Gattaca (1997) ☆ 👁

4,1

2022-02-22 21:33:56 GeryFlash (2) #36

Rettenetesen giccses.

2021-10-30 13:52:18 csabaga (4) #35

Sci-fi, intelligensen, akció nélkül, nagy kincs...

2021-10-30 11:26:40 Rorschach (5) #34

Nagy reményekkel és legalább akkora félelemmel vártam a Gattacát, mivel úgy tíz évvel ezelőtt ez volt az ezredik filmem, és azóta nem is láttam.

Nem akarok hazudni, ha most kéne értékénem, négyes lenne - de bevallom, eszem ágában sincs csorbítani az osztályzatot. A Gattaca egy nagyon jó film a saját jogán, ám olyan kurvaerős ötletből lett megcsinálva, hogy soha az életben nem fogom megvétózni az ötösöm. Ízig-vérig sci-fi a műfaj legjavából; fajunk, illetve az egyén harcával és győzelmével, valamint a jövőben rejlő végtelen potenciállal a központban, ami számomra a sci-fi esszenciáját jelenti. Üdítő látni, milyen komolyan vette Andrew Niccol a választott műfaját.

2020-02-03 13:00:27 critixx (4) #33

Igen, ezt más is felvetette már és teljesen jogos.

A film üzenete egyértelműen az, hogy a genetika nem minden, kemény munkával bárki ledolgozhatja a hátrányt, és eljuthat oda, ahová a nálánál jobb képességekkel születettek. A szívbetegség viszont tényleg hülyeség, hiszen így saját magát és a küldetést is veszélybe sodorja. Sőt, a valóságban már amiatt kiejtenék az űrprogramból, mert erősen rövidlátó.

Egyébként kb. 15 év után újranézve feljebb kúszott egy osztályzatot.

Ernest Borgnine kivágott jeleneteiből kiderült volna, hogy az öreg takarító végig tudta, hogy Jerome nem más mint egykori beosztottja, Vincent.

2019-08-28 17:44:17 csabaga (4) #32

Nekem ezzel a filmmel egy gondom van, a főszereplő csalással lesz űrhajós, átverve a fizikai tesztelőket is, nem csak a génvizsgálatot, amely tényleg diszkriminatív.
Vagyis, tényleg nem alkalmas, ez az úszásnál is kiderül...
Alkalmatlan embert pedig nem szabad az űrbe küldeni.

2019-08-28 00:59:25 Benny Bug (4) #31

Igényes sci-fi. Nagyon örülök annak, hogy nem az akciót állítja a középpontba, a Gattaca ugyanis egy lassú folyású, melankolikus és egyben kiváló hangulattal megáldott dráma. Az egész atmoszférája tetszetős és egyedi, a zenék is kiválóak és igazodnak az alkotás stílusához. Szerintem a tanulsága az, hogy ragaszkodjunk az álmainkhoz és céljainkhoz, akármennyire nehéz is lehet helyenként. Lehet, hogy ez első olvasatra sablonos mondanivalónak tűnik, de a film olyan érzékenyen és profin ábrázolja, hogy egy rossz szavam sem lehet. A színészek is remekelnek. Bár középtájt szerintem egy kicsit leült, de mindent egybevetve a Gattaca egy érzékeny, okos, erősen gondolatébresztő mozi. 85%

2019-03-07 00:19:56 necksprain (1) #30

ennél nagyobb ormótlan arcombahányást már rég nem kellett elszenvednem.

2017-11-15 21:00:54 Norbert Simon (5) #29

Gyönyörű! Szenzációs! Ez egy nagyon értelmes, érzelmes, elgondolkodtató film. Egy nagyon érdekes belepillantás a jövőnkbe. Nagyszerű színészek, remek forgatókönyv, nagyon érdekes történet, jó rendezés teszik egyszerre maradandó élménnyé ezt a klasszikus sci-fit. Ráadásul nemcsak abban a műfajban remek. A drámai pillanatokat is nagyon kitudom emelni a filmből. Fokozatosan átmegy még thrillerbe is ez az egész. Mind a három műfajban nagyszerűen megállja a helyét. Egy történet arról, hogy egy már totál megtervezett, világban megtudják az emberek tervezni a saját gyermeküket úgy ,hogy ők genetikailag tökéletesek legyenek. Illetve akad egy srác aki már azon kevesek közé tartozik akik még szerelemből fogantak és megkísérel mindent elkövetni azért ,hogy elérje célját. A rendszer amiben élnek az emberek már diktatórikus. A zene tökéletesen passzol a film hangulatához. Nem túlzás lehet azt állítani ,hogy művészi az egész. A vége az meg egyszerűen hihetetlenül szép. Nem csupán egy jó film is hanem egy szép film is a Gattaca. A sci-fi műfaj kedvelőinek egyenesen kötelezőnek tartom.

2016-09-03 22:13:45 kwzatz (5) #28

A "valószínűtlen" szó után azt mondanám, hogy a sci-fi valószínűsíthetően nem a te műfajod. :)

előzmény: sleepingdancer (#27)

2016-09-03 21:57:52 sleepingdancer (2) #27

Nagyon giccses és valószínűtlen, szép képekkel, zenével.

2015-02-21 11:08:50 Channá (4) #26

Így pár évvel megjelenése után is tetszik, és eredeti a téma, a kivitelezés sajnos lehetett volna jobb is. Emiatt 4
A karakterek nem voltak kidolgozva eléggé, és ebből a témából -szerintem- többet is ki lehetett volna hozni.

2014-06-29 08:01:30 Ninety-Four (5) #25

A zenéje szerintem is zseniális, egyszerűen szívszaggatóan gyönyörű. Hihetetlenül sokat tesz a filmhez.

előzmény: -senki- (#23)

2012-12-23 10:12:53 ChrisAdam (3) #24

Egy szépen levezényelt sci-fi dráma. De nem adott semmit. Persze csak egy kicsi mondanivalót, amit nem kevés már filmben is megtalálhatunk. De egyébként jó nézni, és egy percre sem unalmas, Uma Thurman pedig szerintem élete legjobbját adja (mármint ami a külsőt illeti...).

2012-02-29 05:51:48 -senki- (5) #23

Hú, pedig ez a kedvenc filmzeném! Michael Nyman. Érdemes rákeresni, az egyik legjobb minimalista szerző.

Andrew Niccolnak valóban ez a legjobb filmje. Sőt nekem ez az egyetlen jó filmje. Gattaca óta vártam minden filmjét, de 15 éve nem képes semmi hasonlót összehozni. :(

2012-02-29 05:48:38 -senki- (5) #22

2012-02-29 00:29:14 BonnyJohnny (4) #21

Szerintem Andrew Niccol legjobb filmje. Nálam zseniális közeli. Jobban tetszett, mint pár éve. A történet, a képi világ, és nem utolsó sorban a remek színészi játékok végett. Ez utóbbi ügyben természetesen Jude Law viszi a prímet.
Niccol szerintem nem csak íróként, de rendezőként is ügyes munkát végzett. Helyenként gyönyörű, helyenként nyomasztó, helyenként izgalmas, ahogy az kell. A zenét eddig senki sem dicsérte. És bár nekem sem rémlik már, így egy nap távlatából, de azt tudom, hogy a jelenetek alatt nagyon odaillő volt.
Valamint új megvilágításba került az In Time. Borzasztó szégyen az a film.

2011-06-26 23:30:29 Dibon (4) #20

Még mindig azt mondom, hogy Niccol nagyon jó a történetírásban, de a rendezés nem kerek. Nekem mesterkéltnek tűnt, túlságosan sterilek voltak a karakterek és felületes a jellemábrázolás.

küzdelem az álmok megvalósulásáért; elvágyódás a csillagokba - ebben akár a Contact párja is lehetne, amit érdekes mód szintén 1997-ben mutattak be.

2011-06-04 09:11:32 ronin07 (?) #19

"Nem egy évente filmekkel jelentkező sajnos a rendező, de pl. Kubrick sem volt az..."

És akkor ennek apropóján - már megint - kívánkozzék ide az idén 71 éves spanyol mágus, Víctor Erice (A méhkas szelleme, Dél, A birsalmafa árnyéka) neve: lényegesen több rövidfilmet dirigált, mint nagyjátékfilmet, de 2006 óta semmilyen tétel nincs a filmográfiájában, még kisfilmek se. Nagyjátékfilmet pedig '92 óta nem rendezett, a hetvenes és a nyolcvanas években még igen, de 1-1 filmet, 1-1 évtizedben, 10 év különbséggel. Bárki tehát, aki Malick-re vagy Kubrick-ra hivatkozik a kevésfilmes rendezők között, nyugodtan felveheti a listára Erice-t az összes leírhatatlan gyönyörű, poétikus, és készen kapott jelentéstartalmat mellőző szerzői filmjeivel együtt. Nem azt mondom, hogy Niccol és Erice egy követ fújnak, mert nem így van, más ágensben kommunikálnak, a spanyol direktor nevét kizárólag a csekély számú filmjei miatt írtam le. (No, és azért, hogy aki nyitottnak vallja magát, fedezze fel őt. :D)

előzmény: [: Azuroo andrew :] (#18)

2011-06-04 08:47:24 [: Azuroo andrew :] (5) #18

A Gattaca zseniális film, majd minden tekintetben tökéletes.

Ami a jövőt illeti, mit is várhatunk a tehetséges rendezőtől:

In Time és a The Host igen jó témák, igen érdekes kérdéseket boncolgat, reflelktál; bár kizárt hogy egymást követő években jelentkezzen velük Andrew Niccol.

Az In Time elvileg október végén jön, és az elöregedő társadalom problémájával kapcsolatos lesz a témája...

Andrew Niccol rendezőként...

Gattaca 1997 10/10

Simone 2002 10/4,5

Fegyvernepper 2005 10/6

2011-01-06 19:21:35 Rorschach (5) #17

"Problémásabb a karakterek mélysége. Inkább csak eszközök a téma bemutatása során." Ez igen csak szubjektív, szerintem pölö ez Jude Law messze legjobb szerepe.

Az ezredik filmem jött, látott, győzött. Ötös, bár azért rezgett a léc néhol, de a vége nagyon bejött. Gyakorlatilag a múvi legnagyobb hibája, hogy véget ért.

előzmény: s.csaba (#13)

2010-01-06 20:48:30 diablo3 (5) #16

Az egyik legjobb scifi,amit lattam.Hangulatos,csodalatos zenevel es egy nagyon meghato finaleval.Szamomra ez:10/10

2009-01-19 07:58:14 walter gábor (5) #15

Sok állat film után végre egy szép mondanivalókkal tele (de szórakoztató) film.
Kiváló szinészi alakítások (bár Uma Thurmant nem szeretem), tökéletes rendezés, hangulatos film, szép filmzene.

2009-01-19 06:22:20 Szatyor (5) #14

az embernek legyenek álmai és az embernek legyen hozzá ereje és bátorsága megvalósítani!!! tűzön-vizen át...

2008-11-25 23:23:01 s.csaba (4) #13

A rendező jó témákat választ, és igényesen dolgozza fel őket. Szereti a narrációs technikát, és ehhez jó szövegeket is ír. Problémásabb a karakterek mélysége. Inkább csak eszközök a téma bemutatása során. Ebben a filmben pl a testvérek közötti vetélkedés, és a szerelmi szál is nagyon elnagyolt. Talán csak a Jerome és Vincent viszonylat kidolgozottabb.
Ez a probléma Nicol minden filmjében megvan. Nála a téma az első, a karakterek alárendelt szerepet játszanak. (Kivétel a főszereplő, és egyben mesélő karaktere.)

2008-11-04 10:38:45 ronin07 (?) #12

Oh, bocs inkább az X-Men előtt jön jól a Gattaca. Tudjátok, azok a fránya gének.

2008-11-04 10:35:54 ronin07 (?) #11

Rendezhette volna Bryan Singer is, elvégre ő a számkivetett-specialista. Igen ám, de akkor csak depi lenne a néző, ha nem jönnének ilyen érzékeny filmek az önmegvalósításról, mint a Gattaca.
Andy Niccol filmje két szempontból gyökeres ellentéte Singer filmjeinek: a szürkéskék képeket aranysárgák váltják fel, az arconvágás erejével felérő véget megtisztító befejezés helyettesíti. A film noir idézetek már csak habok a tortán.
A jing mellé mindig kell egy jang, a sötétség mellé kell a fény, a Twin Peaks előtt jól mutat a Kék bársony, a Közönséges bűnözők után jól jön a Gattaca.

2008-10-09 23:11:35 Jereváni Rádió (5) #10

Gyönyörű, hatalmas, lenyűgöző.

2008-03-19 18:03:30 k3pl3r (?) #9

Szerintem a "Lord of War" Niccol legjobb filmje, de ez sem sokkal marad le. S1m0ne nekem sem tetszett annyira...

2008-03-19 17:59:30 cucu (5) #8

Amilyen jó ez, olyan szar a S1m0ne.

előzmény: -senki- (#7)

2008-03-19 17:54:06 -senki- (5) #7

Szerintem is, de a többi filmje sajnos már nem tetszett annyira.

2008-03-19 15:00:30 k3pl3r (?) #6

Szerintem eszméletlen jó film! Bár nekem az "akaraterős" filmek mindig is nagy gyengéim voltak. Nem is nagyon tudok most hírtelen mit mondani. Andrew Niccol nagy kedvenc lesz nálam, már előre látom...

2007-12-18 11:37:11 GothMan (3) #5

Ez egy tipikusan olyan film, amiből gyakorlatilag semmire nem emlékszem, pedig szerintem kéne. Vagy mégsem? Mindegy: hármas. ;)

2005-12-31 02:30:44 Dió (3) #4

Nagy csalódás volt. Egyébként nem lenne rossz, de túlságosan beharangozta mindenki mielőtt először láttam. Jó film, de ennél nem több, nem láttam benne semmit ami kiemelkedő lenne, és egy-két olyan dologra is emlékszem ezeken felül amit máshogy oldottam volna meg.

2005-12-31 00:21:09 azazell0 (4) #3

"nagyon akarós"?

2005-12-30 20:28:43 trewi (3) #2

Vannak külön "akaraterő nagyságról szóló filmek"?

2004-08-06 00:25:00 Sellei Zoltán (5) #1

Elgondolkodtató, talán nem is oly távoli jövő. Az akaraterő nagyságáról szóló filmek közül az egyik legjobb.