Gandhi (1982) ☆ 👁

(Richard Attenborough)

angol-indiai dráma, életrajzi film, történelmi film

4,3

Tessék, a legfelsőbb bíróság egyik tagja egyenesen azt állítja, hogy Mr. Gandhi jogosan indíthatna pert, testi sértés címén, mivel sem ő, sem Mr. Kahn nem szegült ellen a letartóztatásnak.
Mohandas K. Gandhi: Na, mit mondtam neked az angol jogról?!
És én, mit mondtam magának az angol rendőrökrőI?

Charlie Andrews: Ön volna Gandhi? Nagyobbnak képzeltem.
Mohandas K. Gandhi: Oh, hát, elnézést.

Charlie Andrews: Nagy szerencsénk volt!
Mohandas K. Gandhi: Azt hittem, maga istenhívő.
Charlie Andrews: Kétlem, hogy az Úr rendszeresen az én bajaimhoz igazítaná a teendőit.

Mohandas K. Gandhi: A kisebbség lehet egyetlen ember is, az igazság attól még igazság.

Vince Walker: Úgy hallottam, hogy részt vesz a főzésben, a latrina tisztításban is, ez is a kísérlethez tartozik?
Mohandas K. Gandhi: Igen, ebbőI megtanulhatjuk, hogy egyik ember munkája épp olyan fontos, mint a másiké. Munka közben fontosabbnak tűnhet a latrinát tisztogatni, mint a törvénnyel bíbelődni.

"Mahatma", "Nagy Lélek"-nek nevezik.
Mohandas K. Gandhi: Szerencsére az ilyen hírek csak nagyon lassan jutnak el hozzám.

Megtehetem, de könnyen előfordulhat, hogy sárba löknek bizonyos személyek, akik nem olyan jámbor keresztények, mint Baker úr.
Mohandas K. Gandhi: Akkor ez ellen küzdenünk kell.

Alighanem el is tudnánk látni magát egy időre foglalatossággal, Gandhi úr, még akkor is, ha zűrzavart fog előidézni. Sőt, mi több, főleg akkor, ha zűrzavart fog előidézni.

Hölgyeim és uraim! Azért hívtuk önöket egybe, hogy közösen proklamáljuk a brit birodalom egyenrangú polgáraiként minket megillető jogokat. Nem kívánunk viszályt szítani. Tisztában vagyunk az ellenünk felsorakozó erők hatalmával. Ennek tudatában csupán békés eszközöket kívánunk alkalmazni. De ragaszkodunk ahhoz, hogy igazságot szolgáltassanak nekünk.

Senkivel szemben nem akarjuk föllobbantani a félelem vagy a gyűlölet tüzét. Csak arra kérünk benneteket, hindukat, muzulmánokat, szikeket, hogy segítsetek megvilágítani az eget, és világítsuk meg a brit hatóságok elméjét, e nyilvánvaló jogtalanság, nyílt elutasításával.

Charlie Andrews: Sokat olvastam önrőI.
Mohandas K. Gandhi: Nem csak rosszat, remélem.

Charlie Andrews:Nagyszerű embereket ismertem meg Indiában, és amikor olvastam itteni működésérőI, kedvem támadt, hogy segítsek. Meg se lepődik?
Mohandas K. Gandhi: A legkevésbé sem. Eleinte megdöbbentett, de rájöttem, ha az ember igaz ügyért harcol, társak bukkannak elő mindenütt, és nem számít sem a veszély...

Mohandas K. Gandhi: ...az Úr azt mondja legyünk bátrak, legyünk készek az ütlegek, csapások elviselésére anélkül, hogy visszaütnénk vagy meghátrálnánk...

Mohandas K. Gandhi: Nincs itt szó, nacionalizmusról, spiritualizmusról, meg bármiféle rezisztenciáról. Arról, hogy az emberek képesek együtt élni. Látja? Hinduk, muzulmánok, szikhek, zsidók, sőt, keresztények.

Vince Walker: Ön tiszteli a törvényt.
Mohandas K. Gandhi: Vannak igazságtalan törvények, ahogy igazságtalan emberek is.

Vince Walker: Ez az, amit úgy hívnak, hogy ashram?
Mohandas K. Gandhi: Igen, ez az. Azt jelenti: Közösség, de jelentheti azt is, hogy falu, sőt, azt is, hogy világ.
Vince Walker: Ambiciózus ember maga.
Mohandas K. Gandhi: Remélem, hogy nem.

Kasturba Gandhi: Maga is ember, csak ember. És nekünk nagyon nehéz követni magát...

Mohandas K. Gandhi: ...megkínozhatják a testemet, összetörhetik a csontjaimat, meg is ölhetnek, akkor, a holttestem majd az övék lesz, de az engedelmességem soha!

Mohandas K. Gandhi: Legyen bátorságotok megtenni, amiről ti is tudjátok, hogy helyes.

Mohandas K. Gandhi: Gyakran, épp a reménytelenség órájában, a kétségbeesés vak homályában siet segítségünkre az Isten.

Mohandas K. Gandhi: Egyet nem tehetünk, nem tűrhetünk el jogtalanságot, sem Hitlertől, sem mástól, nyilvánvalóvá kell tennünk a jogtiprást, ha úgy adódik, még az életünk kockáztatásával is.

Mohandas K. Gandhi: Léteztek ugyan zsarnokok és gyilkosok, akiknek hatalma jó ideig megdönthetetlennek látszott, de végezetül mindig elbuktak. Gondolja meg! Mindig.

(börtönből szabaduláskor az igazgatóval beszélgetve)
Daniels kölcsönözne Mr. Gandhinak egy schillinget taxira?
Hogy mit parancsol?
Milyen messzire megy Mr. Gandhi?
Mohandas K. Gandhi: Miután itt minden elintéződött, legjobb, ha visszamegyek Indiába, de pillanatnyilag azt hiszem, egy schilling is bőven megteszi... Nagyon lekötelezett Mr. Daniels, de most már azt hiszem, magam is kitalálok.

Mr. Gandhi ugyanis arra kényszerít minket, hogy újra meg újra kérdőre vonjuk önmagunkat.

- Feleségem szót emelt a törvény ellen, őt és négy társát őrizetbe vették. Megosztotta a kormányt.
Mohandas K. Gandhi: Na látja, ez már győzelem. És nem is az utolsó, ha továbbra is kitartunk.
- Nyugodt lehet, sosem láttam még őket ilyen elszántnak. Megmutatta nekik, hogyan kell harcolni.

Mohandas K. Gandhi: Ha a szemet szemért elvet követjük, abba belevakulunk mindnyájan.

Inkább keressen egy csinos hindu lányt, azután térítse át keresztény hitre. Ennyi komiszságot még megengedünk.