Troy (2004) ☆ 👁

Trója

(Wolfgang Petersen)

amerikai-angol-máltai akciófilm, dráma

3,2

Hector: Tudod egyáltalán mit tettél? Tudod te mennyi ideig dolgozott apánk ezen a békén?
Paris: Dehát szeretem Helénát.
Hector: Ohh... ez az egész csak egy játék számodra, vagy talán nem? Városról városra jársz, mindenhol mással hálsz, és ezért már úgy véled, tudni vélsz valamit is a szerelemről? És mi van apád szeretetével? Egyszerűen semmibe vetted, amikor a hajóra hoztad Helénát! Mi van a hazád szeretetével? Akár lángokban is látnád Tróját, ezért a nőért?
Paris: Szólhatok? Amit mondasz... igaz. Szégyent hoztam rád. Szégyent hoztam apánkra. Ha vissza akarod vinni Helénát Spártába, ám legyen. De tudd, hogy én is vele megyek!
Hector: Spártába? Megölnek téged!
Paris: Akkor legalább harc közben halok meg.
Hector: Ó, és ez mindjárt heroikusan hangzik neked, ugye? Harc közben meghalni... Mond csak öcsém, öltél már valaha embert?
Paris: Nem.
Hector: Láttál már csatában meghalni bárkit is?
Paris: Nem.
Hector: Mert én láttam, öltem is, és tudd, hogy semmi heroikus nincs benne. Azt mondod készen állsz arra, hogy meghalj a szerelemért, de semmit sem tudsz a halálról, és semmit sem tudsz a szerelemről.
Paris: Akárhogy is, vele megyek. És nem foglak arra kérni, hogy vívd meg helyettem az én háborúmat.
Hector: Már megtetted...

Heléna: Ne... ma ne. Ma este nem kellett volna idejönnöd.
Paris: Nem ezt mondtad tegnap este is?
Heléna: A tegnapi este egy hiba volt.
Paris: És a tegnapelőtti?
Heléna: Sokat hibáztam ezen a héten...

Achilles Túl korán van még a hercegöléshez...

Priamosz Ő az én elsőszülött fiam. Szerettem, attól a pillanattól fogva, hogy kinyitotta a szemeit, addig a pillanatig, amíg te le nem csuktad őket.

Achilles Most elmondok neked egy titkot. Valamit, amit nem tanítanak sehol. Az istenek irigyelnek minket. Irigyelnek, mert halandók vagyunk. Mert bármelyik pillanat az utolsó lehet életünkben. Így minden szebb, hiszen előre meg van írva a sorsunk. Soha nem leszel gyönyörűbb, mint amilyen gyönyörű most vagy.

Achilles Patroklosz...Tedd le a dárdát!
Patroklosz De harcolni akarok bátyám.
Achilles Ma nem fogsz.
Patroklosz Már mindenre megtanítottál.
Achilles Jó tanítvány vagy.De még nem vagy mürmidón.Nézz csak rájuk...Ők a legelszántabb
harcosok.Mind kapott már sebet értem.Te őrizd a hajót.
Patroklosz De ez egy csata.
Achilles Öcsém... Nem tudok győzni,ha érted kell aggódnom.Maradj itt.

Odüsszeusz: Te karddal, én fortéllyal küzdök. Mindenki azzal, amit az istenek adtak neki.

Zui

Achilles: A béke voltál az örök háborúban.

Zui

Akhilleusz (Hectornak): Estére nem lesz szemed, se füled, se nyelved.
Vakon, süketen, s némán jársz majd a holtak közt, hogy tudják:
Ez itt Hector, aki azt hitte, megölte Akhilleuszt!

Paris: Szép reggelünk van. Poszeidon áldása kísér.
Hector: Néha az Istenek reggel megáldanak, délután megátkoznak...

Az embert megigézi az örökkévalóság. S ezt kérdezük magunktól: vajon visszhangot vernek tetteink az évszázadok során át? Hallják nevünket idegenek, ha már rég nem leszünk? Tudják majd kik voltunk, míly bátran harcoltunk, s míly lángolón szerettünk?

Odüsszeusz: Harcban az ifjak meghalnak a vének beszélnek, jól tudod. Ne törödj a politikával!

Menelaus:Követeket küldök Agamennonhoz.
Hector:Jól tudod, hogy ez nem ér semmit. Kiszögezné a fejüket a kapujára.
Menelaus:Akkor mit tegyek?
Hector:Küldd vissza Helénát.

PG

Én is azt akarom, amit mindenki más, csak én jobban.

Paris:Ez Trója kardja. Vidd. Amíg trójai kézben van, van remény Trója újjáéledésére.

Odüsszeusz:
a nők tudják, hogyan bonyolítsák a dolgokat.

Akhilleusz: Oroszlán az emberrel nem egyezkedik.

Patroklosz: Én érted harcolok!
Akhilleusz: És ha én már nem leszek, akkor kiért fogsz harcolni?

Briszéisz: Ismerlek jól.
Akhilleusz: Nem, egyáltalán nem láttál még hozzám hasonlót.
Briszéisz: Miért, miben kulonbozol a tobbi ezernyitol?

PG

Odüsszeusz: Ha valaha elbeszélik történetem, mondják el majd, hogy óriások közt éltem. Az ember úgy dől és kél, akár az őszi búza, de e néhány név soha nem merül feledésbe. Mondják el majd, hogy láthattam Hectort, lovak szelídítőjét, s mondják el, hogy Achilleus korában éltem.

Akhilleusz:
Az istenek irigyelnek minket. Irigylik a halandóságunkat. Azt, hogy bármelyik perc az utolsó lehet. Mindent megszépít számunkra a biztos halàl.

Akhilleusz: Mindent megszépít a biztos halál.

Akhilleusz: Van még valaki? VAN MÉG VALAKI?