3pl3r (?) #69

Nem azt mondom, hogy 100%ig igaz, hanem hogy több köze van a történelemhez, és a valósághoz, mint a 300-nak. A LOTR-ről nem is beszélve…

előzmény: Bart (#67)

2008-04-24 12:33:48 Bart (5) #68

Ezzel mit szerettél volna mondani?

Gladiator és 300 úgy van beállítva, hogy egy történelmi eseményt dolgoz föl. Ennek ellenére csak ekvés köze van az eredeti legendákhoz képest.

Gladiátro(ez tényleg csak egy mese, kitalált karakterekkel, Római korba bugyolálva.)

300. tényleg volt ilyen csata. Tényleg 300 Spártai feltartott pár 1000 Perzsát. De mégiscsak egy KÉPREGÉNYBŐL készült a film.

Mielött félreértés esik 300nekem nagyon tetszett.

előzmény: Oscee (#65)

2008-04-24 12:30:55 Bart (5) #67

Rengeteg. Tényleg volt olyan császár, csak nem abban a korban. Nem volt testvére....
Amerikai mese. A film látványos, izgalmas, de annyira a mi történelmünk mint a LOTR kb.

előzmény: k3pl3r (#62)

2008-04-21 09:36:16 osi (5) #66

A film látványvilága lenyűgöző - de ez már az előzetesek után borítékolható volt. A puskapor nagy részét sajnos ezekben el is lőtték. Viszont a film még így sem okozott csalódást. A történeten nem érdemes filozofálgatni - nem is nagyon van benne filozofálni való - ez a film a képi világára, az akciókra van kihegyezve, és e téren kitűnőre vizsgázik. A 300 gyenge pontjai azok a részek, amik a csatatértől távol zajlanak. Szerencsére ezek elég rövid kitekintők, így nem zökkenünk ki a harcból, csak egy kicsit pihentetjük az erős próbatételnek kitett érzékszerveinket.
Van itt minden, amit a szandálos mozikban megszokhattunk: izmos, bátor harcosok, seregszemle madártávlatból, nyílzápor, elefántok, árulók, ... és rengeteg vér. De mindez olyan formában tálalva, melyhez foghatót még keveset láthattunk.
Azt kell mondjam, hogy a külcsíny jelen esetben (majdnem) mindent visz és feledtet. A történet egy rövidebb, szigorúan a csatára koncentráló változata, vagy egy mélyebb, feltáróbb értelmezése révén eljuthatnánk a tökéletes filmig.
De így "csak" 10/9

2008-01-22 18:45:19 Oscee (5) #65

Ezen megint elmosolyodtam, pedig már sokadszorra olvastam. De most csakazért is reflektálok rá: nem tudom, hogy mi hasonlítási alap van 300 és Gladiátor között.
Történelmileg a Spartacus is jóval jobb volt, mint a Gyűrűk Ura. Vagy a Jurassic Park, pedig dínók még léteztek is...

előzmény: k3pl3r (#62)

2008-01-22 16:40:50 deviant (3) #64

akkor kb. ilyen lehetett: "thi... ...artaaaaaa!!" :D

előzmény: headydream (#63)

2008-01-22 16:35:28 headydream (5) #63

Bírom Gerard Butlert, és az első félóra sztem jó:) aztán elkezdett akadni...mármint a lejátszóban a film, és így eléggé nagyok részeket átugrálva láttam sajnos:) de amit láttam, azt nem tartom rossznak:)

2008-01-05 16:21:26 k3pl3r (?) #62

"Akinek emiatt nem tetszik ez a film, az nézzen Spektrum, Discovery,NationalGeographic-ot."

:))
Egyébként én imádom a National Geographic-ot! Meg azért a Gladiátornak jóval több köze van a történelemhez. Ennyi erővel semmilyen történelmi, életrajzi filmet nem tekinthetünk valósnak. És nekem bizony sokkal jobban tetszett a Gladiátor, meg a Trója is.

előzmény: Bart (#59)

2008-01-05 13:12:12 Bart (5) #61

I. Leónidasz (görög: Λεωνίδας – „oroszlán fia”, „oroszlánhoz hasonló”) az ókori Spárta királya volt, II. Anaxandridasz király fia és a legenda szerint Héraklész leszármazottja. Féltestvérét, I. Kleomenészt követte a trónon, valószínűleg Kr. e. 489-ben vagy 488-ban. Felesége Kleomenész lánya, Gorgó volt. A thermopülai csatában betöltött szerepe a hellének legendás hősévé tette.

Kr. e. 480-ban a spártai ephoroszok Leónidaszt küldték a thermopülai szoroshoz, hogy 300 spártaival, akiknek már volt fiuk, és 6700 szövetségessel feltartsa a Perzsa Birodalom hadseregét a thermopülai-szorosnál. Xerxész perzsa uralkodó serege, amely északi irányból tervezte lerohanni a hellén városállamokat, az ókori források szerint többszázezer főt számlált.

A források szerint a király azért ilyen kis csapattal indult el, mert a spártai vallásos szokások az évnek ebben a szakában nem engedték meg a hadba indulást. Leónidasz a halálba indult, nemcsak az óriási túlerő miatt, hanem mert egy jós azt jövendölte: Spárta csak egy Héraklész véréből származó király halála árán menekülhet meg. Az ephorok valószínűleg csak félszívvel támogatták az akciót a Carneia ünnep miatt és mert ők inkább a Korinthoszi-földnyelvnél szerették volna összevonni a védekező görög erőket.

Számos történet szól Leónidasz és csapata bátorságáról, ami tovább öregbítette a spártaiak katonai hírnevét az ókori világban. A perzsák első támadása előtt Xerxész követei útján arra szólította fel a görögöket, hogy adják át fegyvereiket, amire a legenda szerint Leónidasz csak ennyit válaszolt: Μολών Λαβέ ("Gyere értük és vedd el"). A harmadik napon a király arra szólította katonáit, hogy vidáman reggelizzenek, mert az este már a Hádészben, az alvilágban vacsorázhatnak.

A szűk szorost védő apró, de jól felfegyverzett és fegyelmezett csapat az első két napon egyszerűen lemészárolta a szemből támadó perzsákat. Ekkor azonban a görög Ephialtész hegyi ösvényeken keresztül a görögök háta mögé vezetett egy nagy perzsa csapatot és Leónidasznak meg kellett osztania seregét. A király a 300 spártaival, 400 thébaiival és 700 thespiaival maradt a szoros bejáratánál, azzal a szándékkal, hogy élete árán is feltartja a perzsákat, hogy a görög városállamok felkészülhessenek a harcra.

A thébaiiak kivételével, akik megadták magukat, az egész görög sereg a csatatéren esett el. Egyes források szerint Leónidasz maga küldte haza a sereg zömét, hogy megmentse őket a harc folytatásához és hátvédként maradt vissza csapatával, nehogy a perzsa lovasság lerohanhassa a visszavonulókat.

Leónidasz a harc sűrűjében esett el, testét azonban a spártai harcosok elragadták az ellenségtől és a végsőkig védelmezték. Az előző napok kudarcaitól felbőszült Xerxész levágatta a megölt Leónidasz fejét, testét pedig állítólag keresztre feszíttette. A holttest meggyalázása, ha valóban megtörtént, szokatlan cselekedet volt a perzsáktól. A holttestet később visszajuttatták a spártaiaknak.

Teljes tiszteletadással és a spártai szokásoktól eltérően, a Delphoi jóshely tanácsára, nagy gyász közepette temették el. A király es katonái áldozata emlékére oroszlánt ábrázoló faragott emlékművet emeltek, a következő felirattal:
Ώ ξειν', ἀγγέλειν Λακεδαιμονίοις ότι τήδε
κείμεθα, τοις κοίνων ρήμασι πειθόμενοι

magyar betűkkel:
Hó kszein’, angelein Lakedaimonioisz, hoti téde
keimetha, toisz koinón rémaszi peithomenoi

azaz:
Itt nyugszunk. Vándor, vidd hírül a spártaiaknak:
megcselekedtük, amit megkövetelt a haza.

A túlélők [szerkesztés]

A spártaiak közül ketten élték túl a csatát. Arisztodémoszt a vonalak mögé küldték, miután a harcban szemsérülést szenvedett és a király parancsára a visszavonuló szövetségesek magukkal vitték. Társa, Eurütosz hasonló sebet kapott, ami megvakította, ennek ellenére visszatért a harcba és elesett. Arisztodémosz később azzal mosta le a nevén a spártaiak szemében esett gyalázatot, hogy halálmegvető bátorsággal harcolt a plataeai csatában Kr. e. 479-ben, és hazatérte után ezért tisztelet övezte.

A másik túlélő Pantitész volt, akit Leónidasz azért küldött el, hogy Thesszáliában sereget toborozzon, de csak a csata után ért vissza a szoroshoz. Szégyenében felakasztotta magát.

2008-01-05 13:01:26 Bart (5) #60

Olórin! Remélem sikerült alátámasztanom a véleményed.

2008-01-05 13:00:23 Bart (5) #59

Sziasztok, kedves mozilátogató barátok! Hát nagyjából végig olvastam a hozzászólásokat. Először is a film nagyon jó, de azt tudomásul kell venni, hogy mint a Gladiátornak vagy a Trójának nem sok köze van a történelemhez és ezt el is kell felejteni. Körülbelül annyira kell történelmi filmnek tekinteni, mint a LOTRt. Persze vannak benne „valós” magok, de a többi rész felejtős, mint történelmi film.
„Akkor árnyékban fogunk harcolni”. Tényleg volt ilyen görög kijelentés a Perzsa harcok folyamán, de nem itt…stb (Maratoni csata). A film látványvilága nagyon komoly és igényes, ami számomra emelte is a mű értékelését. A csatajelenetek is nagyon jók. Sőt! A szereplők is egész jók. Kicsit tényleg sok a Homo szál, de belefér. A női főszereplő az emancipáció mellékterméke, de el kell fogadni. És szerintem igen is jól oldották meg. Összességében? Jobb mint Gladiátor, Trója & Alexander. Ez egy akciófilm, amit egy misztikus ókori köntösbe bújtattak és megfűszereztek történelmi alappal. Ennyi. Akinek emiatt nem tetszik ez a film, az nézzen Spektrum, Discovery,NationalGeographic-ot. És ez nem bunkóságból, de ott adnak angyon jó dokumentum filmeket. (Alexanderről láttam egyet, ami nagyon tetszett pl., 300ról még nem…legalábbis Termopülai Csatáról.)
Bart(bartalosl@gmail.com)

2008-01-03 15:54:22 mohás barnabás (4) #58

hát ennél furcsább filmet még nem láttam.....

2007-12-27 20:16:21 Olórin (3) #57

Nem az a lényeg, hogy képregény-adaptáció, mert attól még lehetne történelmileg hű, ha az eredeti is az lenne. Az a lényeg, hogy az eredeti is erősen stilizált, fantasy-beütésű, és ennek megfelelően olyan a film is (sőt, az méginkább olyan). Épp ezért, bár megértem, ha valakinek nem tetszik, azt nem értem, amikor a történelmi hitelességet kérik számon rajta...

2007-12-27 20:13:48 Semprini (5) #56

Szerintem először is felesleges volt; ha ez valaki számára már az előzetesből nem tökéletesen egyértelmű, annak kár is magyarázni! :-)

előzmény: Döglégy (#55)

2007-12-27 20:00:10 Döglégy (5) #55

Én már fárasztónak találom leírni újra azt,hogy ez egy képregény-adaptáció nem egy történelmileg hű film.

2007-12-26 22:25:09 mohás eszter (3) #54

igenigen...:)a THIS IS SPARTA.naggyon kemény.
egyszerüen nem értem az egészet.tele van stílusidegen dolgokkal...gyürükurásharrypotteres trollok meg orkok meg nemtommik. ez a film egy vicc és kész.

2007-12-20 20:24:32 Shiherlis (1) #53

Most sajnos akaratomon kivul ujra lattam...
a legviccesebb resz akkor is Leonidasz szolomaszasa szandalban...az az ugras...agyban veri a Cliffhangert

2007-12-18 22:00:27 Olórin (3) #52

(a batmenes topikban írtakra reagálok, mert végülis ide tartozik..)
Sok jó kis egysoros van benne (köszönhetően az eredetinek), de nekem sem ez (This is Sparta) a legemlékezetesebb belőle. Viszont az én kedvenc soromat pont kihagyták a filmből (illetve pontosabban: elkúrták) - az egyik katona közli Leonidasszal, hogy akár a pokolba is követik, és meghalnak érte, ha kell. Leonidas: "Nem kérdeztem. A demokráciát hagyjuk meg az athéniaknak." (a filmben válaszként csak nagybüszkén bólint, ahogy egy amcsi tábornok tenné a csillagos-sávos lobogóval a háttérben)

2007-12-07 20:19:53 Döglégy (5) #51

Nem tudom hogy miért kell állandóan azt felhozni hogy a film mennyire nem élethű.A film készítői nem egy fórumon elmondták már hogy ez egy képregény-adaptáció.És igen nem voltak torz állatok a perzsa seregben,Ephialtes se volt egy Gollam hasonmás,Xerxes se nézett ki úgy mint egy transzvesztita,és a spártaiak hordtak magukon mellvértet.Ezeket nem lehet hibaként felsorolni szerintem mivel csak egy adaptáció.Viszont ha ezt nem mondják el ezerszer nekem is szemet szúrna egy csomó hiba

2007-12-01 13:09:36 Mikkey (5) #50

monumentális, grafikai műremek.
csak azok a torz állatok szakítottak ki engem a realitás talajáról, amúgy nagyon hiteles.

2007-11-18 19:26:08 nejmed (1) #49

"mindenidőklegjobbszandálosfilmje":
Mit higyjen az ember fia ha mindenki meg van őrülve körülötte, és csak ezt az infót hallja róla, de mea culpa, bedőltem a marketingeseknek.
"épületek"
4 fős építésztársaság beül a 300-ra, és ebből 3 szörnyülködik a film első felében a díszletre. Ez nem csak nekem fájt.
"ízlések és pofonok"
nálunk ez 3-1 volt :D
"fantasy"
Rengeteget szerepjátékoztam régebben, és mindig azoknak a kaladjaimnak volt nagyobb sikere, aminek a hátterét építészesen dolgoztam ki. Szerintem ennek a sztorinak sem ártott volna.

2007-11-17 16:08:44 Olórin (3) #48

ki mondta, hogy minden idők legjobbja??? amúgy mutáns óriások sem voltak a perzsa seregben:)

előzmény: nejmed (#47)

2007-11-17 14:56:53 nejmed (1) #47

Ízlések és pofonok...tudom. Nekem nem tetszett, de azért egy dolog kikívánkozik belőlem.

Lehet szakmai ártalom, de én már csak így vagyok bekötve észre szoktam venni dolgokat. Az épületek! A görögöknek nem ilyen építészetük volt. Egy "mindenidőklegjobbszandálosfilmjétől" azért valami ilyesmi hitelességet elvárna az ember. Meg amúgy is.
És semmin nem múlt volna így megcsinálni, egyedül egy kis igényesség és ízlés kérdése ez az egész. Csak ennyit akartam.

2007-11-12 20:33:02 Shiherlis (1) #46

jaj jaj jaj
ez mar faj...

2007-11-12 10:39:55 MRBaly (?) #45

Nem jutok szavakhoz

2007-09-16 10:45:39 Film-fan (5) #44

A legjobb képregény-adaptáció és eddigi legjobb akciófilm, amit eddig láttam! Nem kell a filmbe semmit belemagyarázni ez egy gyönyörűen elkészített, hősies, másfél órás akcióbomba! Az ilyen filmekért érdemes moziba menni, mert ez csak szélesvásznon jó!

2007-09-09 09:58:18 Jereváni Rádió (3) #43

:D

A vége is más lett volna, magyarul Xerxes + az egész perzsa hadsereg semmisül meg

2007-09-09 03:06:20 Dió (4) #42

Mi lett volna a címe a "300" című filmnek, ha Chuck Norris játssza a főszerepet?
"1"

2007-08-30 21:32:53 Oscee (5) #41

Nem tudom, hogy hogy sikerült ebbe USÁt belemagyarázni... Szimbolizált, ahogy egy legendán alapuló filmnek (vagyis képregénynek) lenni kell - spártai harcosok, akik akkor láttak életükben először elefántot, puskaport, különös ékszereket, stb., úgy adták tovább történeteiket, minha akik hatalmas szörnyek, mágusok véget nem érő seregeivel csatáztak volna.

Azt elismerem, hogy jellemábrázolás, stb. valakinek hiányozhat (valószínűleg a képregényt se szeretné), nekem azzal se volt gomdom. Tökéletes képregényadaptáció, és a legjobb "látványfilm", amit valaha láttam.

előzmény: Jereváni Rádió (#39)

2007-08-30 21:22:37 deviant (3) #40

az elég hosszú idő! :)

előzmény: Umberto (#27)

2007-08-30 21:19:55 Jereváni Rádió (3) #39

Káprázatos látványvilág mellett közepes forgatókönyv és kissé gyöngécske jellemábrázolás (jó, tudom ez egy képregény-adaptáció, de a Sin City is az volt, ott mégsem hiányzott semmi). Jobban ki lehetett volna bontani pl. a demagógokat, mit tudom én, azt érzem, hogy ez így nekem vékonyka. A nyilvánvaló politikai áthallásokat pedig nem lehet nem észrevenni rajta (a gyengébbek kedvéért: szabadságot és jogot védő szép testű hős fehér férfiak vs. homokos, züllött, torz, piercingelt, elnyomó perzsák = U.S. vs. Irán, nő (!) heroikus felszólalása a népgyűlésen = emancipáció, korrupt, gusztustalan kinézetű vallási vezetők = szekularizmus) Egy biztos: egyedülálló, hogy a political correct szülőhazájában egy homofób filmbe egy mainstream stúdió ennyi pénzt belefektessen, paradigmaváltás készülődik netán?

2007-05-24 22:56:10 Semprini (5) #38

Milyen film lehet abból, ha a Gladiátor vagy a Saprtacus milliőjét és a Gyűrűk ura csatajeleneteit ötvöznénk? Nos, éppen ilyen. Látványos, grandiózus hőseposz született, és éppen itt volt már az ideje, mert a Trója és a Nagy Sándor elég nehezen kihúzható szögeket vert a "szandálfilmek" koporsójába, az Eragon és a Narnia krónikái pedig a fantasy műfaj fölött kongatták meg a vészharangot. Most mindkét műfaj rajongói fellélegezhetnek, mert itt aztán van minden!...
A film elejétől végig izgalmas, nincs benne üresjárat, jól van felépítve, és a székébe szögezi a nézőt. Amit korábban már emlegettem az előzetest látva, azt most is fenntartom: ez a bronzbarna (illetve egy-két esetben acélkék), monokróm képi világ nekem nem igazán jön be, de ezúttal szemet hunyok fölötte, mert minden egyéb vonatkozásban "ötös" a film.
Biztos lesznek majd kötözködők, akik szerint a harci orrszarvú vagy a palloskezű troll-hóhér már túlzás volt, de aki két óra igazi kikapcsolódásra, mozis varázslatra, letaglózó élményre vágyik, az nyugodtan nézze meg.
A szereplők kiválasztása is jól sikerült. Gerard Butlert korábban nem kedveltem, de itt meggyőzött, David Wenham a Van Helsing-beli szerepéhez képest kicsit "megkomolyodott", Lena Headey pedig igazi "nagyasszony" (jó látni, hogy nem csak a csitriknek áll a világ Hollywoodban)...
Ami a költségvetést illeti, számomra egyszerűen hihetetlen, hogy egy ilyen látványvilágú film hogy jött ki 60 millió dollárból (a Pókember 3 ötször ennyibe került!), mindenesetre ügyesen csinálták!... Ja, és kíváncsi leszek a rendező következő filmjére is (kívánom neki, hogy múlja felül a 300-at, de nem lesz könnyű...)
Kultfilm született, amelyet nem elég egyszer látni.

2007-05-24 17:50:34 -senki- (4) #37

Pontosan ilyenek? Nem tudom de szerintem nyilzápor közben lehet nem a pajzsúk alatt nevettek, hanem imátkoztak hogy meg ne haljanak. Ugyanis a valóban akkor is meghalnak a katonák ha a "rendező" nem úgy gondolja.

előzmény: The ICe (#34)

2007-05-24 12:45:03 k3pl3r (?) #36

Amilyen jó volt a bemutató, olyan rossz volt a film! Story gyenge, csatajelenetek olykor-olykor látványosak, de semmi extra. A karakterek jól kivoltak dolgozva(külsőleg), de már néha eltúlozták... PL: a fűrészkezü ember. A nagy harcos pedig, akinek a szemébe beledöfik a kardot de simán túléli, elég vicces volt:)
Egyszóval rossz volt! Csak azért nem adtam rá 1-est mert végig tudtam nézni :)

2007-05-22 20:05:33 Dió (4) #35

Kellemes csalódás.
Szinte már el is határoztam, hogy utálni fogom, de egyrészt még annál is hatásosabb volt a látványvilág, mint amilyenre számítottam, másrészt nem igaz, amit sokan mondanak róla, hogy a látvány mögött nincs sztori. Hogy ne lenne? Drámától mondjuk valóban nem roskadozik egyik képkocka sem, de még ez sem halálos, egyszerűen csak arról van szó, hogy úgy még jobb lett volna. Nagyon erős az összes szereplő, a látvány pedig magáért beszél. A fináléval volt 1-2 problémám, de összességében 75-80%.

2007-04-14 07:10:36 The ICe (5) #34

Gyermek korom kedvenc "hőse"-i
Soha nem látott vérprofin kidolgozott harci jelenetek.Gyönyörű képek remek rendezés.Az ott harcoló spártaiak valóban ilyenek lehettek.Idézetek pontosak néhol hibádzik a történet szál , de fogyasztható..:)

2007-04-13 16:21:12 wayage (3) #33

Oké/elmegy. Nem több, de nem is kevesebb.

2007-04-09 22:30:14 kery (5) #32

Remek képek, szuper hangok...nagyszerű látvány és hatás...

2007-04-05 12:29:06 -senki- (4) #31

A Menetelünkös a leghatásosabb talán amit láttam.

2007-04-05 10:24:31 Olórin (3) #30

Tegnap egy könyvesboltban kezembe akadt Frank Miller 300-a, amiről eddig csak annyit tudtam, hogy 5500-ért adták ki, és erre persze a "kapják be" volt az első reakcióm. Meg a második és a többi is. De azt hittem, ez is olyan könyvszerű méretben jelent meg, mint a Sin City, erre egy baszomnagy albumot vehettem a kezembe, amibe belelapozva az jutott eszembe, hogy a film látványvilága szinte sehol nincs ezekhez a nagy, gyönyörű rajzokhoz képest. Most erősen gondolkodom a megvételén, van, ahol 30%-kal olcsóbban hozzá lehet jutni, de még úgy is baromi drága...

2007-03-29 23:58:10 useless (3) #29

Akkor tuti megnézem! :-)

előzmény: Umberto (#27)

2007-03-26 18:59:14 Brumi (4) #28

300

Hatalmas várakozásokkal ültem be a 300-ra és így utólag visszagondolva túlságosan sokat akartam kapni a filmtől. Zack Snyder remekül álmodta vászonra Frank Miller grafikus novelláját, sokakkal ellentétben nekem még az otthon játszódó események sem vontak le az élményből, a világmegváltás azonban valamiért elmaradt. Lélegzetelállító képi világ, remek filmzene, nagyon jó színészek, igazi MOZIÉLMÉNY. A túl nagy hype viszont nem tett jót a filmnek és a netről összenézegetett trailerek és különböző reklámspotok sem segítettek a makulátlan élményben (de mostmár tanultam a dologból és nem nézegetek felelőtlenül filmből kivágott jeleneteket), bár abban biztos vagyok, hogy következő nézésre még jobban fog tetszeni.

Értékelésem: 8/10

2007-03-25 22:22:19 Umberto (5) #27

Lélegzetelállító film. Az Apocalypto óta nem láttam ehhez foghatót.

2007-03-24 23:58:22 limupei (3) #26

:-)

előzmény: Kovacsadam889 (#24)

2007-03-24 23:41:39 deviant (3) #25

mondom én! :)

2007-03-24 23:40:38 Kovacsadam889 (4) #24

Énis spoilert fedeztem fel ott.Lurdi ház!!!Vigyázz vele

2007-03-24 20:41:43 limupei (3) #23

:-)

Amúgy akinek spoileres az postán küldje vissza az érettségijét vagy mi:)

előzmény: deviant (#22)

2007-03-24 20:23:58 deviant (3) #22

az előző hozzászólás SPOILER-es lehet. :D

2007-03-24 20:23:25 deviant (3) #21

újra kell írni, pontosabb ki kell egészíteni azzal a történelemkönyveket, hogy a spártaiakat gollam b*szta át. :)

2007-03-24 19:49:52 limupei (3) #20

Kihagytad az olifántokat és Gollamot:-)

előzmény: deviant (#19)

2007-03-24 19:33:28 deviant (3) #19

300

frank miller neve, gyermekkor, ordibálás, heroizmus, seregszemle, nacionalizmus(!), dugás, ordibálás, felesleges jelenet, homofóbia, kockahasak, xerxész hangja: james earl jones, kardozás, felesleges jelenet, homoszexuális himnusz, vér, lándzsadobálás, piercingek, nyílzápor, gagyi maszkok, profi maszkok, gyönyörű cgi, felesleges cgi, óriások, dugás, ordibálás, halálos ütközet, dugás, remek hangulat, frank miller neve, de semmivel sem több! elvárás nem volt, így csalódnom sem kellett. synder tehetséges rendező, a film sem rossz, de egyelőre hatalmas nagy divat lengi körül. 6/10

2007-03-24 17:52:28 -senki- (4) #18

A fejlevágos spricolás lett volna akkor az már tényleg Tarantino lenne...

Tartalmilag vannak kifejezetten jó pontok, de az utolsó harmadra nekem igencsak megcsappant az érdeklődésem. Az eleje kifejezetten jó, a látvány is forradalmi, nagyon hatásos. De a végére pár jó beállításon kivül nem tudott újat muttatni.

előzmény: Oscee (#15)

2007-03-23 18:12:37 zephon (4) #17

na mégnéztem én is. (Sugár 14:30-as vetítés - volt ott vki egyébként?)
a film tetszett, bár nekem az a véleményem, hogy a túl nagy hype miatt nem álltam fel teljesen elégedetten a székből. Valami jobbra számítottam. Egyszer azért még DVD-n biztos megnézem.

2007-03-23 16:08:12 Olórin (3) #16

már miért lett volna muszáj? semmi értelme, amúgy a képregényben sem volt benne, és tökélestesen működött nélküle.

2007-03-23 15:38:00 Oscee (5) #15

Ja, megszaggata a cselekményszálat, meg színészileg se volt 100%-os, de úgymond muszáj volt belerakni (a szenátusi beszéde nekem tetszett).
Az animált vérhez mit szóltok? Nekem tetszett - bár a fejlevágósnál azért spriccelhetett volna több is :)
(ja, és akkor itt is kötözködnék, nem királynő, hanem királyné, csak a felesége volt, nem az uralkodó :P)

2007-03-23 12:50:31 deviant (3) #14

csak mások olykor képesek hatos filmet is készíteni. :)

előzmény: Oscee (#12)