Basquiat (1996) ☆ 👁

(Julian Schnabel)

dráma, életrajzi film

3,5

2023-02-02 14:41:44 Jereváni Rádió (2) #7

Ettől a filmtől nem lettem okosabb. Nem tudtam meg semmit Jean Michel Basquiat-ról, sem az alkotásairól, sem magáról az emberről. Holt unalmasan előadott nagy semmi ez a film, egyedül David Bowie miatt volt érdemes megnézni, őróla tényleg elhittem, hogy ilyen lehetett Andy Warhol.

2019-05-20 00:55:49 somogyireka (3) #6

Igen.Ez a szerencsès eset.

előzmény: ryood (#5)

2019-05-19 16:18:44 ryood (4) #5

lehet az ilyet úgy is nézni, hogy - akár az én esetemben - valaki valamiért először ezzel a fimmel találkozik, felkelti az érdeklődését, és meghozza a kedvét a dokuhoz. én élveztem mondjuk a színészek alakításait is.

előzmény: somogyireka (#4)

2019-05-19 16:04:06 somogyireka (3) #4

Ja..de ez ott van sokkal hitelesebben,eredetiben a dokumentumfilmben is.

2019-05-19 11:54:22 ryood (4) #3

amennyire emlékszem, azért az a "közhely" elég jól, egyedien be lett mutatva a filmben, hogy a hirtelen jött sikerrel mennyire nem tud mit kezdeni főhősünk, s hogy forgatta fel életét, és ment el menthetetlenül, visszafordíthatatlanul a tragédia irányába.

előzmény: somogyireka (#2)

2019-05-19 11:49:09 somogyireka (3) #2

Az eredeti felvételeket látva bizony csalódás ez a film. Innentől két Basquiat él a gondolataimban, s ezt a filmbélit szívesen kiűzném, de már nem tudom, megfertőzte a valódit. Noha mindkét alak kedves nekem, de azon kívül, hogy mindkettő fekete vajmi kevés köze van a személyiségeiknek egymáshoz. Az van, hogy ugyan elég rossz színész vagyok, de ezt a Basquiatot még lehet én is jobban eljátszom..néhány interjúból pontosan átjön a fiú - nagyon jellemző - sehova sem tartozó lebegése és semmibe vesző csendje, melybe két mondat között gyakran belezuhan, és még egy interjú sem tudja onnan visszacsalogatni a felszínre.

A másik ügy meg Andy Warhol karaktere, amit David Bowie a látvány szintjén tényleg szuper jól megjelenít, de ugyanazt tanácsolom, nézzetek meg 1-2 eredeti interjút Warhollal és hasonlítsátok össze. Ez az, amikor túljátszanak egy szerepet, ami a valóságot igenis ferdíti, hisz innentől moshatom le a film okozta Warhol-képzetet arról ahogy ez a jelenség valójában megjelent.
Persze a köztes rész az úgy ahogy rendben, mondjuk éppen csak átsiklik Basquiat tényleges kínjain, éppen csak felszínesen be-bemutatja művészete-élete egyes állomásait.
Mivel létezik a The Radiant Child című dokumentumfilm erre az életrajzi limonádéra szerintem igazán nincs szükség, többet árt, mint használ..

2015-04-01 19:30:30 ryood (4) #1

eleinte azt éreztem "semmi különös" ez a film, aztán egyre inkább jött, hogy mégis van valami egyedi, különleges ebben..egyszerű film, mégis nem szokványos hangon szól. andy warholt pedig azt hiszem pont ilyennek képzeltem, ahogy david bowie életre kelti a filmben.
a végefelé nagyon szép, ahogy jean michel "elbúcsúztatja"